Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#469
Constanteanu

Constanteanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.08.2010
vreau sa fac cateva precizari , am citi ff multe idiotenii aici...

CUM SE FACE
1 cand reabilitezi o baie , prima data demontezi obiectele sanitare ( wc, chiuveta, cada ..) apoi decopertezi totul, adica gresie /faianta veche, chiar si nisa tevilor         ( depinde cat de departe vrei sa mergi cu reforma baii) ..
2  dupa ce ai facut curat acolo ( ai carat sacii de moloz, etc ) te apuci de sapat in pereti sa ingropi ( daca e cazul) instalatia electrica , apoi  instalatia sanitara ( prima data de tevi apoi de scurgeri + sifon pardoseala ) ..si faci proba temeinic la tot ce-i nou.
3 urmeaza montarea de gresie / faianta noua , usa + geam  pvc  ...si ce mai ai tu acolo de schimbat ...
4 montezi obiectele : scaun wc + bazin , chiuveta, cada, bideu ..etc, etc...  apoi setul de baie ( oglinda, policioara, suport hartie  etc, etc... ) si ultima data aplica si ventilatorul sau ce mai ai tu acolo la electrice de facut ...


CAT COSTA

demontat obiecte si demolat faianta /gresie + carat saci moloz pe holul blocului =  150 lei
realizare trasee tevi instalatie sanitare ( dupa apometre, adica fara coloane )    =   350 lei
realizare trasee instalatie electrica cu circuit oglinda si ventilator                       =  150 lei
montare obiecte sanitare si electrice                                                               =  250 lei
montare set baie                                                                                           =  50 lei


ALTE RECOMANDARI

materialul recomandat : PP-R FIBRA COMPOZITA  ( de la Kalde sau Vesbo, in cel mai rau caz FIRAT )
( sunt unii care la inceput vor cupru , dar cand vad ca e 40 lei/metru de teava fara accesorii le vine repede mintea la cap si cumpara PP-R )

Pentru o baie (de bloc normala) valoarea tevilor si acesoriilor ( coturi, teuri conector etc) de PP-R este de 200/250 lei , cu tot cu piesele necesare (re)instalarii apometrelor si robineti de linie .

Valoarea obiectelor depinde de gusturi si de cat de mult esti dispus sa cheltui , valoarea minima incepe de la 800lei ( cada , wc, bateri ..etc, etc...)

O BAIE CAND TE APUCI DE EA E BINE SA AI MINIM IN JUR DE 800/1000 EURO ( gresie /faianta , sanitare , electrice , usa , geam  etc... )

Edited by gelunechifor, 31 August 2011 - 09:53.
Te rog sa citesti regulamentul. Primul si ultimul avertisment!!!


#470
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaºi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostConstanteanu, on 31st August 2011, 09:00, said:

[...] am citi ff multe idiotenii aici [...]
Dacã te referi la cea de mai jos...

View PostConstanteanu, on 31st August 2011, 09:00, said:

[...] vor cupru, dar cand vad ca e 40 lei/metru de teava fara accesorii [...]
atunci ai dreptate.  :lol:

#471
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostConstanteanu, on 31st August 2011, 09:00, said:

..materialul recomandat : PP-R FIBRA COMPOZITA  ( de la Kalde sau Vesbo, in cel mai rau caz FIRAT ) ..montez centrale murale gaze, lemne -carbuni,incalzire in pardoseala ..
..si la cazane lemne pui tot PP-R d-asta ? Si la incalzire in pardoseala la fel ..?  :habarnam:

#472
Constanteanu

Constanteanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.08.2010

View Postscheleton, on 31st August 2011, 10:45, said:

..si la cazane lemne pui tot PP-R d-asta ? Si la incalzire in pardoseala la fel ..?  :habarnam:


la cazane cu lemne , de obicei se monteaza ( se sudeaza un redus din terminatia elementului care e mare  la 3/4" ) o prelungire de teava de fier care preia din socul termic accidental datorat focului ori supraincalzirilor, apoi poti continua cu PPR ... recomandat totusi sa folosesti PPR cu insertie de aluminiu ( folie) ca sa nu se indoaie .. nu se rupe, nu se sparge dar arata jalnic ( efect psihologic negativ pentru client) si trebuie sa-i pui brida din 50 in 50 de centimetri. Asta o faci pana la pompa de retur si la clapet. Apoi poti folosi PPR fibra compozita fara jena pentru trasee... e bine sa instruiesti clientul sa nu depaseasca 80/90 de grade C ( sa nu exagereze cu lemnele ) si sa te asiguri ca termocupla tirajului e montata si reglata corespunzator ...


la incalzire in podea este alt fel de teava, de obicei este un PEX, adica un pex_al dar fara aluminiu, teava e transparenta , de obicei e de 16 ... si astea sunt de mai multe feluri, in functie de izolatia pe care o pui pe podea, in functie de grosimea sapei pe care o pui peste melcul de incalzire , daca pui parchet sau gresie speciala ( fara rupere termica -  "gresie  calda " mai zic unii comercianti ) ... si in functie de cat de protejata vrei sa fie centrala pex-ul tre' sa fie cu rupere ( sau bariera de oxigen mai zic unii comercianti ).. in fine sunt multe elemente ce trebuiesc luate in calcul, e bine sa te consulti temeinic cu cel ce-ti executa lucrarea.. sa te feresti de vreun disponibilizat din ala care s-a apucat de instalatii ca n-avea din ce trai ... astia de obicei au vazul la altii cum se face un singur lucru si il repeta la nesfarsit mintind clientii ca asa e cel mai bine , asa cum stie el ... dar fiecare lucrare e cu specificul ei ..


acum am vazut ca am avertisment!!!

Quote

Acest mesaj a fost modificat de gelunechifor: Azi, 10:53
Motivul modificãrii: Te rog sa citesti regulamentul. Primul si ultimul avertisment!!!


am incercat sa iti scriu in PM dar nu ma lasa , scrie ca este eroare ... vreau sa-mi explici ce este cu avetrismentul asta , ce regula am incalcat ? la profilul tau ai scris ca ai 41 de ani si astept un raspuns matur

sper sa nu faci ca colegul tau moderator mai tanar care mi-a dat ban cand a ramas fara argumente...  :thumbdown:

multumesc!

#473
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postscheleton, on 30th August 2011, 22:51, said:

la modul general, romanii NU doresc cuprul -ba se feresc de instalatii de cupru ca de dracu (..evident din cauza gologanilor, singura ratiune ..tehnica la romani).
Fa un calcul cinstit si vezi daca gasesti diferenta mare de pret intre ppr si cupru.
Intrebare: centrala termica ce schimbator de caldura are, din pexal sau din polipropilena ?  :)
Comparatia este total deplasata.
Nu sunt fan al ppr-ului, dar comparatia intre PPR si Cupru este aiurea. PPR-ul este garantat 50 ani la 20 grade C, cuprul la fel. Amandoua sunt bune, dar la "locul lor"

View Postraduk, on 30th August 2011, 22:03, said:

În regulã.  :peacefingers:
Pot aºtepta, pentru cã nu este o urgenşã. Mulşumesc încã o datã.  :worthy:
Pãcat... eram curios. Dacã totuºi îl gãseºti, poate îşi aminteºti ºi de mine... dacã nu de drag, mãcar precum în vorba aceea: "cînd te vãd, îmi amintesc de toate datoriile la stat pe care le am".  :naughty:
Dute la R.... sti tu unde ca daca-ti spun ma ..te Schele si vezi cum arata. Ultima data aveau.
O sa caut manualul ala, poate-l mai gasesc  :confuzzled:
Era acolo capitol unde spunea ca daca temperatura este mai mare sau mai mica cu 5grade fuziunea poate fi compromisa. Iti dai seama ce "calcatoare" ar trebui sa folosim... :deadtongue:

Edited by lupingo, 31 August 2011 - 20:45.


#474
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,644
  • Înscris: 30.01.2008

View PostConstanteanu, on 31st August 2011, 19:01, said:

acum am vazut ca am avertisment!!!
A fost un avertisment verbal nu unul oficial.Am primit PM-ul si ai primit si raspunsul.

View PostConstanteanu, on 31st August 2011, 19:01, said:

lApoi poti folosi PPR fibra compozita fara jena pentru trasee... e bine sa instruiesti clientul sa nu depaseasca 80/90 de grade C ( sa nu exagereze cu lemnele ) si sa te asiguri ca termocupla tirajului e montata si reglata corespunzator ...
Si hai sa trecem si mai departe:
Ia uite tu cum arata PPR compozit pe un traseu unde nu s-a depasit 55 de grade!!
Attached File  300520111587.jpg   632.08K   185 downloads

View PostConstanteanu, on 31st August 2011, 19:01, said:

... si in functie de cat de protejata vrei sa fie centrala pex-ul tre' sa fie cu rupere ( sau bariera de oxigen mai zic unii comercianti )..
Poti sa ne descrii cum e cu pex-ul cu "rupere"?
Si unii comercianti ii zic bariera de oxigen, stratului EVOH.....mare greseala :lol:

Edited by scheleton, 01 September 2011 - 10:17.


#475
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postgelunechifor, on 1st September 2011, 11:13, said:

Ia uite tu cum arata PPR compozit pe un traseu unde nu s-a depasit 55 de grade!!
PPR-ul din imagine s-a deformat din cauza bridei de otel , stransa pana a iesit "sangele" din ea.
Gelule...Maria Ta, crede-ma ca banala brida, consola, este cruciala in ce priveste PPR-ul, ca sa nu mai vorbim de lirele de dilatare...sti foarte bine acest lucru. Dar cum spunea userul de mai sus: "Oricine poate lucra cu PPR-ul si "calcatoarele"  :deadtongue:

Edited by scheleton, 01 September 2011 - 18:28.


#476
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,644
  • Înscris: 30.01.2008

View Postlupingo, on 1st September 2011, 18:33, said:

PPR-ul din imagine s-a deformat din cauza bridei de otel , stransa pana a iesit "sangele" din ea.
Gelule...Maria Ta, crede-ma ca banala brida, consola, este cruciala in ce priveste PPR-ul, ca sa nu mai vorbim de lirele de dilatare...sti foarte bine acest lucru. Dar cum spunea userul de mai sus: "Oricine poate lucra cu PPR-ul si "calcatoarele"  :deadtongue:

Asa e......... brida e de vina...PPR-ul e un material de exceptie pentru apa calda/agent termic :lol: Am vazut io ca,curgea ceva verde pe linga brida ..da nu ma gindeam ca e
"sangele PPR-ului" :roflmaofast:
Da poate poti sa ne spui de ce se pun bridele mai des la PPR? Doar ca suport de teava?

Edited by gelunechifor, 02 September 2011 - 07:08.


#477
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007
Deci sageata din poza ta s-a facut din cauza materialului "prost" ?  :roflmaofast:  Deformarea  tevii s-a produs din cauza: Lipsei buclei, lirei de dilatare, fixarea incorecta (pozarea pe perete)
Diametrul bridelor utilizate pentru fixarea ppr-ului trebuie sa fie mai mare decat diametrul tevii pentru a permite dilatarea, dar se folosesc si puncte fixe in cazul in care nu ai loc pt curba de dilatare si folosesti braxul flexibil.
Consideri ca imaginea din poza facuta de tine este relevanta in ce priveste calitatea materialului??? Mai gandeste-te :blink:
Atunci ce zici de zgomotele ciudate ale tevilor de cupru, ce intrec cu mult picatura chinezeasca... Teava este de vina?  :thumbup:

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 13:03.


#478
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,644
  • Înscris: 30.01.2008

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 13:46, said:

Deci sageata din poza ta s-a facut din cauza materialului "prost" ?  :roflmaofast:  Deformarea  tevii s-a produs din cauza: Lipsei buclei, lirei de dilatare, fixarea incorecta (pozarea pe perete)
Ia sa te uiti la un pex-al montat in aceleasi conditii sa vezi ca nu mai face curbe si nu ii mai trebuie lire de dilatatie&stuff.
Apologia PPR-ului pe apa calda...zic eu sa o lasi ptr altii.

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 13:46, said:

Consideri ca imaginea din poza facuta de tine este relevanta in ce priveste calitatea materialului??? Mai gandeste-te :blink:
Da eu zic ,ca este f relevanta. Si m-am gindit bine!
PPR-ul este f bun ptr AR si atit. Restul..... e bun ca e ieftin. Merge(cite nu merg ?? incape si ppr-ul pe-acolo) si la agent termic :thumbup:

Edited by gelunechifor, 02 September 2011 - 13:07.


#479
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postgelunechifor, on 2nd September 2011, 14:04, said:

Ia sa te uiti la un pex-al montat in aceleasi conditii sa vezi ca nu mai face curbe si nu ii mai trebuie lire de dilatatie&stuff.
Apologia PPR-ului pe apa calda...zic eu sa o lasi ptr altii.
Da eu zic ,ca este f relevanta. Si m-am gindit bine!
PPR-ul este f bun ptr AR si atit. Restul..... e bun ca e ieftin. Merge(cite nu merg ?? incape si ppr-ul pe-acolo) si la agent termic :thumbup:
Nu laud eu ppr-ul dar daca vrei sa folosesti acest material trebuie sa indeplinesti niste conditii. In poza postata de tine n-au fost indeplinite, deci ....
Argumentele voastre nu sunt corecte.
Nu mi-ai raspuns daca si teava de cupru este proasta pt ca face zgomote, tacaneli enervante...

#480
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,644
  • Înscris: 30.01.2008

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 14:13, said:

Nu mi-ai raspuns daca si teava de cupru este proasta pt ca face zgomote, tacaneli enervante...
Eu nu am auzit tacanelile respective...dar parerea mea este ca mai bine pun pex  si gata :thumbup: (ingropat bineinteles :naughty: )

#481
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 14:13, said:

..teava de cupru este proasta pt ca face zgomote, tacaneli enervante...
tacaneli nu prea sunt la Cupru, decat daca sunt diverse impuritati in agentul termic, sau poate aerul... Se aud mai degraba pocnituri -insa se rezolva cu niste.. bratari bune.  :)
[ http://www.muepro.com/typo3temp/pics/b7469cf2c9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astea de la MÜPRO arata bine.
Pe de-alta parte, cu toate ca sunt tentat sa apar Cuprul la modul general, acum vad ca au aparat diverse minun pe piata: 15x0,5, etc., asa ca mai stii ..?!

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 13:34.


#482
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007
Si la PPR se rezolva cu fixarea corenspunzatoare si curbelor de dilatare, dar Gelu nu vrea sa auda....
Pocnituri sau tacaneli tot aia este...ideea este ca nu poti condamna un material pt ca "meseriasul" nu are notiuni minime de instalatii si-l monteaza cum "simte" el

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 14:18.


#483
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
tacaneli pt. mine inseamna niste pocnituri/zgomote ce intervin intr-un ritm periodic, eventual sacadat..
(...asta ca sa despic si eu firul in 4  :naughty: )

Concluzionand: PP_R e indicat pt. instalatii de apa calda si rece, posibil sa fie chiar singurul domeniu adecvat unde poate fi folosit.

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 14:22.


#484
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postscheleton, on 2nd September 2011, 15:21, said:

Concluzionand: PP_R e indicat pt. instalatii de apa calda si rece, posibil sa fie chiar singurul domeniu adecvat unde poate fi folosit.
Cum zice Raduk....de ce zici asta, ne poti argumenta?

#485
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postlupingo, on 2nd September 2011, 19:42, said:

Cum zice Raduk....de ce zici asta, ne poti argumenta?
ce sa argumentez: ca PP-R e apt pt. instal. sanitare (apa calda, rece) ? Sau ca e contraindicat la incalzire ?

#486
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postscheleton, on 2nd September 2011, 19:47, said:

contraindicat la incalzire ?


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate