Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Transfer SEPA

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#109
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 ZIGZAG20, on 17 noiembrie 2014 - 17:50, said:

De curiozitate cam ce suma trimiti si cam cat economisesti fata de banca.Vreau sa trimit din UK,Germania si Spania niste sume de bani catre parintii mei in contul lor de la BT care este in Euro.

La 1000 lire economisesc cam 30 - 40 lire fata de transferul bancar. In BT trimit si eu si dureaza cam 2 zile.

Edited by Catean, 17 November 2014 - 17:55.


#110
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Imi poti zice cu ce banca lucrii un UK?

#111
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Eu trimit din Belgia prin SEPA din ING Belgia in ING Romania si nu platesc nici un comision!Daca trimit 500 de euro primesc 500 de euro.In plus banii ajung in maxim 24 de ore.

#112
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Catean, on 17 noiembrie 2014 - 17:25, said:

Da, am inceput si eu sa folosesc transferwise, de departea cea mai buna varianta de a misca banii international. Merci MUFA.
Cu plăcere. :)

#113
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 ZIGZAG20, on 17 noiembrie 2014 - 17:56, said:

Imi poti zice cu ce banca lucrii un UK?

HSBC

#114
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ce pachet ca m-ar interesa un cont la ei?

#115
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
HSBC Premier am eu.

#116
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Transferwise GBP-EUR 1.3349. Durata transferului - same day.

#117
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014
La TransferWise depinde foarte mult de cati oameni fac transferuri in directia inversa. Daca nu sunt chiar asa de multi, atunci poti astepta chiar si trei zile pentru conversia valutara. Daca sunt multi, atunci se face in cateva ore.

#118
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 aloha2015, on 25 ianuarie 2015 - 21:17, said:

La TransferWise depinde foarte mult de cati oameni fac transferuri in directia inversa. Daca nu sunt chiar asa de multi, atunci poti astepta chiar si trei zile pentru conversia valutara. Daca sunt multi, atunci se face in cateva ore.
Corect, dar nu ma grabesc nicaieri. In general GBP-EUR se face in aceeasi zi.

#119
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Buna ziua. Dragi colegi am si eu o probleme. Cineva din Italia mi-a trimis euro in contul meu de euro prin sepa, de mai bine de 4 zile astept si nimic. Dupa ce am sunat la ING mi s-a spus ca ING nu acepta SEPA. Deci pana la urma ING Romania accepta sau nu SEPA?

P.S Eu am gasit pe site-ul de la sepa aceasta lista unde apar mai toate bancile mai putin ING.

Attached File  xxss.jpg   611.64K   55 downloads

Edited by porcusoru, 15 June 2015 - 11:27.


#120
i96nds

i96nds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.04.2009
Salut,
Nu are nici o importanta daca ING accepta SEPA sau nu. E treaba bancii din Italia sa vada ce metoda gasesc ei ca sa trimita banii. De exemplu pot trimite la ING in Olanda, care sigur e in SEPA ca e in zona euro, si apoi transfer intern in ING. Asta e o varianta mai ieftina... Sau se poate cu swift....  Dar asta iar nu e treaba ta, ce si cum si ce comisioane se fac la transfer.

Pana la urma au venit banii?

Cred ca exista ceva confuzie in acest thread.
Daca transferul in EURO se face intre doua banci din ROMANIA, atunci nu se foloseste SEPA ci un transfer al TRANSFOND in euro.
Detalii aici: http://www.transfond... - Eurosent.pdf

Acest protocol e compatibil SEPA, are cam aceleasi reguli, doar ca e intern in RO.

Daca vrei sa iesi deja in SEPA cel mare, cel adevarat, atunci iti trebuie cumva sa ai o banca din grupul tau care poate face asta pentru tine.
De aici avantajul la Intesa - (mai exista?) - ca ei de fapt dadeau instructiune celor din Italia - si aceia abia aveau drept de manevrat in SEPA.

In general bancile din RO au pe cineva tare in spate dintr-o tara cu EUR....  

Dar bancile nu prea pot sa puna in lista de comisioane asa:
- daca e transfer in EURO in interiorul Romaniei.. comision xxxx
- daca e transfer in EUR catre o alta banca din zona Euro -  se va merge pe SEPA si comisionul e yyy
- daca transferi in alta parte... mergem pe swift si comisionul e zzz..

Asadar ei pun comisionul generic, sa acopere tot - si ... daca au ei manevre interne ca sa iasa la costuri mai mici... atunci profitul va fi mai mare.  Clientul nu prea beneficiaza de pe urma acestor lucruri, din pacate.

Multa bafta,
Stefan

#121
alhrx

alhrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.10.2014
Pentru a evita comisioanele umflate ale bancilor, puteti folosi aplicatii gen PayPal Top-Up, Revolut sau TransferWise. Nu veti regreta.

#122
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Eu m-am lovit de problema cu SEPA in momentul in care am incercat sa fac un transfer GBP-EUR prin transferwise catre Libra Bank.
Din pacate transferul nu a putut fi efectuat pentru ca libra bank nu e parte a SEPA.
Uitati raspunsul celor de la transferwise:

When trying to pay out your money, we found that the recipient bank account wasn’t in the Single European Payments Area (SEPA). It could be that the recipient bank account isn’t in a SEPA country, it’s an offshore account, or the recipient bank hasn’t joined SEPA.
TransferWise only pays out Euros to bank accounts within SEPA however. (You can read more about SEPA here: https://transferwise...-sepa-transfers).

#123
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Libra Bank e în SEPA de mult.

#124
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 retele, on 22 iulie 2017 - 09:11, said:

Libra Bank e în SEPA de mult.
Atunci de ce mi-au refuzat transferul cei de la transferwise ?

In contul de euro de la BT am putut trimite fara probleme

#125
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Există destule documente oficiale, atât pe situl băncii cât și prin alte părți care atestă că face parte din SEPA de la începutul anului trecut.
Poate contul tău e în carantină pentru investigații provind posibile activități fraudulente, splălare de bani, escrocherii financiare mondiale, chestii d-astea.
Sau poate pur și simplu ofițerul de cont de la Libra are cont și pe Softpedia și te cunoaște, și atunci e de înțeles.

#126
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 retele, on 22 iulie 2017 - 13:39, said:

Există destule documente oficiale, atât pe situl băncii cât și prin alte părți care atestă că face parte din SEPA de la Ă®nceputul anului trecut.
Poate contul tău e Ă®n carantină pentru investigații provind posibile activități fraudulente, splălare de bani, escrocherii financiare mondiale, chestii d-astea.
Sau poate pur și simplu ofițerul de cont de la Libra are cont și pe Softpedia și te cunoaște, și atunci e de Ă®nțeles.

Nu e cazul.
In a doua parte a mail-ului , pe care nu am mai postat-o, ma intrebau daca vreau sa imi retrimita banii in contul de lire, sau sa trimit catre alt cont, la alta banca. Am ales sa ii trimit in contul BT si a mers fara probleme

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate