Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Digi.Net prin Ethernet over Coax (EoC)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4841 replies to this topic

#4663
zulea

zulea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.04.2019
Buna ziua,
Am incercat incheierea unui contract DOAR pentru internet la o adresa de casa. In zona respectiva (mai exact jud. Cluj, comuna Panticeu) exista acoperire doar pentru Fiberlink Popular (banuiesc ca este EoC).
Problema a fost ca am fost conditionat de achizitionarea cel putin a unui serviciu fix suplimentar (fata de cel de internet) respectiv minim TV Analogic sau Digi Tel National (telefonia fixa, optiune mai scumpa).
Mentionez ca NU am nevoie de nici unul din aceste servicii suplimentare (nici TV, nici telefonie fixa) deoarece beneficiez de aceste servicii (TV + telefonie fixa) de la o alta companie.
Aceasta este politica RCS-RDS daca se doreste contractarea DOAR a unui singur serviciu fix, sau a fost o incercare a angajatului respectiv de a-si mari "targetul" de contracte?
Multumesc anticipat pt. raspuns.

#4664
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Ti-am raspuns dincolo. ;)

#4665
Adriano2010

Adriano2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 02.10.2017
Salut. Daca intr-o localitate este disponibil doar FTTC si pe Digi Romania scrie Fiberlink Popular, internetul este furnizat prin EoC sau fibra optica?

Edited by Adriano2010, 19 April 2019 - 16:16.


#4666
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Fiberlink Popular se da si pe fibra optica. E abonament disponibil in zonele rurale. Da asta nu inseamna ca nu e fibra optica in zona sau ca nu poti sa te abonezi la Fiberlink 500 Mbps sau Fiberlink 1000 Mbps. ;)

Da-mi PM cu adresa exacta si iti zic eu exact daca e fibra optica la adresa respectiva sau doar EoC.

#4667
cristi2007

cristi2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.03.2007
Buna , as vrea sa va intreb daca ati intalnit sau auzit de  acest tip de instalare servicii RDS  prin Wifi de la stalp stradal  la casa  ? inainte a fost prin cablu EOC

#4668
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am auzit de asa ceva, suna tare pe dos.

#4669
cristi2007

cristi2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.03.2007
Un coleg are asa ceva instalat de curand in jud Cluj ,  de asta intreb aici  poate stie cineva mai multe despre asta

#4670
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
E ceva...banal, dpdv tehnic.  
Teoretic este posibil si link gigabit full duplex chiar (posibil si mai mare) si pe wifi daca se dore$$$te dar n-am vazut pe persoana fizica ci doar pt backhaul si atunci doar pentru teste/prezentari.  
Practic, dar nu de la RDS, ci la un integrator de servicii Networking&IT&hardware, am vazut in vreo 2 cazuri ceva mai speciale dpdv al conditiilor de instalare i.e.:
Cabana in varf de munte si link wifi cu o locatie la vreo 12 km (era imposibil / dpdv legal/ de tras fibra prin padure/munti) si un depozit deseuri unde inca se asteapta de la Electrica (sau cum se mai numesc) oferta si acceptul de inchiriere/conditii/etc pentru stalpurile lor.
Afara, e ceva uzual (mai ales in tari cu infrastructura proasta/teritorii vaste/legislatie “dubioasa” in ceea ce priveste trasul de cabluri) si providerii respectivi se numesc WISP.
Oricum, viitorul spre asta tinde, wifi pe last mile iar 5G va face acest lucru posibil.

Edited by ogo, 17 May 2019 - 17:57.


#4671
uandreiu

uandreiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 22.03.2010
De aceeasi mentalitate ma lovesc si eu cand vine vorba de EoC, "Las-o ba ca merge si asa!" nu au toti nevoie de stabilitate si mare viteza!?" cand vad o comuna din jurul meu trecuta de la EoC la FTTH pe "pile" cred, si inteleg si ca au prioritate comunele care nu au deloc de digi internet, dar au fost ceva confirmari din interior ca si la mine in arges se va renunta la eoc peste tot in decursul anului asta, stiam de anu trecut, dar anu asta nu a mai venit nimeni, sa fie de vina noile achizitii in cadrul companiei, pe unde au cumparat ei akta, telesat si canal s ?

EoC 21 la mine a mers respectabil, in ultima perioada, si am abonamemt de 100, 99% din timp, monitorizat cu un whitebox de la samknos, va spun ca se poate si pe EoC dar trebuie insistat la tehnicul de pe teren pana pun la punct reteaua, ultima problema de genu am rezolvat-o anu trecut prin toamna, si de atunci o singura sesizare am mai facut la ei ca nu merge netul.

Dar cea mai stresanta parte a EoC este de la packets loss, nu poti sa te bazezi sa joci nimic, nu ca as mai avea timp, dar ii inteleg pe toti cum si de ce la uni merge foarte prost.

Attached Files



#4672
Vasy123

Vasy123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.08.2016
e cea mai proastra infrastructura eoc Posted Image Posted Image

#4673
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
EoI. Eo Improvizatie. Si nu uitam EoCarpitura, autor simple_dreams care a mers pe mana UPC cand RDS a bagat EoC in Sannicolau Mare. Apoi l-a dezamagit si UPC si a venit la RDS pe GPON. Acum ar fi reziliat RDS ca sa ramana doar pe net mobil de Telepom. Sau are de gand sa-si bage fibra de Telekom iar, dupa ce instalarea trecuta a esuat din cauza angajatilor Rom-Telekom.

#4674
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Azi AM SCAPAT DE EOC! Am fibra RDS..
Totusi cea mai mare bucurie e juniorul venit pe lume de cateva zile.
Plec de pe acest topic, sper sa nu fiu nevoit sa intru pe cel de fibra. Sanatate si noroc celor inca pe EoC!

#4675
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Felicitari pentru fibra si sa-ti traiasca copilul.

#4676
misterpresident

misterpresident

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 26.12.2010
Asemenea.

#4677
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Multumesc. Va creste mare si voinic. Nu vreau sa se inteleaga gresit, ca gata,  am fibra ma doare undeva de altii.. Aici motto este: "EoC e naspa!"

#4678
uandreiu

uandreiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 22.03.2010
Ce judet si ce localitate, daca vrei sa ne spui?

#4679
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Judetul Satu Mare.

Nu voiau sa-i dea fibra fiindca are o trecere subterana.

#4680
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Asa este. M-am luptat chiar de la inceput... de fapt RDS trebuia sa vina cu fibra, chiar din 2013. Eu cred ca pana la sfarsitul anului vor trage in toate localitatile din judet. 2 domni (fosti Electrica) au facut o lucrare foarre grea. Generatia de dupa 2000 nu ar mai avut rabdarea si forta sa traga firul. Pacat ca nu au in dotare un buldo mic pt interventii.
Una peste alta netul mi se pare mai rapid, iar la tv cel putin... merg HD -urile.
Sa nu il uitam pe Digi Helper cel care a sustinut acest proiect inca de la inceput. Multumiri.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate