Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ce meserii ati vrea sa se inventeze?

- - - - -
  • Please log in to reply
1465 replies to this topic

#1405
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

 Enigel, on 19th July 2012, 17:29, said:

Sa se duca la dracu si sa ii cada o caramida in cap ca sa dispara de pe fata pamantului (am zis bine?  :wub: ) .... tanaaaa.... Carambool. Iar autobaza aia in care se dau calculatoare la inteleptii sai de autobaza, sa arda scrum pana maine dimineata :ninja: .



- a aparut aseara Carambool, care a deconspirat faptul ca suntem vanduti masonilor, ca vrem sa preluam aria aceasta si care, vazandu-ne expusi astfel oprobiului popular, a inceput sa arunce cu ce avea domnia sa prin camara: o chestie urat mirositoare si inchisa la culoare

Bre...dar ce femeie seroasa esti de blestemi unul bolnav de leucemie si cu prostata cat nuca de cocos?

Apoi, sa fereasca D-zeu sa incep sa arun cu rahat in voi. So, credeti-ma. o sa va para rau tare de anii pierduti pe SL. O sa constatati ca nu ati invatat inca nimic!

#1406
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012

 Carambool, on 19th July 2012, 17:36, said:

Bre...dar ce femeie seroasa esti de blestemi unul bolnav de leucemie si cu prostata cat nuca de cocos?

Apoi, sa fereasca D-zeu sa incep sa arun cu rahat in voi. So, credeti-ma. o sa va para rau tare de anii pierduti pe SL. O sa constatati ca nu ati invatat inca nimic!
Ai 5 zile suspend... eu zic sa descarci supararea sa mergi pe 7 zile.

#1407
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

 drGrudge, on 19th July 2012, 17:08, said:

De ce e drept fundamental ca orice tampitel sa se poata reproduce si sa plateasca altii pentru asta? S-a discutat despre care cazuri e vorba. Nimeni nu se naste invatat, nimeni nu are abilitati parentale din prima, deci unde e problema sa se ceara un prag evolutiv pentru asta? Sau, ne inmultim ca animalele, crestem plozii altora, abuzati sau chinuiti de saracie si boala, ca apoi sa ne mandrim cu civilizatia? pe bune?
Deocamdata nu prea ne inmultim in Europa cea preocupata de calitatea parentingului. Asta ar fi una. A doua ar fi ca "abilitatile parentale" sunt o notiune hilara, sa nu te superi. Banuiesc ca n-ai copii, ca, daca ai avea, ai sti ca a-i creste nu seamana cu sofatul, nu e vorba de niste manevre pe care le inveti de la instructor. A fi parinte te implica in totalitatea ta de om, participi la asta cu tot ce esti, intelect, temperament, cultura, trecut, afecte, ratiune, cu totul. Majoritatea oamenilor se descurca destul de bine. Cei care nu se descurca deloc au niste probleme pe care un amarat de curs cu doua seminarii si un test nu are cum sa le rezolve.

 drGrudge, on 19th July 2012, 17:08, said:

Unde semnez? Am si zis, n-ar trebui sa poata vota orice prost impresionabil si disperat dupa o punga de motivant electoral. Glumesti cu exagerarea, dar chestia cu votul e foarte serioasa. Problema clara aici e ca orice imbecil poate vota, chit ca nu-l duce capul prea tare.
De acord. Eu sustin ca numai persoanele cu pregatire in stiintele umaniste, cu doctorat si minim un articol ISI, au calificarea necesara pentru a vota. Numai umanistii citesc suficient, stiu destula istorie si istorie a culturii, pentru a pricepe ce si de ce sa voteze. Ceilalti sa se duca la gratare in ziua votului. Pai ce lume bolnava e aia unde orice prapadit de inginer care n-a citit nici macar Istoria Romei are drept de vot?

#1408
Them

Them

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 21.05.2012

 EtnicUngur, on 19th July 2012, 17:25, said:

Este femeie
Roua, stiu.

#1409
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

 Moaca, on 19th July 2012, 17:35, said:

Cred că un corp de experți în psihologie experimentalistă, cum zicea roua.
Eu mă gândeam mai degrabă la cei care fac copii din motive greșite (pentru alocație, cu iluzia că așa își vor rezolva problemele, "ca să fie în rândul lumii" etc) - lor ar trebui să li se deschidă ochii, să înțeleagă ce responsabilitate imensă implică lucrul ăsta.
Ma indoiesc ca ar iesi ceva bun din asta.
Care ar fi motivele "corecte" pentru a face copii? Ok, alocatia nu e printre ele. Poate nici "ca sa fii in randul lumii". Majoritatea fac copii pentru ca asa le dicteaza un instinct foarte puternic. Pur si simplu vrei un copil. Motivele sunt intotdeauna egoiste. Stii pe cineva care a facut un copil din dorinta de a darui unei fiinte umane sansa de a trai in aceasta lume minunata?  :)

 Moaca, on 19th July 2012, 17:35, said:

Mie mi se pare foarte greu să fii părinte și mi-ar fi plăcut să am idee, teoretic, cum să crești un copil. Am făcut-o orbește și cu groază să nu fac greșeli ireparabile.
Pai n-am zis ca e usor.  :) Exista mii de carti pe piata care te invata cum sa cresti un copil de la prima zi pana la majorat. Unele-s foarte utile.

#1410
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011

 roua, on 19th July 2012, 17:26, said:

Daca luati suspend, o sa luati toti. Nu stiu cine modereaza aria aceasta.
Connectorul.

As vrea sa vad pe ce motiv as putea lua eu suspend. Eventual flame, desi nu am atacat-o pe femeie la propriu, i-am raspuns punctual si calm postarilor, chit ca m-a facut de la ingust, limitat, sub un elev de clasa a X-a pana la emitator de idei cretine.

 Moaca, on 19th July 2012, 17:35, said:

Cred că un corp de experți în psihologie experimentalistă, cum zicea roua.
Eu mă gândeam mai degrabă la cei care fac copii din motive greșite (pentru alocație, cu iluzia că așa își vor rezolva problemele, "ca să fie în rândul lumii" etc) - lor ar trebui să li se deschidă ochii, să înțeleagă ce responsabilitate imensă implică lucrul ăsta.

Mie mi se pare foarte greu să fii părinte și mi-ar fi plăcut să am idee, teoretic, cum să crești un copil. Am făcut-o orbește și cu groază să nu fac greșeli ireparabile.
Exact asta era ideea de baza. Sa faci un copil nu e ca mersul la mall sau condusul masinii. E de 'n' ori mai important, si de 'n' ori mai greu, cu consecinte si responsabilitati care tot cresc.

De asta, pentru inceput, cursuri elementare de parenting ar trebui sa intre in bagajul de cunostinte al oricarui viitor parinte.

 ioana_c, on 19th July 2012, 17:40, said:

Deocamdata nu prea ne inmultim in Europa cea preocupata de calitatea parentingului. Asta ar fi una. A doua ar fi ca "abilitatile parentale" sunt o notiune hilara, sa nu te superi. Banuiesc ca n-ai copii, ca, daca ai avea, ai sti ca a-i creste nu seamana cu sofatul, nu e vorba de niste manevre pe care le inveti de la instructor. A fi parinte te implica in totalitatea ta de om, participi la asta cu tot ce esti, intelect, temperament, cultura, trecut, afecte, ratiune, cu totul. Majoritatea oamenilor se descurca destul de bine. Cei care nu se descurca deloc au niste probleme pe care un amarat de curs cu doua seminarii si un test nu are cum sa le rezolve.


De acord. Eu sustin ca numai persoanele cu pregatire in stiintele umaniste, cu doctorat si minim un articol ISI, au calificarea necesara pentru a vota. Numai umanistii citesc suficient, stiu destula istorie si istorie a culturii, pentru a pricepe ce si de ce sa voteze. Ceilalti sa se duca la gratare in ziua votului. Pai ce lume bolnava e aia unde orice prapadit de inginer care n-a citit nici macar Istoria Romei are drept de vot?
Nu prea ne inmultim, you say. Si totusi, sunt foarte multe familii care o duc rau, copii care nu au conditiile necesare pentru un trai decent si un context care sa-i ajute, pentru ca societatea e prea ocupata sa aiba grija de greselile altora. Tocmai pentru ca depaseste activitati (responsabile) precum sofatul, ar trebui ca pregatirea sa fie ceva mai riguroasa, nu echivalata de posesia unor organe genitate. Cursurile ar fi un inceput bun, tu crezi ca problemele se rezolva peste noapte? Pai lol, in cazul gandirii de genul.

I'll give you that, ai simt al umorului mai bun decat dyana. Insa, la o logica elementara, procentajul celor care voteaza si au macar minimul de inteligenta si bun simt in cap sunt multi. Oameni fara studii (apanaj al civilizatiei), oameni fara educatie (apanaj al civilizatiei), oameni fara o mica informare politica (apanaj al civilizatiei) ajung sa decida, intr-o oarecare forma, ce moaca le place mai mult pentru a lua decizii pentru toti, more or less. Daca sunt 10 imbecili inculti si admiratori de plase care-l vor pe Basescu in continuare si 9 care si-au dat seama cat de marlan a fost, ia ghici cine castiga? makes sense it does not.

#1411
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 ioana_c, on 19th July 2012, 17:48, said:

Care ar fi motivele "corecte" pentru a face copii? Ok, alocatia nu e printre ele. Poate nici "ca sa fii in randul lumii". Majoritatea fac copii pentru ca asa le dicteaza un instinct foarte puternic. Pur si simplu vrei un copil. Motivele sunt intotdeauna egoiste. Stii pe cineva care a facut un copil din dorinta de a darui unei fiinte umane sansa de a trai in aceasta lume minunata?  :)
Ăsta instinctual mi se pare un motiv corect, dar n-ar strica să i se dea curs cu mai multă responsabilitate. Pentru că un copil nu-i un cățel pe care să-l abandonezi/neglijezi când nu-ți mai place/ți-e greu.
Nu știu pe nimeni mânat de motive pur altruiste, ce-i drept. Dar știu pe câțiva care au făcut copii pentru că nu le mergea relația și au sperat că un copil o să repare lucrurile. Ghici ce, nu a fost așa, ba chiar dimpotrivă - certurile s-au intensificat, copilul are de suferit. A, și mai am o problemă cu cei care au mai mulți copii și îi tratează diferit, în mod flagrant - copiii ăia sunt complet dezechilibrați psihic, și cei favorizați, și ceilalți :confuzzled:
Și nu e vorba neapărat despre oameni rău intenționați, ci pur și simplu nepăsători/neștiutori/care pur și simplu nu-și pun problema...

 ioana_c, on 19th July 2012, 17:48, said:

Pai n-am zis ca e usor.  :) Exista mii de carti pe piata care te invata cum sa cresti un copil de la prima zi pana la majorat. Unele-s foarte utile.
Pe vremea când am făcut un copil nu exista decât celebra Căpraru - Mama și copilul :D ce-i drept, n-am fost pusă în pericol de a avea acces la prea multe informații contradictorii, cum e cazul acum...

#1412
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 drGrudge, on 19th July 2012, 17:53, said:

chit ca m-a facut de la ingust, limitat, sub un elev de clasa a X-a pana la emitator de idei cretine.


A facut-o spre binele tau, a vazut probabil ca nu ai de gand sa iesi odata din mediocritate :D.


Am trimis pm, sa stiti. Nu va lansati in discutii prea aprinse, ca dupa aia parca vad ca deschideti alt topic :-)).

Edited by Enigel, 19 July 2012 - 17:09.


#1413
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011

 Enigel, on 19th July 2012, 18:08, said:

A facut-o spre binele tau, a vazut probabil ca nu ai de gand sa iesi odata din mediocritate :D.
Heil schnitzel! Da' e fain la tara, ma.

#1414
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

 drGrudge, on 19th July 2012, 17:53, said:

Nu prea ne inmultim, you say. Si totusi, sunt foarte multe familii care o duc rau, copii care nu au conditiile necesare pentru un trai decent si un context care sa-i ajute, pentru ca societatea e prea ocupata sa aiba grija de greselile altora.
Fugi de aici cu textele astea! Adica amaratii de copii de prin dracu' stie ce sate din Moldova o duc prost fiindca societatea e prea ocupata sa aiba grija de greselile altora? De greselile cui? Pai hai sa le facem la prapaditii aia care de abia stiu sa citeasca un curs beton de parenting in caminul cultural din Cocarlati, tinut de niste experti in psihologie experimentala. De abia astept sa vad rezultatele spectaculoase ale unor workshopuri cu prezentari in power point si cu analize swat in domeniul parentingului modern.

 drGrudge, on 19th July 2012, 17:53, said:

Tocmai pentru ca depaseste activitati (responsabile) precum sofatul, ar trebui ca pregatirea sa fie ceva mai riguroasa, nu echivalata de posesia unor organe genitate. Cursurile ar fi un inceput bun, tu crezi ca problemele se rezolva peste noapte? Pai lol, in cazul gandirii de genul.
Cursurile ar fi un inceput bun pentru nimic. Nu ar rezolva nici saracia, nici lipsa de educatie generala, nici lipsa de perspective, nici prostia, ori astea-s cauzele pentru care o duc prost unii copii cu tot cu familiile lor. Hai ca te duc la tara, acolo unde se intampla abuzurile reale, grave, nu interdictia la clubul de fite. Sa vezi acolo saracie, mizerie, alcoolism, si iar saracie si mizerie, canalizare lipsa, sosele ca din evul mediu, scoli ce cad gramada si case fara baie. Pe urma mai discutam de cursuri de parenting si alte fineturi. Pai lol in cazul gandirii de genul "sa facem un workshop de parenting ca sa invete Vasile ca nu e bine sa bea la crasma din sat banii de alocatie si sa nu-si mai bata copiii".

 drGrudge, on 19th July 2012, 17:53, said:

I'll give you that, ai simt al umorului mai bun decat dyana. Insa, la o logica elementara, procentajul celor care voteaza si au macar minimul de inteligenta si bun simt in cap sunt multi. Oameni fara studii (apanaj al civilizatiei), oameni fara educatie (apanaj al civilizatiei), oameni fara o mica informare politica (apanaj al civilizatiei) ajung sa decida, intr-o oarecare forma, ce moaca le place mai mult pentru a lua decizii pentru toti, more or less. Daca sunt 10 imbecili inculti si admiratori de plase care-l vor pe Basescu in continuare si 9 care si-au dat seama cat de marlan a fost, ia ghici cine castiga? makes sense it does not.
La o logica elementara eu nu pricep sensul propozitiei bolduite. Banuiesc ca vrei sa spui ca voteaza mai multi tampiti decat destepti si de aia suntem unde suntem. Educatii cu studii l-ar vota pe plagiatorul mincinos Ponta si pe chiulangiul repentent Antonescu pentru tombolele si premiile ce le-au promis sus numitii poporului dornic sa iasa la vot. Makes a lot of sense.
Repet, sunt pentru votul cenzitar: sa voteze doar umanistii cu doctorat si cu dovada ca au citit macar Republica lui Platon si Istoria Romei. Restul sa stea acasa la televizor.
Ma cam lasa umorul cand vad ce incalceala dezolanta domneste in capetele unora care se simt indreptatiti sa mearga la vot.

Edited by ioana_c, 19 July 2012 - 17:20.


#1415
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011
pupincuristi => cei ce te pupa in funa contra cost (figurat vorbind )

#1416
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

 Moaca, on 19th July 2012, 18:02, said:

Nu știu pe nimeni mânat de motive pur altruiste, ce-i drept. Dar știu pe câțiva care au făcut copii pentru că nu le mergea relația și au sperat că un copil o să repare lucrurile. Ghici ce, nu a fost așa, ba chiar dimpotrivă - certurile s-au intensificat, copilul are de suferit. A, și mai am o problemă cu cei care au mai mulți copii și îi tratează diferit, în mod flagrant - copiii ăia sunt complet dezechilibrați psihic, și cei favorizați, și ceilalți :confuzzled:
Și nu e vorba neapărat despre oameni rău intenționați, ci pur și simplu nepăsători/neștiutori/care pur și simplu nu-și pun problema...

Pe vremea când am făcut un copil nu exista decât celebra Căpraru - Mama și copilul :D ce-i drept, n-am fost pusă în pericol de a avea acces la prea multe informații contradictorii, cum e cazul acum...

Eu stiu o tipa care a facut un copil ca sa n-o lase sotul. Ghici ce, n-a lasat-o si casnicia s-a reparat. Am o problema cu cei care le fac copiilor toate mofturile, le cumpara toate prostiile, ii umplu de bani si haine de firma, le iau BMW cand implinesc 18 ani si ii transforma in niste razgaiati plini de fite, incapabili de un minim de disciplina, lenesi, prosti si fuduli. Mai am o problema cu mamele pitipoance care fac din fiicele lor tot niste pitipoance si cu tatii cocalari care-si invata fiii sa injure si sa scuipe seminte. Lista poate continua.

Aia e Biblia, mai. Eu l-am mai prins si pe Dr. Spock.  :D

#1417
Them

Them

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 21.05.2012
UP!

Multumesc pstdgt

#1418
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Ce surpriza frumoasa!! Heil schnitzel tuturor! Posted Image
Multumesc, Them si pstdgt!!

Edited by Enigel, 13 September 2012 - 18:16.


#1419
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
roflmao, triatorii se întorc. daţi-vă bine pe lângă guvernu tonta, poate poate pe lângă androneasca & şit încropesc ăia vreun post de ministru şi pentru  treaba asta :roflmao:


#1420
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
hahaha, vai, cat ii de amuzant.  Posted Image
__________________

Them, iti raspund aici, ca sa nu stricam topicul lui Matei.


 Them, on 13 septembrie 2012 - 16:58, said:

Of-of, mai-mai !
Mucosii, prin injuraturile alea de birjar, etalau cu emfaza cat de vigurosi sunt.
Nu era doar o injuratura presarata, asa, pentru a condimenta discutia.
Ceilalti afisau un ranjet tamp, admirativ.

Am spus 6-12 ani.
Sase.
Copiii la varsta asta sunt ca un burete, absorb tot.

Ce ai scris nu imi pare deloc deplasat.
Ce, daca l-ar pocni sau daca i-ar fura ceva copilului ai ramane pasiva ?!
E acelasi lucru.

Ma priveste daca in grupul meu de prieteni accept sa fiu injurat.
Daca unul cu care nu sunt in relatii bune o face, il dau in judecata.
Copilului de ce sa nu-i fie nici macar nota la purtare scazuta ?

Sunt de acord cu carecterizarea facuta de Plesu lui Gadea, chit ca articolele lui usturatoare sunt indreptate doar impotriva celor din tabara anti-Basescu :
http://www.adevarul...._604209577.html
Totusi, nu imi displace nici pe departe pe cat pare sa iti displaca tie.



D-apai nu te supara, dar a scadea nota la purtare unui copil de 11 ani pentru ca a pronuntat cuvantul 'p-la' este, vorba filozofului, o sminteala (stiam articolul, l-am savurat cum se cuvine la vremea respectiva Posted Image).
In momentul asta nu vad aceasta metoda ca fiind mai eficienta sau mai rasarita decat o palma peste ceafa.
Da, copiii la varsta asta etaleaza "cu emfaza cat de vigurosi sunt". E normal sa vrea sa o faca si e normal si ca o fac.
A, da, ies din cercul pe care adultii il traseaza apasat in jurul lor, dar solutia pentru ca asta sa nu se mai repete, nu e in niciun caz scaderea notei la purtare.
Trebuie ca ei sa inteleaga de ce nu e bine sa o repete, nu sa se teama ca daca o repeta, sunt exmatriculati sau ceva de genu'.

Edited by Enigel, 13 September 2012 - 23:52.


#1421
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Enigel, on 13 septembrie 2012 - 23:49, said:




D-apai nu te supara, dar a scadea nota la purtare unui copil de 11 ani pentru ca a pronuntat cuvantul 'p-la' este, vorba filozofului, o sminteala (stiam articolul, l-am savurat cum se cuvine la vremea respectiva Posted Image).
In momentul asta nu vad aceasta metoda ca fiind mai eficienta sau mai rasarita decat o palma peste ceafa.
Da, copiii la varsta asta etaleaza "cu emfaza cat de vigurosi sunt". E normal sa vrea sa o faca si e normal si ca o fac.
A, da, ies din cercul pe care adultii il traseaza apasat in jurul lor, dar solutia pentru ca asta sa nu se mai repete, nu e in niciun caz scaderea notei la purtare.
Trebuie ca ei sa inteleaga de ce nu e bine sa o repete, nu sa se teama ca daca o repeta, sunt exmatriculati sau ceva de genu'.
Una e sa stie cand sa spuna si cand sa nu, si alta e sa nu stie deloc ce inseamna. Dar ca sa inteleaga "cand" trebuie in primul rand sa stie. Distinctia o poate face numai cu ajutorul parintilor. Ca despteapta aia de care vorbeai isi proteja copilul de asemenea oribilitati, nu inseamna ca il si face mai educat sau mai bine crescut. E doar mai handicapat. Nu la modul fizic, ci la modul social.

#1422
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Enigel, on 13 septembrie 2012 - 23:49, said:

  notei la purtare.
:lol: mai dă cineva doi bani pe nota de la purtare? :roflmao:


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate