Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Digi.Net prin Ethernet over Coax (EoC)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4841 replies to this topic

#4699
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Da, jos EoC-ul, taiati firele, faceti orice.

#4700
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Vad ca EOC primeste mult hate in jumatate din topic, asa ca am decis sa-mi pun EOC si eu :D.

Glumesc, am fost fortat de circumstante. Cautam ceva bun de browsing, ieftin, si cu toate problemele lui pare optiunea cea mai buna in zona cu pricina.

Problema este ca tragerea cablurilor in casa e destul de dificila si as prefera din motive atat practice cat si personale sa trag eu cabluri prin casa, si angajatul RDS doar sa lege un capat pe stalp si sa imi monteze ce echipamente am nevoie. Deci, poate cineva sa descrie, pe scurt, ce cabluri vin din stalp, si cam ce echipamente imi aduc pe cap?

P.S. Momentan am cablu de la ei.

#4701
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 21.03.2014
Eu am 2 ani și 5 luni de când am scăpat de EoC și mi-au băgat FTTH.

#4702
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Cat mai e viteza maxima pe EoC? EU ultima data aveam 20 Mbps pe EoC la rds. Acum cat mai e downloadul/ uploadul? Ce modem mai exista pentru EoC? Motorola?

#4703
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 21.03.2014
Am avut 20 și apoi au mărit la 50/50.

#4704
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Sunt zone cu 100/100.

#4705
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008

 -koss-, on 20 septembrie 2019 - 10:47, said:

Cat mai e viteza maxima pe EoC? EU ultima data aveam 20 Mbps pe EoC la rds. Acum cat mai e downloadul/ uploadul? Ce modem mai exista pentru EoC? Motorola?
Motorola a existat pe Docsis HFC, nu pe EoC. Alaturi de Webstar Scientific Atlanta.

Pe EoC modemurile se numeau simplu AccEoC 20 si AccEoC21.

#4706
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Neaceasca85, on 25 august 2019 - 17:30, said:

Zici ca ai ADSL.

ADSL

Target Name: www.icloud.com

  Date/Time: 09/22/2019 06:15:53 - 09/22/2019 06:25:53
Hop  Sent  PL% Min Max Avg  Host Name / [IP]
  1 1 0   0.96   0.96   0.96  amplifi.lan
  2 1 0  14.86  14.86  14.86  
  3 1 0  14.87  14.87  14.87  
  4 1 0  45.06  45.06  45.06  
  5 1 0  51.18  51.18  51.18  ae2-0.ffttr7.-.opentransit.net [193.251.250.39]
  6 1 0  49.56  49.56  49.56  81.52.188.25 [81.52.188.25]
  7 1 0  44.01  44.01  44.01  www.icloud.com [184.25.245.172]

Edited by adiatric, 22 September 2019 - 05:26.


#4707
zulea

zulea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.04.2019
Noaptea mintii la DIGI (RCS RDS)!

Localitate: Panticeu
Judet: Cluj

Am (sau aveam?) un abonament FTTH 300 mbps, la o firma locala din judetul Cluj, numita Armira Telecom.
Precizez de la inceput ca EXISTA fibra optica pina in locatie, si momentan abonamentul de internet functioneaza destul de bine, cu viteze medii de 250-280 mbps, atat la download cat si la upload.
Firma respectiva a fost preluata de RCS RDS de curand. Undeva pe la sfarsitul lunii Octombrie primesc urmatorul mesaj de la Armira:
"In urma parteneriatului incheiat intre ARMIRA si  RCS & RDS  - Digi, un agent de vanzari va veni la tine acasa pentru a detalia oferta de servicii complexe de telecomunicatii, la cele mai mici preturi! Pentru orice alte informatii ne poti apela la numarul de telefon 0752488418, sau te poti adresa in orice punct de prezenta RCS & RDS.
Echipa ARMIRA & Digi"

Pentru moment ma bucur, imi spun in gand ce fain, o sa am internet FTTH de la Digi si in locatia de la tara.
Precizez ca sunt client RCS RDS in Cluj-Napoca cu Fiberlink (FTTH), TV si 6 (SASE) abonamente de mobil.
Dupa 1-2 saptamani, undeva pe la mijlocul lui Noiembrie, imi apare in contul de Digicare si adresa de la tara, respectiv se emita si factura pentru serviciile de pe luna Noiembrie, factura emisa de catre RCS RDS (pentru aceeasi suma de 30 RON pe care aveam contractul cu firma Armira - firma preluata de RCS RDS)!

Astazi mi-am facut timp si merg la un punct Digi in Cluj-Napoca sa incerc sa vad ce servicii se ofera si sa refac contractul (asa cum vorbisem cu cei de la Armira ca trebuie sa fac).
Intr-o prima faza mi se face un contract (pe care il SEMNEZ in doua exemplare) pentru Fiberlink 300 FTTH (precizez inca odata ca astazi inca EXISTA fibra optica la locatie).
Dupa cateva minute, agentul Digi imi spune ca a gresit, ca de fapt NU exista infrastructura pentru Fiberlink 300 la locatia respectiva, si ca imi poate oferi dor EoC.
Incerc sa refuz si precizez ca as dori atunci sa ramana in continuare serviciile care exista acum la locatie (internet FTTH 300 mbps, oferite de firma preluata Armira).
Agentul imi precizeaza ca firma respectiva "a dat faliment si a intrat in insolventa" si ca oricum serviciile pe care le am vor fi deconectate cel mai tarziu in decursul lunii Decembrie. Totodata spuen ca "arhiveaza" contractul pe care il semnasem cu cateva minute mai devreme si efectiv IL RUPE in fata mea (spunand ca a fost o greseala).

Dupa unele mici discutii si controverse, sunt fortat sa semnez un contract de Fiberlink Popular pe tehnologie EoC.

In rezumat:
Am fibra optica la locatie, RCS RDS (Digi) preia firma care oferea serviciile, se apuca de DAT JOS (DECUPLAT) clientii conectati pe fibra optica si reface contractele pe EoC (evident la un pret mai mic, 17 RON fata de 30+ RON).

Pai mai oamenilor, nu era mai simplu (si mai firesc) sa va puneti voi (cei de la RCS RDS) un OLT acolo (sau chiar sa-l reconfigurati pe cel existent) si sa continuati sa oferiti servicii FTTH clientilor EXISTENTI si cu infrastructura deja EXISTENTA in teritoriu? Eventual sa imi schimbati mie ONT-ul (care apropo, momentan este "branduit" ORANGE)? Vi se pare normal ca ASTAZI sa imi oferiti servicii printr-un echipament (dezafectat, reconditionat) care a fost PROPRIETATEA Orange Romania?

Tare m-as bucura daca Digi Helper poate da vreo explicatie la toata situatia asta ...
Pentru conformitate, cod client 8741638

Multumesc anticipat.

#4708
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Si in alte sate exista FTTH. Nu-mi imaginez in 2020 sa mai existe EoC undeva, cu atat mai putin sa faca noi cablari EoC.

#4709
zulea

zulea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.04.2019

 Neaceasca85, on 26 noiembrie 2019 - 21:10, said:

Si in alte sate exista FTTH. Nu-mi imaginez in 2020 sa mai existe EoC undeva, cu atat mai putin sa faca noi cablari EoC.

Pai pe langa faptul ca fac cablari EoC, mai si DESFIINTEAZA cablarile/conectarile clientilor FTTH!
De fapt asta e si problema mea, imi scot FTTH-ul si imi baga EoC. Fara alte intrebari, fara sa am vreo alta optiune, asta dupa ce au preluat micuta retea care totusi imi oferea (si inca imi ofera astazi) FTTH. Dar tot astazi am fost informat ca echipamentele vechii retele (ale firmei preluate de RCS RDS) vor fi DEZACTIVATE (scoase din priza?) pana cel tarziu undeva prin Decembrie (cu toate ca eu inca am contract cu vechiul furnizor inca 1,5 ani), si TOTI clientii suntem obligati sa semnam noi contracte in noile conditii (adica EoC).

#4710
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Macar ai FTTH acasa la Cluj Napoca. Eu am 2 taranoaie, Spineni care are net de Akta si Miesti care nu are servicii fixe, deci doar Digi Mobil (si ceilalti, mai putin Telekom care e cu un 2 G slab).

Nu pot sa concep sa desfiinteze un FTTH si sa bage EoC, e ceva pentru care Nea Zoli ar trebui sa dea afara angajatii respectivi.

Imi amintesc de un user pahomi pe aici, in 2013, cand ghinion pe el, acasa la tara EoC, la bloc in Timisoara tot coaxial dar UPC.

#4711
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Nu sunt compatibile echipamentele retelei respective cu digi. Probabil daca ai ONT orange si magistrala de unde vine fibra la tine prin micuta firma apartine de orange/telekom.
Probabil digi nu s-a inteles cu orange/telekom si de aici si EoC dar e solutie de avarie EoC. In mod normal ar trebui sa traga si digi FTTH in locatia respectiva cat de urgent.

Edited by -koss-, 27 November 2019 - 13:58.


#4712
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Chestiunea cu trasul fibrei, rapid .. implica mai multe lucruri. Ce puteti sa le spuneti oamenilor, cei din interior, daca mai aduce Digi modemuri. Daca nu..  intr-o perioada (pana pe la 2 ani maxim) vor zvea fibra.
Extinderile de retea la Digi se fac in functie de echipamente. Punct. Daca au fac, daca nu restartam stalpul.

Edited by avumit, 01 December 2019 - 07:10.


#4713
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Restartam stalpul, adica restartam Masterul de EoC?

#4714
zulea

zulea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.04.2019

 -koss-, on 27 noiembrie 2019 - 13:56, said:

Nu sunt compatibile echipamentele retelei respective cu digi. Probabil daca ai ONT orange si magistrala de unde vine fibra la tine prin micuta firma apartine de orange/telekom.
Probabil digi nu s-a inteles cu orange/telekom si de aici si EoC dar e solutie de avarie EoC. In mod normal ar trebui sa traga si digi FTTH in locatia respectiva cat de urgent.

Pai ce-i asa greu sa schimbe doar echipamentele de la capete (asa cum ziceam si eu)?
"Magistrala" aia e proprietatea micutei firme (informatie sigura si verificata), care a cam impanzit satele alea pe o raza de 30 km.
Cred ca asta a si fost problema de s-au agitat astia de le Digi si i-au "inghitit" asa rapid.
Plus ca toate FTTH-urile ajung undeva in Jucu, cam pe unde o avut Nokia fabrica (ca acolo era sediul firmei mici).
Sa nu imi spui ca nu poate asigura Digi un trafic de 10-20 gpbs acolo ca nu te cred.
ONT-ul care il am eu e de la Orange pe metoda "refurbished" sau ceva de genul (procurat semi-underground).

#4715
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Da! La stalp! :))

#4716
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 -koss-, on 27 noiembrie 2019 - 13:56, said:

Probabil digi nu s-a inteles cu orange/telekom si de aici si EoC dar e solutie de avarie EoC. In mod normal ar trebui sa traga si digi FTTH in locatia respectiva cat de urgent.

Deci escrocii de la RDS nu s-au înțeles la preturi cu lacomii de la Telekom in preluarea rețelei de fibra optică și acum scot echipamentele din funcțiune și vin cu coaxial...urmând să păstreze preturile la același nivel in ideea că oricum cei din orașe mici și sate nu au alta soluție.

Iar în cazul acelei firme mici, e clar că au preluat doar firma nu și rețeaua, la preturi minime și acum trag rețea pe coaxial cum trăgea Astral / UPC acu 15 ani.

Foarte tare. Capitalism de Romania întins pe pâine...

Edited by Kres, 08 December 2019 - 12:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate