Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Prabusirea imobiliara

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
681 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Prabusirea imobiliara e aproape ? (100 membri au votat)

Se va produce pana in 2015 ?

  1. Da (59 voturi [59.00%])

    Procentaj al voturilor: 59.00%

  2. Nu (32 voturi [32.00%])

    Procentaj al voturilor: 32.00%

  3. Nu stiu (9 voturi [9.00%])

    Procentaj al voturilor: 9.00%

Va mai rezista Programul Prima Casa ?

  1. Pana in 2102 (31 voturi [31.00%])

    Procentaj al voturilor: 31.00%

  2. Pana in 2015 (32 voturi [32.00%])

    Procentaj al voturilor: 32.00%

  3. Nu stiu (37 voturi [37.00%])

    Procentaj al voturilor: 37.00%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#37
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
vad ca imobiliare.ro baga bani puternic in ZF.

Ce legatura are ultimul paragraf cu articolul? Sau ce legatura are inclusiv titlul cu articolul? Articolul anunta niste scaderi penibile, ba chiar cresteri la Timisoara. Dar trebuie produs niste continut si postat pe forumuri.

#38
Ghezor

Ghezor

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 392
  • Înscris: 28.02.2012
http://www.gandul.in...le-mari-9352826


49.000 euro pentru 42 mp ???


Nu zicea un sarac pe aici ca au scazut preturile cu 25%?  


1167 euro metrul patrat

#39
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 20.02.2012

Vizualizare mesajGhezor, pe 1st March 2012, 13:16, a scris:

49.000 euro pentru 42 mp ???
Nu zicea un sarac pe aici ca au scazut preturile cu 25%?
Au scazut preturile de tranzactionare cu 23%/an.
Ofertele de vanzare au scazut mai putin, dar retine ca niciodata de la inceperea "crizei" nu au fost atat de jos.
De asta tot zic eu ca trebuie sa capituleze, sunt oameni care nu vand dar se agata de sperante desarte cu reveniri, TOATA lumea trebuie sa inteleaga unde este piata acum si unde se indreapta.

Vizualizare mesajdon_dannielo, pe 1st March 2012, 12:53, a scris:

vad ca imobiliare.ro baga bani puternic in ZF.
Mi se pare foarte amuzant ca tu ai ajuns sa nu crezi ce iti spun agentii imobiliari. Ei au inceput sa capituleze, tu de ce nu accepti realitatea ?

Editat de lender_, 01 martie 2012 - 13:58.


#40
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.085
  • Înscris: 24.02.2006

Vizualizare mesajlender_, pe 1st March 2012, 13:49, a scris:

Ofertele de vanzare au scazut mai putin, dar retine ca niciodata nu au fost atat de jos.

corect ar fi "niciodata de la data la care au fost fix la nivelul asta".

#41
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 20.02.2012

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 1st March 2012, 13:55, a scris:

corect ar fi "niciodata de la data la care au fost fix la nivelul asta".
Corect, de la inceperea crizei niciodata nu au fost, o sa corectez.

#42
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 974
  • Înscris: 02.08.2011

Vizualizare mesajlender_, pe 29th February 2012, 17:02, a scris:

Sistemul piramidal ce s-a numit Bula Imobiliara Romaneasca se apropie de final...
Hai sa fim seriosi ca nu noi l-am inventat si in Romanica la fel ca multe alte domenii si in imobiliare bula a fost mai mica si bineinteles ca importata, totusi a fost temperata de puterea mica de cumparare a romanilor, de faptul ca oamenii nostri mai judeca inainte de a se arunca si de faptul ca romanul a fost obisnuit cu greul si a sunt multi care au preferat sa mai stea cativa ani cu parintii decat sa ia 100 k euro pentru o cutie de chibrite care sa o plateasca pe viata.
Bula imobiliara e importata din USA unde o casa de lemn 100 mp (not wind proove) ajunse 150 k para la tara si peste 350 k para intr-o zona urbana cat de cat. Am prieteni in Canada ce au luat casa 150 mp cu 100 k para si li se propusese in 2007 sa o vanda cu 250 k para desi era mancata de furnici si curgea apa prin ea ca prin sita, acum in schimb casa lor face vro 40 k pare cum e normal; specula romaneasca a fost un flaps fata de ce s-a facut peste ocean si in Europa Occidentala. Acum la ei caderea va fi mai mare, la noi o garsoniera va pica de la 50 k euro la 20 k euro, ok de 2.5 ori, dar la ei caderile vor fi si de 7-8 ori - dragilor asta e capitalismul pur, fara interventia statului, se ajunge la economie de bula (sau ca a lui Bula) - acum vom pica in extrema cealalata in care casele vor costa mai putin decat in preturi de materiale de constructie - totusi tot la blocaj duce pentru ca nimeni nu vrea sa dea ceva in pierdere.
Sunt pentru o interventie lucida a statelor pe piata asta tocmai pentru ca e prea tentant sa speculezi o nevoie umana de baza-piata nu va fi niciodata autoreglata in domeniul asta !
Daca credeti ca in Ro se construieste prost, vedeti si prin alte parti, fazele din filme cand trece masina prin casa chiar e reala, si bucatile alea de placaj costau peste 1500 $ mp fara fundatie, fara nimic  :ciocan: - asta e alta discutie ce tine de protectia consumatorului si de garantarea unei elementare calitati pentru un produs de lung consum!

Editat de banat, 01 martie 2012 - 14:03.


#43
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 20.02.2012

Vizualizare mesajbanat, pe 1st March 2012, 13:57, a scris:

Hai sa fim seriosi ca nu noi l-am inventat si in Romanica la fel ca multe alte domenii si in imobiliare bula a fost mai mica [...]
Arunca un ochi pe linkul asta:
http://www.businessp...les-in-history/

Suntem pe locul 6 in lume la cea mai bizara bula economica:

Citat

6. Romanian Property Bubble

Romania is said to be the country with the highest house price to income ratio in the world. Spectacularly, the price of an old communist-era apartment rose by 1,000% between 2002 and 2007, leaving apartment prices in Romania’s capital city, Bucharest, rivaling those in Paris or London.

Factors thought to have contributed to the boom include growth in the Romanian banking system, high salaries being earned abroad, a poor supply of properties – and money laundering requirements restricting the activities of corrupt businessmen.

Este posibil ca Bula Imobiliara Romaneasca sa intre in istorie si sa se studieze la scoala ca un exemplu negativ de lacomie.

#44
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 25.01.2012
Pai cum sa nu capituleze? Priviti exemple de dezvoltatori, meseriasi:

http://forum.softped...t...17793&st=54

Doar daca or sa apara oameni seriosi, capabili,educati, care sa construiasca si sa se multumeasca cu un profit acceptabil, doar atunci vom avea case construite bine la preturi decente. Se poate face asta doar ca in domeniul constructiilor sunt numai bagabonti!!!!!

Editat de gicafranaru, 01 martie 2012 - 14:13.


#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

Vizualizare mesajlender_, pe 1st March 2012, 13:49, a scris:

Mi se pare foarte amuzant ca tu ai ajuns sa nu crezi ce iti spun agentii imobiliari. Ei au inceput sa capituleze, tu de ce nu accepti realitatea ?
Daca as avea site de imobiliare .ro, mi-ar fi total irelevant daca scad sau cresc preturile. Eu castig si daca vanzatorul pierde (a construit/cumparat in 2007 si vinde acum), asa ca am tot interesul sa platesc articole in ZF despre scaderi. Ba chiar poate impulsionez cumparatorii.

Editat de don_dannielo, 01 martie 2012 - 14:21.


#46
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 25.01.2012

Vizualizare mesajdon_dannielo, pe 1st March 2012, 14:17, a scris:

Daca as avea site de imobiliare .ro, mi-ar fi total irelevant daca scad sau cresc preturile. Eu castig si daca vanzatorul pierde (a construit/cumparat in 2007 si vinde acum), asa ca am tot interesul sa platesc articole in ZF despre scaderi. Ba chiar poate impulsionez cumparatorii.

Tu esti incredibil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#47
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004

Vizualizare mesajgicafranaru, pe 1st March 2012, 14:21, a scris:

Tu esti incredibil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tie ti se par incredibile scaderile? Eu astept preturi ca in 2001, la apartamentele vechi, ajustate cu inflatia.

Editat de don_dannielo, 01 martie 2012 - 14:28.


#48
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 20.02.2012

Vizualizare mesajdon_dannielo, pe 1st March 2012, 14:17, a scris:

[...] interesul sa platesc articole in ZF despre scaderi. Ba chiar poate impulsionez cumparatorii.
Te rog sa nu fii paranoic, ei au tras de indicele ala cat au putut iar acum au capitulat. Pur si simplu nu mai au cum sa minta fara sa se arunce in derizoriu.

#49
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 25.01.2012

Vizualizare mesajdon_dannielo, pe 1st March 2012, 14:22, a scris:

Tie ti se par incredibile scaderile? Eu astept preturi ca in 2001, la apartamentele vechi, ajustate cu inflatia.

Exagerezi enorm, preturile cresc, deja au inceput sa creasca tu nu vezi? Acum e momenul de cumparat, repede, si programu asta prima casa e o minune. Iti dai seama cu doar 5k euro iti iei casa si esti propretar. Bine ca trebuie sa iti permiti chestia asta nu e pt oricine!!!

Editat de gicafranaru, 01 martie 2012 - 14:48.


#50
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.827
  • Înscris: 13.08.2008

Vizualizare mesajlender_, pe 1st March 2012, 14:04, a scris:

Arunca un ochi pe linkul asta:
http://www.businessp...les-in-history/

Suntem pe locul 6 in lume la cea mai bizara bula economica:



Este posibil ca Bula Imobiliara Romaneasca sa intre in istorie si sa se studieze la scoala ca un exemplu negativ de lacomie.
Ea a intrat deja in istorie. Intr-un comentariu la articol cineva scrie ca bula din Bulgaria 2003- 2008 a fost mai mare. Ne disputam mereu cu bulgarii diverse pozitii..de toata jena...
In general, bulele au creat probleme, reiese din articol. Cineva pe aici zicea ca e bine cand preturile cresc in imobiliare. Bine pentru cine ? Cresc si nu se mai opresc ?
Massmedia si reprezentantii agentiilor/ analistii etc. vorbesc despre scaderi ca de ceva de rau/ negru, iar despre cresteri, ca de ceva de bine/ roz. E clar ce/ ale cui interese apara ei, nu ?
Potentialii cumparatorii vad invers...
Interesant ca mentioneaza la cauze- in final- si spalarea banilor :"..........and money laundering requirements restricting the activities of corrupt businessmen". Despre care unii ziceau ca nu prea conteaza !?

#51
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 974
  • Înscris: 02.08.2011

Vizualizare mesajlender_, pe 1st March 2012, 14:04, a scris:

Arunca un ochi pe linkul asta:
http://www.businessp...les-in-history/

Suntem pe locul 6 in lume la cea mai bizara bula economica:



Este posibil ca Bula Imobiliara Romaneasca sa intre in istorie si sa se studieze la scoala ca un exemplu negativ de lacomie.
ciudat, poate sunt subiectiv dar cunostiintele mele din strainatate sunt mai afectate decat cele din Ro, eu mi-am facut casa in 2009 in plina criza (da cu banii strinsi in vro 13 ani), argumentul suprem fiind faptul ca preturile cresteau intr-un an mai mult decat economiseam, de bun simt e concluzia ca mai bine te apuci sa faci ceva decat sa te imprumuti la ceva ce nu poti lua nici daca nu platesti dobanda. Restul de amici au stat cu parintii au pus banu' jos, au imprumutat de la rude si incet incet s-au descurcat, nici unul nu a luat prima casa sau credit ci a economisit ; sincer e mult mai sanatos sa iei cu banul jos un bun de folosinta fie el si casa si sa te imprumuti doar pentru o afacere sau ceva ce aduce activ - cu care sa platesti dobanda bancii. Nu inteleg de ce se inghesuiau oamenii sa plateasca dobanzi pasive, acum a venit vremea socotelii -practic bula poate deveni orice e supralicitat, acum e posibil sa avem bula aurului data de iluzia de stabilitate data de un simplu metal.
E ciudat si clasamentul ca impact financiar, nu comparam sumele pentru aurul negru sau industria feroviara cu miniteapa romaneasca de apartamente de bloace vechi date mult mai scump

Editat de banat, 01 martie 2012 - 15:13.


#52
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

Vizualizare mesajmihaicl1981, pe 1st March 2012, 11:46, a scris:

Atunci te rog domnu punkt sa imi desenezi putin peisajul daca nu s-ar fi intamplat criza in US.
Ce s-ar fi intamplat cu preturile la case ,salariile si chiriile ?
Prețurile la case în vara lui 2008 au atins un prag al absurdului grobian.
Era și a fost firesc să existe o corecție impusă în primul rând de incapacitatea cumpărătorilor de a le mai cumpăra inclusiv pe credit.
Dar, deși prețurile erau atât de mari, o corecție de 15-20% le-ar fi făcut accesibile în condițiile continuării inflației din piața muncii.
Corecția de 15-20% pe fondul unui curs de 3.5 lei pt 1 euro era perfect justificată.
Corecția de 15-20% pe fondul menținerii infuziei de capital din exterior și continuării investițiilor era perfect justificată.

Dacă veniturile, cursul, economia ar fi rămas constante.
Da.
Se verifica 100% un bubble exclusiv imobiliar.
Dacă...

Dar defapt economia în sine era umflată din exterior.
Noi ca și națiune eram un bubble.
Normal că toate ce derivă din asta erau umflate proporțional.
Piața imobiliară, piața auto, piața de bunuri de larg consum, piața creditului,....etc

Toate astea au fost umflate din exteriorul țării.
Nu au fost umflate pt. că noi românii eram nuș ce performeri.
Toate astea s-au dezumflat tot din exteriorul țării.

Noi românii nu avem copywright pe izbucnirea crizei.
Noi românii suntem un vas cu vele fără cârmă care zburdă pe unde-l duce vântu.

LE Piața imobiliară în România a fost și este cuplată exclusiv la bunăstarea generală a oamenilor.
Piața imobiliară în România va continua să scadă din simplu motiv că în ansamblu, sociatatea va continua să sărăcească.
Și noi și nici nimeni nu poate manipula lipsa de cash și sărăcirea :naughty: .

Doar vestul și disponibilitatea lor pot face asta.
Iar vestul este in deep shit :lol: .

Editat de paradigmatic, 01 martie 2012 - 15:22.


#53
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 974
  • Înscris: 02.08.2011

Vizualizare mesajvacantamijlocie, pe 1st March 2012, 14:57, a scris:

..... Cineva pe aici zicea ca e bine cand preturile cresc in imobiliare. Bine pentru cine ? Cresc si nu se mai opresc ?
Massmedia si reprezentantii agentiilor/ analistii etc. vorbesc despre scaderi ca de ceva de rau/ negru, iar despre cresteri, ca de ceva de bine/ roz. E clar ce/ ale cui interese apara ei, nu ?
Potentialii cumparatorii vad invers...
Principalii castigatori ai bulelor sunt finantatorii deci bancile, ele au interesul ca orice lucru sa fie supralicitat si lumea sa se imprumute cat mai scump de la ele ! Deci dintr-o bula pe termen lung nu castiga decat cei cu capital mare, nici cumparatorii si nici vanzatorii, asta e buba sistemului actual ce trebuie clar schimbat

#54
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003

Vizualizare mesajdon_dannielo, pe 1st March 2012, 14:17, a scris:

Daca as avea site de imobiliare .ro, mi-ar fi total irelevant daca scad sau cresc preturile. Eu castig si daca vanzatorul pierde (a construit/cumparat in 2007 si vinde acum), asa ca am tot interesul sa platesc articole in ZF despre scaderi. Ba chiar poate impulsionez cumparatorii.

Iti scapa un aspect, site-ul este detinut de un fond de investitii. Fondul investeste in imobiliare reale dar are nevoie si de un site care sa controleze putin piata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate