Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Acum chiar sunt nationalist!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
41 răspunsuri în acest subiect

#19
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 02.02.2005
"Sunt o fata vesela si romantica, consider viata o mare calatorie in care intotdeauna gasesti prieteni noi si ai experiente noi. Vorbesc mai multe limbi, printre ele putina araba, pentru ca am trait in Emirate 9 ani. Iubesc dansul si imi place fotbalul. In prezent studiez in Canada dar abia astept vara care as vrea s-o petrec cu prietenii de acasa. Imi place sa cunosc oameni noi, imi plac calatoriile si drumetiile - dar daca il gasesc pe cel sortit voi fii cu el pana la sfarsitul vietii"
cam asta ar fi traducerea la ceea ce o spus unguroaica. daca se gaseste cineva sa ma corecteze, poa s-o faca!

a, si sa nu uit smiley-ul pentru acest thread :death:

#20
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Chit că o să se interpreteze, mie parcă românca mi se pare mai frumușică. În toate pozele acelea micuțe și în cea mare arată bine, ori cealaltă arată bine numai în cea mare.

Skodaru ai ceva cu românii?  :confuzzled:

Editat de irennescat, 10 noiembrie 2005 - 13:20.


#21
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postut(RO)pia, on Nov 9 2005, 09:00, said:

Am votat-o pe prietena ta.
Cand te-am auzit pe tine si cu povestea ta mi-am adus aminte de o patanie dupa vremea lui Ceasca.
Eram intamplator prin Tg. Mures si la un magazin am cerut ceva, normal in romaneste. Tipa, vanzatoarea tot imi dadea cu "nom to dom, nom to dom". Nici nu ma prinsesem ce imi zice (de fapt habar n-am si n-aveam de maghiara) cand cineva care era la coada imi sopteste, dar asa pe sest (cred ca-i era frica sa nu fie auzit), ca tipa imi zice ca nu intelege.
Atunci m-am enervat si i-am tras ceva mai pe romaneste, una din aia frumoasa. La care ea incepe sa se ratoiasca la mine ca de ce o injur. Si eu ii spun atunci ca acum, cum de mama zmeilor stie romaneste, cand mai inainte .... Normal ca atmosfera acolo in magazin se incinsese, sa ma linseze nu alta unii binevoitori, confratii nostri vesnic nedreptatiti, cand salvarea mea a fost din partea unuia (banuiesc ca era din ala cu ochi albastri - mult hulit acum), care nu stiu ce le-a zis pe ungureste dar ca prin farmec toti care erau agitatori au sters-o din magazin.
Asa ca, va spun ca lor le e rusine sa arate ca stiu romaneste, daca nu cumva este un fel de mandrie si revolta contra romanilor aceasta atitudine.

Editat de costelinon1, 12 noiembrie 2005 - 20:06.


#22
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.098
  • Înscris: 02.12.2002
Sunt si eu interesant de o situatie.....
Ce ne facem noi cu romanii minoritari in proprie tara? (Harghita Covasna) Sunt convins ca acolo situatia e mai putin calma si/sau roza.

#23
1109unique

1109unique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 27.08.2005
(revin cu o precizare, pentru cine a intrebat ce-i aia eke meke kekerekt)...  dintr-un almanah Urzica din anii 80 mi-a ramas in minte un fragment

"eke meke kekerekt,
te salut cu mult respect"

:) intr-adevar, nu inseamna nimic, dar prinde de minune sonoritatea limbii maghiare. cam in fiecare vara am petrecut si eu saptamani intregi in satele din harghita, ca-mi place natura de acolo. n-am avut nici o problema in a ma intelege cu oamenii pe romaneste, nimeni nu s-a uitat urat la mine. in oras, in "Csikszereda" (miercurea ciuc) ce-i drept, alta a fost situatia...  :angry: ca dovada ca la tara, oamenii-s mai civilizati.

singurele expresii unguresti care mi-au ramas intiparite in minte (probabil n-o sa le transcriu corect)  :naughty: au fost cele gen "lofasz a seghedbe", "meniaz aniad picsiaiaba!" , ... now back to poiana lui iocan! :))

#24
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.098
  • Înscris: 02.12.2002
Si ce inseamna ? :P

#25
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.712
  • Înscris: 19.08.2005
Injuraturi.

#26
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.838
  • Înscris: 03.06.2005
le-am vazut si eu pe cucoanele de la miss. sunt urate!...adica nu-s fotogenice.

#27
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostDomnita, on Nov 10 2005, 08:33, said:

exact, si m-ai au si abdomen 60, tragic, nici eu cit sint de batrana nu am abdomen 60.....
cind e vorba de miss se incepe asa 170/50kg.60, 90, 60...
Da ce-s, gravide de la Auschwitz? :huh:

#28
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 02.02.2005

View Postirennescat, on Nov 10 2005, 13:18, said:

Chit că o să se interpreteze, mie parcă românca mi se pare mai frumușică. În toate pozele acelea micuțe și în cea mare arată bine, ori cealaltă arată bine numai în cea mare.

Skodaru ai ceva cu românii?  :confuzzled:

nu am nimic cu romanii, de ce crezi ca as avea ceva cu romanii!?!? :huh: toata lumea intreba ce o scris unguroaica, asa ca am tradus. sau poate te oftici ca stiu un pic de maghiara.... :P

View Postcostelinon1, on Nov 12 2005, 20:05, said:

Am votat-o pe prietena ta.
Cand te-am auzit pe tine si cu povestea ta mi-am adus aminte de o patanie dupa vremea lui Ceasca.
Eram intamplator prin Tg. Mures si la un magazin am cerut ceva, normal in romaneste. Tipa, vanzatoarea tot imi dadea cu "nom to dom, nom to dom". Nici nu ma prinsesem ce imi zice (de fapt habar n-am si n-aveam de maghiara) cand cineva care era la coada imi sopteste, dar asa pe sest (cred ca-i era frica sa nu fie auzit), ca tipa imi zice ca nu intelege.
Atunci m-am enervat si i-am tras ceva mai pe romaneste, una din aia frumoasa. La care ea incepe sa se ratoiasca la mine ca de ce o injur. Si eu ii spun atunci ca acum, cum de mama zmeilor stie romaneste, cand mai inainte .... Normal ca atmosfera acolo in magazin se incinsese, sa ma linseze nu alta unii binevoitori, confratii nostri vesnic nedreptatiti, cand salvarea mea a fost din partea unuia (banuiesc ca era din ala cu ochi albastri - mult hulit acum), care nu stiu ce le-a zis pe ungureste dar ca prin farmec toti care erau agitatori au sters-o din magazin.
Asa ca, va spun ca lor le e rusine sa arate ca stiu romaneste, daca nu cumva este un fel de mandrie si revolta contra romanilor aceasta atitudine.


du-tttee mah!  :w00t:  asta e buna! :coolspeak:  in tgmures?!?

#29
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View PostSkodaru, on Nov 14 2005, 07:17, said:

du-tttee mah!  :w00t:  asta e buna! :coolspeak:  in tgmures?!?

Tie ti s-o parea insignifiant dar eu am fost foarte deranjat la momentul respectiv. In tara ta sa nu poti sa-ti cumperi o paine (cred ca asta vroiam atunci). Si culmea, interlocutorul s-a dovedit ca stia romaneste. Povesti din astea nu sunt singulare. In negura uitarii s-au pierdut multe.
Dar mi s-a intamplat si situatia inversa. Cand, o femeie in varsta, dintr-un satuc din Harghita, departe de "civilizatia" unui oras apropiat, care chiar nu stia romaneste (era unguroaica), intr-o anumita situatie m-a facut sa ma simt ca intre romani (nu are importanta intamplarea, pentru mine a ramas omenia dovedita atunci). Acum nu stiu care este exceptia, prima cu painea sau a doua, dar nu este normal sa te simti strain in propria ta tara. Precizez, amandoua situatiile sunt dinainte de '89.
Acum, cu "democratia asta revolutionara", problemele s-au acutizat, se pare.

Editat de costelinon1, 14 noiembrie 2005 - 09:19.


#30
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 02.02.2005

View Postcostelinon1, on Nov 14 2005, 09:16, said:

Tie ti s-o parea insignifiant dar eu am fost foarte deranjat la momentul respectiv. In tara ta sa nu poti sa-ti cumperi o paine (cred ca asta vroiam atunci). Si culmea, interlocutorul s-a dovedit ca stia romaneste. Povesti din astea nu sunt singulare. In negura uitarii s-au pierdut multe.
Dar mi s-a intamplat si situatia inversa. Cand, o femeie in varsta, dintr-un satuc din Harghita, departe de "civilizatia" unui oras apropiat, care chiar nu stia romaneste (era unguroaica), intr-o anumita situatie m-a facut sa ma simt ca intre romani (nu are importanta intamplarea, pentru mine a ramas omenia dovedita atunci). Acum nu stiu care este exceptia, prima cu painea sau a doua, dar nu este normal sa te simti strain in propria ta tara. Precizez, amandoua situatiile sunt dinainte de '89.
Acum, cu "democratia asta revolutionara", problemele s-au acutizat, se pare.

am auzit si io ca in secuime se petrec astfel de lucruri, dar in tgmures, nu stiu... eu locuiesc langa tgmures, si am facut facultatea in mures, dar inca asa ceva nu am auzit sa se fii intamplat. acuma io nu pun la indoiala ce zici tu, da' imi vine greu sa cred. in orice caz, io nu cred ca romanii is buni si ungurii rai sau invers. am prieteni buni din ambele natii, si io cred ca diferenta o se face dupa criteriul om vs. neom. si din pacate padure fara uscaturi nu exista.
in mures e o universitate, Sapiencia (Sapientzia se citeste), finantata de guvernul maghiar, si cursurile sunt numai in l maghiara. adevaru e ca e muuuult mai dotata decat facultatea de inginerie din mures din cadrul universitatii Petru Maior, dar e in l. maghiara. parerea mea e ca ungurii care nu cunosc limba romana e pierderea lor, in schimb romanii care cunosc limba maghiara e in avantajul lor. ma intreb io ce fac tinerii care termina la Sapiencia, si nu reusesc sa gaseasca loc de munca in secuime, sa zicem, sau in HU? si gasesc de lucru la Craiova. ma intreb io nu se chinuie oamenii aia? sa inveti din nou totu in l romana.

#31
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.482
  • Înscris: 30.08.2003
fetele sunt urate ... si romanca si unguroaica ... mai ales unguroaica ...

insa despre discriminare: din pacate intotdeauna vor exista astfel de cazuri de discriminare. Ut(ro)pia vorbeste despre discriminarea unor romani de un patron maghiar. accept cazul. insa sunt si discriminari inverse: in Sfantu Gheorghe, unde exista o majoritate maghiara, exista o fabrica din zilelele comuniste. fabrica a fost vandut la un anume dom Chelu Catalin sau asa ceva, un mare smecher din Galati. In 2 ani de zile a schimbat toti oamenii din conducere, cine erau de nationalitate maghiara, in Romani. Pe mine nu m-ar deranja acest lucru, insa problema este ca a schimbat cu niste idioti care au aceptat sa lucreze aici, nu cu oameni de calitate, si acesti idioti au dus firma in pragul falimentului, si au dat dovada de un management absolut pagubos si catastrofal. in alta ordine de idei, tot aici a intrat niste lanturi de magazine mai puternici, angajatii fiind 100% romani, adusi din alte orase ... nu ma luati gresit, pe mine nu ma deranjeaza, eu vb. foarte bine limba romana (zic eu), insa imaginati-va o baba de 80 de ani cand se duce la acestmagazin si habar nu are romana (pentru ca as-s babele ...) cum o sa mai cumpere ea acolo ceva?

Am adus doar doua exemple. Exista si exemple inverse. Insa acest lucru asa ramane. Din pacate suntem condusi de oameni si unii manageri sunt idioti. Pana cand omul va traii pe acest pamant va exista discriminare ... Trebuie sa ne obisnuim cu ideea, si macar noi, carora nu le place, ar trebuii sa facem ceva, sa schimbam situatia ... Sa aratam ca exista toleranta si sa luptam pentru o lume mai buna ...

#32
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.587
  • Înscris: 19.03.2005
Sint din TM. Sint roman 100%, nu pot fi acuzat ca am o opinie neobiectiva despre unguri. Am putut constata ca a avea un parinte ungur, garanteaza cei 7 ani de acasa.

La benzinaria MOL. Unde toti anagajatii stiu ungureste sau sint unguri. Cautam un bec pt numar la masina. Nu au avut dar benzinarul m-a intrebat daca sint dispus sa merg la alta benzinarie MOL din TM ca poate da telefon acolo sa intrebe daca au aceia. A sunat, au avut, m-a intrebat cite sa imi retina si m-am dus acolo. Care romanas s-ar fi deranjat pt un bec amarit sa dea un telefon la alta benzinarie din lantul lor? Eu am fost multumit, MOL nu e sigur ca pt 2 becuri a cistigat mai mult decit a cost acel telefon.

Experienta din acelasi domeniu cu romani: Benzinaria OMV, linga gara de nord. Alimentez, spun casieritei numarul pompei si ea ma intreaba daca nu doresc sa maninc un sandwitch. Eu ma uit la e, o intreb daca cumva e pe gratis. Ea zice ca bineinteles ca nu e. Atunci ii zic NU, platesc motorina si plec.

Peste ceva timp, aceeasi benzinarie OMV. Dupa alimentare, spal geamurile de la masina ca erau murdare rau de tot. Dupa ce termin parbrizul si ma apuc de cele laterale, vine baiatul din statie disperat la mine si imi spune ca nu am voie sa fac asa ceva. Ma uit la el curios si imi spune ca nu e voie decit parbrizul sa il spal, daca vreau sa spal geamurile i-a zis patronul ca masina trebuie bagata la spalatorie. Il intreb cit costa spalataul, cerea deva de genul 150,000 si atunci ii zic ca cu 80,000 dau si bacsis consistent la spalatorie.

Un vecin ungur, cind a fost in covasna (ani 1970-80), si el glumet de felul lui, vorbea romaneste cu ei pe acolo. O data, avind pana, a cerut pe romaneste sa o repare la un atelier, ala l-a refuzat, atunci a injurat pe ungureste, ala l-a intrebat daca e ungur, el a confimat, si atunci i-a rezolvat pana. A 2-a experienta a lui similara, la un hotel, a cerut pe romaneste camera, i-au zis ca e plin hotelul, atunci i-a zis nevestei pe ungureste sa mearga mai departe, receptionera atunci i-a oferit camera.

Anii 2000. Matusimea din bucuresti, mergind in concediu prin ungurime, era servita de localnici (contra cost bineinteles) cu brinza si alte produse, desi aia nu aveau habar romaneste, se intelegeau ei prin semne si alte metode la pret si produs.

Este ilegal sa angajezi pe criterii etnice personalul, de acea pun astia la cerinte cunoasterea unei anumite limbi straine. Eu ii inteleg pe unguri ca vor sa angajeze unguri, pe linga faptul ca se ajuta intre ei, se feresc de manelisti si scuipatori de seminte.

Si sua e plina de mexicani care nu au habar de engleza, stiu numai spaniola. Si sint f. f. multi.

In canada si sua de exemplu, la orice fabrica poate sa vina un control de la sa ii zicem departamentul antidiscriminare si sa verifice structura etnica a angajatilor. Daca de exemplu patronul nu are angajat nici un negru sau nici un indian ii zice ca sint atitea procente negrii in tara si el de ce nu are tot atitia in firma lui. Ce o sa fie la noi.... cind o sa intrebe de ce nu sint tigani intr-o firma.........

#33
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View PostMrMxyzptlk, on Nov 14 2005, 10:11, said:

Am adus doar doua exemple. Exista si exemple inverse. Insa acest lucru asa ramane. Din pacate suntem condusi de oameni si unii manageri sunt idioti. Pana cand omul va traii pe acest pamant va exista discriminare ... Trebuie sa ne obisnuim cu ideea, si macar noi, carora nu le place, ar trebuii sa facem ceva, sa schimbam situatia ... Sa aratam ca exista toleranta si sa luptam pentru o lume mai buna ...
Subscriu. Te felicit pentru interventia ta.
Ar fi bine sa fim toleranti! Imi place (sau macar sper) sa cred ca ceea ce am relatat a fost ceva izolat.
Si as mai adauga ceva, sa luam ce este mai bun din jurul nostru. Avem multe lucruri bune de invatat de la conlocuitorii nostri.
Sa fim cinstiti, cand intri in Transilvania si Banat, parca intri in alta tara si oare de ce?

Editat de costelinon1, 14 noiembrie 2005 - 10:27.


#34
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 02.02.2005

View PostMrMxyzptlk, on Nov 14 2005, 10:11, said:

fetele sunt urate ... si romanca si unguroaica ... mai ales unguroaica ...

insa despre discriminare: din pacate intotdeauna vor exista astfel de cazuri de discriminare. Ut(ro)pia vorbeste despre discriminarea unor romani de un patron maghiar. accept cazul. insa sunt si discriminari inverse: in Sfantu Gheorghe, unde exista o majoritate maghiara, exista o fabrica din zilelele comuniste. fabrica a fost vandut la un anume dom Chelu Catalin sau asa ceva, un mare smecher din Galati. In 2 ani de zile a schimbat toti oamenii din conducere, cine erau de nationalitate maghiara, in Romani. Pe mine nu m-ar deranja acest lucru, insa problema este ca a schimbat cu niste idioti care au aceptat sa lucreze aici, nu cu oameni de calitate, si acesti idioti au dus firma in pragul falimentului, si au dat dovada de un management absolut pagubos si catastrofal. in alta ordine de idei, tot aici a intrat niste lanturi de magazine mai puternici, angajatii fiind 100% romani, adusi din alte orase ... nu ma luati gresit, pe mine nu ma deranjeaza, eu vb. foarte bine limba romana (zic eu), insa imaginati-va o baba de 80 de ani cand se duce la acestmagazin si habar nu are romana (pentru ca as-s babele ...) cum o sa mai cumpere ea acolo ceva?

Am adus doar doua exemple. Exista si exemple inverse. Insa acest lucru asa ramane. Din pacate suntem condusi de oameni si unii manageri sunt idioti. Pana cand omul va traii pe acest pamant va exista discriminare ... Trebuie sa ne obisnuim cu ideea, si macar noi, carora nu le place, ar trebuii sa facem ceva, sa schimbam situatia ... Sa aratam ca exista toleranta si sa luptam pentru o lume mai buna ...

mda... asta chiar e o prostie...
sa angajezi/concediezi pe cineva pentru alte motive decat competenta.

#35
ovidelu

ovidelu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 415
  • Înscris: 26.07.2004
Macar la Sapiencia mancarea e beton. Si ieftina. Cat despre angajari pe criterii etnice, era mai bine daca se angaja o persoana dupa calitatile sale.

Din ce a spus Ut(ro)pia a fost preferata una de pe locul 13, doar fiindca era de etnie maghiara, ceea ce demonstreaza in ce directie se va indrepta firma aceea in viitor.

#36
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 02.02.2005

View Postovidelu, on Nov 14 2005, 10:52, said:

Macar la Sapiencia mancarea e beton. Si ieftina. Cat despre angajari pe criterii etnice, era mai bine daca se angaja o persoana dupa calitatile sale.

Din ce a spus Ut(ro)pia a fost preferata una de pe locul 13, doar fiindca era de etnie maghiara, ceea ce demonstreaza in ce directie se va indrepta firma aceea in viitor.

chiar ca mancarea e buna la Sapiencia mm mm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate