Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

PROGRAM DE FACUT MUZICA

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
industrial_music

industrial_music

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.08.2012
UN PROGRAM DE FACUT MUZICA VA ROG!

#2
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010
"de joaca": Magix Music Maker, eJay Dance
profi: FL Studio, Ableton Live, Cubase, Reaper... si multe altele.
Daca dadeai un search pe Google, gaseai si asta
http://www.musicrada...-today-238905/1
Ai postat si mai devreme, dar ma gandeam ca poate o sa dai si tu o cautare pe Google, intre timp.  :peacefingers:
Plus ca sunt o gramada de topice pe tema asta, pe forumul asta.

Edited by INVISSIS, 12 August 2012 - 20:09.


#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
De ce tipi?

#4
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
In ce program se face cel mai usor dubstep/dnb?
Stiu de FL, dar ceva mai usor? ca ma ia toti dracii in fruity loops.

#5
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
ideal ar fi sa ai un controler midi ca sa te poti juca cat de cat cu instrumentele virtuale. incearca ableton,trage de el si iti va iesi cate ceva.

#6
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postal33xxxx, on 12th August 2012, 21:25, said:

ideal ar fi sa ai un controler midi ca sa te poti juca cat de cat cu instrumentele virtuale. incearca ableton,trage de el si iti va iesi cate ceva.
Pentru mine a fost raspunsul? daca da, ce controler midi imi poti recomanda, ceva mai mic la pret  :rolleyes: ca doar nu am sa fiu DJ peste noapte.

#7
industrial_music

industrial_music

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.08.2012
ce ma distrez cu magix

#8
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View Postindustrial_music, on 12th August 2012, 22:27, said:

ce ma distrez cu magix
zici? m-ai facut curios :D am sa-l incerc maine, poate vin si cu o piesa  :dj: just kidding :lol:

#9
industrial_music

industrial_music

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.08.2012
nu stiu cum sa lucrez cu dance ejay

#10
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Am testat si eu magix music maker asta, e usor de folosit, dar dupa ce m-am uitat pe youtube la ce muzica poti face cu el, mai bine nu il instalezi <_< dubstep iesit din programul asta e de tot cacatul, si drum and bass parca nu are nimic special.
Tot mai bine te chinui cu FL.

#11
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Eu am un sintetizator yamaha + un midi - usb. Poti gasi sintetizatoare ieftine ~300lei,bun ar fi un controller midi m-audio,depinde de tine acum ce alegi. Depinde si de computerul pe care il folosesti,dar in genere un computer care ruleaza ok ableton + un controller midi e ideal pentru inceput. Ca DJ vei avea nevoie de alte scule :D, ca ai pomenit de DJ...

#12
industrial_music

industrial_music

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 76
  • Înscris: 11.08.2012
da astia care canta la sintetizator cum se numesc?

#13
ragnar95

ragnar95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.12.2009

View Postindustrial_music, on 17 august 2012 - 14:33, said:

da astia care canta la sintetizator cum se numesc?

Salut!
Si eu lucrez de cateva luni pe compus instrumentale sau asa numitele beaturi.(cred ca am inceput prin ianuarie,deci cam 10 luni..si sincer e f greu sa avansezi cu toate ca eu am 10 ani de pian,teorie si  tot ce tine de muzica)
revenind:
-cel care mixeaza piesele altora si mai compune rareori cate una pe care o mixeaza(deci cei din cluburi,de la pupitru) se numesc DJ
-cei care fac muzica de genul...isi compun piesele si nu le mixeaza(cu viori,pian etc,in diferite programe) se numesc compozitori
-cei care compun instrumentale pentru altii si ii inregistreaza in propriul studio se numesc Producatori

Treaba sta in felul urmator:
Programele de compus cele mai utilizate sunt: e-jay(de amatori),Magix music maker(amatori),Fl Studio(relativ ok..pe el te inveti pentru DaW),Reason(f bun..dar destul de complex si complicat..adica profi),Cubase(profi),Reaper(cel mai recomandat de inginerii de studio..nu stiu de ce)
Tin sa mentionez ca programul DAW este acel program in care tu compui tot..adica faci tot manual..spre ex. FL Studio nu e Daw si nici e-jay sau music maker de la Magix,restul listei da!
Toate de mai sus,in afara Reaper-ului sunt testate si muncite de mine :))
Concluzie: cel mai "bun" pentru mine este Cubase.De ce? fiindca imi place cum se lucreaza in el si in plus de asta e foarte complex..adica poti face ce vrei in el.
Cel mai " bun" ptr tine e ala pe care il inveti cel mai bine si cu care poti sa spui..da! pot face ce vreau cu el..cel cu care lucrezi cel mai eficient!
in programele astea se instaleaza sunete sau instrumente!(separat de program-se gasesc pe torente).Astea se numesc VST PLugins/Instruments

pentru aputea compune cu programul respectiv iti trebuie urmatoarea lista minima:
1. pc mediu spre perormant( dual core minim 2.2 , 2 gb ram minim,hdd spatios ptr vsturi si nebunii)
2.controller midi(recomandarea mea www.proavshop.ro M-audio Keyrig 49,pe care de altfel il detin si eu),orice ai alege trebuie sa fie pe cablu usb sau sa iti cumperi cablu midi-usb
3.Windows reinstalat si devirusat complet
4.Programul de compus(evident torent,ca in Romania,oamenii de rand nu-si permit sa dea 600 de lei pe un Cd)

Pentru mai mult ajutor te poti uita la fimuletele mele de pe youtube(cum sa faci beaturi). canalul meu: DaGSoundProduction
Ma poti contacta pe fb DaG-Daniel Andrei Gaina
Multa bafta si nu te speria de interfata programului pe care il alegi..e urata si complicata la inceput dar sunt tutoriale pe net si cu ajutorul lor in cateva luni il inveti bine(aproximativ 3 luni)

#14
MartinoDean

MartinoDean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 04.12.2012
             Sunt de parere ca un program de compus muzica trebuie sa fie unul care iti ofera cat mai multe posibiltati, adica sa-ti largeasca orizonturile in domeniul muzical si sa sune si foarte bine. Si am mai auzit vreo doua trei exemple de compoziori care schimba program dupa program; ideea e ca mai bine stii un program bine, dar bine si sa stii ce faci in el, dacat sa stii 10 dar nici unul calumea. Cel mai bun program e acela in primul rand care il intelegi mai bine, e si mai simplu, pentru ca in acest mod iti simplifica mult munca. Succes tuturor! Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image !

#15
zeyknw

zeyknw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 12.11.2012
Asa este cum zice si MartinoDean...eu prefer Magix pt ca ma atras stilul de a crea muzik pe el...am si 2 piese compuse

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hNEbhanfgX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a4LeKQLiP7Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postzeyknw, on 26 ianuarie 2013 - 23:20, said:

Asa este cum zice si MartinoDean...eu prefer Magix pt ca ma atras stilul de a crea muzik pe el...am si 2 piese compuse

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hNEbhanfgX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a4LeKQLiP7Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#16
MartinoDean

MartinoDean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 04.12.2012
Da si eu folosesc FL Studio si sunt destul de multumit de program, am cam tot ce-mi trebuie in el, si vrea sa ma specializez pe acest program Posted Image , e destul de usor de invatat, fata de altele si are destule optiuni... Fiecare cu ce program se impaca Posted Image Am doar cateva pieses compuse, le-am postat la Muzica pe calculator, daca va intereseaza le puteti asculta si lasa niste feedbackuri. :)

Edited by MartinoDean, 01 February 2013 - 07:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate