Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Eurovision 2013 (ediţia a LVIII-a) Danemarca a câștigat Eurovision 2013, iar România a ocupat locul 13

- - - - -
  • Please log in to reply
673 replies to this topic

#37
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

EUROVISION ROMÂNIA 2013: Finaliştii de la "Vocea României", "Românii au talent" şi "X Factor" s-au înscris în concurs.



Nepoata lui Santana concurează cu Elena Cîrstea, Luminiţa Anghel, Tudor Turcu şi Narcis Iustin Ianău. Se anunţă o luptă crâncenă la Eurovision. 32 de melodii s-au calificat pentru Selecţia Naţională, cu patru mai mult decât limita anunţată. Organizatorii susţin că toate piesele muzicale sunt foarte bune.

După un tur de forţă prin ţară – Iaşi, Cluj, Timişoara, Craiova - unde s-a desfăşurat preselecţia pieselor înscrise în concursul Eurovision 2013, astăzi juriul a încheiat cea de-a doua şi ultima zi de audiţii la Bucureşti. Dintre cele 32 de melodii calificate, telespectatorii împreună cu juriul de specialişti vor alege, pe parcursul a două semifinale (23 şi 24 februarie), melodiile care vor concura apoi în finala de pe 9 martie. Toate cele trei spectacole – semifinalele şi finala vor fi transmise în direct de TVR 1, TVR HD, TVR Internaţional şi online, pe www.tvrplus.ro.
„Deşi iniţial am anunţat un număr de maxim 28 de piese pentru semifinalele Eurovision, calitatea melodiilor înscrise în preselecţie a determinat juriul să accepte un număr mai mare. Vor fi 32 de melodii care se vor întrece în semifinale, din fiecare semifinală calificându-se apoi câte 6. Toate cele 32 de melodii vor putea fi ascultate şi vizionate de fanii Eurovision pe www.tvr.ro/eurovision începând de luni, 18 februarie.”, a declarat Dan Manoliu, manager de proiect Eurovision, imediat după încheierea preselecţiilor.
Nepoata lui Carlos Santana - Renee Santana -, Robert Turcescu şi trupa, Luminiţa Anghel, Elena Cârstea, Electric Fence, Tudor Turcu, Cezar Ouatu, Alin Văduva, Andrei Leonte se numără printre cei pe care îi vom vedea pe scena concursului Eurovision 2013.
Printre cei care s-au înscris în concursul Eurovision, care au participat la preselecţii, dar nu s-au calificat, se numără: Raluca Ocneanu, Irina Tănase (fostă concurentă la Vocea României), AG Weinberger, Ralflo, Daniel Robu, Maria Buză, Tiptil, Andreea Lazăr. Lora a anunţat organizatorii că nu poate fi prezentă la audiţiile live din cauza unei probleme de sănătate, renunţând astfel la participarea la concursul Eurovision. În aceeaşi situaţie s-a aflat şi Tavi Colen, care nu s-a prezentat la audiţiile de astăzi. Cu toate că Luis Lazarus a fost prezent la TVR pentru a o susţine pe iubita lui la audiţiile pentru Eurovision, acest lucru nu a fost de bun augur pentru Andreea Lazăr, care nu s-a calificat.
O surpriză a fost prezenţa, la audiţiile de la Bucureşti, a Mariei Buză, îndrăgita Floarea din emisiunea O dată-n viaţă de la TVR 1. Ea şi-a prezentat melodia „Tinereţea mea”, în cea de-a doua zi de audiţii la Bucureşti, dar folosindu-şi numele Maria Pătraşcu, a fost recunoscută abia când a apărut, dezinvoltă, în trening, în faţa juriului.
Anthony, care a participat şi anul trecut la selecţia Eurovision, a venit anul acesta cu două piese la audiţii. Câştigătorii X Factor, Andrei Leonte şi Tudor Turcu au participat la audiţiile pentru Eurovision, Andrei Leonte înscriind în concurs trei melodii. Cezar Dometi şi Irina Tănase, concurenţi cu prestaţii live foarte apreciate în spectacolele de descoperire de voci de la noi, au concurat la preselecţiile pentru Eurovision de la Bucureşti. Contratenorul Cezar Ouatu a interpretat o melodie a compozitorului Cristian Faur, care semnează, împreună cu Elena Cîrstea, melodia acesteia din urmă în concursul Eurovision.
Din cele 148 de melodii înscrise, 104 au intrat în preselecţiile de la Bucureşti din 13 şi 14 februarie, restul fiind audiate de juriul de specialitate la Studiourile Teritoriale ale TVR. Selecţia naţională Eurovision 2013 a stârnit mare interes şi în afara României. Interpreţi şi compozitori din Marea Britanie, Turcia, Israel, Suedia sau Franţa au înscris melodii pentru concursul din România.
TVR va dedica, şi anul acesta, două zile semifinalelor (23 şi 24 februarie), la fiecare dintre acestea urmând să participe 16 melodii. Cele mai bune şase din fiecare semifinală, alese de juriul de specialitate, dar şi prin voturile telespectatorilor, vor intra în faza finală. Ponderea televotului este de 50%, la fel ca în cazul votului juriului.
Selecţia naţională Eurovision va fi prezentată anul acesta de varianta românească a celebrei trupe suedeze ABBA. Paula Seling, Andreea Bănică şi Ovi, împreună cu actorul Marius Rizea vor recompune grupul ABBA şi vor prezenta spectacolele din 23 şi 24 februarie (semifinalele), precum şi finala din 9 martie a concursului Eurovision.
PIESE ADMISE îN SEMIFINALE
1. The best thing in life is to love Cristian Prăjescu (interpret)
Muzică şi text: Sergiu Rudichi
2. I believe in love Diana Hetea
Muzică: Jonas Gladnikoff, Johnny Sanchez,
Sara Ljunggren, Michael James Down, Anders Kollerfors
Text: Jonas Glanikoff, Sara Ljunggren, Johnny Sanchez
3. Pur toi et pour moi Phaser
Muzică: Florin Pop-Magda, Tinu Vidaicu,
Oprișan Lucian, Birta Arnold, Dumitru Carina,
Racz Radu, Păun Corian
Text: Dumitru Carina
4.  Seven   Narcis Iustin Ianău
Muzică Dumitraș Horațiu Dan, Narcis Iustin Ianău
Text: Narcis Iustin Ianău
5. Hello   Tudor Turcu
Muzică: Pop Călin
Text: Pop Călin
6. All for naught Gardens
Muzică: Dan Secheli, Cary Shields
Text: Cary Shilds
7. Confession    Natalia Barbu
Muzică: Sârbu Radu, Sârbu Ana
Text: Sârbu Ana
8. Criminal Mind    FreeStay
Muzicp: Matei Alexandru Mihai
Text: Matei Alexandru Mihai
9. Un Refren Casa Presei
Muzică: Gabriel Basarebescu
Text: Robert Turcescu
10. Sukar Transylvania    The Zuralia Orchestra
Muzică: Aurel Mirea
Text: Aurel Mirea
11. Buddy Buddy   Edict
Muzică: Valeriu Cataraga
Text: Neagu Anatol
12. Ma Ma He Diana Matei
Muzică: Matei Diana, Alexandru Costel Gabriel
Text: Matei Diana, Alexandru Costel Gabriel
13. Unique Luminița Anghel
Muzică: Rafael Herrero
Text: Rafael Herrero
14. Broken Heart    Maximilian Munteanu
Muzică: Petru Călinescu
Text: Petru Călinescu
15. We are one   Letiția Moisescu
Muzică: Radu Alexandrescu, Sandu Ștefan
Text: Radu Alexandrescu, Sandu Ștefan
16. Firebird Tamara Sofi
Muzică şi text: Zoltan Pop
17. Wake me up Georgiana Moraru
Muzică şi text: Bouroșu Victor, Iacob Paul
18. Final de război   Cristina Haios
Muzică: Gabriel Maga
Text: Cristina Haios
19. Your heart is telling me so Station 4
Muzică şi text: Mihai Alexandru
20. Run away with me   Ovidiu Anton
Muzică şi text: Ovidiu Anton
21. Storyline    Alin Văduva
Muzică şi text: Kevin Borg,
Simon Gribe, Alin Văduva, Aidan O’Conner
22. Feel the same    Mosquito
Muzică: Gabriel Băruță
Text: Enache Eduard Mihai
23. Emilia Electric Fence
Muzică şi text: Indre Lucian, Ciente David,
Vasile Elena Luminița, Antemir Antonio Eduard
24. One heart Brigitta&Mihai (feat. TIPS)
Muzică: Nițu Tudor
Text: Brigitta Szebenyi
25. I feel so high   Claudiu Mirea
Muzică şi tect: Daniel Alexandrescu, Claudiu Mirea
26. Silver lining Spin& Cezar Dometi
Muzică: Cătălin Tuță Popescu
Text: Răzvan Cârligeanu
27. La donna di nero Liviu Cătălin Mititelu
Muzică şi text: Liviu Cătălin Mititelu
28. Dream girl Anthony
Muzică: Marcus Frenell, Frederik Randquist,
Hanif Sabzavari, Jimi Thiesen, Michael James Down
Text: Hanif Sabzavari
29. Paralyzed   Andrei Leonte
Muzică: Mike Eriksson, Johnny Andersson,
Michael James Down
Text: Jonas Thander, Mike Eriksson
30. It’s my life Cezar Florin Ouatu
Muzică şi text: Cristian Faur
31. Spinning Elena Cîrstea Muttart
Muzică şi text: Cristian Faur, Elena Cîrstea Muttart
32. What is love    Renee Santana
Muzică şi text: Mihai Alexandru
Sursa: http://www.evz.ro/de...a-a-102385.html

#38
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Interesant cu atatia fosti concurenti la X Factor. Cred ca Tudor Turcu ne va reprezenta in Suedia, din ce vad pe net din sondaje el e marele favorit, si e foarte bine ca e asa.

#39
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,417
  • Înscris: 04.08.2010
TVR a publicat melodiile interpretate live la audiţii: http://eurovision.tv...ese-calificate/

Le-am ascutat pe toate şi, în afară de melodia lui Turcescu, am mai găsit o melodie care m-a distrat enorm. Posted ImagePosted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N0mba0g7Esk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bineînţeles că nu putea să nu lipsească din semifinale şi o melodie de genul...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Aobln02GWEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cipry7, 18 February 2013 - 14:23.


#40
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,417
  • Înscris: 04.08.2010
Turcescu a fost fantastic în semifinală. :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HTnBIjeVgKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Intr-adevar, dar melodia lui nu prea se potriveste cu Eurovision. Pana acum mi-au placut Electric Fence, e o melodie care ar putea lua ceva voturi din fosta Iugoslavie.

#42
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,417
  • Înscris: 04.08.2010
Luminiţa Anghel nu mai e cea de la Eurovision 2005, dar chiar şi aşa a avut de departe cea mai bună prestaţie din această semifinală. Electric Fence, Tudor Turcu şi, poate, Diana Hetea au fost cât de cât mai competitivi. Restul melodiilor au fost foarte slabe. Posted Image

P.S.: Proastă rău (mă scuzaţi!) bruneta aia din camera verde. Zici că e din bancurile cu blonde. Nu pot să-mi imaginez de unde or fi găsit-o ăştia de la TVR... Poate doar de la reduceri... Posted Image

UPDATE: Nu creeed! Posted Image

[ https://i.imgur.com/b7HxSNo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/32Xl1v1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/ZS7nE7x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cipry7, 23 February 2013 - 23:21.


#43
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Sunt singurul care crede ca numarul de voturi al celor de la Casa Presei este exagerat de mare?

#44
erkcor

erkcor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 30.01.2007
cu siguranta e vorba de o capodopera cum n-am mai vazut de la creatiile lui Mozart sau Copilu' Minune...

#45
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Ce ne facem ca a ramas Liviu Gutza pe dinafara? Sa vezi acum vaiete de discriminare mancatziash :P

#46
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Liviu Guta? Doamne sa nu ajunga asta sa ne reprezinte tara noastra la Eurovision.Posted Image

#47
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,417
  • Înscris: 04.08.2010
Liviu Guţă a fost deja eliminat, deci nu mai există pericolul ăsta. ;)
Eu presimt că se va duce în Suedia Robert Turcescu cu rahaturile alea de versuri. Ar fi cea mai mare şarlatanie marca TVR din istorie.

#48
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,462
  • Înscris: 09.03.2007
Eurovision-ul romanesc mereu a fost o sarlatanie... Exemple sunt destule din anii trecuti.
Reprezentanta Germaniei Cascada nu cred ca va castiga anul acesta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6dvElzwtSoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dondhanny, 24 February 2013 - 22:29.


#49
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Daca ne reprezinta in Suedia Turcescu sau Justin Narcis Bieber de Romania atunci TVR e de rahat, ca sa o spun elegant.

#50
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Justin Narcis Bieber? Tu cred ca nu stii ce vorbesti, comparatia chiar nu-si are locul.

PS: Robert Turcescu nu stiu ce cauta pe locul 1 in prima semifinala, nu ca ar fi o piesa asa proasta, ci ca in primul rand e in romana si nu prea are nimic catchy pentru un strain, deci nu-si are locul (parerea mea).

Edited by Lord_Silver, 25 February 2013 - 00:00.


#51
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010
Eu vreau Al Mike si Renee Santana la Malmo. Juriul i-a votat, publicul nu prea, desi au mare sustinere pe net.  Votati What is love in finala daca vreti o clasare buna la Eurovision.

#52
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

Doar jumătate de milion de români au fost interesați de Eurovision.


Prima semifinală Eurovision a fost urmărită în fiecare din cele două zile de difuzare de aproximativ jumătate de milion de români. Paginademedia.ro vă prezintă în continuare audiențele semifinalelor Eurovision.
    Semifinala de sâmbătă, în care s-a calificat și Robert Turcescu, a stat mai bine în clasamentele de audiență. La TVR 1 s-au uitat 537.000 de români, dintre care 280.000 din mediul urban.
Cu aceste cifre, postul public s-a clasat pe locul al treilea la nivel urban și locul cinci pe național.
    Eurovision-ul a fost la concurență cu "Greu de ucis 3", la Pro TV, și cu "Te cunosc de undeva "la Antena 1.

Audiențe posturilor TV sâmbătă, 23 februarie, pe intervalul Eurovision
Post TV NATIONAL Post TV URBAN
Pro TV 1.936.000 telespectatori pe minut (10,2 RTG) Pro TV 989.000 (9,4)
Antena 1 1.262.000 (6,6) Antena 1 856.000 (8,2)
Acasa TV 654.000 (3,4) TVR 1 280.000 (2,7)
Prima TV 548.000 (2,9) Acasa TV 229.000 (2,2)
TVR 1 537.000 (2,8) Prima TV 225.000 (2,1)
Semifinala de duminică a avut rezultate apropiate ca audiență (pe urban cifrele au fost chiar mai mari), dar postul public a fost pe locul șase.
Pe intervalul Eurovision, pe celelalte posturi era "Motivat să ucidă", cu Gerald Butler (Pro TV) și "Ochii din umbră" (Kanal D)
Audiențe posturilor TV duminică, 24 februarie, în intervalul Eurovision
Post TV NATIONAL Post TV URBAN
Pro TV 1.577.000 telespectatori pe minut (8,3 RTG) Pro TV 870.000 (8,3)
Kanal D 1.210.000 (6,4) Kanal D 542.000 (5,2)
Prima TV 718.000 (3,8) Antena 1 354.000 (3,4)
Acasa TV 635.000 (3,3) Antena 3 349.000 (3,3)
Antena 1 588.000 (3,1) Prima TV 343.000 (3,3)
TVR 1 519.000 (2,7) TVR 1 308.000 (2,9)
Sursa: http://www.paginadem...-de-eurovision/

#53
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,462
  • Înscris: 09.03.2007

Quote

Prima semifinală Eurovision a fost urmărită în fiecare din cele două zile de difuzare
Asa e la pagina...

Eu nu m-am uitat la niciuna dintre semifinale.

Daca castiga Turcescu sa ii dea si bilele, si sa il cheme si pe Vanghelie...

#54
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012

View PostLord_Silver, on 24 februarie 2013 - 23:59, said:

Justin Narcis Bieber? Tu cred ca nu stii ce vorbesti, comparatia chiar nu-si are locul.

Fiecare cu parerea lui, mie nu imi place deloc genul muzical pe care il canta, si nu imi place deloc ca om, imi aduce a Fuego :)) (care imi aduce a JB). A primit foarte multe voturi pentru ca ProTV-ul i-a facut foarte multa publicitate, A1 nu a facut deloc publicitate fostilor concurenti de la X Factor, si asta s-a vazut la voturi, piesele lui Tudor Turcu si Andrei Leonte mi s-au parut destul de ok, nu neaparat de victorie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate