Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#5239
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 cristian_e, on 10 noiembrie 2017 - 13:05, said:

Recas, gama Castel Huniade, vin Merlot. Dupa ce la albe mi se pare ca Feteasca Regala e cea mai reusita in gama, la rosii parca Merlot e cel  mai reusit. Vinul de fata este demisec, 13,5% alcool, an 2015, pret 18 lei. La gust predomina prune uscate afumate si pudra de cacao, aduce mai degraba a Feteasca Neagra cea de la Budureasca pentru cunoscatori. Alcool bine integrat, nu deranjeaza. Merge cu ceva carne de oaie la tava in cuptor sau o fasole batuta cu niste costita afumata.
Si cel roze de la Castel Huniade este destul de bun.

#5240
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 Deenman, on 14 noiembrie 2017 - 20:21, said:

De unde iau si eu casa panciu la bib? dati-mi o adresa de unde pot cumpara direct din magazin,showroom casa panciu la bib .

https://diogenes.ro/...us/casa-panciu/

#5241
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 Deenman, on 14 noiembrie 2017 - 20:21, said:

De unde iau si eu casa panciu la bib? dati-mi o adresa de unde pot cumpara direct din magazin,showroom casa panciu la bib .
Recomand Sauvignon-ul Blanc la BiB de la Casa Panciu. E foarte foarte bun.

Mi-au mai placut mult tot la BiB de la ei: Babeasca Neagra, Rose-ul din Babeasca dar si cupajul Feteasca Regala & Muscat Ottonel.

#5242
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Auzi, in linkul pus de tine la magazinul respectiv vad doar bib de 10 litri, nu au si de 3litri? ma intereseaza 3 litri. 10 litri ma intereseaza doar la craciun.

#5243
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
https://diogenes.ro/...dus/vinuri-bib/

3 litri dar alti producatori...

#5244
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Uite aici, Deenman: http://www.direct-de...e-map/vin-la-3l

#5245
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 danrogo2001, on 14 noiembrie 2017 - 21:01, said:


Eu cumpar direct de la ei de pe site si imi vine acasa, peste 100 de lei transport moca...
http://www.direct-de...-map/vin-la-10l

vad ca site-ul mama casa panciu a fost schimbat si nu mai merge bine....
Poti suna si da comanda daca nu ai chef sa-ti faci cont. Daca dai comanda pana in ora 10 ajunge azi vinul daca esti din bucale...Daca o dai dupa 10 ajunge maine...

 Deenman, on 14 noiembrie 2017 - 21:33, said:

Auzi, in linkul pus de tine la magazinul respectiv vad doar bib de 10 litri, nu au si de 3litri? ma intereseaza 3 litri. 10 litri ma intereseaza doar la craciun.

au si 3 litri insa trebuie 3 bib-uri ca sa ai transport gratis insa....In prag de sarbatori scade valoarea in care transportul e gratis, deci poti lua 2 bib de 3 l
http://www.direct-de...e-map/vin-la-3l

Edited by cristian_e, 15 November 2017 - 12:13.


#5246
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Budureasca, Pinot Noir, demisec, 13,% alcool, an 2014, pret 23 de lei. Niciodata nu m-am inteles bine cu gama de retail de la Budureasca cu exceptia unui bib Red Cuvee, sec. Vinul de fata are o culoare rosu mai deschis si la gust predomina ceva tarta de fructe (struguri) si ceva afine. Zaharul rezidual este bine ascuns, alcoolul in schimb cam "arde" pe alocuri si deci e bine sa fie racit un pic.
Zile trecute am mai luat un Tohani roze  ce s-a dus direct in chiuveta: gust intens de lac de mobiaa (mama si ce potential au!). Pacat, cele rosii sunt ok la banii ceruti, dar albele si rozeurile nu-mi plac
La polul opus am un vin la bib de la Averesti, un cabernet sec, 11,5% alcool de bate bine ce este mai sus. Pret 10 lei litru, gust de tuse vegetale de muschi si licheni de padure, usor acid (deh e zona Vaslui, mai nordica), iar pe fundal se simt ceva ciuperci inabusite la cuptor. Asta da vin foarte bun la banii ceruti.
P.S. nu am incercat ceva rosu de la Panciu la bib, au doar o Feteasca Neagra sec cu un 14% alcool.

Attached Files


Edited by cristian_e, 15 November 2017 - 12:13.


#5247
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 Deenman, on 14 noiembrie 2017 - 21:33, said:

Auzi, in linkul pus de tine la magazinul respectiv vad doar bib de 10 litri, nu au si de 3litri? ma intereseaza 3 litri. 10 litri ma intereseaza doar la craciun.
Albu Robert - 0747409450 Reprezentantul lor pe București. Mai direct de atât nu se poate. Depozitul e în Popești-Leordeni. Dacă comanzi dimineața îl ai după amiaza acasă. Dar, cel mai bine discuți direct cu el.

#5248
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mersi, m-am pricopsit cu un bib 3 litri domeniile ostrov Merlot, pana fac rost de Panciu. Pentru craciun o sa cumpar mai mult.

#5249
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
E ceva de capul lui?

#5250
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Este bun, dar atentie, trebuie lasat la aerisit si baut dupa, macar 15-20 minute.  Un vin usor dulce, astringent pe final, gust de coacaze si prune, cu o nota discreta de acreala. Alcoolul de 12.5 % se simte echilibrat, mai mult ar fi stricat vinul, este exact ce trebuie.

Daca ma intrebi pe mine, as mai cumpara acest vin, 3 litri bib  undeva la 26 ron daca bine retin. Merlot, domeniile Ostrov imbuteliat in iulie. Spor la baut.

#5251
narcis1974

narcis1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 13.10.2010
Exista vreun site de unde poti comanda vinuri de la Casa Panciu,din provincie ?
Merci.

#5252
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 Deenman, on 15 noiembrie 2017 - 17:06, said:

Este bun, dar atentie, trebuie lasat la aerisit  

Si vinurile astea tinere trebuie aerisite?

#5253
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 narcis1974, on 15 noiembrie 2017 - 23:59, said:

Exista vreun site de unde poti comanda vinuri de la Casa Panciu,din provincie?
Da.

#5254
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Am vazut acum seara o reclama la ceva vinuri Sigiliul Moldav pe muzica de ... Franz Liszt?!

Nu-s mare cunoscator de muzica clasica, dar totusi mi s-a parut ca-i muzica de Franz Liszt! Cascam ochii la reclama si ma asteptam sa vad un vin de Tokaj si vad sigiliul moldav! How bizzarePosted Image !

#5255
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Au bagat in Auchan iarasi butoaiele alea de fatada de la Casa Panciu, dar nu au decat un vin alb si unul rosu. Cel rosu cred ca e demidulce BIB 10L, dupa gust si dupa pret, 8 lei litrul.

#5256
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Hai ca azi in imbulzeala din capitala, am ajuns pe la ora 18:30 la Diogenes, langa piata Crangasi.

Am luat 2 litri de feteasca cu muscat otonel, 2 litri de roze (Casa Panciu amandoua, luate din 10 litri de bib varsat, deoarece omul nu avea bib de 3 litri de nici un fel Casa Panciu, si nici nu avea sticle imbuteliate recent, erau de prin mai si nu m-am riscat).

Am mai luat un vin de la Garboiu ceva alb, mai aromat, insa nu stiu ce naiba e ca n-am retinut. Cred ca e Sarba cu Aligote.

M-am pus pe treaba. Maine trec prin Auchan, teoretic au si eu Panciu, sa-mi fac de cap.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate