Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Transfer SEPA

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#91
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCatean, on 20 august 2014 - 16:12, said:

Record astazi la plata SEPA : transfer HSBC UK initiat la ora 09:00 UK (11 AM ora RO), bani ajunsi in cont BT la ora 16 ora RO.
O intrebare, poate stupida....sepa functioneaza numai cu euro? Sau si alte monede ce circula un ue? Gen lira sterlina, forint etc
Eu stiam ca merge doar cu moneda euro

Edited by cuculea, 21 August 2014 - 05:57.


#92
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Single Euro Payments Area

#93
johnsmith69

johnsmith69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2013
Raspuns de la ANPC (Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor) in legatura cu alinierea tarifelor EUR (in momentul de fata 30+ Euro) si RON (gratuit) pentru transferuri bancare efectuate in UE (tinand cont de faptul ca Romania a notificat aderarea la aceasta regula chiar daca nu era obligatorie statelor in afara zonei Euro - aka unde s-a adoptat moneda Euro):

Quote

Regulamentul 924/2009 [...] mentioneaza ca, pentru a putea efectua egalizarea comisioanelor, pentru fiecare categorie de operatiune de plata transfrontaliere ar trebui sa fie identificata o plata nationala care are caracteristici identice sau similare cu plata transfrontaliera, luand in considerare diverse criterii de identificare (de exeplu: canalul de initiere, de executare si de finalizare a platii, gradul de automatizare, orice forma de garantare a platii etc.).

Prin urmare, aplicarea unor comisioane egale pentru opartiunile de plata transfrontaliere cu cele aplicate in cazul operatiunilor de plata nationala este posibila numai in acele situatii in care sunt identificate caracteristici identice sau similare de forma de plata.

Doua remarci:

1/ Aceasta este interpretarea (favorabila dar limitativa) unei autoritati administrative, si nu a unei instante judiciare. Deci in momentul in care un tribunal se va pronunta in legatura cu aplicarea acestor reguli de catre bancile romane, acesta poate interpreta "liber" (aka conform, si lipsit de caracter limitativ care nu reiese din text) legislatia europeana (Regulamentul respectiv care este de aplicare directa).

2/ Din momentul in care bancile au adoptat sistemul SEPA (lista acestor banci este disponibila pe situl "Asociația Română a Băncilor") inseamna ca au adoptat aceleasi norme tehnice de efectuare a transferurilor SEPA. DECI, din momentul in care un transfer EUR este efectuat intre 2 banci SEPA, nimic altceva decat dorinta de a-si jupui clientii intr-un mod ilegal nu justifica comisionul diferit de cel aplicat in cazul transferurilor in RON (aka 0 lei).

Oare nu este vreun jurist care sa fi prezentat vreo asemena cerere unui tribunal ?

Edited by johnsmith69, 25 August 2014 - 22:55.


#94
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcuculea, on 21 august 2014 - 05:54, said:


O intrebare, poate stupida....sepa functioneaza numai cu euro? Sau si alte monede ce circula un ue? Gen lira sterlina, forint etc
Eu stiam ca merge doar cu moneda euro

Eu am transferat Lire Sterline si au plecat prin SEPA spre RO (cont in GBP in RO).

#95
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCatean, on 29 august 2014 - 09:58, said:



Eu am transferat Lire Sterline si au plecat prin SEPA spre RO (cont in GBP in RO).
Cit costa?

#96
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

View PostCatean, on 29 august 2014 - 09:58, said:

Eu am transferat Lire Sterline si au plecat prin SEPA spre RO (cont in GBP in RO).

greu de crezut.

Sepa e destinata transferurilor in Euro, poate eventual s-a facut conversie in Euro, atat in UK cat si in .ro

#97
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Costa 4 lire sterline per tranzactie.

Asa ziceau HSBC, ca plata pleaca prin SEPA. Acum in background nu pot stii ce s-a intamplat dar transferul a fost fulger.

Edited by Catean, 30 August 2014 - 22:03.


#98
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCatean, on 30 august 2014 - 22:01, said:

Costa 4 lire sterline per tranzactie.

Asa ziceau HSBC, ca plata pleaca prin SEPA. Acum in background nu pot stii ce s-a intamplat dar transferul a fost fulger.
Pana mea, e mai ieftin la transferwise. De curiozitate, cam ce curs obtii?

#99
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Transfer lire in tara, deci fara conversie. Ulterior schimb din lire in lei prin internet bankingul BT la un curs destul de aiurea ( 5.4609 ), dar nu prea conteaza la aprox 300 lire pe luna.

Edited by Catean, 31 August 2014 - 00:15.


#100
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
Eu primesc plati din strainatate ptr produsele mele, si nu sunt probleme cu ing
Am facut ieri 2 plati , s-au dus instant 23 euro pe comisioane

am decis sa imi schimb conturile roni si euro la alta banca, dar la care?
Mai tre sa fac cate o plata la furnizori in EU sau in china, deci e important sa am comisioane minime.


Ce experiente aveti cu bancile voastre?

#101
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014
Pai fa-ti cont la o banca din strainatate care are comision 0 pentru transfer SEPA.

#102
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postmaconfireblade, on 09 octombrie 2014 - 22:58, said:

Eu primesc plati din strainatate ptr produsele mele, si nu sunt probleme cu ing
Am facut ieri 2 plati , s-au dus instant 23 euro pe comisioane

am decis sa imi schimb conturile roni si euro la alta banca, dar la care?
Mai tre sa fac cate o plata la furnizori in EU sau in china, deci e important sa am comisioane minime.


Ce experiente aveti cu bancile voastre?
Eu am cont la Intesa SanPaolo pe persona fizica. La pachetul Lider ( 3 ron /luna pt ca alimentez contul cu minim 300 ron lunar) am un cont in Ron si unul in Eur . Transferul Sepa e 3 eur ( comisionul Swift) dar pt alte monede e mai scump - poți verifica ep site-ul lor . In plus dau o dobânda la contul curent si daca iti faci un plan de acumulare dobânda e comparabila cu un depozit pe un an ( 2.5 % la Eur) dar ai acces la bani in permanenta.

#103
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postunknown_35, on 10 octombrie 2014 - 11:02, said:

Transferul Sepa e 3 eur ( comisionul Swift)
Asta e ca și cum atunci când plătești biletul de tren ți se percepe și taxă de aeroport.

#104
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
Alimentarea contului nu e o problema, se ocupa clientii de treaba asta, se ruleaza destui banuti, dar in 2 plati au papat 23 euro, inacceptabil.
Am sa ma duc luni la Intesa sa vad exact care e pachetul cel mai atragator ptr mine.
Fac transfer intre conturi Euro-roni si ridic des de la bancomat ca sa fac plati cu cash unde nu se poate folosi direct cardul, deci comisionul la retragere ar fi si ala important.

La ing platesc 0.5% la fiecare retragere si comision la fiecare plata in roni catre furnizori ..not good.

#105
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
Am deschis conturi in euro si roni la Intesa, cel exclusiv cu 29 roni /luna, internet banking, card roni , 3dsecure incluse.
evident cand am ajuns acolo au iesit la iveala diverse chestii: desteptii astia nu au card in euro , si nici mobile banking , 2 mari dezavantaje

Cardul in euro va fi introdus anul viitor mi-au spus, ca au avut destule cereri.
Daca mergeti in afara EU cu cardul nu veti putea face plati, iar foarte stupid.

Ptr plati in china si usa, trebuie sa trimiteti justificarea platii, o factura sau ceva de genul, altfel nu se proceseaza plata.

Edited by maconfireblade, 15 October 2014 - 13:46.


#106
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
La BT transferul SEPA costa 15 euro pentru ce e sub 5000Euro.Cam scump pentru sumel astea mici.

Edited by ZIGZAG20, 17 November 2014 - 15:34.


#107
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostZIGZAG20, on 17 noiembrie 2014 - 15:31, said:

La BT transferul SEPA costa 15 euro pentru ce e sub 5000Euro.Cam scump pentru sumel astea mici.

Cea mai buna varianta : www.transferwise.com

View Postmufa, on 30 august 2014 - 22:15, said:

Pana mea, e mai ieftin la transferwise. De curiozitate, cam ce curs obtii?

Da, am inceput si eu sa folosesc transferwise, de departea cea mai buna varianta de a misca banii international. Merci MUFA.

Edited by Catean, 17 November 2014 - 17:25.


#108
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
De curiozitate cam ce suma trimiti si cam cat economisesti fata de banca.Vreau sa trimit din UK,Germania si Spania niste sume de bani catre parintii mei in contul lor de la BT care este in Euro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate