Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

RCS & RDS lanseaza Digi Oriunde, o aplicatie pentru comunicare online pe telefoanele mobile.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2269 replies to this topic

#325
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
L-am testat si eu in aceasta seara si pot spune ca este ideal in loc de roaming daca ai un hotspot Wireless sau daca esti pe varful muntelui la o cabana unde nu e semnal dar au wi-fi. :peacefingers: Un produs excelent. :D Bravo RDS

#326
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postgeof333, on 30th June 2012, 23:08, said:

Functioneaza deja de acum insa numai intre doua telefoane cu aplicatia instalata si activa,

Deci merge VoIP-to-VoIP insa nu merge (inca) routarea Phone-to-VoIP ... sau e posibil sa mearga si aceea dupa cum a descris un user mai sus, printr-o redirectionare catre un numar generic care sa routeze practic apelul catre VoIP , clientul alegand in ce conditii sa se faca aceasta redirectionare  :coolspeak:

#327
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Pe scurt, DigiOriunde este super tare pentru ca:
- vorbesti in roaming la tarifele din tara si nelimitat pe Digi Fix si Mobil;
- iti permite sa folosesti DigiMobilul, cu toate avantajele lui, chiar si acolo unde nu este semnal, dar ai Wireless;
- iti permite sa vorbesti la tarifele DigiMobil, atunci cand ai terminat minutele incluse in abonamentul/prepay-ul altui operator (unde depasirile se taxeaza cu 20 eurocenti/minut).

Daca mi-a scapat ceva, va rog sa adaugati voi.

Este absolut genial la ce nivel s-a ajuns si cred ca toate aceste avantaje oferite de RCS-RDS ar trebui promovate mult mai bine.

Abia astept sa imi portez numarul actual de pe Orange pe Digi. E aberant sa platesti 15 euro pe 1GB de trafic de date si zeci de euro pe o mana de minute.
Intr-un an Digi isi va creste acoperirea si isi vor diversifica oferta. Atunci vreau sa vad ca Orange si Vodafone vor avea soarta Romtelecom.

#328
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postwfnse, on 30th June 2012, 23:38, said:

- iti permite sa folosesti DigiMobilul, cu toate avantajele lui, chiar si acolo unde nu este semnal, dar ai Wireless;
Nu doar wireless. Orice telefon cu acces la internet si acoperire minim EDGE.

#329
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postdanutz1, on 30th June 2012, 23:50, said:

Nu doar wireless. Orice telefon cu acces la internet si acoperire minim EDGE.

A testat cineva pe orange, cosmote EDGE sau vodafone GPRS sa vada cum functioneaza? :peacefingers:

#330
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Nu merge sunat la RC (*777) din VoIP, am incercat mai devreme

View PostGabyyy93, on 30th June 2012, 23:52, said:

A testat cineva pe orange, cosmote EDGE sau vodafone GPRS sa vada cum functioneaza? :peacefingers:

A testat cineva pe Orange EDGE si merge.

Uita-te cateva posturi mai sus

Partea frumoasa este ca poti initia si primii apeluri pe mobil independent de VoIP, practic ai 2 telefoane independente cu acelasi numar :coolspeak:

#331
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postwfnse, on 30th June 2012, 22:26, said:

N-am inteles ce vrei sa zici.

Caz concret:
Am un abonament Orange cu 200 min. nationale. Dupa ce le termin, platesc 20 eurocenti/minut national.
Tot pe abonamentu asta am internet nelimitat. Astfel voi intra in aplicatia DigiOriunde si o sa vorbesc national cu 6 eurocenti/minut in loc de 20.
Telefonul DigiMobil nu il folosesc eu, asadar nu am cum sa il port dupa mine (si implicit sa sun direct de pe el).
Practic, pe un singur nr. de DigiMobil o sa vorbim 2 persoane: eu din DigiOriunde si cealalta persoana direct de pe telefon.

Ideea e sa nu imi fac cost suplimentar pe Orange si sa vorbesc national la tarife avantajoase.


Vezi ca nu vorbesti cu 6centi/minut national, ci cu 3.72 centi/minut. S-a modificat tariful de prin martie...

Edited by filip.serban, 30 June 2012 - 23:18.


#332
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postfilip.serban, on 1st July 2012, 00:18, said:

Vezi ca nu vorbesti cu 6centi/minut national, ci cu 3.72 centi/minut. S-a modificat tariful de prin martie...

Poate are omu abonament de 1 euro si plateste 5 centi/minut +TVA ... aproape 6

#333
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
DIGI Oriunde = Zapp Global Free 2.0 :coolspeak:

Practic RDS a preluat ideea Zapp si a dus-o la nivelul urmator

#334
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Cand vreau sa schimb parola... WTF?!!?
Attached File  Clipboard01.jpg   103.98K   163 downloads

#335
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostTIC, on 1st July 2012, 01:24, said:

Cand vreau sa schimb parola... WTF?!!?
Attachment Clipboard01.jpg

Si mie mi-a aparut acea eroare cand am vrut sa setez o parola prea lunga, incearca cu una mai scurta.

Eu am schimbat parola de 2 ori pana acum

#336
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View PostGabyyy93, on 30th June 2012, 23:12, said:

L-am testat si eu in aceasta seara si pot spune ca este ideal in loc de roaming daca ai un hotspot Wireless sau daca esti pe varful muntelui la o cabana unde nu e semnal dar au wi-fi. :peacefingers: Un produs excelent. :D Bravo RDS

Eu nu m-as baza prea mult pe spoturi free WiFi   :naughty:

E foarte usor sa faci un sniffing si sa ciordesti userii si parolele de la fraierii care se conecteaza la wirelessul tau free. Pe urma sa vezi distractie maxima cand iti vine factura RDS cu apeluri la numere de suprataxa din Zimbabwe   :clapping:

  


PS: O rezolvare ar fi daca se poate seta din contul digicare spre ce fel de retele externe sa aiba acces contul SIP, sa se limiteze paguba.

#337
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postfux, on 1st July 2012, 01:48, said:

Eu nu m-as baza prea mult pe spoturi free WiFi   :naughty:

E foarte usor sa faci un sniffing si sa ciordesti userii si parolele de la fraierii care se conecteaza la wirelessul tau free. Pe urma sa vezi distractie maxima cand iti vine factura RDS cu apeluri la numere de suprataxa din Zimbabwe   :clapping:

  


PS: O rezolvare ar fi daca se poate seta din contul digicare spre ce fel de retele externe sa aiba acces contul SIP, sa se limiteze paguba.

Poti tine contul inactiv pe perioada in care nu il folosesti, in plus poti schimba parola si de n-spe mii de ori pe zi ca sa nu ai surprize

#338
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postvasilemadalincristian, on 1st July 2012, 01:51, said:

Poti tine contul inactiv pe perioada in care nu il folosesti, in plus poti schimba parola si de n-spe mii de ori pe zi ca sa nu ai surprize

Ilogic. Daca ai nevoie sa suni si ai acces la un free wifi, automat il folosesti si esti expus.
Sa schimbi parola de fiecare data cand te conectezi la un free Wifi ? Neproductiv.

Asta e, nu risti nu castigi. Totusi niste filtre predefinite in contul digicare care sa limiteze riscurile ar fi binevenite.

:peacefingers:

#339
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postfux, on 1st July 2012, 02:09, said:

Ilogic. Daca ai nevoie sa suni si ai acces la un free wifi, automat il folosesti si esti expus.
Sa schimbi parola de fiecare data cand te conectezi la un free Wifi ? Neproductiv.

Asta e, nu risti nu castigi. Totusi niste filtre predefinite in contul digicare care sa limiteze riscurile ar fi binevenite.

:peacefingers:

1. Daca ai acces la net poti frumos intra in DIGICare si activa/dezactiva contul  pe perioada in care il folosesti
2. Sa vezi ce neproductiv e cand iti sparge cineva parola si iti vine factura de cateva zeci/ sute de euro

Chiar nu stiti sa va luati masuri minime de siguranta?  :w00t:

#340
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTIC, on 1st July 2012, 01:24, said:

Cand vreau sa schimb parola... WTF?!!?
Attachment Clipboard01.jpg
Mie imi apare asa cum ai tu acolo intr-un cont pe care am doar Digi TV, deci nu e nr de telefon la cont si nimic trecut la stare si da exact aceeasi eroare.
Deci intrebarea este, ai DigiMobil ?

#341
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postvasilemadalincristian, on 1st July 2012, 01:19, said:

1. Daca ai acces la net poti frumos intra in DIGICare si activa/dezactiva contul  pe perioada in care il folosesti
2. Sa vezi ce neproductiv e cand iti sparge cineva parola si iti vine factura de cateva zeci/ sute de euro

Chiar nu stiti sa va luati masuri minime de siguranta?  :w00t:
VPN criptat ar fi bun în astfel de cazuri.

#342
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Tarifarea apelurilor din Digi Oriunde catre un numar RDS se face in functie de planul tarifar al abonamentului? Eu de exemplu am un abonament Digimobil 0 fara minute in RDS, voi fi taxat cu 1 cent/minut pentru un apel DO - catre numerele RDS?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate