Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Vreau sa devin lacto-ovo-vegetarian

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#37
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View PostCFF, on 01 septembrie 2012 - 19:42, said:


E natural ? Posted Image

eh.




Pai sa stii ca daca mananci multe banane sau ceva, te constipa sau ceva..
:lol:

#38
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View Postbogdan_z, on 01 septembrie 2012 - 19:13, said:

bine, mai trag si eu un sprite, dar spriteul e sprite..

Daca taiai e-ul de la sprite, pareai mai barbat.

Da, da, da, stiu raspunsul deja. De fapt, oscilez intre "eh" si ":emoticon care boraste: vinul este scarbos, nu-mi place :emoticon care boraste:"

View PostCFF, on 01 septembrie 2012 - 19:32, said:

1 . Nu.
. Am renuntat la un stil de viata pt a-mi fi si mai bine. Posted Image

2 Chiar daca cea vegetala este limitata, in combinatie cu alte vegetale, asigura toate cele necesare organismului. Posted Image


3 Ma, nu mai stiu unde am citit, dar acolo scria ca aparatul digestiv al oamenilor este asemamator erbivorelor, nu carnivorelor. Spunea ca balonarea si constiparea apar in general ca urmare a stationarii produselor de origine animala, in special carnea, in intestine, mai mult decat a fost proiectat sa stea.

1 Si de unde stii ca daca ai fi consumat carne in toti acesti ani ti-ar fi fost mai rau?

2 Nu. Pur si simplu, raportul de aminoacizi este anormal pentru corpul uman la vegetale.

3 Eu am citit altceva.
[ http://highsteaks.com/wp-content/uploads/2012/02/carnivore-herbivore-omnnivore-comparison.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostRiver_Song, on 01 septembrie 2012 - 18:58, said:

Pe langa faptul ca-mi place, iata de ce mananc carne:

Eu am 17 motive mari si tari:

[ https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/539343_475459145806892_2095690921_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostMoaca, on 01 septembrie 2012 - 18:58, said:

Eu am mai zis, am renunțat la carne nu din rațiuni de sănătate, ci pentru că mi-e milă de animale (da, sunt ipocrită, am pantofi de piele și pisica n-o hrănesc cu iarbă Posted Image). Și am observat că analizele mi-au ieșit mai bine decât înainte. O fi o coincidență, se poate. Chestia cu colesterolul e verificată pe mai multe persoane, în aceleași condiții de lipsă de stres și prăjeli și mișcare moderată Posted Image
Acum să ne înțelegem, părerea mea e că fiecare e liber să facă ce vrea, și asta nu-l face superior altuia care face alte alegeri, că doar nimeni nu trăiește pentru altcineva. Am înțeles că inițiatorul vrea opinii, i-am împărtășit experiența mea, care e foarte posibil să nu fie pertinentă, dar na, ne place să vorbim despre noi Posted Image

Am mai explicat si eu pe threadul ala cu vegani ca, chiar de oamenii mananca produse vegetale sau animale, vietuitoarele de pe planeta tot vor avea de suferit.
Daca oamenii ar deveni acum vegani, ar fi nevoie de suprafete mult mai mari pentru cultivat cereale, fructe, legume. Asta inseamna defrisari la greu si distrugerea mediilor naturale ale animalelor.

Dar, na, pisica poti s-o hranesti cu lapte de soia, carne de soia, paine iar tu sa mai dai din hainele de blana! Posted Image

Edited by quantiqus, 01 September 2012 - 19:49.


#39
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
SundanceKid, cu logica argumentelor ai gresit interlocutorul. Nu inteleg indarjirea asta de a a acoperi niste aberatii spuse de cel din breasla ta. Ma rog, problema ta(voastra)
Eu zic sa o luam pas cu pas, sa inteleaga fiecare ce inseamna echilibrul intre acizi si baze, din ce e alcatuit corpul nostru si dupa aia sa vorbim.
Daca proteina animala e completa(cum sustin unii) si trebuie musai sa mancam carne ca bla bla, atunci inseamna ca trabuie sa mananc numai carnivore, deoarece ierbivorele mancand numai iarba(care are deficiente de proteina?!? vitamine si mai stiu eu ce aberatii) implicit au si ele, ierbivorele, de aici insemnand faptul ca cel care mananca ierbivore nu mananca proteina completa :) Te doare capul!
Mai oameni buni, proteina animala pe langa faptul ca nici macar nu poti numi proteina o adunatura de celule moarte, agonizand intr-un balta de plasma intrata in putrefactie are si lanturile de aminoacizi in legaturi complexe, care se desfac greu(asta daca ai enzimele necesare) si nu in ultimul rand este o proteina ACIDA care induce ACIDITATE in organism.

Sa revenim la clasa a patra
Diferente majore dintre omnivore si oameni:
-limba, la omnivore e rugoasa spre moderat, pe cand la om e neteda
-glande salivare, la omnivore sunt subactive, la om pompa de sodiu enzimatica pentru digestia carbohidratilor e din abundenta
-ficatul, la omnivore e complex, mai mare decat al omului(raportat la masa ca se vor trezi unii sa spuna ca ficatul de bishon e mai mic de cat al omului)
-colonul, mai scurt decat al omului, cu o capacitate redusa de absorbtie
-tract gastrointestinal, la omnivore e de zece ori mai lung fata de coloana vertebrala, la om e de douazeci de ori mai lung
-glande sudoripare, la omnivore aproape inexistente, la om...milioane
-sistem urinar, la omnivore e urina acida, la om alcalina(daca manaca mancarea destinata speciei)
Mai sunt dar astea doar ce mi-au trecut prin cap. Pai cum naiba sa afirmi ca omul e omnivor in situatia de fata?
Kos_funny, ai uitat ce-am discutat acu vreo doi ani :)

#40
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011

Quote

Ceea ce lipseste din dieta vegetariana este vitamina B12 si calciul
SURSE NATURALE DE CALCIU: lapte si produse lactate, galbenusul de ou, sardine, somon, soia, fasole verde si uscata, mazare, conopida, broccoli, morcovi, telina, varza, napi, nuci, alune, seminte de floarea soarelui, mere, pere, struguri, coacaze, afine. asta gasesti daca scri calciu pe net.Daca vrei eu iti mai adaug cateva.Recordmenul in calciu este: macul, prune uscate,susan
Vitamina B12 o gasesti in faina integrala si nu numai , dar cineva a avut grija sa nu mai folosim asa ceva.

Edited by newwen85, 01 September 2012 - 20:01.


#41
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:

SundanceKid, cu logica argumentelor ai gresit interlocutorul. Nu inteleg indarjirea asta de a a acoperi niste aberatii spuse de cel din breasla ta. Ma rog, problema ta(voastra)

Cred ca ai inteles altceva... :)

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,744
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCFF, on 01 septembrie 2012 - 19:42, said:

Ma, nu mai stiu unde am citit, dar acolo scria ca aparatul digestiv al oamenilor este asemamator erbivorelor, nu carnivorelor.
E o greseala. Nu se aseamana nici cu unele nici cu altele, ierbivorele au intestin lkung pentru ca digestia e dificila, carnivorele scurt pentru ca e rapida, omul e intermediar.

View PostCFF, on 01 septembrie 2012 - 19:42, said:

Ma, nu mai stiu unde am citit, dar acolo scria ca aparatul digestiv al oamenilor este asemamator erbivorelor, nu carnivorelor. Spunea ca balonarea si constiparea apar in general ca urmare a stationarii produselor de origine animala, in special carnea, in intestine, mai mult decat a fost proiectat sa stea.
Nicidecum, este o reactie normala data de flora bacteriana. O gramada de oameni mananca echilibvrat si nu au nici un fel de probleme.

Edited by andreic, 01 September 2012 - 20:04.


#43
bebiku134

bebiku134

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.08.2012
@quantiqus
Tabelu ala e un fals.
Uite aici tabelul real care poate fi gasit oriunde
[ http://www.adaptt.org/grfx/misc/herbivore-chart.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,744
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:

-limba, la omnivore e rugoasa spre moderat, pe cand la om e neteda
A mea nu e neteda Posted Image

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:

-glande salivare, la omnivore sunt subactive, la om pompa de sodiu enzimatica pentru digestia carbohidratilor e din abundenta
Nu este altfel dect ca la celalalte mamifere.

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:

-ficatul, la omnivore e complex, mai mare decat al omului(raportat la masa ca se vor trezi unii sa spuna ca ficatul de bishon e mai mic de cat al omului)
E acelasi, vezi la ursi care sunt omnivori si ei. De fapt chiar se foloseste bila de urs in tratamentul uman Posted Image

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:

-colonul, mai scurt decat al omului, cu o capacitate redusa de absorbtie
La carnivore poate, la omnivore e cat al omului raportat la dimensiunea corpului.

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:

-tract gastrointestinal, la omnivore e de zece ori mai lung fata de coloana vertebrala, la om e de douazeci de ori mai lung
La carnivore este scurt, la omnivore (si om) e mediu si la ierbivore e lung... si la cele deosebite mai multe stomacuri sa poata sa faca ceva.

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:

-glande sudoripare, la omnivore aproape inexistente, la om...milioane
De fapt sunt existente la majoritatea mamiferelor.

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:

-sistem urinar, la omnivore e urina acida, la om alcalina(daca manaca mancarea destinata speciei)
E acida, de aceea are si rol bactericid.

Edited by andreic, 01 September 2012 - 20:13.


#45
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Mai oameni buni, ce aveti azi? Poti manca pana maine dimineata Ca, dar asa cum il mananci, asa il si elimini. Pe langa Ca, mai importanti sunt fixatorii de Ca si deasemenea eliminatorii de Ca. Nu poti fixa Ca daca bagi in tine eliminatori de Ca zilnic(cum e cafeaua de exemplu, o ceasca pe zi si ai aruncat tot Ca la toaleta) si la fel, nu-l poti fixa daca n-ai fixatori, cum e borul de exemplu. Si daca tot vorbim de Ca, sa vorbim si de Mg, care este mineralul destinderii musculare(Ca e al contractiei). Degeaba ai Ca daca n-ai Mg, ca sa se absoarba ele trebuie sa aiba o proportie, iar daca vrem Ca in oase trebuie sa aiba un raport fata de Ph.
Si acum bomba, desi branza(care e concentratie de lapte) este sursa de Ca, ea nu contine fixatori, dimpotriva contine eliminatori si multe altele la pachet.

#46
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View PostSundanceKid, on 01 septembrie 2012 - 15:47, said:

Problema este ca astazi, nici cele vegetale nici cele animale nu mai sunt ce ar trebui sa fie.

Tatal meu, care tine de 25 de ani, asa face.

Intradevar. Dar asta nu inseamna ca e rea carnea. Mai periculoase sunt metodele de gatire, atat la animale cat si la vegetale.
In mod normal, carnea, oua, fructele, legumele sunt sanatoase cat timp metoda de gatire e una buna (sau inexistenta).

View Postbebiku134, on 01 septembrie 2012 - 20:10, said:

@quantiqus
Tabelu ala e un fals.
Uite aici tabelul real care poate fi gasit oriunde

Uita aici tabelul real care poate fi gasit pe orice site de vegani, vrei sa spui.
Daca nu ma crezi, du-te sa te uiti in gura unei vaci (nu ma refer la alea de pe threadul lui bogdanel, ci la o vaca vaca), apoi in gura unui caine, apoi in gura ta in oglinda.
Omul este omnivor de muuuulti ani si asa va ramane.


View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:

Daca proteina animala e completa(cum sustin unii) si trebuie musai sa mancam carne ca bla bla, atunci inseamna ca trabuie sa mananc numai carnivore, deoarece ierbivorele mancand numai iarba(care are deficiente de proteina?!? vitamine si mai stiu eu ce aberatii) implicit au si ele, ierbivorele, de aici insemnand faptul ca cel care mananca ierbivore nu mananca proteina completa Posted Image Te doare capul!

Ierbivorele au acea enzima ce transforma substantele din iarba in proteina.
Oamenii n-au.

Edited by quantiqus, 01 September 2012 - 20:21.


#47
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Andreic tu de fapt vrei sa traiesti in minciuna, faptul ca adevarul te plesneste unde doare cel mai rau(dependenta de gust) si pus in fata unor evidente tu in continuare scrii minciuni...n-am ce sa mai zic.
Si pana la urma cine se incumeta la un raspuns? De unde-si ia vaca proteina completa? :) :)
Raspuns: de la Dristor Kebap

View Postquantiqus, on 01 septembrie 2012 - 20:20, said:

Ierbivorele au acea enzima ce transforma substantele din iarba in proteina.
Oamenii n-au.
<br/><br/>
Pe cuvantul tau! De unde o au? Cum se numeste enzima aia miraculoasa? :)
Tu stii care-i rolul proteinei in organism? Stii ca si proteina vegetala, desi e mai putin complexa decat cea animala e usor ACIDA? Stii care-i necesarul de proteine al unui om sanatos pe zi?

Edited by KelCooper, 01 September 2012 - 20:26.


#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,744
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 20:25, said:

Andreic tu de fapt vrei sa traiesti in minciuna
Prefer stiinta nu invetiile vegetarienilor sau nutritionistilor religiosi Posted Image http://en.wikipedia....ivorous_species

"Various mammals are omnivorous by nature, such as humans, pigs[8], badgers, bears, coatis, hedgehogs, opossums, skunks, sloths, squirrels[9], raccoons, chipmunks,[10] mice,[11] and rats.[12] Various birds are omnivorous, with diets varying from berries and nectar to insects, worms, fish, and small rodents. Examples include cassowarys, chickens, crows[13] and related corvids, keas, rallidae, and rheas. In addition, some lizards, turtles, fish, such as piranhas, and invertebrates are also omnivorous."

Ar trebui sa tinem cont de taxonomie si dieta, nu intotdeauna sunt in corelatie dar in majoritatea cazurilor inclusiv al omului, sunt. Sunt putine specii de omnivore care pot face convrsii sezoniere oricum omul nu este nici carnivor nici ierbivor biologic sau ca dieta.

Edited by andreic, 01 September 2012 - 20:38.


#49
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
Salut !

Este o decizie inteleaptea ca te-ai decis sa nu mai mananci carne. Cu siguranta dpdv filosofic. Iar ouale deja ofera o proteina chiar foarte buna, si daca esti atent la niste reguli de baza ale unei vieti sanatoase, ai premise sa sa depasesti ca nivel de sanatate pe majoritatea omnivorilor.
Insa exista pericolul sa inlocuiesti carnea (un aport mai ridicat de proteine fara potential alergen), cu cerealele si lactatele (de la vaci), care aduc mai multe glucide si proteine alergene decat aveai inainte. Sau poti sa ajungi sa consumi soia, chiar si sporadic, asta ar fi tragic. Marea arta este sa le eviti pe ultimele, unii chiar eliminandu-le.
Ar mai fi o mutare inteligenta sa acorzi prioritate laptelui de capra (oaie ?) in defavoarea celui de vaca.

Da, daca reusesti sa tii cont si de niste reguli de genul asta, vei fi mai avantajat decat omnivorii.

Edited by NelsonMandela, 01 September 2012 - 20:47.


#50
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Singura diferenta majora ca sa-i spun asa dintre laptele de vaca si cel de capra e ca cel de capra are de doua ori mai multa vitamina C fata de celalalt. Si oricum vit C e in cantitate neglijabila.

#51
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
KelCooper

Stiam ca cel de capra are mai putina lactoza (toti avem un grad variabil de intoleranta la lactoza), mai putina cazomorfina, si nu are acelasi efect de crestere a insulinei !!! Deci predispozitie mai redusa pentru cancer, probleme cu uzura pancreasului. Se stie ca proteina din laptele animal este daunatoare, dar cea bovina este campioana.

Edited by NelsonMandela, 01 September 2012 - 21:00.


#52
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 19:58, said:



Kos_funny, ai uitat ce-am discutat acu vreo doi ani Posted Image

Cu scuzele de rigoare adu-mi aminte ! :)

#53
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View PostKelCooper, on 01 septembrie 2012 - 20:52, said:

Singura diferenta majora ca sa-i spun asa dintre laptele de vaca si cel de capra e ca cel de capra are de doua ori mai multa vitamina C fata de celalalt. Si oricum vit C e in cantitate neglijabila.

Plus unii anticorpi.

Prietene, nu cunosc denumirea enzimei aleia si mi-e lene sa o caut, stiind ca oricum o sa gasesti un contra-argument izvorat din nu stiu ce site dubios.Iti cunosc istoricul, din conversatiile cu Dev si altii, cand o dadeai in altele. Am inteles, tu si familia ta ati renuntat la produsele animale, traiti bine mersi cu altele. Bravo voua, n-am nimic impotriva.

Insa omul a fost, este si va fi OMNIVOR.
Alimentatiile astea extremiste, precum carnivorismul lui malicious sau vegetarianismul altora, sunt ok pana la un anumit punct, dar nu reprezinta solutia ideala. Nu voi intelege in veci de ce oamenii recurg la asemenea extreme cand solutia este ECHILIBRUL. Malicious o avea cu "Mancati carne grasa, legumele si fructele sunt rele." A mai fost si doctorul ala vegan care o ardea in directia opusa "Tot ce vine de la animal e rau, e mort, nu bagati asa ceva in gura".
Dar nimeni nu baga in seama echilibrul.

O alimentatie corecta, echilibrata si complexa contine carne, fructe, oua, lactate, legume, oleaginoase, radacinoase, alune, miere. Chestii cat mai aproape de starea lor naturala.
Deci nu tu conserve, nu tu compoturi, nu tu gemuri si marmelade, aluaturi, prajituri, dulciuri, zahar, ulei, margarine, mezeluri, soia si alte cacaturi human-made.
Problema se pune la modul lor de gatire, cand toata populatia Terrei are o fixatie cu fierberea cat mai multa si prajirea pana cand se face negrul stratul de la suprafata. Fructele si legumele ar trebui consumate crude (cu unele exceptii, fierte putin la abur) iar carnea nu ar trebui prajita in untdelemnul de rahat al bunicii.
In rest, nu trebuie sa bagi in tine de 10 ori pe zi (decat daca esti slabanog si vrei sa fii ca Arnold) ca sa nu-ti supui stomacul la uzura. De 2-3 ori e de ajuns.
Masticatie lenta si indelungata si inca 2-3 chestii.
E chiar asa de simplu! Nu o mai dati in extreme cand solutia e simpla si trebuie sa fie una echilibrata.

Edited by quantiqus, 01 September 2012 - 21:33.


#54
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Carnea ce are in plus fata de oua si lapte ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate