Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Vise

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
ravvy

ravvy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 283
  • Înscris: 22.06.2009
De ce visam ? Este oare creerul prea odihnit si incepe sa lucreze singur?

#2
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.743
  • Înscris: 19.12.2008
Google is your friend. Creierul este foarte activ noaptea.

Editat de reventon, 17 aprilie 2012 - 13:41.


#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.713
  • Înscris: 17.12.2009
Cred ca visele au legatura oarecum cu realitatea noastra.Cel putin unele :lol: .

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.524
  • Înscris: 06.01.2012
Visele sunt proiectia subconstientului nostru . Ceea ce creierul percepe , stocheaza , si ascunde de "mintea" noastra . Lucrurile la care nu te gandesti activ , sunt proiectate intr-o forma mai mult sau mai putin "normala" in visele tale .

#5
ravvy

ravvy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 283
  • Înscris: 22.06.2009
exista vre o modalitate de "citi" acel subconstient ? am auzit eu ceva despre "starea alfa" .

#6
ordinaryfantasy

ordinaryfantasy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 466
  • Înscris: 23.03.2012
In dimineata asta dormeam si visam ca discutam cu cineva despre un anumit subiect. Dupa ce m-am trezit peste vreo 2 minute, din cauza ca maicamea vorbea tare la telefon, mi-am dat seama ca maicamea vorbea la telefon chiar despre ce visasem eu ca vorbesc in vis cu cineva. Deci atunci cand visezi, creierul tau formeaza vise si in functie de influenta mediului inconjurator in anumite situatii.

Editat de ordinaryfantasy, 02 mai 2012 - 18:14.


#7
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.624
  • Înscris: 06.07.2011
Ce cred eu ca sunt visele ?! O mare Tampenie. Ca sunt o refulare a subconstientului, ca sunt dorinte ascunse... Rahat ! Eu visez rar (cam o data pe saptamana, daca nu mai rar) si cam 90% dintre ele sunt pe langa realitate. Adica visez ba personaje de care habar n-aveam ca exista, ba cunostinte la care nu m-am gandit de cativa ani, ba rude in situatii din cele mai ciudate. Nu cred nici macar putin in vise prevestitoare sau ca, vezi, dom'le, e un semn, deci trebuie sa fac ceva anume.
De exemplu mi-a decedat o ruda si ma asteptam sa o visez ca, na, am tinut la ea. De-abia dupa 2 ani mi-a aparut in vis facand ceva ce nu am vazut-o facand niciodata: culegea via. Whatever...
Alt exemplu chiar foarte ciudat: am visat ca... sugeam penisul prietenei. OK... Freaky !
Si ca incendiam o casa in care erau copii, apoi culegeam flori sa pun pe cadavre.

Din cate am observat, uit repede ce am visat in noaptea respectiva. Le tin minte cateva zile p'alea erotice (ala cu prietena nu intra in categoria asta), ca ma tot gandesc la ele si d'aia imi raman in minte. De cosmaruri, in schimb, nu imi amintesc. Le derulez in minte imediat cum ma trezesc, dar imi revin repede si imi vad de ale mele.

Poate ne lamureste si pe noi cineva ce sunt visele din punct de vedere stiintific sau paranormal.

#8
ordinaryfantasy

ordinaryfantasy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 466
  • Înscris: 23.03.2012

View PostPuferiu, on 2nd May 2012, 19:30, said:

Poate ne lamureste si pe noi cineva ce sunt visele din punct de vedere stiintific sau paranormal.

Nu sunt mare expert, dar explicat mai simplist, dpdv stiintific visele sunt ganduri care circula prin constiinta noastra, ganduri care uneori au legatura cu realitatea, alteori nu, extensii ale gandirii noastre si un fel de supapa a creierului; dpdv paranormal ele sunt un mod prin care Divinul comunica cu tine.


View PostPuferiu, on 2nd May 2012, 19:30, said:

De-abia dupa 2 ani mi-a aparut in vis facand ceva ce nu am vazut-o facand niciodata: culegea via.

1.Inseamna ca e in Rai si culege via, in gradina Eden.
2.Inseamna ca iti este pofta sa mananci struguri si in acelasi timp iti e dor de acea persoana si ai combinat senzatiile.

View PostPuferiu, on 2nd May 2012, 19:30, said:

Alt exemplu chiar foarte ciudat: am visat ca... sugeam penisul prietenei. OK... Freaky !

1.Diavolul vrea sa te ispiteasca sa devii homosexual.
2.Ai o dorinta ascunsa dea a deveni bisexual.

View PostPuferiu, on 2nd May 2012, 19:30, said:

Si ca incendiam o casa in care erau copii, apoi culegeam flori sa pun pe cadavre.

1.Diavolul te ispiteste iar, vrea sa te faca sa faci lucruri ingrozitoare, ca arderea unor copii.
2.Undeva in subconstientul tau s-a creionat acest scenariu: cum ar fi ca tu sa dai foc unor copii si ce ai face dupa.

-

Vezi, visele sunt foarte interpretabile. Daca stai sa te gandesti foarte mult la ce inseamna fiecare vis pe care il ai inseamna ca ori esti nebun, ori gandesti neproductiv.

Editat de ordinaryfantasy, 02 mai 2012 - 22:12.


#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008
E o intrare in lumea astrala. Cele din mijlocul noptii in special.
Dar, intr-adevar sint influentate de oamenii care sint in veghe, si transmit telepatic, nespecific, gindurile lor. In somn, receptam. nu emitem.
Am avut un vis, in care visam ca se oprise curentul. Si un fel de pacanit am auzit. Probabil tv-ul cind s-a oprit din stand-by.
M-am trezit, am incercat lumina, si am iesit repede pe hol sa vad daca s-a umblat la panoul cu sigurante. Si un vecin la fel. Posibil el sa-mi fi transmis, in somn. Fiindca e imposibil sa poti interpreta un pacanit, ca fiind in legatura cu opritul curentului. Nici in veghe nu realizezi.

Sint mai multe feluri de vise, dar nu ne dam seama nici in veghe de care au fost.
Un gen de vise f frecvent e dat de starea de sanatate, mai ales ce si cit mincam seara.

Editat de NASTYPRIMUL, 04 mai 2012 - 04:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate