Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9545 replies to this topic

#5203
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View PostDeenman, on 29 octombrie 2017 - 14:32, said:

Dupa ce eram fan de Jidvei fata in iarba, Cotnari eticheta alba-Tamaioasa Romaneasca-2009, am gasit unu si mai bun.

Casa Panciu

http://www.direct-de...nciu/24/-detail

La doar 17 ron din auchan e best buy. Spor la baut.
Casa Panciu face vinuri cu un raport calitate-pret foarte bun.

Recomand rose-ul din aceeasi gama. De asemenea Sauvignon-ul blanc e de exceptie.

Edited by Elenistic, 29 October 2017 - 14:40.


#5204
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012

View PostDeenman, on 29 octombrie 2017 - 14:32, said:

Dupa ce eram fan de Jidvei fata in iarba, Cotnari eticheta alba-Tamaioasa Romaneasca-2009, am gasit unu si mai bun.

Casa Panciu

http://www.direct-de...nciu/24/-detail

La doar 17 ron din auchan e best buy. Spor la baut.


sunt o gramada bune, doar trebuie sa le descoperi....

#5205
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postcristian_e, on 29 octombrie 2017 - 20:37, said:



sunt o gramada bune, doar trebuie sa le descoperi....
Nu prea ai mai dat pe aici... Ce ai mai degustat?

In rest, toate bune?

#5206
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
pai a fost o perioada cand nu a mai scris nimeni....
Ceva deosebit nu am mai baut, dar am vazut ceva la mega image de la Crama La Salina, poate o sa cumpar unul....
http://www.cramalasalina.ro/

#5207
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Pe la sate inca se vinde vin 100% natural cu 5 -7 lei L. Tata vinde vin din vita de vie soiuri locale (Dolj), dar socrii mei vind din soiuri altoite ( Dragasani). Chiar si cu acest pret nu fac concurenta vinurilor uneori mai scumpe dar dubioase. Tata de ex mai are si acum vin de anul trecut nevandut.

#5208
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postlaur_radu, on 31 octombrie 2017 - 18:36, said:

Tata vinde vin din vita de vie soiuri locale (Dolj)
Care sunt acele soiuri locale?

#5209
antonescuandrei34

antonescuandrei34

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2017

View PostOtineu, on 21 august 2017 - 00:30, said:

Dacă tot se discută de vinuri la cutie, poate ajută ăsta cu ceva. Am reușit să-l obțin înainte de a fi șters de pe net!!!




https://www.publi24....fromIndex=false

View PostOtineu, on 01 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Care sunt acele soiuri locale?




https://www.publi24....fromIndex=false

View Postantonescuandrei34, on 02 noiembrie 2017 - 08:33, said:




https://www.publi24....fromIndex=false

View PostOtineu, on 01 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Care sunt acele soiuri locale?



Busuioacă de Bohotin Oferta !!!!!Noiembrie----Decembrie !!!!!


"Busuioaca de Bohotin este un soi de vita de vie românesc, originar din localitatea Bohotin, care care se cultiva doar în câteva zone viticole din România. Boabele de strugure sunt violet-roscate. Vinul obtinut are o culoare rosé diferita de orice alt tip de vin. Busuioaca este un vin licoros cu o corpolenta deosebita, cu un parfum inconfundabil, amestec de trandafir si busuioc ce îi dau o nota aparte, rar întâlnita la alte vinuri aromate. Aroma sa este unica, aducând a caprifoi si a piersici coapte, suculente, cu o armonie perfecta de zahar, alcool si aciditate. Gustul dulce are câteodata o aroma sensibil amaruie de migdale. Soiul Busuioaca de Bohotin se cultiva în patru centre viticole: Bohotin, judetul Iasi, Husi, judetul Vaslui, Pietroasa, judetul Buzau si Tohani, judetul Prahova. Consumat la 8-12 grade C se remarca prospetimea, fructuozitatea si plinatatea sa in compania mancarurilor usoare, foarte putin condimentate si a deserturilor. " Putem expedia in tot Bucurestiul si Orase apropiate. ATENTIE PRETUL DE 7 LEI PE BUCATA ESTE LA O CANTITATE MAI MARE DE 5 BAXURI


    PRETUL ESTE DE 7LEI PE STICLA TVA INCLUS , FACTURA ,GARANTIE

#5210
colegu99

colegu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.03.2007
Mda...e atat de rar incat se vinde cu 7 lei sticla in cantitati mai mari de 5 baxuri.
Daca ar fi pe bune probabil ca un astfel de vin ar ajunge undeva la 50-70 RON.

#5211
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Desi m-am dus in Mega ca ochisem o sticla de la Crama La Salina, am renuntat ca era demisec. Am mers pe ceva produs de Liliac si bine am facut.
Villa Radus- Cuvee Batos, un blend intre Feteasca Regala si Sauvignon Blanc, sec, an 2015, 12% alcool, pret 24 de lei. Gust intens de soc, ceva pere necoapte plus o aciditate ridicata specifica ardealului si niscai tuse calcaroase pe final. Asa da, mi-a placut!
Ce nu mi-a placut a fost ca nu am vazut trecuta data imbutelierii, iar eu unul caut si acesta informatie. Unii o mai trec codificat in numarul lotului asa cum fac cei de la Hallewood, dar modalitatea de citire am aflat-o de la magazinul firmei.
Oricum vinul de mai sus s-a prezentat foarte bine, chia ma gandeam la acel SB de exceptie de la Liliac, are ceva note asemanatoare si vinul de fata datorita zonei.

View Postcolegu99, on 02 noiembrie 2017 - 14:35, said:

Mda...e atat de rar incat se vinde cu 7 lei sticla in cantitati mai mari de 5 baxuri.
Daca ar fi pe bune probabil ca un astfel de vin ar ajunge undeva la 50-70 RON.

de mentionat ca este anul 2012 deci 7 lei e chiar mult daca nu vrei sa te risti si sa-l arunci....
E un vin de marele retail, probabil un demidulce (e ok la Busuioaca), dar intra in gama entry level.

Attached Files



#5212
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Rosioara, gama , si inca vreo 2 soiuri . In general le amesteca pe toate.

#5213
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Baui si eu un Cabernet Sauvignon 2009 de la Crama Tata si Fiul. Nimic deosebit. N-a fost slab dar nici sa ma dea pe spate...

#5214
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Azi un Casa Panciu frizante rose. Aveam de ales intre asta sau Demisec Babeasca Rose tot de la ei.

#5215
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009
Azi am luat o reducere de stoc in Auchan.
Nu l-am deschis da va povestesc.

Attached Files



#5216
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Tot cautand noutati de vinuri romanesti in Kaufland am dat peste acest vin perlant produs de Bodega Pietroasa din Jud. Buzau (nu au site). La un moment dat ma apucase rasul la raft citind cine l-a proodus. Imi si imaginam o carciuma de tara gen serialul "Las Fierbinti", plina de betivi stirbi ce beau posirci ieftine in plin fum de tigara ca nu au chef sa mearga acasa unde-i asteapta pirandele cu fuste.
Vinul are adaugat bioxid de carbon, lucru specificat pe eticheta. Acest cuvant Pelant imi aduce aminte de timpul de dinainte de '89 unde la tot pasul gaseai un astfel de vin. Apoi mai exista si in zilele noastre ceva asemanator la denumire, Vin Perla la 1.5 l produs de Jidvei. Alt cuvant de dinainte de '89 asemanator este cel de la Dero Perlan
Asadar Perlant, Perla si Perlan, toti trei apostoli: Ioan, Luca si Matei.
Vinul in sine a costat 9,5 lei, an 2016, 11% alcool, demisec. Sticla tip "popica" adica de Riesling, dar soiul e Muscat Ottonel. Eticheta parca e luata din stampele medievale, un taran zdrobind struguri cu picioarele in butoi. Numele vinului: Perla Zorilor.
Ei bine a fost chiar bun, placut, gust racoritor de muscat, gutuie galbena si miere zaharisita. La banii astia recunosc ca ma asteptam sa-l arunc, dar l-am consumat tot. Daca era si vara mergea de luat cu baxul. La gust imi aduce aminte de muscatul demidulce produs de Vinuri de Macin din jud. Tulcea. (mai bun, mai scump si mai tipic ca soi in ce priveste gustul)

Attached Files


Edited by cristian_e, 05 November 2017 - 19:40.


#5217
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Aligote de Sarica Niculitel, produs de ViaViticola din Jud. Tulcea. Poate nicaieri in tara nu iese un Aligote asa bun ca pe aceste plaiuri. O singura data am baut unul mai bun, cel produs de Gramma din Iasi acum cativa ani, dar la pret piperat.
Vinul de fata este sec, an 2016, 12,5% alcool, pret 16 lei. La gust e usor tonic-amarui. Ar fi mers de minune cu o scrumbie de dunare la gratar, dar e noiembrie.  Mi s-a parut mai slab alcoolizat decat cei 12,5% de pe eticheta.
P.S. Ce nu mi-a placut? In primul rand dopul de pluta de calitate slaba, efectiv sfaramicios ca o creta. Nu inteleg de ce nu folosesc dop de elastomer, e la acelasi pret, iar varianta cu dop metalic filetat e scumpa si pica in alegerea producatorului. Pluta se folosea odata, e scumpa si deficitara, se cultiva prin portugalia, tunisia, maroc si ceva corsica. M-am chinuit sa scot dopul si am spart si buza sticlei de a trebuit sa filtrez vinul printr-un tifon.

Attached Files



#5218
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Aligote-ul de la Gramma si mie mi-a placut foarte mult. Mi-ai facut pofta!

#5219
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Ce parere aveti de setul acesta de pahare pentru vin rosu: https://www.dedeman....40065/p/3027886
Aveti si alte recomandari?

#5220
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Daca vrei pahare bune iti recomand
http://www.riedel.com/

la noi sunt aici
https://www.vinexper.../pahare-riedel/

Ce gasesti in retail sunt turcesti

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate