Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#523
DynamixRo

DynamixRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.03.2008
Ok, in cele din urma mi-am luat inima in dinti(frica mea era sa nu raman cu vreo bucata de teava in mana :D) si am reusit sa le scot.

Pozele 1-3 prezinta situatia initiala, restul situatia actuala, dupa cum urmeaza:

Poza 4 - bateria noua
Poza 5 - cele doua tevi dezexcentricizate :P
Poza 6 - am pus de proba unul dintre excentricele vechi(care se afla intr-o stare surprinzator de buna) si unul dintre cele noi(niste ieftineli venite impreuna cu bateria, unul s-a rupt cand am incercat sa-l fortez putin :) )
Poza 7 - un excentric vechi si unul nou puse cap la cap

Cele vechi inca sunt bune, dar nu au dimensiunile potrivite, oricat le-as invarti. Cele noi cred ca ar fi mers, la limita, insa asa cum am spus, unul s-a rupt imediat.

Deci as avea nevoie sa mai castig ~2 cm(poza 4 vs poza 5). Se gasesc prin magazinele de specialitate niste excentrice rezistente ca alea vechi dar la fel de (sau chiar mai) late ca astea noi?  

Si o ultima intrebare: pentru etanseizare e strict necesara si pasta verde sau ajunge doar canepa? Cele vechi pareau a fi puse fara pasta si stateau fest.

Attached Files



#524
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
mai poti jongla din ansamblul mufa niplu cot inlocuindu-le pe cele vechi cu altele din alama sau folosind componente cupru in locul lor ,adaptori de 15 cu filet interior si cot 15 plus o bucatica de teava cu 15, sau folosind chiar o piesa de baterie pt cupru 15: aceasta se poate prinde pe faianta cu dibluri si holdsuruburi.

Edited by scheleton, 18 September 2011 - 20:00.


#525
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 DynamixRo, on 18th September 2011, 20:31, said:

Ok, in cele din urma mi-am luat inima in dinti
Ai nevoie de un excentric mai lung, adica distanta dintre cele doua filete...Daca nu faci rost iti recomand un instalator. Varianta cu coturile de alama nu te ajuta pt ca te vor "arunca" mai jos decat apa calda (cea din stanga). Poti rezolva in varianta prezentata de octavian dar ai nevoie de scule pt lipirea coturilor de cupru... Daca te incumeti la cupru, iti trebuie racord cupru pt imbinare prin sudura si filet de 15mm filet exterior, cot cu 15 ie 45' si un cot din alama pt imbinare prin sudura si filet interior de 15x1/2'. Intre cotul de 15 la 45' si cel de 1/2' iti trebuie un stutz de teava.... :photo:
Pune si pasta verde daca ai, daca nu trebuie sa zgarai filetul cu o panza de bomfaier, ca sa nu-ti iasa canepa afara cand strangi

Edited by lupingo, 18 September 2011 - 20:14.


#526
DynamixRo

DynamixRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.03.2008

 lupingo, on 18th September 2011, 21:04, said:

Ai nevoie de un excentric mai lung

Mersi pentru raspunsuri!


Spre asta ma voi si orienta. Trebuia sa specific ca vreau sa rezolv totul cat mai usor, fara sa mai apelez la nimeni sau sa ma apuc de reconfiguratul tevilor. :) Sper ca astea ca-n poza sa fie de-ajuns, nu cred ca se gasesc mai lungi decat atat.

Attached Files



#527
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 raduk, on 8th September 2011, 06:45, said:

Adică...?  :confuzzled:
Probabil recomanda se faca un " sifon " din teava de canalizare inaintea clapetei . Nu , nu se recomanda si nici nu are sens .
Deci fara " sifonare " !

#528
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 maximg, on 25th September 2011, 12:53, said:

Probabil recomanda se faca un " sifon " din teava de canalizare inaintea clapetei . Nu , nu se recomanda si nici nu are sens .
Deci fara " sifonare " !
De ce nu se recomanda sifonarea inaintea clapetei de sens? Argumenteaza.... Asa recomanda si producatorii clapetelor de sens (gaseti sute de poze pe net si explicatii ). Sunt curios ce argumente puternice ai impotriva montarii sifonarii inainte de clapeta anti-retur. Ca asta cu NU sau Nare sens, suna a amator.
Pt ca forumistul care doreste separarea canalizarii nu are posibilitatea montarii unui camin de vizitare "open" se recomanda sifonarea inaintea clapetei anti-retur. Lipsa coloaneai de ventilare va duce la o depresiune a conductei, implicit riscul golirii sifoanelor si a zgomotelor tip "ragait".

Edited by lupingo, 25 September 2011 - 12:57.


#529
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
@ maximg: Bun regăsit și pe-aici!  :peacefingers:

Edited by raduk, 25 September 2011 - 12:58.


#530
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 lupingo, on 25th September 2011, 13:36, said:

De ce nu se recomanda sifonarea inaintea clapetei de sens? Argumenteaza.... Asa recomanda si producatorii clapetelor de sens (gaseti sute de poze pe net si explicatii ). Sunt curios ce argumente puternice ai impotriva montarii sifonarii inainte de clapeta anti-retur. Ca asta cu NU sau Nare sens, suna a amator.
Pt ca forumistul care doreste separarea canalizarii nu are posibilitatea montarii unui camin de vizitare "open" se recomanda sifonarea inaintea clapetei anti-retur. Lipsa coloaneai de ventilare va duce la o depresiune a conductei, implicit riscul golirii sifoanelor si a zgomotelor tip "ragait".
Daca dvs ati vazut o asa recomandare , eu NU . Poate imi spuneti si cum se face ca la o clapeta de 160 mm ( exemplu ) nu exista si sifonul dedicat de care vorbiti dvs .
In tot cazul sint curios sa vad argumente caci ce spuneti dvs nu are legatura cu subiectul . Ventilatia colanei de canalizare este alt subiect .
In prescriptiile tehnice nu se pune problema unor instalatii prost facute sau improvizate .

#531
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 maximg, on 25th September 2011, 21:58, said:

Daca dvs ati vazut o asa recomandare , eu NU . Poate imi spuneti si cum se face ca la o clapeta de 160 mm ( exemplu ) nu exista si sifonul dedicat de care vorbiti dvs .
In tot cazul sint curios sa vad argumente caci ce spuneti dvs nu are legatura cu subiectul . Ventilatia colanei de canalizare este alt subiect .
In prescriptiile tehnice nu se pune problema unor instalatii prost facute sau improvizate .
De ce vorbesti cu dvs? Crezi ca respectul consta in asta? Aiurea....
Exista sifoane dedicate montarii nu numai inaintea calpetei antiretur.
Forumistul nu poate monta coloana de ventilare a sistemului sau de canalizare. Cred ca sti la ce duce acest lucru... Daca nu vrei sa accepti e treaba ta.
Poate ne ajuta Frontanero ca a vazut si executat multe canalizari,poate pe el il crezi...
Sunt de acord cu tine ca detalii tehnice nu includ compromisurile.
Totusi de curiozitate: de ce crezi ca exista sifonul general in ghenele fiecarui etaj, cu toate ca, canalizarea este ventilata corespunzator, asta au facut-o comunistii acum 40 de ani?
Repet; LIPSA VENTILARII DUCE LA GOLIREA GARDEI DE APA DIN SIFOANE!!! - De aceea este bun sifonul general confectionat din coturi, ca cel dedicat este scump. Daca nici cu asta nu esti de acord, nu are rost sa mai intram in discutii.
Am gasit ceva recomandari:

Edited by lupingo, 26 September 2011 - 20:14.


#532
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
O completare la discutie ... pt cei curiosi ...
In plus Valrom desi prezinta in documentatia anexata de @Lupingo un sifon de exterior nu il are la vinzare ... cel putin acum 1 an .:)  
Aici aveti un link spre un sifon de exterior ... Wavin ...
[ http://fr.wavin.com/media/Wavin/images/products/007/photos_low/p0556100l_v1_m56577569830514912.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
L-am procurat anul trecut de la reprezentanta lor din Popesti Leordeni, 300Ron, precomanda , livrare 40 zile ...
Numai dupa ce l-am montat pe coloana generala de scurgere mi-a disparut COMPLET mirosul de canalizare din bai unde am sifoane de pardoseala ..
In plus mirosul de abia e sesizabil si daca lipsesc 2 saptamini de acasa .. pt ca in sifomul de exterior se acumuleaza mult mai multa apa ... care nu se evapora asa rapid si opreste mirosul canalizarii sa urce spre bai ...
Una peste alta sint saisfacut de performanta lui ... singura problema este ca necesita revizie periodica ca si clapeta antiretur ..
Se face insa foarte usor prin capacele celor 2 ramuri ...

Edited by scheleton, 27 September 2011 - 07:25.


#533
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 jda, on 26th September 2011, 22:22, said:

O completare la discutie ... pt cei curiosi ...
In plus Valrom desi prezinta in documentatia anexata de @Lupingo un sifon de exterior nu il are la vinzare ... cel putin acum 1 an .:) ...
Pai de ce sa-l aduca daca nu-l cere nimeni... Daca spun unii instalatori ca nu trebuie.... :deadtongue:

 maximg, on 25th September 2011, 12:53, said:

Probabil recomanda se faca un " sifon " din teava de canalizare inaintea clapetei . Nu , nu se recomanda si nici nu are sens .
Deci fara " sifonare " !

Edited by scheleton, 27 September 2011 - 19:07.


#534
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 lupingo, on 26th September 2011, 20:49, said:

De ce vorbesti cu dvs? Crezi ca respectul consta in asta? Aiurea....
Poate pt dvs este aiurea , eu asa vorbesc cu persoanele necunoscute si nu numai . Din respect .
............
Discutam de lucruri diferite .
Clapeta antirefulare  ............... Faptul ca un producator vrea sa-si vinda si sifoanele , treaba lui . Sifonul inainte de clapeta nu are sens si logica , n-am gasit in normative , pe unde mai citesc si eu , necesitatea sau obligativitatea montarii lui . Am gasit in normativ doar referirea ca se monteaza NUMAI in cladiri unde exista " personal de deservire permanent " . De aici se intelege ce se poate intimpla daca el se infunda sau inchide , deci acel sifon daca s-ar monta in amonte ar creea probleme suplimentare . Din acest motiv la o clapeta pe care va trebui sa montez pe teava de 160 ,  trebuie sa cumpar " de afara " o clapeta motorizata , cu sistem de avertizare in casa + sistem de vizualizare de la distanta ( adica de sus , de la gura caminului sa se vada clar ce se " intimpla " in ea , la - 2.80 m ) TOT ce-am gasit " afara " la producatori seriosi nu fabricanti de " plastice " NU se monteaza cu sifon .
Sifonul . .................................De ce se monteaza la blocuri un sifon general in nisa cind se " banuieste " ca toate obiectele sint sifonate ? La receptia unei instalatii de canalizare se urmaresc atit etanseitatea la apa cit si la GAZELE din canalizare + alte " chestii ". Deci sifonul din nisa este instalatie comuna , nu se poate umbla la el , mai departe fiecare poate face " ce vrea " in casa lui . Normativul ii apara si pe ei de propriile prostii posibile . Pe scurt , daca ei isi neglijeaza sifonarea , sa nu fie ucisi de gazele din canalizare . N-am pus ucisi in ghilimele deoarece eliminarea voita a unor gaze pe canalizare , in lipsa acelor sifoane la coloana , poate duce la o crima in masa ! Posibil ,si s-au gindit si la asta + alte efecte ....
Tot din acest motiv la normativ scrie ca prin sifoanele de pardoseala trebuie sa treaca cel putin o scurgere a unui obiect folosit frecvent si tot din acest motiv , sifoanele de coloana se calculeaza , nu sint niste simple tevi indoite . Existenta sifonului de coloana nu permite sa iasa mirosuri in casa , chiar la o absenta indelungata si nefolosinta a sifonului din apartament , chiar daca se evapora apa !!!! Totusi regula spune ca in cazul unei absente indelungate SE RECOMANDA turnarea unui strat de ULEI in sifoane . Preventiv .
Ventilatia coloanei ................. are drept scop buna functionare a instalatiei de scurge .La blocuri este des neglijata sau desfintata , pe diverse motive . Calculul si dimensionarea este arata tot in normative si respectat partial . In mod normal ar trebui  nu o simpla prelungire a coloanei de scurgere ci si o coloana separat de ventilatie la care sa fie legate obiectele . In caz contrar , la o folosinta " masiva " a canalizarii pe o coloana , practic ventilatia nu se poate face , cu efectele bine stiute .
In caz de probleme cu ventilatia coloanei , se pot monta aerisitoare locale linga obiectul cu probleme . Sint dedicate a fi montate in spatiul locuibil , permit aerisirea si nu permit iesirea gazelor .
...................
Restul sint vorbe si nu are legatura clapeta cu aerisirea sau legatura este tot sistemul care trebuie bine gindit si executat .!!!

#535
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 maximg, on 27th September 2011, 20:21, said:

...................
Restul sint vorbe si nu are legatura clapeta cu aerisirea sau legatura este tot sistemul care trebuie bine gindit si executat .!!!
Ok, ti-ai prezentat punctul de vedere... E tare chestiunea cu supravegherea de la distanta  :thumbup:
Consideri ca montarea sifonului inaintea clapetei prezentata de producatori este o conspiratie ???  :coolspeak:
Oricum daca citesc mai bine, eu vorbesc de cai, tu de tancuri....ne-ntelegem  :coolspeak:
N-are rost aceasta polemica, nu rezolvam nimic.

Edited by lupingo, 27 September 2011 - 21:45.


#536
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 lupingo, on 27th September 2011, 22:22, said:

Ok, ti-ai prezentat punctul de vedere... E tare chestiunea cu supravegherea de la distanta  :thumbup:
Consideri ca montarea sifonului inaintea clapetei prezentata de producatori este o conspiratie ???  :coolspeak:
Oricum daca citesc mai bine, eu vorbesc de cai, tu de tancuri....ne-ntelegem  :coolspeak:
N-are rost aceasta polemica, nu rezolvam nimic.
Nu colegul !!! Nu este polemica , am cauta doar sa spun ce inseamna fiecare accesoriu al instalatiei si vorbim de acelasi lucru .

#537
freem19

freem19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.03.2011
Salut tuturor.
M-am mutat de curand intr-un apartament si se pare ca blocul meu are grave probleme cu gandacii, pe care locatarii nu sunt dispusi sa le rezolve. Probabil ca s-au obisnuit cu ei si ii considera parte din familie, cred ca de-asta si au vreo 3 cm ca-s bine hraniti  :naughty: Anyway am reusit sa scap cat de cat de ei, problema e ca vin noaptea pe scurgerea de la cada si de la chiuvete. Am acoperit scurgerile insa pe cea de la cada de pe peretele vertical nu am cu ce sa o acopar. Am intrebat pe la diverse magazine daca or avea vreun capac ceva dar nimic :( Stiti cumva daca s-a inventat asa ceva si unde pot gasi, sau cu ce as putea acoperi aceasta scurgere?
Aici vedeti despre care scurgere vorbesc, e cea incercuita cu rosu, are aceeasi forma cu cea a cazii mele:
[ http://i53.tinypic.com/29oqqo6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sper sa aibe cineva o idee ca nu mai suport sa stau cu monstrii astia in casa.

#538
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Te agiti degeaba cu scurgerile de la cada/chiuvete. Gandacii nu vin pe acolo pentru ca nu au cum. Ar trebui sa fie "buni scufundatori" ca sa treaca prin sifoanele instaltiei de scurgere.

#539
freem19

freem19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.03.2011

 yetiro, on 22nd October 2011, 12:40, said:

Te agiti degeaba cu scurgerile de la cada/chiuvete. Gandacii nu vin pe acolo pentru ca nu au cum. Ar trebui sa fie "buni scufundatori" ca sa treaca prin sifoanele instaltiei de scurgere.

Crde-ma ca pe acolo vin. Am facut un fel de sita pe care am pus-o peste scurgere, apoi am infasurat o carpa de jur imprejur si raman agatati acolo. Unii chiar reusesc sa treaca si raman in cada istoviti.

#540
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 freem19, on 22nd October 2011, 12:31, said:

Sper sa aibe cineva o idee...
Se desface șurubul ce fixează acea rozetă-sită și pe interior se fixează o sită cu găuri mici recuperată dintr-un ciur de mălai sau altă strecurătoare din bucătărie. Se poate pune și plasă de îmbinări (din plastic) ptr. plăcile de rigips. Se strânge șurubul la loc cu grijă, să nu se deplaseze garnitura de cauciuc.

Edited by Mircel, 22 October 2011 - 11:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate