Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Al doilea razboi Sino-japonez

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Punishing

Punishing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 06.07.2011
Unde mai pui și că dacă până atunci Japonia acceptase rolul fundamental al culturii chineze in formarea lor, brusc au avut revelația că ei sunt cultura superioară și că, de fapt, chinezii erau copiile nereușite, deci Japonia era îndreptățită să-i stăpânească(inclusiv să-i omoare ca pe vite, vezi Nanjing) pe ceilalți inferiori.

Ca o completare, Coreea a fost anexată abia în 1910.

#20
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,244
  • Înscris: 03.03.2007

View PostPunishing, on 10th July 2012, 08:56, said:

Unde mai pui și că dacă până atunci Japonia acceptase rolul fundamental al culturii chineze in formarea lor, brusc au avut revelația că ei sunt cultura superioară și că, de fapt, chinezii erau copiile nereușite, deci Japonia era îndreptățită să-i stăpânească(inclusiv să-i omoare ca pe vite, vezi Nanjing) pe ceilalți inferiori.

Ca o completare, Coreea a fost anexată abia în 1910.

In 1895 a intrat in sfera de influenta a Japoniei.

Japonezii au facut o mare prostie cu invazia Chinei din 1937. Cred ca daca rezistau pe pozitii, deveneau in anii 40 aliatii americanilor impotriva comunistilor rusi si japonezi. Oricum intrarea in razboi a fost o idiotenie: macar Germania se putea baza pe niste factori... Japonezii erau in spate rau de tot. Au rezistat 4 ani in Pacific pentru ca americanii si britanicii hotarasera ca frontul din Europa era mult mai important decat cel japonez...

#21
Punishing

Punishing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 06.07.2011

View PostFelenof, on 8th July 2012, 12:55, said:

sunt "japonofil" si sunt bine documentat despre al doilea razboi mondial, doar ca vreau sa stiu de ce s-au intamplat toate cele, de ce nu s-au evitat...etc

cat despre infrangerea aia din 1852 nu se pune, eu vorbesc de razboaie in toata firea,nu ca nenea Perry cu americanii lui aveau tunuri si japonezii sabiute cu arcuri si s-au predat japonezii si asta a fost...

Vrei să spui filojaponez.

Află că japonezii mai fuseseră bătuți și cu alte ocazii. Chiar sovieticii le-au servit o bătaie în anii '30. Nu te-ai întrebat niciodată de ce Japonia nu a declarat niciodată război Uniunii Sovietice după Barbarossa dacă tot ești așa bine documentat?

#22
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Prietenul Felenof poate sa afle ca japonezii au mai suferit infringeri...Ei au mai incercat invazia Coreei de doua ori,la sfirsitul secolului 16,si-au fost infrinti decisiv de coreeni si aliatii lor chinezi. Apoi,neutralitatea lor in privinta Uniunii Sovietice se datora atit infringerii categorice suferite de Japonia in fata Sovieticilor in Extremul Orient (Halhin-Ghol,lacul Hassan...),cit si datorita Tratatului de Neagresiune semnat intre cele doua tari in aprilie 1941( incalcat pina la urma de rusi in 1945...)

#23
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,117
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdakian67, on 12th July 2012, 12:42, said:

Prietenul Felenof poate sa afle ca japonezii
Prietenul Felenof este foarte interesat pe Sexy Lounge pe unde sunt japoneze ca dame de consumatie in Bucuresti.
E si asta o forma de culturalizare.

#24
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postdakian67, on 12th July 2012, 12:42, said:

Prietenul Felenof poate sa afle ca japonezii au mai suferit infringeri...Ei au mai incercat invazia Coreei de doua ori,la sfirsitul secolului 16,si-au fost infrinti decisiv de coreeni si aliatii lor chinezi. Apoi,neutralitatea lor in privinta Uniunii Sovietice se datora atit infringerii categorice suferite de Japonia in fata Sovieticilor in Extremul Orient (Halhin-Ghol,lacul Hassan...),cit si datorita Tratatului de Neagresiune semnat intre cele doua tari in aprilie 1941( incalcat pina la urma de rusi in 1945...)
Rusii erau intr-adevar foarte buni in anii 30, spre deosebire de anii 1900 cand japonezii i-au batut.
Altfel, cu Coreea, interesant e ca tot avantajul coreenilor a fost in cele 16 vase cuirasate ale lui Yi. Pe uscat, japonezii n-au avut probleme mari. Acest foarte mic detaliu - la scara istoriei - a impiedicat istoria Asiei sa fie foarte diferita.

#25
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
O nava coreeana:
[ http://farm9.staticflickr.com/8019/7308096114_23489c75e4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostGenjurooo, on 25th July 2012, 18:30, said:

O nava coreeana:
Si erau doar 16 asa parca, dar a fost de ajuns. Navele japoneze erau mult mai greoaie si stangace, iar japonezii nu se stiau deloc la navigatie mai ales in ape straine. Pe cand coreenii chiar daca nici ei nu mai erau ca mai demult dar fusesera o thalassocratie in trecut, anii 400-900.

#27
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008

View PostKokoshmare, on 13th July 2012, 21:02, said:

Prietenul Felenof este foarte interesat pe Sexy Lounge pe unde sunt japoneze ca dame de consumatie in Bucuresti.
E si asta o forma de culturalizare.
Hehehe,si eu care credeam ca-l pasioneaza istoria...Se pare ca-l pasioneaza istoria,dar cea a geisha-lor !!! :D

#28
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.10.2010

View Postdakian67, on 6th August 2012, 14:47, said:

Hehehe,si eu care credeam ca-l pasioneaza istoria...Se pare ca-l pasioneaza istoria,dar cea a geisha-lor !!! :D
lasa ca ii buna si aia, ei macar au avut nu ca noi....si ca sa va informez, eu am deschis acest topic nu pentru a primi site-uri de pe wikipedia sau alte site-uri pentru documentat, ca de alea sunt satul, scrie cum se desfasoara si cauzele la ei nu sunt asa de bine explicitate parerea mea, de aceea, pe langa opiniile mele, vroiam sa le aud si pe ale voastre pentru ca sunt importante.....

si ma intreb daca ar fi invins China si daca ar fi atacat Uniunea Sovietica impreuna cu Hitler....oare cum ar fi acum harta lumii?

#29
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Oare dacă românii zdrobeau Imperiul Otoman,ocupau Uniunea Sovietică și-i mazileau pe Americani,cum arăta acum harta lumii?? Este cam la fel de ipotetic.Japonezii NU ar fi fost în stare să ocupe TOATĂ China,și nici să-i învingă pe sovietici.Așa cum ți-a spus deja AlexandruH,războiul în Pacific a durat mai mult doar pentru că americanii îl considerau secundar,frontul din Europa era principalul lor efort de război.Fără o economie puternică,fără nici un fel de resurse materiale,fară petrol,fară cauciuc,fară niște cercetători și ingineri cu adevărat capabili,japonezii s-au întins cu mult mai mult decît le-a fost plapuma,iar rezultatul s-a văzut.

#30
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.10.2010
deci  a fost ca un fel de invatatura de minte toata isprava asta...au facut o greseala iremediabila....dar si americanii au gresit si ei cu bomba atomica ,au omorat multi civili inocenti, si nu cativa....2 orase sterse complet , si nu zice nimeni nimic...

am urmarit un documentar si inca il mai am  http://filmedocument...etele-japoniei/   cum ca si japonia putea sa faca o astfel de isprava americanilor cu bombe biologice dar ratiunea i-a oprit din a omori civili nevinovati, dar americanii au facut-o....dar cred ca au si meritat-o pentru ca aproape a distrus o mare parte din China.....voi ce spuneti?

#31
Punishing

Punishing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 06.07.2011
Americanii și-au urmărit interesele, dacă războiul era prelungit mai mureau destul de mulți soldați americani și putea începe și o invazie sovietică în arhipelagul japonez, iar ultimul lucru pe care îl voiau americanii era o Japonie comunistă.

#32
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,244
  • Înscris: 03.03.2007

View PostFelenof, on 18th August 2012, 22:35, said:

deci  a fost ca un fel de invatatura de minte toata isprava asta...au facut o greseala iremediabila....dar si americanii au gresit si ei cu bomba atomica ,au omorat multi civili inocenti, si nu cativa....2 orase sterse complet , si nu zice nimeni nimic...

am urmarit un documentar si inca il mai am  http://filmedocument...etele-japoniei/   cum ca si japonia putea sa faca o astfel de isprava americanilor cu bombe biologice dar ratiunea i-a oprit din a omori civili nevinovati, dar americanii au facut-o....dar cred ca au si meritat-o pentru ca aproape a distrus o mare parte din China.....voi ce spuneti?

Cele doua bombe atomice au creat in mintea omenirii o teama de arme de distrugere in masa mai mare decat ar fi putut sa creeze 1000 de ani de educatie continua. Oricum ar fi fost lansata o bomba... intrebarea e cand? Atunci cand SUA avea doar doua si nicio alta tara nu detinea arsenal nuclear sau cand SUA avea 15000 de focoase, URSS avea 14000 de focoase, Marea Britanie vreo 50, Franta vreo 50 iar China 10?

Legende... japonezii ar fi trebuit sa aiba capabilitatile sa ajunga la americani cu avioane ori dupa Midway nici macar la ei acasa nu mai erau siguri de spatiul aerian.

#33
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostAlexandru H., on 20th August 2012, 09:30, said:

Legende... japonezii ar fi trebuit sa aiba capabilitatile sa ajunga la americani cu avioane ori dupa Midway nici macar la ei acasa nu mai erau siguri de spatiul aerian.
Io stiu ca japonezii aveau de gand sa transporte bombe in baloane care foloseau Jet-Streamul, curentul ala de mare altitudine care acum umple America de radiatii de la Fukushima.

View PostFelenof, on 18th August 2012, 20:51, said:

si ma intreb daca ar fi invins China si daca ar fi atacat Uniunea Sovietica impreuna cu Hitler....oare cum ar fi acum harta lumii?
N-ar fi putut cuceri China. Nu asa ajutata de rusi si anglo-americani cum era.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Japonezii chiar au lansat baloane din alea. Transportau bombe. Însă doar unul a făcut victime: balonul a căzut, fără însă ca bomba să explodeze; o familie ieșită la iarbă verde a văzut balonul, 1-2 membrii s-au dus să vadă ce e și bomba a explodat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate