Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#487
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
in cazul acesta, raspunsurile la cele 2 intrebari sunt:

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 19:42, said:

....de ce zici asta
de plictiseala

Quote

ne poti argumenta?
da

View Postscheleton, on 2nd September 2011, 19:47, said:

..contraindicat la incalzire ?
insa ca sa nu te las total cu ochii la stele, am sa-ti arat unde sa incepi sa citesti: topicul de Conducte, tevi..
-de exemplu aici am scris printre ultimele dati pe tema asta.

Insa daca vei citi cu atentie topicul de la inceput, vei descoperi si argumentele celorlalti forumisti, printre care ultimele sunt ale lui green, gelu si raduk (daca tot il citezi).
Lectura placuta.

Cand termini de citit, te rog sa te intorci aici cu:
1) contra-argumente, ca pp-r-ul asta nu se flescaie si rezista de durata intr-o instalatie de incalzire (cu cazan de joasa sau inalta temperatura, pe gaze, motorina sau lemne).
2) un certificat de garantie al unui producator in care sa fie stipulata clar permisiunea utilizarii PP-R-ului la temperaturi de durata de 80oC, si rezistenta la temperaturi de scurta durata de 120oC.

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 19:10.


#488
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007
Pute-ai sa-mi raspunzi mai simplu si la obiect, tu ma iei cu "plictiseala"
Am uitat ca esti arogant. Mai bine lasam pe alti sa discute tema PPR-ului, ca noi tot la "intepaturi" ajungem  :peacefingers:

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 19:42.


#489
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
pey eu chiar ti-am raspuns la obiect: dar tu vrei musai sa mai scriu totul inca odata special pt. tine. Trimiterea mea a fost f. concreta, ba am facut efortul cu search-ul in topic in locul tau.

Nu se poarta asa o discutie pe forum.. Aia ce-i , da' aia ce-i ? Spune intai ce parere ai tu, adu apoi argumente, si de-abia apoi te poti pune pe interogari.
Si nu deschide discutii noi cand nu s-au consumat cele existente (..si care culmea, au cate un topic dedicat).

Nu trebuie sa continui discutia cu mine, trebuie s-o continui cu gelu, ca parca cu el o purtai.
Demonstreaza-i ca pui bratari minune si poti monta pp-r la cazane lemne.  :peacefingers:

De cand cu serialul ally mcbeal sunt insa muult mai flexibil si pregatit sa indeplinesc orice dorinte, asa ca daca insisti pot copia orice mesaje de pe alte topice chiar aici (cum ar veni, o re-postare by request), ca sa le citim impreuna si la Sanitare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FCzAKlX0prI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. @all -cum va plac Obiectele sanitare din film .. design-ul baii .. ?

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 19:53.


#490
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007
Am gasit ceva despre garantie in ce priveste PPR.
120 grade pe instalatie???? De ce sa ajunga 120 in instalatie cand intre CT pe lemne si ppr este BE sau puffer-ul
E adevarat ca niciodata nu am facut o instalatie cu CT pe lemne fara BE si nici nu voi face.

Attached Files



#491
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 21:01, said:

Am gasit ceva despre garantie in ce priveste PPR...
dom'le, cu grija (si butelii de egalizare, sau cu folosirea la inceputul traseelor a tevii de cupru sau otel) se poate folosi si pp-r in instalatii cu cazane de lemne.
Se poate folosi si in instalatii de incalzire, in general.
Eu stiu toate astea, noi toti stim astea -culmea e ca pp-r e chiar ultra-folosit in Ro la incalzire. Deci nu vorbim de situatii ipotetice, ci de situatii de fapt.
Asta nu inseamna insa ca e bine si indicat... Uita-te la curbele de imbatranire ale conductelor de pp-r..
Ar fi fost mai dramatic daca s-ar fi intamplat ceva imediat la PIF sau in 1 luna de functionare.. insa nu se intampla.. Deabia dupa ani buni vezi efectele.

120oC.. pai citeste definitia tevii folosite la incalzire. Citeste si la ce temperaturi rezista celelalte tipuri de tevi. Una e temperatura de folosire de durata, altele sunt varfurile de temperatura (la avarii, etc.).

P.S. buteliile de egalizare sunt nu rar, ci f. rar folosite in Ro.

Si o ultima intrebare: ce Butelii de egalizare folosesti ? D-alea facute din teava de PP-R ? sau da clientul sute de euro pe butelie de firma, din otel ?

#492
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postscheleton, on 2nd September 2011, 21:09, said:

Si o ultima intrebare: ce Butelii de egalizare folosesti ? D-alea facute din teava de PP-R ? sau da clientul sute de euro pe butelie de firma, din otel ?
Sa mor eu daca tu nu ti cu URSUL...
Folosesc in fucntie de cat poate clientul: Majoritatea confectionate de mine, iar unde se poate cele de fabrica, frumos vopsite si izolate. Prefer BE pt ca niciodata nu dau gres, sti bine...

#493
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
suntem offtopic, dar te intreb totusi:

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 21:19, said:

Majoritatea confectionate de mine, iar unde se poate cele de fabrica, frumos vopsite si izolate.
cat te costa sa faci o butelie pt. un cazan de 30-40 kW ? ma gandesc ca le faci din otel... Ai incercat sa faci si din PP-R (pt. centrale pe gaz) ?

#494
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 21:19, said:

Sa mor eu daca tu nu ti cu URSUL...

Si eu tin cu URSUL...  :P

Am mai postat pozele urmatoare, dar le mai potez inca o data. Asa arata o instalatie facuta cu un PPR destul de renumit dupa maxim 30 de minute de la PIF. Centrala, este una in condensatie.
Attached File  PPR__9001_.jpg   729.46K   122 downloads Attached File  PPR__9002_.jpg   776.78K   93 downloads Attached File  PPR__9005_.jpg   880.29K   86 downloads Attached File  PPR__9006_.jpg   789.04K   96 downloads Attached File  PPR__9007_.jpg   749.32K   83 downloads Attached File  PPR__9008_.jpg   910.67K   78 downloads Attached File  PPR__9009_.jpg   830.35K   87 downloads Attached File  PPR__9012_.jpg   832.48K   97 downloads
Oare unde o fi greseala ? :scratchchin:

Edited by florin71_skoda, 02 September 2011 - 20:57.


#495
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Cre'ca bridele alea nenorocite is de vina! Sigur ele au sugrumat pana la sange (si dincolo de el!) bietul pepereu, de altfel un tip de treaba, simpatic si bun la toate, oricand, oricum si oriunde!
Rautaciosilor! Invidiosior! Plini de aroganta, ca nu va mai ajunge!!!!!!
HAI ROMANIAAAAAAAA!
Dupa meci va zic un banc, chit ca-mi iau suspend!

Na si bancu':

Niste moldoveni la jocurile olimpice. Proba de caiac-canoe.Moldovenii, asezati langa mal. Trece echipajul de pe locul 1 ,moment in care moldovenii incep sa strige : Mu'ie baaaaa!! Chi__zda matii, uai!! etc.. Nici un raspuns. Trece echipajul de pe locul 2.Moldovenii iar: Sa va fu`tim maaaa!! M'uiiiii!! Etc..nici un raspuns. Trece echipajul de pe locul 3.Moldovenii striga: M'uii maaaa! Chi__zda matii!! Echipajul de pe locul 3 riposteaza: Ba a matii ba!! La care moldovenii exclama extaziati: astia sunt!!! HAI ROMANIAAAAAAA !!!

Edited by portocaliul, 02 September 2011 - 21:34.


#496
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postportocaliul, on 2nd September 2011, 22:34, said:

Niste moldoveni..
pey asa il identific si eu pe gelu, cand trece cu o tzava de ppr pe langa mine.. Insa uite ca am probleme cu lupingo, ca e banatean..

#497
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postflorin71_skoda, on 2nd September 2011, 21:56, said:

Si eu tin cu URSUL...  :P

Am mai postat pozele urmatoare, dar le mai potez inca o data. Asa arata o instalatie facuta cu un PPR destul de renumit dupa maxim 30 de minute de la PIF. Centrala, este una in condensatie.
Attachment PPR__9001_.jpg Attachment PPR__9002_.jpg Attachment PPR__9005_.jpg Attachment PPR__9006_.jpg Attachment PPR__9007_.jpg Attachment PPR__9008_.jpg Attachment PPR__9009_.jpg Attachment PPR__9012_.jpg
Oare unde o fi greseala ? :scratchchin:
Nu scrie in toate normativele ppr, folosirea lirei de dilatare sau a bratului flexibil? Degeaba ai porsche daca bagi motorina in el ca va merge ca o roaba.

View Postportocaliul, on 2nd September 2011, 22:34, said:

Cre'ca bridele alea nenorocite is de vina! Sigur ele au sugrumat pana la sange (si dincolo de el!) bietul pepereu, de altfel un tip de treaba, simpatic si bun la toate, oricand, oricum si oriunde!
Rautaciosilor! Invidiosior! Plini de aroganta, ca nu va mai ajunge!!!!!!
HAI ROMANIAAAAAAAA!
Noi stim ca tu le ai.... Arata-mi o instalatie de incalzire cu teava PPR cu tot ce trebuie pe ea si daca apar sagetile pe care tot le postati voi, tac pe veci. Hai ca suntem un forum, in mare parte profesionisti si dezbatem probleme tehnice, nu esecuri.
OFF TOPIC
Portocaliule ca tot vorbeai de romani : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-dZGDy45ZeI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
GATA am obosit sa ma tot contrazic cu voi, n-am elanul lui Scurt in 2.  :deadtongue:

Edited by lupingo, 02 September 2011 - 23:06.


#498
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 23:47, said:

[...] Arata-mi o instalatie de incalzire cu teava PPR cu tot ce trebuie pe ea si daca apar sagetile pe care tot le postati voi, tac pe veci. [...]
Păi nu are cine să-ți arate, pentru că nu se prea știe ce trebuie să conțină o astfel de instalație. Se pare că tu ești singurul, dar văd că nu vrei să ne arăți/spui.  :peacefingers:


View Postlupingo, on 2nd September 2011, 23:47, said:

[...] dezbatem probleme tehnice, nu esecuri. [...]
Din greșeli învațăm... dar este de preferat ca greșelile astea să nu fie pe banii noștri, nu?  :naughty:

#499
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Salutare,

Sunt proaspat proprietar (cu credit ce-i drept) al unui mic apartament, cu 2 camere, la parterul unui bloc cu 4 etaje.
Probabil o sa am o gramada de intrebari, insa momentan vreau sa va intreb 2 lucruri care ma ard. Intrebarile sunt puse acum de o persoana care a stat mereu la ultimul etaj.

1. Canalizarea: ma sperie gandul ca o sa vin de la munca si o sa vad fecale plutind in toala locuinta. Apartamentul de care va vorbesc este exact aceeasi structura si generatie ca cel in care stau acum, de fapt este la vreo 50-100 m fata de acesta si este IDENTIC ca structura.
Nu s-a intamplat nicioadata la mine in bloc sa refuleze canalizarea la etajele inferioare insa....
Ce vreaus a va intreb: cat de eficiente sunt acele valve antiretur? chiar isi fac treaba? Stiu ca trebuie intretinute, insa merita asa ceva?

Citisem pe undeva si despre circuit de canalizare separat....insa cred ca e foarte costisitor
probabil trebuie vreo 10-20 m de teava de canalizare...plus la iesirea din bloc ...o gramada de probleme...spart canalizarea etc....
Banuiesc ca trebuie puse pe fiecare iesire: WC, scurgere cada, chiuveta bucatarie, baie.

2. Apartamentul are o ghena din plastic in baie, insa este infecta...nu poate fi refolosita. Oare ce solutii de inlocuire ar exista?
Unii au refacut-o din rigips verde si au placat-o cu fainata. Chiar prinde faianta pe ea? Daca se intampla ceva cu tevile trebuie sparta, asa-i?
Inca o chestie: ce se intampla cu usita de vizitare? Cum o astup pe aceea?

3. Chiuvetele cu dulapior...chiuveta se sprijina pe dulapior?

4. Daca imi fac o cadita de dus din gresie...(vreau sa montez un panou de dus si vreau sa o fac pe toata latimea baii (unde este cada acum) pot oare sa mai montez clapeta antiretur?

Va multumesc!

#500
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Clapetele sint utile dar trebuie intretinute , curatate periodic . Nu este nevoie sa montati una pt fiecare obiect , Ar fi prea scump si complicat .
Solutia este sa trageti din subsol o ramificatie din canalizare , montati o clapeta in subsol si dupa ea va racordati dvs la obiectele necesare . Canalizarea actuala o desfintati .
" Ghena " , nisa de instalatii se poate face si din rigips ( verde ) si se poate finisa cu faianta . Daca aveti alergie la rigips se gasesc si alte materiale . Pt usa de vizitare se foloseste una din comert .
Lavoarul se sprijina pe dulap si se fixeaza de perete .
In cazul caditi de dus , nu este nevoie de clapet caci asa cum am spus mai sus puteti monta unul " general ".

#501
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Multumesc pentru raspuns.

O intrebare: ca sa ma racordez la scurgerea din beci, cum se face aceasta operatie...in linii mari. adica eu imi imaginez ca imbinarea tevilor a inceput dintr-un punct...de la canalizare sau de la etajul 4. Cum pot eu sa ma leg direct pe aceatsa canalizare?

#502
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postjoystick, on 4th September 2011, 20:39, said:

O intrebare: ca sa ma racordez la scurgerea din beci, cum se face aceasta operatie...in linii mari. adica eu imi imaginez ca imbinarea tevilor a inceput dintr-un punct...de la canalizare sau de la etajul 4. Cum pot eu sa ma leg direct pe aceatsa canalizare?
Montati o ramificatie pe teava de canalizare care iese din bloc . Canalizarea blocului functioneaza in continuare asa cum a fost , dvs continuati instatalatia cu clapeta si apoi spre apartamentul dvs .

#503
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Revin cu intrebare...nu ma pricep si poate nu m-am exprimat bine...
Tevile de la canalizare sunt modulare, adica intra una in alta...daca este asa, cum pot eu sa montez un T pe aceasta canalizare principala? adica...se taie banuiesc scurgerea...si? Cum se interconecteaza acest T?

#504
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 24.06.2006

View Postjoystick, on 4th September 2011, 20:03, said:

Revin cu intrebare...nu ma pricep si poate nu m-am exprimat bine...
Tevile de la canalizare sunt modulare, adica intra una in alta...daca este asa, cum pot eu sa montez un T pe aceasta canalizare principala? adica...se taie banuiesc scurgerea...si? Cum se interconecteaza acest T?
se taie un segment din teava intr-o zona accesibila, se incalzeste capatul (aval), se muleaza dupa "calapod", se introduce T-ul, se taie segmentul lipsa + cat intra in T, se incalzeste, se largeste, se introduce rapid si precis pe capatul in amonte cat este moale, se introduce in T capatul opus, se mai incalzeste putin capatul in amonte, se ajusteaza pe tubul original si cam asta e

la montaj se utilizeaza lipici pentru pvc

scule necesare: panza de bomfaier, lampa de gaz, manusi de piele, calapod ( cu putina indemanare se poate si fara)

sper sa ai vecini intelegatori si sa nu se kce-n capul tau cand faci operatia, eu n-am avut cu toate ca era doar unul

succes

Edited by dan210, 04 September 2011 - 21:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate