Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Probleme modem Huawei 3131 21,6 mbps de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare! Dupa cateva luni de asteptare, am achizitionat un modem Huawei 3131 de la RDS. Toate bune si frumoase pana aici! Am instalat modemul si surpriza! No signal! Am zis ca o fi de la porturile USB. Am pus modemul in alte porturi USB, dar cu acelasi rezultat. Am zis ca e cazul sa incerc cu alt dispozitiv si, drept urmare, am pus cartela intr-un LG Optimus One cu care, o alta surpriza, aveam 4-5 linii pe 3G, in aceiasi locatie! Ok, am zis, e din modem. Merg cu modemul la cei de la RDS si la ei avea 2-3 liniute in incita sediului. Am pus cartela intr-un modem mai vechi, tot Huawei si a mers! 2-3 liniute de semnal, dar mergea!

Cei de la RDS nu vor sa mi-l schimbe, pe motiv ca la ei are semnal! Ce ma sfatuiti sa fac? Exista vreo modalitate sa fac update de firmware acestui modem? Daca da, cum se poate face? Ce alte solutii ma sfatuiti sa incerc?

PS: am incercat modemul in doua locatii din TG-Jiu: langa stadionul echipei Pandurii/Primaria Tg-Jiu (acasa) si langa Piata Centrala (la munca). Ambele locatii se afla in zona centrala a orasului, iar internetul ar trebui sa zbarnaie!
PPS: Pe LG, prin 3G, am avut transferuri de 400-500 kb/s in ambele locatii unde mie nu-mi functioneaza modemul.

Acesta este modemul!

#2
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 12.06.2007
Eu am luat astazi modemul asta nou si merge foarte bine.
Vezi daca ai service RDS la tine in oras. Acolo il verifica si iti pot schimba modemul daca are probleme.

#3
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

 wfnse, on 13th July 2012, 19:14, said:

Eu am luat astazi modemul asta nou si merge foarte bine.
Vezi daca ai service RDS la tine in oras. Acolo il verifica si iti pot schimba modemul daca are probleme.

L-au verificat si la ei a mers destul de bine - 3/5 linii la semnal. Ma gandesc ca factorul care a influentat acest lucru e faptul ca locatia unde era service-ul se afla probabil in vecinatatea unei antene RDS. Altfel, nu-mi explic...

#4
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 12.06.2007

 DeuxEx, on 13th July 2012, 19:22, said:

L-au verificat si la ei a mers destul de bine - 3/5 linii la semnal. Ma gandesc ca factorul care a influentat acest lucru e faptul ca locatia unde era service-ul se afla probabil in vecinatatea unei antene RDS. Altfel, nu-mi explic...
Incearca si pe alt calculator / laptop.
Reinstaleaza stickul din nou.

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Vezi in interfata daca e setat pe 3G sau WCDMA
   Incearca pe alt calculator.

Edited by alexa32, 13 July 2012 - 19:05.


#6
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Clar modemul nu are nimic, e doar o problema cu driverele sau configurarea pe care ai facut-o tu.

PS: Vrei sa spui ca au Huawei-uri de 21.6 Mbps in Targu Jiu ?

#7
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
@wfnse: l-am incercat intr-un desktop si 2 laptopuri
@alexa32: e setat pe " De preferat WCDMA", cealalta optiune fiind GSM
@adrian001: nu cred ca este din configurarea modemului. Doar am instalat programul cu care vine, iar dintre cele 3 optiuni de conectare (DIGI RO, Digi IT si Digi ES) am ales DigiRo. Nu m-am jucat in setari. Efectiv modemul nu receptioneaza reteaua DIGI, desi daca dau cautare manuala a retelelor, gasesc Cosmote, RO06 Vodafone si Orange. Digi.Mobil.RO e de negasit! Modemurile sunt aduse de cateva zile, dar sincer sa fiu regret ca am cedat acum cateva luni vechiul modem RDS, care mergea destul de bine in aceiasi locatie ( 150-200 kb/s)

#8
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 12.06.2007
Te duci si depui o reclamatie scrisa in care, printre altele, soliciti schimbarea stick-ului.
Mentionezi ca ai incercat si cu alte echipamente, care au functionat.

Eu n-am probleme cu stickul. Acelasi semnal il am cu orice modem, iar viteza nu difera.
Chiar ma bucur ca au adus modelul asta nou. ZTE-urile nu mi-au placut niciodata...

Edited by wfnse, 13 July 2012 - 22:40.


#9
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai si nu ai incercat sa iesi cu laptop-ul afara sa vezi ce si cum, unde de ex. ai semnal puternic ? Poate o avea si modemul ceva probleme cu antena ...

#10
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 wfnse, on 13th July 2012, 18:14, said:

Eu am luat astazi modemul asta nou si merge foarte bine.
Vezi daca ai service RDS la tine in oras. Acolo il verifica si iti pot schimba modemul daca are probleme.
felicitari.

#11
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ma intereseaza sa schimb modemul primit in custodie la care am pierdut capacul (stiu ca platesc 20 de lei) si sa cumpar unul nou.
Se poate face asta daca sunt in perioada contractuala?

Edited by danutz1, 15 July 2012 - 21:38.


#12
miha3131

miha3131

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.07.2012
buna ziua

am achizitionat si eu acest modem si am probleme la conectare de pe PC. Am instalat programul, am creat un nou profil si ...
1. ma conectez, dar nu functioneaza (apare in stanga jos WCDMA Digi mobil si cele doua sageti verde si rosie, dar nu merge netul)
daca dau disconnect si din nou connect

2. imi spune "You can't  connect before register an available network" ....

Mentionez ca in Tools/Options Network este bifat la Network Type : GSM only, iar la Registration Mode este bifat "Auto ..." . Daca dau "Manual Search" nu gaseste DIGI RO cum spunea cineva mai sus .....

de asemenea, daca mai e si alta retea de net pe pc dar eu vreau sa ma conectez la cea de pe stick, trebuie sa setez ceva special ?

Multumesc

#13
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
schimba pe WCDMA only

#14
miha3131

miha3131

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.07.2012
da, asa merge intra-devar ....

inca o chestie : spuneam ca mai este o retea la pc-ul unde pun huawei-ul si nu as vrea sa-i dau disable ....dar totusi modemul nu functioneaza daca sunt amandoua retelele "connected" ...

#15
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 12.06.2007

 miha3131, on 19th July 2012, 13:00, said:

da, asa merge intra-devar ....

inca o chestie : spuneam ca mai este o retea la pc-ul unde pun huawei-ul si nu as vrea sa-i dau disable ....dar totusi modemul nu functioneaza daca sunt amandoua retelele "connected" ...
Nici nu vor functiona impreuna. Deci obligatoriu trebuie sa ii dai disable la cealalta retea, lan sau wlan.

#16
miha3131

miha3131

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.07.2012
mersi. Cu fostul stick negru digi mobil nu aveam aceasta problema.....

Edited by miha3131, 19 July 2012 - 13:10.


#17
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

 wfnse, on 19th July 2012, 13:14, said:

Nici nu vor functiona impreuna. Deci obligatoriu trebuie sa ii dai disable la cealalta retea, lan sau wlan.

Functioneaza de prea impreuna, poti sa ai cate interfete active vrei conectate la internet ... Doar ca informatia va fi trimisa prin prima ruta pe care se face match din tabelul de rutare.

@miha3131 Ce vrei sa spui prin nu functioneaza ? Adica nu mai ai conectvitate la internet. Pune aici rezultatul de la route print (sectiunea IPv4 Route Table) comanda pe care o scrii in cmd.

#18
miha3131

miha3131

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.07.2012
@adrian001 : vreau sa spun ca daca am ambele retele connected (deci modem huawei se conecteaza si functioneaza), internetul merge automat pe cealalta retea si nu primesc ip de rds.
In momentul in care dau disable la aia si ramane doar huawei conectat atunci primesc ip de rds.
Am scris in cmd "route print" dar nu am gasit sectiunea de care spui ....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate