Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9545 replies to this topic

#4195
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Si un forum suportabil face vinul si mai bun. Posted Image

#4196
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View PostHitmaker, on 21 martie 2017 - 23:27, said:

Va rugasem daca se poate sa fiti mai putin acid. Atat si nimic mai mult.
Reacțiile astea m-au determinat să fiu acid:

View Postcristian_e, on 20 martie 2017 - 12:16, said:

Esti cumva dl. Cornel si vinzi vin de tara?

View Postcristian_e, on 20 martie 2017 - 12:33, said:

E un topic despre vinuri ci nu opera lui Balzac.

View Postcristian_e, on 21 martie 2017 - 19:46, said:

Ne aflam cumva pe un forum literar?!
Și, mai ales, asta:

View Postcristian_e, on 21 martie 2017 - 19:46, said:

P.S. daca nu-ti convine ce se scrie aici si cum se scrie, nu inteleg de ce mai activezi aici
Deci, dacă ați fi fost echidistant, ați fi intervenit măcar în ultimul caz, dacă nu în toate. Și nu ați făcut-o.

Nici eu nu m-am certat cu Hitmaker. Cred că s-au lămurit lucrurile.

Edited by Otineu, 21 March 2017 - 23:48.


#4197
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
ati fost membru PRM? parca e CVT reinviat.

ori ziua portilor deschise la 9,  eu ma retrag, sibasannubaduc nimic util pe aici.

#4198
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Ca să închei ziua de azi cu un comentariu la subiect, am rămas plăcut impresionat de acel Pinot Noir vinificat în rose de la Liliac. Nu cred că ar lăsa pe nimeni indiferent. Îl recomand din toată inima.

View Postunic635, on 21 martie 2017 - 23:50, said:

ati fost membru PRM? parca e CVT reinviat.

ori ziua portilor deschise la 9,  eu ma retrag, sibasannubaduc nimic util pe aici.
Încercasem să te menajez evitând să-ți citez capodoperele. Dar, văd că nu ai apreciat gestul. Tranca-fleanca în continuare. Și se mai miră unii că sunt acid.

Attached Files



#4199
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Mergi mai bine pe Nectar de Transylvania- cel mai bun vin dulce de la noi alaturi de Riesling Sirena Dunarii de la Vinarte si Desert de Stirbey. Mai este foarte bun si Sauvignon Blanc-sec de la Liliac, aduce a cel de Noua Zeelanda....In romania PN nu are conditii bune. Cel mai bun PN de la noi ce l-am gustat e cel de la 1000 de chipuri- Luscan se cheama. Barul si magazinul lor e la statia 11 Iunie, pe linia tramvaiului 32.
Asa mai exista si Zinfandel Alb din gama Caloian scos de Oprisor. Vin alb obtinut din struguri rosii (depielitati). O nota in plus pentru tehnologie, dar la gust nu m-a dat pe spate

La capitolul vinuri dulci mai recomand Tamaioasa dulce de la Stirbey si Busuioaca de Bohotin de la Crama Basilescu (demidulce)

Edited by cristian_e, 22 March 2017 - 09:13.


#4200
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Amprenta - Muscat Ottonel si Conacul Ambrozy mai erau ok la capitolul dulcegarii.

Avincis face un Pinot Noir foarte bun, daca nu ma inseala memoria.

#4201
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Un vin bun de care mi-e dor si nu l-am mai gasit este si Galbena de Odobesti ce inainte de '89 era prezent peste tot. Azi el mai este facut si de Vincon, dar e nasol.
O Galbena de Odobesti excelenta este si cea bauta de mine si produsa de Vinex Odobesti
Vin sec, 12% alcool si un nume pe masura "Blazon Domnesc". Un vin fresh, citric plin de tuse vegatale coapte si niste miez de nuca, parca o adiere de luna iunie dupa o ploaie torentiala in care pluteste puful de plopi infloriti. Pret 27 de lei.

View PostHitmaker, on 22 martie 2017 - 09:18, said:

Amprenta - Muscat Ottonel si Conacul Ambrozy mai erau ok la capitolul dulcegarii.

Avincis face un Pinot Noir foarte bun, daca nu ma inseala memoria.

Da, conacul Ambrozy nu l-am gustat cu toate ca am o crama Recas de cartier si aduc si gama de varf de la ei.
Amprenta l-am gustat si nu prea mi-a placut, era cam oxidat. In schimb mi-a placut o sticla de Zestrea de la Murfatlar si inca una......(Ho, nu dati cu parul). Este vorba de o gama ce a disparut si au fost in editie mica: Tamaioasa si Chardonnay

Niste vinuri bune, o investitie a unui olandez la noi. Le-am gustat si sunt foarte ok, mai ales SB si FN
Crama Vinc
http://vinc.ro/

Attached Files


Edited by cristian_e, 22 March 2017 - 09:36.


#4202
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Când am amintit de Pinot Noir de la Liliac nu am spus și nici nu am dat impresia că aș face referire la un vin dulce. De fapt, o simplă vizualizare a contraetichetei ar fi lămurit lucrurile. Deci, recomandarea de a merge mai bine pe alte vinuri din gama opusă nu este potrivită în cazul de față. Iar dacă aș fi făcut referire la gama desert, de departe, pe primul loc ar fi fost Sirena Dunării, apoi Amprenta de la M1. Crama Atelier și Busuioaca de Bohotin de la Basilescu cam la același nivel. După gusturile mele.

View Postcristian_e, on 22 martie 2017 - 09:04, said:

Asa mai exista si Zinfandel Alb din gama Caloian scos de Oprisor. Vin alb obtinut din struguri rosii (depielitati). O nota in plus pentru tehnologie, dar la gust nu m-a dat pe spate
Posted Image Nu există sau, mai bine zis, nu se folosește expresia struguri depielițați. Se spune vin din soiul x (care, de regulă, este roșu) vinificat în alb. Un alt exemplu este acesta.

#4203
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcristian_e, on 22 martie 2017 - 09:35, said:

Niste vinuri bune, o investitie a unui olandez la noi. Le-am gustat si sunt foarte ok, mai ales SB si FN
Crama Vinc
http://vinc.ro/
Crama este o investiție a unor familii locale înrudite în care au intrat prin căsătorie un olandez, respectiv un scoțian.

Edited by Otineu, 22 March 2017 - 11:45.


#4204
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
vinificarea in alb presupune doar zdrobire , separare, deburbare etc, sau la strugurii negri se desface si pielita, pana acum stiam doar de desciorxhinarea nu si separarea pielitelor sau pur si sumplu e zdrobire clasica ai separare imediata a mustului ?

#4205
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
zdrobire si apoi separarea mustului. Mi se pare ca apoi se folosesc anumite tehnologii de clarificare si filtrare pentru a mai scoate din tanini, dar cred ca depinde mult de tipul de struguri.

Poate ne spune Otineu mai mult, eventual fara sa se tavaleasca pe jos de ras:)

#4206
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012

View PostOtineu, on 22 martie 2017 - 11:19, said:

Când am amintit de Pinot Noir de la Liliac nu am spus și nici nu am dat impresia că aș face referire la un vin dulce. De fapt, o simplă vizualizare a contraetichetei ar fi lămurit lucrurile.

Eu am dat un exemplu cu un vin dulce bun facut de acelasi producator. Plus acel SB sec facut tot de el.

La vinuri dulci as mai adauga si Tamaioasa produsa de Nomibo, o investitie a unui om de afaceri israelian de origine romana, plecat din tara cand era copil,  pe timpul lui Gheorghiu Dej.
Tipul are afeceri mai ales pe zona imobiliara si site-ul e unul comun
http://www.istritago....php?name=crama

Legat de crama Vinc, stiam ca acel olandez e casatorit cu o romanca. Am vorbit cu el si stapaneste foarte bine romana. Mai jos e SB produs de Vinc si consumat de mine. Pana si eticheta e faina.
Tot la raritati si crame mici mai recomand si producatorul Clos de Colombes, o podgorie situata aproape de litoral, langa statiunea Olimp. Proprietara e o romanca casatorita cu un francez. De la ei am baut Inima de Pivoine.
http://www.closdesco...u/podgorie.html

Attached Files



#4207
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postionutzitaly, on 22 martie 2017 - 11:56, said:

zdrobire si apoi separarea mustului. Mi se pare ca apoi se folosesc anumite tehnologii de clarificare si filtrare pentru a mai scoate din tanini, dar cred ca depinde mult de tipul de struguri.

Poate ne spune Otineu mai mult, eventual fara sa se tavaleasca pe jos de ras:)
Vinificarea în alb presupune zdrobirea strugurilor și obținerea imediat a mustului ravac. Cu cât se lasă mai mult, cu atât iese mustul mai colorat. Astea sunt metodele de bază.
În funcție de cât de deschis vrea producătorul să facă vinul mai poate face o filtrare sau poate aplica alte metode mai sofisticate de clarificare.

PS Mă tăvălesc de râs când cineva nu știe, pretinde că știe și spune perle. Dar când cineva nu știe și întreabă atunci nu am motive s-o fac.

View Postcristian_e, on 22 martie 2017 - 12:01, said:

Eu am dat un exemplu cu un vin dulce bun facut de acelasi producator. Plus acel SB sec facut tot de el.
Când spui Mergi mai bine pe ... se înțelege că vinul pe care-l recomanzi este din aceeași gamă, dar mai bun decât cel menționat de mine. Și nu era cazul. Sunt game diferite, e altceva. În plus, eu am degustat toate vinurile scose de Liliac indiferent că vorbim de retail sau horeca și le cunosc foarte bine. Vinul recomandat de mine era consumat recent, la Gala Tastevin-Confreria vinului, din 27 ianuarie, și chiar este un vin de calitate. Că unora le place sau nu, e chestie de gusturi.
Așa, dacă e să înșir toate vinurile degustate sau consumate în stilul în care se face mai sus, înseamnă să scriu o săptămână și după aia să ziceți că mă dau mare cu asta.

#4208
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Când recomandăm un vin sau un producător, eu înțeleg să mă refer la un vin care înseamnă ceva, care e deosebit prin ceva. Pentru amatorii de vin din România făcut din altceva decât soiurile clasice plantate la noi, recomand să încercați vinurile făcute de doi investitori, Florescu și Sârbu, care au mers pe mâna unui italian și au plantat în zona Tohani (com. Gura Vadului mai exact) vițe din soiurile Trebbiano și Negro Amaro. Vinurile sunt cupajate. Merită încercate.

#4209
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Cum ti s-au parut vinurile rosii de la Liliac avand in vedere ca sunt cam in nord

#4210
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Am luat doua sticle de Pelin, deoarece una era mai galbuie an 2017 si alta mai deschisa la culoare an 2016, si n-am vrut sa nimeresc cu aia mai nereprezentativa.
Pelinul asta galbui miroase foarte frumos, a socata. Chiar si la gust seamana putin cu socata, e un vin foarte interesant uleios dulce-amarui.
Dar mie imi plac bauturile mai extreme, cum e absintul.

#4211
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
geografic si husi are cam aceeasi latitudine, cotnari chiar mai la nord :)

intre Batos si husi sunt cam 0.2 grade

#4212
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Pai si ce, Husiul e renumit pentru ceva rosii de calitate?

Ii impartasesc si eu curiozitatea lui Cristian, n-am baut niciun vin rosu de la Liliac.

Edited by Hitmaker, 22 March 2017 - 17:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate