Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Huawei Ascend G300

- - - - -
  • Please log in to reply
5164 replies to this topic

#4537
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
Poti incepe sa citesti macar ultimele 15 pagini al topicului .
Daca vrei sa ai ICS care sa ruleze fluid, recomand instalarea lui 952 de pe site-ul Huawei .

#4538
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
@yetty18
Ai cateva optiuni la dispozitie:

1. Cea mai simpla - instalezi faimosul 952 ww. Nu are aplicatiile operatorului si este facut "dintr-o bucata", spre deosebire de 952 Vdf. Totusi, vei constata ca "fluid" si "mai mult RAM" sunt termeni destul de relativi...

2. Conspectezi cum sta treaba cu root, deblocare bootloader, CWM recovery si te apuci de instalat/testat alte ROM'uri. Oferta este generoasa, n-o sa te plictisesti prea curand.

3. Revii la GB si daca se intampla sa ai chef de un ICS sau JB instalezi oricare dintre cele 3 CM'uri: 9-10-10.1 Se instaleaza fara probleme pe banda de baza 109808.
De aseara am pe telefon ultimul nightly CM 10.1. Pana acum nu am avut parte de restart'uri, semnal pierdut, probleme cu 3G'ul...partea de GSM este ok. Marele avantaj este ca, dupa ce te plictisesti de el, reinstalezi stock'ul cu un simplu restore CWM backup.

#4539
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
@ octav727

Sal,
te referi la cel pt. Nexus ?!!

Edited by linc73, 12 July 2013 - 16:42.


#4540
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Salut linc!

Ma refeream al CM'urile lui dazzozo:

CM 10.1

CM 10.0

CM 9.1

#4541
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 octav727, on 12 iulie 2013 - 16:32, said:

Salut linc!

Ma refeream al CM'urile lui dazzozo:

CM 10.1

CM 10.0

CM 9.1

Multumesc si astept sa ne mai dai detalii despre cum se comporta in continuare CM-ul ...
Respect Posted Image

#4542
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Are mai putin de 24h... l-am instalat aseara, tarziu si m-a apucat dimineata butonand la el.
Cel mai mult m-a surprins autonomia bateriei. Era pe la 85% cand l-am instalat, l-am frecat mult cu setarile; pe la jumatate am facut un backup, din nou la butoane... intr-un final am reusit sa dezactivez ce nu trebuia. Noroc cu acel backup, altfel nici mort nu reincepeam de la zero. Astazi am folosit 3G'ul - net, mail - apeluri, mesaje. Bateria m-a tinut pana acum 1h si ceva.
Are ceva lag prin meniuri, la deblocare, pe net...inca nu am apucat sa inlocuiesc Trebuchet'ul, poate cu Holo+ sau cu Apex merge mai bine. RAM'ul este pe la 160 Mb, deocamdata. Mai am de umblat la acordul fin, este prea devreme pt. un verdict final. Si pana la urma este doar un nightly... peste cateva zile este deja invechit Posted Image

O seara buna in continuare! Posted Image

#4543
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004

 octav727, on 12 iulie 2013 - 17:13, said:

Are mai putin de 24h... l-am instalat aseara, tarziu si m-a apucat dimineata butonand la el.
Cel mai mult m-a surprins autonomia bateriei. Era pe la 85% cand l-am instalat, l-am frecat mult cu setarile; pe la jumatate am facut un backup, din nou la butoane... intr-un final am reusit sa dezactivez ce nu trebuia. Noroc cu acel backup, altfel nici mort nu reincepeam de la zero. Astazi am folosit 3G'ul - net, mail - apeluri, mesaje. Bateria m-a tinut pana acum 1h si ceva.
Are ceva lag prin meniuri, la deblocare, pe net...inca nu am apucat sa inlocuiesc Trebuchet'ul, poate cu Holo+ sau cu Apex merge mai bine. RAM'ul este pe la 160 Mb, deocamdata. Mai am de umblat la acordul fin, este prea devreme pt. un verdict final. Si pana la urma este doar un nightly... peste cateva zile este deja invechit Posted Image

O seara buna in continuare! Posted Image

Salut,
N-am mai scris de mult timp p-aici... la fel ca si voi, am tot testat diverse ROM-uri! Am gasit extrem de bun, d.p.d.v al consumului de baterie, varianta lui "fraska" de aici.

Si o noutate pentru cei interesati, aici!!! Se pare ca va rupe gura targului asa cum au facut-o cu DVD 555x la vremea respectiva (pentru cunoscatori)!

Numai bine!

Edited by daniel75, 15 July 2013 - 20:41.


#4544
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Sa fim seriosi Daniel Posted Image
Am vazut destule ROM'uri de genul asta. Folosesti cel mai nou nightly, actualizezi/dezinstalezi cateva aplicatii si ai obtinut o varianta "noua" a CM'ului. Nici un fel de imbunatatire a soft'ului, de rezolvare a problemelor existente. Altele macar aveau interfata modificata, personalizata...

Quote

R3 - 15/07/2013:
Rebased on 12/07/2013 Nightly
Revert signal twaks - cause signal drop and instability
Revert Dalvick heapsize to 128mb
Sony Bravia Engine 2
Removed Maps and Street
Removed Microbes live wallpaper
Updated Google Play Music 5.0.1053J
Updated Google Play Services 3.1.59

Cat dureaza sa faci toate chestiile astea direct pe telefon, cu ultimul nightly instalat ?

#4545
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010
salutare!
tocmai ce am renuntat la slim bean
am revenit la 952 ww
motivul pt care "nu-mi permit" sa il mai tin este ca nu imi contorizeaza, nu poate -  are, cred, un bug, traficul de date de pe abonament.
eu am maxim 320 mb trafic si mi-am mai luat teapa acum citeva luni cind am platit 120 lei pt un abonament de 8 euro.
dupa ce telonius va veni din concediu si daca o va rezolva voi reveni la slim bean pt ca e grozav.
bateria tine mai mult decit 952 cu o zi, ceea ce e f bine.
e rapid in fine v-am cam spus tot ce am constatat. dar nu stiu de ce dracu nu poate contoriza traficul de date !
pentru cei interesati:
- am lansat comanda pe ebay pt decodare: 5,9 usd, adica aprox. 20 lei. merita efortul. zic eu. vodafone cere 10 euro!
- am mai gasit pe ebay o alta oferta cu 3,5 usd, dar nu am incercat

#4546
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010
asa cum am promis revin cu detalii privind decodare:
- aseara cam pe la ora 18.00 am lansat comanda;
- azi la 10.15 am primit codul;
- l-am introdus si a mers din prima incercare.
- apoi am dat restart si am putut vorbi in alta retea.

pentru cei interesati vorbim pe pm

#4547
Oski27

Oski27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.07.2007
se poate creste senzitivitatea la touchscreen? cateodata trebuie sa ating (apas) de 2-3 ori o icoana ca sa ia comanda.

Edited by Oski27, 17 July 2013 - 07:26.


#4548
kanarja

kanarja

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 05.04.2013

 nedan64, on 15 iulie 2013 - 23:11, said:

salutare!
tocmai ce am renuntat la slim bean
am revenit la 952 ww
motivul pt care "nu-mi permit" sa il mai tin este ca nu imi contorizeaza, nu poate -  are, cred, un bug, traficul de date de pe abonament.
eu am maxim 320 mb trafic si mi-am mai luat teapa acum citeva luni cind am platit 120 lei pt un abonament de 8 euro.
dupa ce telonius va veni din concediu si daca o va rezolva voi reveni la slim bean pt ca e grozav.
bateria tine mai mult decit 952 cu o zi, ceea ce e f bine.
e rapid in fine v-am cam spus tot ce am constatat. dar nu stiu de ce dracu nu poate contoriza traficul de date !
pentru cei interesati:
- am lansat comanda pe ebay pt decodare: 5,9 usd, adica aprox. 20 lei. merita efortul. zic eu. vodafone cere 10 euro!
- am mai gasit pe ebay o alta oferta cu 3,5 usd, dar nu am incercat

Stii ca acea contorizare pe care ti-o face softul preinstalat in telefon nu prea se pupa cu aia de la Vodafone, eu am avut niste surprize dar le-am descoperit la timp, adica inainte de a depasi traficul inclus; acum folosesc aplicatia My Vodafone, dar daca nu vrei sa instalezi ceva in plus mai simplu e sa ceri periodic cost control la *123#

Edited by kanarja, 17 July 2013 - 10:45.


#4549
papimig

papimig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 31.12.2007
Salut ! Am si eu un astfel de telefon luat de la Vodafone cu actualizarile oficiale la zi. Vreau sa instalez aceasta versiune , dar nu stiu exact cum.
Nu gasesc functia de a cauta in acest topic (banuiesc ca s-a mai intrebat) sau daca se poate ca cineva sa imi explice mura in gura :-) pasii pentru a-mi instala singur toata chestia...
Va multumesc frumos !

#4550
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010
trebuie sa ai telefonul rootat
trebuie sa ai instalat cwm
pui kitul pe sd
intri in cwm dai full wipe: factory settings, format system, restart cwm apoi
install from sd si alegi zipul respectiv

bafta!

pentru search pe forum vezi sus in dreapta dai cautare
- pentru root
- pentru cwm
- pentru ...

#4551
papimig

papimig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 31.12.2007
Multumesc frumos. Am sa incerc maine.

#4552
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010
pentru cine se plictiseste:
incercati http://www.modaco.co...12/page__st__20
il am de doua zile si merge fara eroare

in plus am mai gasit pe modaco un soft pt camera care e rapid si bun. il mai incerc si daca e cazul revin
inainte de miui ma jucasem cu baidu v.20. daca va aduceti aminte er F bun.
insa dupa ce am deblocat telefonul am bagat o cartela de RDS si pe baidu nu se poate face trafic de date (face doar trafic de date GSM si nu si WCDMA - specific RCS RDS).
asa ca a trebuit sa il scot si am pus miui, care merge excelent.
inca nu mi-am dat seama cu bateria cum sta, pt ca e legat la laptop non stop - acum am net nelimitat, ca urmare ii dau forja.

#4553
spam

spam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 13.01.2007
Fratilor, eu am instalat aseara AtomicMod (http://www.modaco.co...baseband-gbics/). Am revenit la GB pentru ca pur si simplu ma saturasem sa am lag. Ultimul ROM a fost SlimBeam si-i trebuia 5 secunde sa revina la ecranul principal dupa ce apasam butonul home daca aveam deschis browser-ul de internet Posted Image Am crezut ca-l arunc pe geam de nervi. Daca nu aveti aplicatii care sa ruleze numai pe ICS/JB si vreti un ROM care sa deschida aplicatiile rapid, vi-l recomand cu incredere.

#4554
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010

 nedan64, on 21 iulie 2013 - 13:17, said:

pentru cine se plictiseste:
incercati http://www.modaco.co...12/page__st__20
il am de doua zile si merge fara eroare

in plus am mai gasit pe modaco un soft pt camera care e rapid si bun. il mai incerc si daca e cazul revin
inainte de miui ma jucasem cu baidu v.20. daca va aduceti aminte er F bun.
insa dupa ce am deblocat telefonul am bagat o cartela de RDS si pe baidu nu se poate face trafic de date (face doar trafic de date GSM si nu si WCDMA - specific RCS RDS).
asa ca a trebuit sa il scot si am pus miui, care merge excelent.
inca nu mi-am dat seama cu bateria cum sta, pt ca e legat la laptop non stop - acum am net nelimitat, ca urmare ii dau forja.
revin cu noutati:
- am renuntat la miui doar pentru faptul ca e prea incarcat si se misca din ce in ce mai greu;
- am revenit la slim bean pt ca a aparut un nou update care a rezolvat problema cu monitorizarea traficului de date;
- despre camera: merge rapid si fara cusur. chiar face poze ok. aveti linkul aici, pt cine vrea sa se joace.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate