Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Vreau sa devin lacto-ovo-vegetarian

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
409 răspunsuri în acest subiect

#73
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 768
  • Înscris: 22.05.2012

Vizualizare mesajproxtu, pe 02 septembrie 2012 - 13:01, a scris:

1. Thanks god, more meat for me ! Posted image
Thanks god, more meat for me ! Posted image
@all vegans
2. Daca va cresteti si nou-nascutii doar cu vegetale, mai scapa si Terra de suprapopulatie.
3. Fara animale, solul va fi ingrasat doar cu ingrasaminte chimice nesanatoase si consumatoare de titei si energie. Deci nu se pot obtine vegetale sanatoase fara a creste animale.
4. La fel cum n-am accepta sa vedem sclavi muncind pe langa noi, dar e OK sa cumparam cafea/cacao/ciocolata de la hipermarket, findca copiii aia care sunt rapiti si sclavagesc pe plantatiile din Africa sunt departe si nu-i vedem. Am exportat violenta si sclavagismul pe alte continente si de aici, din Europa, ne permitem sa fim morali. (Ultima parte e mai mult pentru Moaca, ca ea e cu morala, din cate tin minte Posted image).
5. @Charger, sincer, nu merita sa isti controverse cu KelCooper, omul e limitat in gandire, iar cand ii demonstrezi ceva cu argumente o ia pe aratura si incepe cu absurditatile si jignirile.
6. Fii relax si multumeste-le ca nu (prea) mananca carne, tot raul e spre binele nostru Posted image

1. Din partea mea, poti sa mananci carne pana nu mai poti.
2. Ti se pare, cunosc personal 2 frati care niciodata n-au pus in gura 1 g de carne si sunt musculosi, solizi si puternici. :console:
3. Ba se pot obtine, gandeste-te la solul din paduri. Se innoieste din milioanele de frunze ce cad anual.
4. Eu nu folosesc cafea / ness / capucino deloc, nici cacao, iar ciocolata sunt in curs de a o elimina, e aproape 95 % eradicata din alimentatia mea. Rar folosesc Nutella, care este din pasta de alune. Acum sunt in curs de a inlocui nutella cu mierea.
5. :lol: Da' voi nu sunteti absurzi ? Vi se pune adevarul in fata si treceti peste el. :D
6. Asa este, intrati in niste statistici ale mortii : cutare a murit de, cutare a murit de, etc. :D

#74
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
@Charger: pai stiu, de asta nu e bine sa incerci sa-i convingi pe vegetarieni ca nu e OK cum traiesc Posted image Eu ma multumesc sa combat argumentele absurde, ca e sanatos sa fii vegan, ca e imoral sa mananci animale, in rest, le urez succes si spor la mancat vegetale Posted image
Desi e putin probabil, ar fi misto sa se trezeasca veganii si sa accepte ca nu pot obtine vegetale sanatoase fara animale, sa le foloseasca doar pentru a fertiliza natural solul, fara sa le manance carnea/laptele/ouale, iar noi sa le cumparam la pret de nimic. Yummy Posted image

Vizualizare mesajCFF, pe 02 septembrie 2012 - 13:19, a scris:

1. Din partea mea, poti sa mananci carne pana nu mai poti. Mersi, asa voi face Posted image
2. Ti se pare, cunosc personal 2 frati care niciodata n-au pus in gura 1 g de carne si sunt musculosi, solizi si puternici. Posted imageLe doresc sa nici nu puna vreodata gura pe carne. Desi am impresia ca au pus/pun gura pe oua/branza/lapte, tot proteine si grasimi animale.
3. Ba se pot obtine, gandeste-te la solul din paduri. Se innoieste din milioanele de frunze ce cad anual. In paduri nu poti cultiva nici grane, nici vegetale. In schimb vacile/caprele pot zburda si paste vesele in paduri. Go figure...
5. Posted image Da' voi nu sunteti absurzi ? Vi se pune adevarul in fata si treceti peste el. Posted image Daca ti se pare tie ca il detii, esti cam ignorant. Eu nu cred il detin, combat doar punctual absurditatile, cu demonstratii si argumente.

Editat de proxtu, 02 septembrie 2012 - 13:41.


#75
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 685
  • Înscris: 31.07.2012

Vizualizare mesajCFF, pe 02 septembrie 2012 - 13:19, a scris:

1. Din partea mea, poti sa mananci carne pana nu mai poti.
2. Ti se pare, cunosc personal 2 frati care niciodata n-au pus in gura 1 g de carne si sunt musculosi, solizi si puternici. Posted image
3. Ba se pot obtine, gandeste-te la solul din paduri. Se innoieste din milioanele de frunze ce cad anual.
4. Eu nu folosesc cafea / ness / capucino deloc, nici cacao, iar ciocolata sunt in curs de a o elimina, e aproape 95 % eradicata din alimentatia mea. Rar folosesc Nutella, care este din pasta de alune. Acum sunt in curs de a inlocui nutella cu mierea.
5. Posted image Da' voi nu sunteti absurzi ? Vi se pune adevarul in fata si treceti peste el. Posted image
6. Asa este, intrati in niste statistici ale mortii : cutare a murit de, cutare a murit de, etc. Posted image

1. Cred ca asta o sa faca.
2. Eu cunosc un nene care a tinut-o toata viata pe bere, vinuri si spirtoase (ba, da ca lumea, inchidea crasmele dupa ce ciupea ospataritele de fund), fuma la greu, manca numai prajeli si mezeluri si era cam lenes, deci efort fizic redus. A crapat pe la vreo 83-85 de ani iar, in timpul vietii, nu prea a vizitat spitalele.
3. Si ca sa cultivi acolo, trebuie sa tai padurile. Taind padurile, distrugi mediul animalelor.
4. Ce alimente consumi? Mierea e rea, e produs animal.
5. Mai era unul care zicea aceeasi chestie cu adevarul. malicious_earn. Ah, si The Listener, veganul neinteles. Si altii, fiecare cu dieta lui. Pana la noi descoperiri, prefer echilibrul,  diversitatea si cumpatarea. 3 reguli simple.


Ti-am raspuns si mai sus.

Editat de quantiqus, 02 septembrie 2012 - 13:48.


#76
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 768
  • Înscris: 22.05.2012

Vizualizare mesajproxtu, pe 02 septembrie 2012 - 13:07, a scris:

Si ti-a zis bunica si o tanti de la Antena1 ca grasimile sunt rele si produc cancer, right ?

Posted image  Cum zice aici : http://www.220.ro/um...om=c2VjdG9yN3R2

Vizualizare mesajquantiqus, pe 02 septembrie 2012 - 13:18, a scris:

1. Daca crezi asta, poti oricand sa parasesti societatea intrucat aia de traiau in pesteri si mureau la 25 de ani erau mai evoluati.
2. Cum adica "poate eu"? Nu, oamenii preistorici. Culegatori-vanatori.
3. Oricum, am impresia ca tu nu esti raw ca ca KeelCooper si ca tu consumi orice e vegetal (cereale, aluaturi etc), plus oua. Sau ma insel?
4. Sa stii ca ar trebui sa ne convina. Daca 90% din populatie ar deveni vagana, cred ca ar scadea pretul la carne... ohohoooo!

1. Depinde. Nu toti traiau in pesteri. :D
2. Ai fost tu in timpul lor sa vezi cum traiau ?
3. Ce intelegi prin raw ?
4. Uiti ca pt producatori conteaza mai mult profitul, deci sigur vor baga ceva la inaintare pt ca sa nu scada pretul. :P

Vizualizare mesajquantiqus, pe 02 septembrie 2012 - 13:47, a scris:

Mierea e rea, e produs animal.

Nu, e vegetal. :)

#77
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006

Vizualizare mesajCFF, pe 02 septembrie 2012 - 13:55, a scris:

Nu, e vegetal. Posted image
Mierea e un produs obtinut din exploatarea albinelor. In plus, albina suge nectarul din flori, il tine intr-un stomac special, separat de sistemul ei digestiv, se intoarce la stup, apoi "boraste" nectarul din stomacul special in gura altei albine lucratoare, aceasta din urma proceseaza nectarul in gura si stomac cu ajutorul enzimelor, transformand nectarul (sucroza, o dizaharida) in fructoza si zaharoza (monozaharide) si il "scuipa" pe peretii fagurelui. Eu tind sa cred ca nu e tocmai vegetal.

Editat de proxtu, 02 septembrie 2012 - 14:07.


#78
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 27.12.2010
Discutii total inutile... nu va puteti convinge unii pe altii. :blink:  

Eu raman la gorila. E vorba si de forta, oare cum ar fi fost daca si omul avea forta asemanatoare gorilei... banuiesc ca omul preistoric nu ar mai fi avut pradatori naturali ca lupu,ursu, mistretu, feline mari prin alte zone... si acum populatia ar fi fost mult mai mare. :eek:

#79
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
@Sir_Johnny: ramai, ramai. Dar vezi ca gorila cam rumega toata ziua la frunze/fructe, nu avea timp de internet si trolling. Burta o aveai, nu stiu daca mai e de actualitate, dar poti oricand sa revii. In plus, nu gorila aia plina de forta e in varfului lantului trofic, ci omul mai slab si mai inteligent, cu ceva varf de silex in mana :)
Nu stiu de ce ai impresia ca era mai bine daca populatia Pamantului ar fi fost mult mai mare. Pamantul deja este suprapopulat, si asta in conditiile in care 70-80% din populatie doar subzista. Daca si aia ar consuma resursele pe care le consumi tu/eu, era deja foamete si haos.

Vizualizare mesajKelCooper, pe 02 septembrie 2012 - 14:15, a scris:

Limitata-i ma-ta! Vezi ca nu te-am jignit dar pot sa mi-o plimb prin gura ta daca e nevoie!
Whatever rocks your boat.

#80
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.407
  • Înscris: 01.08.2011

Vizualizare mesajquantiqus, pe 02 septembrie 2012 - 12:52, a scris:

2. Ti-am mai explicat in mai multe puncte, dar vad ca raspunsuri nu dai. Poti sa pui aici ce mananci si ce exercitii (dar, concret, repetari, serii, kilograme) faci?
Pe acelasi principiu, s-ar putea sa spun si eu ca minti daca imi zici acum ca faci 10 repetari cu 100 de kile.
Crezi tu ca are vreo relevanta programul meu de antrenament? Tot ce pot spune e ca nu am schimbat foarte mult greutatile cu care lucrez, antrenamentul meu e foarte variat.
10 nu fac, dar 4 fac Posted image
Daca tii neaparat ti-l spun ca nu-i secret
P.S.
Tu crezi ca eu am ceva cu cei care mananca carne, mancaruri gatite, faina, conserve, prajeli etc?

Editat de KelCooper, 02 septembrie 2012 - 14:26.


#81
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 27.12.2010
pai n-am zis ca era mai bine daca populatia era mai mare...



#82
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Bun. Macar cu asta suntem de acord :)

#83
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 27.12.2010
Oricum... io am mai scris chestia assta si sundancekid a crezut ca trollez: Bunicu manca mere cu paine si paine cu unt si zahar alb si a trait 86 de ani.

Eu cred ca nu conteaza ce mananci, totul tine de genetic.

#84
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu cred ca asta a mancat bunicul tau mereu. Daca doar asta manca de mic, murea de tanar. Poate asta manca de cand l-ai prins tu, adica la batranete.

#85
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 809
  • Înscris: 02.06.2011

Citat

Ce mai conteaza ioflavonaidele si licopenul cat timp te alimentezi doar cu morcovi? Doar n-o sa faci cancer de la morcovi.

In mare parte asa e!
Dar cancer sau alte boli poti face si din alte cauze ca de exemplu poluarea mediului.O persoana care sta la oras si dimineata merge pe bulevardul principal inhaleaza mari cantitati de noxe.
O alta cauza mare ar fi gudronul, pe care il poti lua muncind la drumuri.Bitumul  cald te poate ucide in cativa ani.
Mai sunt si altele.
Un om nu poate manca numai morcovi pentru ca v-a avea carente enorme de vitamine si minerale.Un vegetarian trebuie sa aiba o diversitate enorma in alimentatie.

#86
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 27.12.2010
era un fel de gustare... si io am mancat o perioada paine cu unt si zagar. pai io mananc prostii mai mari acuma si inca n-am murit :blink:

cum sa fi murit de tanar ? :eek:

#87
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
De la o dieta proasta nu mori pe loc. Te ingrasi, apar probleme de inflamatie cronica, ficatul intra in steatoza etc. Nu mori, doar o dai in diverse boli cronice si calitatea vietii scade, dar supravietuiesti datorita tratamentelor/operatiilor. Adica artificial.
Daca de mic ar fi mancat doar mere, zahar, paine si unt, de unde si-ar fi lua proteinele/mineralele/vitaminele ? Nu cred ca ar fi putut sa se dezvolte sanatos si sa ajunga la maturitate.

#88
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 27.12.2010
pai da... bre, io n-am presupus ca tu manan ci numa carne, sau numai carne mananci ?

sau consideri ca organismul are nevoie doar de carne ?

#89
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu, doar cu carne mori de foame, e nevoie de carbohidrati sau/si grasimi. Doar carnivorele pot trai numai cu carne fiindca au o capacitate nelimitata de a transforma proteinele in glucoza prin gluconeogeneza. De aia ele nu mananca deloc carbohidrati si totusi au muschi, energie, viteza etc. Noi nu avem capacitatea asta nelimitata, ficatul nostru e limitat la a metaboliza maxim 200-300g de proteine zilnic, pe care ii foloseste in reconstructia tesuturilor si in gluconeogeneza. Restul se pierde. Asa ca trebuie sa ne luam restul energiei din alte surse. Unii zic ca din carbohidrati, care sunt transformati de ficat in glucoza, altii zic ca din grasimi, care sunt transformate in corpi cetonici care hranesc muschii, creierul etc. Doar o parte din celulele din creier si din ficat plus hematiile (celulele rosii) au neaparata nevoie de glucoza si nu se pot hrani cu corpi cetonici, dar pentru astea produce ficatul suficienta prin gluconeogeneza.

Editat de proxtu, 02 septembrie 2012 - 15:04.


#90
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 27.12.2010
oare mick jagger si keith richards ce mananca ? :blink:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate