Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 

A existat piatra filozofala?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
http://en.wikipedia....her's_stone
Cica a descoperit-o un om care a trait cateva sute de ani(sau poate inca mai traieste!)...e reala faza sau sunt doar povesti??

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,892
  • Înscris: 06.01.2008
Sunt pur si simplu aberatii si legende.
Adam si cateva generatii ce au trait pana inainte de Potop erau pur si simplu aproape de perfectiune, de asta au trait sute de ani. Dar odata cu trecerea generatiilor durata de viata a inceput sa scada pana pe la 80-90 de ani, exact asa cum se intampla cand faci copie xerox dupa copia unei copii xerox. Cu fiecare copie rezultatul e din ce in ce mai plin de aberatii si pete care nu exista pe foaia originala.
Si pasajul "The legend of the stone was also compared to the biblical history of the Temple of Solomon and the rejected cornerstone described in Psalm 118." de fapt face referire la Isus, care a fost respins si omorat de catre evrei

Edited by Hider141, 26 April 2012 - 07:47.


#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,785
  • Înscris: 09.05.2005
@Hider141 mai lasa filmele alea SF :)

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,892
  • Înscris: 06.01.2008
E parerea ta, nu o resping, nu neg faptul poti sa crezi ce vrei. Insa e libertatea si dreptul meu sa cred ceea ce am scris, asa cum si ateii sunt liberi sa creada ca nu existe Dumnezeu ci am aparut din intamplare.

Edited by Hider141, 26 April 2012 - 08:52.


#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,785
  • Înscris: 09.05.2005
@'Hider141 da ai dreptate, fiecare cu parerea lui. Eu sunt curios totusi daca initiatorul mai deschidea topicul asta daca nu vedea Harry Potter :)

Edited by LensFlare, 26 April 2012 - 09:06.


#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,332
  • Înscris: 02.02.2006
@LensFlare: Surprinzător sau nu, mitul pietrei filosofale a existat înainte de Harry Potter, la fel cum și miturile legate de vampiri nu au apărut odată cu Twilight. Dacă cineva întreabă de așa ceva, nu înseamnă că a văzut asta într-un film/carte oarecare. Eu personal (de exemplu) știam de mitul pietrei filosofale înainte să aud de Harry Potter. Doar că n-am avut curiozitatea să intru în amănunte, și nici acum nu prea am. Așa că las-o moale cu subtilitățile ;)


@blacktiti89: Eu, din câte știu (repet, fără să fi intrat vreodată în amănunte), piatra filosofală nu a fost descoperită. Mulți alchimiști din vremuri antice au căutat o formulă prin care s-o ”fabrice”, însă nu s-a ajuns la un rezultat. Un mit asemănător este cel din mitologia greacă, a regelui Midas: se spune că orice atingea Midas, se transforma în aur.

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,703
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

is a legendary alchemical substance
- a fost o plasmuire a alchimistilor.
Un ideal, doar atat...

#8
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,755
  • Înscris: 05.11.2008
Era un mod inteligent de  a atrage...sponsori. :rolleyes:

#9
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012
ok.....   nustiu de asta.. da arca lu noe! sigur.. a existat.

#10
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 31.08.2007
@Hider141
Tin sa te contrazic. In ultima peripoada durata medie de viata a omului a ajuns la 70-80 ani, in functie de nivelul de civilizatie al tarii in care traieste. In urma cu cateva sute/mii de ani un om traia in jur de 20-30-40 ani.
Si mai lasa povestile cu feti frumosi, adami, eve, cenusarese care au trait cateva sute de ani. Alea sunt povesti nemuritoare.

Evolutia este tocmai invers decat o copie la imprimanta.

#11
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,974
  • Înscris: 14.08.2006
Piatra filosofala si alchimistii sunt niste simboluri. Multe legende nu sunt intelese pentru ca nu toata lumea intelege simbolurile. Da, inainte oamenii traiau mai mult pentru ca stiau ce-i aia alchimia si au descoperit piatra filosofala. In cartile fantastice moderniste aceste simboluri sunt denaturate foarte mult, din cauza exista doar confuzie.

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,785
  • Înscris: 09.05.2005
.

Edited by LensFlare, 26 April 2012 - 10:16.


#13
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
ma bucur ca cineva a adus in discutie acest subiect. oricum e un subiect foarte controversat, eu mergind pe principiul ca fum fara foc nu iese cred ca ceva totusi a existat intr-o perioada din istoria indepartata.
ceva ce are legatura in mod direct cu piatra filozofala este elixirul vietii. aici daca cineva ar putea sa ma ajute. am citit intr-un articol ca un profesor francez a realizat un elixir dupa o reteta alchimica medievala cu ajutorul caruia se putea vindeca aproape orice boala, nu e gluma, el chiar a fost dispus si a dat reteta unei companii farmaceutice doar ca ei nu au respectat intructiunile de tipul "rozmarinul se culege cind caprioara iese la adapat in amurg" asa ca nu au reusit sa realizeze elixirul. daca cineva stie sa-mi zica numele acestui profesor, si daca s-ar putea gasi acea reteta.

Edited by cirus6, 26 April 2012 - 11:55.


#14
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Pai hai sa vedem ceva.

Pe la inceputul sec XIX a aparut teoria vitalista, conform careia formarea substantelor organice in organismele vii are loc sub influenta unei "forte vitale" de natura mistica.
In anul 1928 vine Wohler care arata ca ureea (subst organica) poate fi obtinuta prin incalzirea cianatului de amoniu.

Deci a durat aprox. 100 de ani ca sa se demonstreze ca nu exista o forta mistica sub actiunea careia iau nastere subst organice in organismele vii.

Bineinteles ca nu putem compara toate lucrurile stiute acum (care ne ajuta sa descoperim altele mai usor) cu cele de acum 200 de ani, dar dupa cum au decurs evolutiile putem spera, zic eu, la alte descoperiri care sa ne fie de mare folos.
Eu nu cred ca momentan exista asa zisa "piatra filozofala" sau "elixirul vietii", dar cine stie ce ne rezerva viitorul.

Edited by Corupt, 26 April 2012 - 12:15.


#15
oceans_ripple_light

oceans_ripple_light

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.11.2011
Vad tot felul de pareri...tipic oamenilor:
"cred asta/nu cred asta". A crede sau a nu crede
este totuna, a nu sti nimic precis.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WJ25Ai__FYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

G3lu: "da arca lu noe! sigur.. a existat. "

De unde esti asa sigur? Ai calatorit in timp
si ai cercetat in Akasha ce s-a intamplat atunci?
Sau te-ai dedublat in plan Astral si ai cerut vreunui
inger sa te duca sa vezi ce s-a intamplat de fapt atunci?
Sau cum ai aflat?

meanman: "Piatra filosofala si alchimistii sunt
niste simboluri. Multe legende nu sunt intelese
pentru ca nu toata lumea intelege simbolurile.
Da, inainte oamenii traiau mai mult pentru ca
stiau ce-i aia alchimia si au descoperit piatra
filosofala. In cartile fantastice moderniste
aceste simboluri sunt denaturate foarte mult,
din cauza exista doar confuzie. "

Da, asa este, cum au denaturat atatea lucruri, de exemplu
religia(initial exista o singura religie).
cirus6: "un profesor francez a realizat un elixir
dupa o reteta alchimica medievala cu ajutorul
caruia se putea vindeca aproape orice boala"
Paracelsius a spus ca nu exista boala fara un
remediu corespunzator in natura. Acuma ca oamenii
au mai ascuns asta spre interesele banesti ale
farmaciilor e altceva.

#16
mario_valcean

mario_valcean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.10.2014
Oamenii de stiinta au reusit sa faca aur dar costul este atat de scump (instalatiile, reactivii), incat nu se merita.

#17
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Aia nu e alchimie, ci stiinta pura ! nerentabila, desigur.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate