Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

RCS & RDS lanseaza Digi Oriunde, o aplicatie pentru comunicare online pe telefoanele mobile.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2269 replies to this topic

#1
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Vom lansa un nou serviciu care se cheama Digi Oriunde, prin care vrem sa oferim tuturor utilizatorilor de telefonie mobila o aplicatie care permite convorbiri VoIP, deci convorbiri peste retele IP nelimitate catre orice utilizator nu doar pentru clientii proprii, a declarat joi Valentin Popoviciu, directorul de dezvoltare al RCS&RDS. Aceasta aplicatie va fi disponibila pentru descarcare gratuita pentru versiuni de terminale cu Android, iOS  sau Windows Mobile. Orice utilizator indiferent de reteaua in care se afla daca are acces la internet pe smartphone poate comunica gratuit si nelimitat cu orice utilizator al aplicatiei noastre.


"Suplimentar utilizatorilor nostri le oferim posibilitatea ca folosind aceasi cont de client pe care-l au pentru telefonia mobila sa sune folosind acelasi plan tarifar catre oprice destinatie. De exemplu daca sunt in roaming si au acces la internet WiFi pot suna folosind acelasi numar de telefon prin VoIP si beneficia de tarife locale. Cred ca e un avantaj important si prin care reusim sa propiem comunicarea chiar si in roaming avand in vedere ca vocea va fi doar un serviciu aditional datelor fixe sau mobile in viitor", a declarat Valentin Popoviciu, directorul de dezvoltare al RCS&RDS.

Sursa

#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Cam asta isi dorea IP_Excentric  :naughty:

#3
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
Foarte tare, insemna ca scot adaptorul VOIP de acasa....de la care trimiteam linia digitel pe net.

Edited by viocons72, 17 May 2012 - 16:15.


#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pentru mine este o veste extraordinara, imi voi putea folosi numarul de digi pe IPhoneul cu numarul de Anglia. Deci nu mai trebuie sa port 2 numere dupa mine. Pur si simplu bestial, sper sa mearga si SMS-urile :) .

#5
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View PostGeorge_Catean, on 17th May 2012, 17:00, said:

Orice utilizator indiferent de reteaua in care se afla daca are acces la internet pe smartphone poate comunica gratuit si nelimitat cu orice utilizator al aplicatiei noastre.
Mai putin clientii Vodafone care au portul de VoIP blocat. Din marinimia Vodafone, contra unei taxe de 3,15 euro se pot si ei bucura de convorbiri gratuite cu Digi.
Paradoxal. Sa ajungi sa platesti la propriul privider o taxa ca sa poti utiliza un serviciu gratuit de la altul. Numai la Vodafone e posibil asa ceva.

View PostGeorge_Catean, on 17th May 2012, 17:00, said:

"Suplimentar utilizatorilor nostri le oferim posibilitatea ca folosind aceasi cont de client pe care-l au pentru telefonia mobila sa sune folosind acelasi plan tarifar catre oprice destinatie. De exemplu daca sunt in roaming si au acces la internet WiFi pot suna folosind acelasi numar de telefon prin VoIP si beneficia de tarife locale.
Nu prea am inteles cum e cu asta. Sunt in roaming si ma conectez la net de la un hot-spot.
Folosind aplicatia lor instalata pe mobil pot sa sun oriunde la tarife locale? Cum e cu tarifele locale daca folosesti VoIP-ul?

Serviciul asta ii va face pe multi sa le para rau ca folosesc in prezent alti provideri. Un exemplu este acesta.
1,83 centi catre alte retele fixe si 1,24 in retea :lol: N-am vazut lacomie mai mare ca la Vodafone si Romtelecom

Edited by danutz1, 17 May 2012 - 16:38.


#6
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Nu ma prea pricep, dar pun o intrebare. Eu sunt in Austria, daca imi descarc aplicatia pentru Android, e ca si cum as avea digi-ul dupa mine?.
Ca sa fie mai simplu : eu stau in Austria, instalez aplicatia si sun pe cineva in tara  pe un digi normal (huawei). Se poate? Si care ar fi costurile pentru ambele parti?

#7
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Fiind in retea nu platesti nimic, si cel pe care-l suni fireste ca nu va plati nici el nimic. E bestial, de cand ma intrebam daca ar vrea RDS sa ne dea si VOIP :D

Edited by bogdan_popescu, 17 May 2012 - 16:48.


#8
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Postdanutz1, on 17th May 2012, 17:29, said:

Mai putin clientii Vodafone care au portul de VoIP blocat. Din marinimia Vodafone, contra unei taxe de 3,15 euro se pot si ei bucura de convorbiri gratuite cu Digi.
Din cate am inteles eu, acest serviciu va fi disponibil doar pe WiFi, nu pe 3G (oricum si in strainatate multi operatori blocheaza VoIP pe mobil). Iar pe WiFi, Vodafone n-are ce face.



View PostAlex-AR, on 17th May 2012, 17:39, said:

daca imi descarc aplicatia pentru Android, e ca si cum as avea digi-ul dupa mine?.
Doar atunci cand esti conectat la net prin Wi Fi (sau 3G, dar cu conditia ca operatorul sa permita VoIP)

#9
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Pe WiFi din roaming ca sa nu ai costuri cu traficul de date.
Dar in tara de pe orice mobil cu acces la internet care nu are blocat portul VoIP.

Edited by danutz1, 17 May 2012 - 16:54.


#10
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Trebuie doar sa ai acces la internet, nu conteaza ca ai peste WIFI,GSM,WCDMA,LTE ... Da eu zic sa nu ne grabim cu laudele, mai bine asteptam aplicatia o testam si apoi mai vedem ...

#11
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009
Deci ce am inteles eu:trebuie sa am si eu si cel cu care vorbesc un smartphone si ambele telefoane sa aiba instalat acest program.De unde o sa stiu daca cel cu care vorbesc are smartphone si programul instalat?

#12
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009

View Postnarciso, on 17th May 2012, 18:20, said:

Deci ce am inteles eu:trebuie sa am si eu si cel cu care vorbesc un smartphone si ambele telefoane sa aiba instalat acest program.De unde o sa stiu daca cel cu care vorbesc are smartphone si programul instalat?
Il intrebi pe messenger :lol:

#13
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Astia ii descurajeaza pe granzi sa mai bage bani in licente de telefonie mobila  :bigwhitegrin:

#14
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
deci trebuie ca amandoi sa aibe programul instalat. Nu merge daca doar eu (in roaming) sun pe digi normal (fara program si internet)?

#15
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Interesant, dar sa fie si functional. Cont VoIP la RTC (Postapaid) am de la lansarea Telefoniei VoIP, mai apoi Voce Online (Prepaid). Nu am reusit niciodata in astia 3 ani de cand sunt abonat, sa folosesc un minut de convorbire VoIP ! Dar macar am numar fain cu 0373 pot sa-l numesc de platina oricand pentru ca am primit primele numere din plaja, fiind client din a doua zi de la lansare. Ma uit la el si nimic mai mult! ! :)

#16
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostAlex-AR, on 17th May 2012, 17:35, said:

deci trebuie ca amandoi sa aibe programul instalat. Nu merge daca doar eu (in roaming) sun pe digi normal (fara program si internet)?

Deci tu daca ai aplicatia instalata si esti logat, e ca si cum ai avea simul de digimobil bagat in telefon. Poti primi apeluri si efectua apeluri catre orice telefon national sau international la tariflele care le ai pe digimobil. Nu trebuie cel pe care sa il suni sa aibe aplicatia. Ei doar iti faciliteaza accesul la centralele lor prin internet, nu printr-o infrastructura clasica GMS/UMTS.

#17
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006

View Postvladut_v, on 17th May 2012, 18:37, said:

Interesant, dar sa fie si functional. Cont VoIP la RTC (Postapaid) am de la lansarea Telefoniei VoIP, mai apoi Voce Online (Prepaid). Nu am reusit niciodata in astia 3 ani de cand sunt abonat, sa folosesc un minut de convorbire VoIP ! Dar macar am numar fain cu 0373 pot sa-l numesc de platina oricand pentru ca am primit primele numere din plaja, fiind client din a doua zi de la lansare. Ma uit la el si nimic mai mult! ! :)
Sunt la curent cu problemele Romtelecom VOIP, nu inteleg de ce-l mai folosesti daca in 3 ani nu ai folosit niciun minut  :lol:  Doar pentru numarul fain ?

#18
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View PostGeorge_Catean, on 17th May 2012, 17:12, said:

Pentru mine este o veste extraordinara, imi voi putea folosi numarul de digi pe IPhoneul cu numarul de Anglia. Deci nu mai trebuie sa port 2 numere dupa mine. Pur si simplu bestial, sper sa mearga si SMS-urile :) .

Pentru SMS-uri, sau ma rog, text messaging gratuit aveai demult Whatsapp...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate