Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#883
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Intr-adevar Levina ramane crocant chiar la mult timp dupa ce a fost pus la murat. Practic chiar si daca se acreste prea tare zeama si nu se mai pot manca ei raman tot crocanti. Asta e atuul lor. Am inteles ca Kybria e ok si la muraturi in saramura si e si destul de productiv, mai are si ceva rezistenta la diferiti agenti patogeni asa ca il testez anul asta.

#884
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 28.12.2010
Attached File  IMG_20200616_103645.jpg   480.45K   60 downloadsUite-i si pe ai mei. Nu prea le-a mers dar vad ca de vreo saptamana sunt mai bine. Azi am reusit sa culeg 6 castraveti si pe urma am stropit cu Vertimec pentru tripsi. Si o poza cu un pisoi care se odihneste dupa atata munca la legat rosii si copilit. Cazut la datorie in batatura.

Attached Files


Edited by gabiroa, 16 June 2020 - 16:47.


#885
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.01.2012
@gabiroa
Dar unde locuiti, ca vad pamintul uscat. La noi in Gorj ploua de 2 saptamini zilnic, cantitati mari.

#886
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 28.12.2010
La Lumina langa Constanta. A plouat oleaca acu 2 zile dar insuficient la ce seceta e. Acolo unde dormea pisoiul e o gradinita cu flori de primavara. Zambile, narcise lalele. Acu nici buruienile nu prea au forta sa iasa le lipseste apa.

#887
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postcotzi, on 16 iunie 2020 - 14:51, said:

Multumesc pentru raspunsuri!

Levina am avut si eu anii trecuti dar am vrut sa incerc ceva mai productiv. Voi vedea  anul asta cum merge Kibria la mine, anul trecut am avut Ekol si a fost ok. Mentionez ca eu nu am solar. Inca.
Levina rodeste cel mai bine pe copili, la 6 frunze ii ciupesti varful si o sa ai rod la fiecare nod
Mai e o conditie, sa fie F1. Tot microambalat se vinde un Levina mix sau cam asa, un amestec de F2-3 si mai stiu eu ce. O mizerie

#888
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Levina al meu era de la Florian. Presupun ca e ok. Nu stiam de faza cu rodul pe copili, am mentionat anterior ca la castraveti nu m-am documentat aproape deloc. Tu ii cultivi palisati sau ii lasi "la sol"?

#889
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Tot de la Florian iau si eu. Am incercat vreo doi ani ambele variante in paralel si cel mai bine am iesit pe sol. In solar poate ar fi fost invers dar asa ii afecteaza vantul etc

#890
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011
Am semanat un soi de castraveti ce mi l-a recomandat o doamna la Seminteplante ca fiind ieftin si bun. De fapt e o mizerie fiind foarte mici la maturitate si foarte amari. Pachetul este imprimat cu Pieterpikzonen b.v. Holand si are culoare vernil. A costat parca 5 lei. Acum am semanat alt soi care de fapt e hibrid si se numest Asterix f1 ca sa dreg busuiocul oarecum. A mai pus cineva acest Asterix F1 ? E oare mai ok decat celalat soi , sau sa ma astept la acelasi esec ? Anul trecut am pus ceva hibrid de la Florian si au fost grozavi de buni si productivi.

#891
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Daca vreti ceva ieftin pentru gradina, cred ca Regal F1 de la Clause merita, o matusa pune de cativa ani, si are tone de castraveti, lasati sa creasca pe sol, fara ingrijire. Ceva mai inchisi la culoare cu tepi putini, mai lungi.

#892
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
E mediu Asterix ul, mediocru pt mine. Dealtfel, în majoritatea cazurilor te poți orienta și după preț sau ambalaje în sensul ca semințele profesionale bune sunt ambalate și la pachete mai mari de 500-1000 seminte.
Regalul e ok, ca și royalul, cam de generație mai veche dar bun, mai apropiat de conishonul baza clasic, foarte bun pt conservat.
Eu am pus destul de mult din gama seminis, ceva ani Mirabelle care e foarte ok, acum am avut svxxxx sau ceva de genul, are o denumire tâmpită.... Ăștia sunt partenocarpici adica leagă și fără polenizarea.

Castraveții ca familie(cucurbitacee) ca și alte rude ale sale în mod normal produc multe flori mascul și puține femela, adica multe flori doar pt polen și puține care produc fruct, pe lângă asta au si te di ta sa fie amari.
In timp s-au selectat varietăți care produc multe flori femela, adica flori fructifere.
Apoi pasul următor a fost partenocarpia, adica selectarea unor varietăți capabile sa lege fruct și fără polenizarea, degeaba face flori femela în prostie dacă nu se pot poleniza, din varii motive.
Pt a produce fruct e nevoie de polenizarea și cum florile sunt diferite e nevoie de o ganganii care duce polenul de la floarea mascul la floarea femela. În solar sau în anumite perioade chiar și afara nu poate avea loc acest fenomen și deci o planta partenocarpica e preferabila.

Cam asta 3 treaba cu castraveții, în viitor ia hibrizi moderni, calitativ sunt peste orataniile enumerate mai sus... Iei un plic de 40 de lei cu 250 de semi te so ai 3g4 ani.
Diferențele sunt enorme, poți cultiva mai puține plante pt ca produc mai mult, produc mai omogen ca mărime, fructele sunt omogene și drepte, fără strambaturi, nu sunt amare nici în condiții care altfel favorizează fenomenul asta la soiurile sensibile, cel mai important motiv fiind acela ca hibrizii moderni sunt mult mai rezistenți la boli și factori de stres, adica o planta duce mult mai mult și deci produce incomparabil mai mult.

Castraveții fiind defel plante mai sensibile, criteriul asta e vital.

Per total e mult mai ieftina dai 20 de bani pe o samanta bună decât sa dai de 4 ori mai puțin pe niște porcarii.


Ca și samanta ieftina da, Regalul și royalul de la Clause demult demonstrează anual ca pt murat și pt oamenii fără mari pretenții și cunoștințe asigura o producție suficienta pt casa.... Dar dacă vrei mai mult sunt variante mult peste și nu cu mult mai scumpe.


#893
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 08.01.2015
Siret F1 . Potrivit pentru grădini şi solarii mici şi mari . https://www.semintep...are-100_seminte .

#894
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017
eu in ultimii ani am pus doar Mirabelle,Ekol si Adrian(semilung) in gradina  pe plasa si am avut castraveti suficienti pentru tot neamul si chiar mai mult.
E drept ca Adrian e un pic mai scumpicel dar face.

#895
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 28.12.2010
Au trecut 3 zile si tripsii isi vad fericiti de treaba pe castravetii mei. Oare sa mai am rabdare sa nu-si fi facut Vertimecul treaba inca? Sau sa le bag altceva pe teava? Am ca variante Actara, Laser sau Karate Zeon

#896
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Eu am avut rezultate foarte bune cu Mavrik f2. Nu afecteaza insectele benefice (eu l-am incercat tocmai pentru ca poate fi folosit cand ai bondari).

#897
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Vertimec este pentru paienjeni in special, si nu as da pentru altceva pentru simplul fapt ca e mai toxic pentru alte animale decat multe insecticide.
mospilan a fost pentru mine foarte bun pentru tripsi.

#898
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Laser e laser, arde tot ce misca!

#899
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 08.01.2015
Siret F1 :

Attached Files



#900
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Foarte frumosi. Cand au fost plantati?
Intreb asta deoarece eu i-am plantat pe 22 februarie si saptamana aceasta i-am scos si am plantat altii, cu mentiunea ca ai mei sunt Ekol F1.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate