Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#433
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 dragosmnl, on 12th August 2011, 10:40, said:

Salut !
M-ar interesa daca se poate pune prin sifonul de pardoseala masina de spalat. Am o instalatie sanitara in curs de executie si initial instalatorul mi-a pus un sifon simplu (fara nicio intrare). I-am spus ca vreau unul cu intrari ca sa fie alimentat cu apa insa mi-a bagat prin el masina de spalat. Ma gandesc avand in vedere ca masina de spalat arunca apa cu o pompa sa nu imi refuleze din sifon.
Nu ar trebui de asemenea trasa si cada si bideul prin sifon ? La chiuveta stiu ca se poate face un sifon rapid din racordul flexibil dar la celelalte ...
O alta problema, eu parca stiam ca la scurgeri nu prea se folosesc coturi de 90. Mantzocaria pe care mi-a facut-o el care seamana cu un circuit de formula 1 nu ar putea sa imi creeze probleme pe viitor ?
Ma poate ajuta cineva cu pareri ?
Multumesc
Toate canalizarile seamana cu un circut de formula 1  :coolspeak:
Nu este indicata varianta masinii de spalat prin sifon pt ca sunt depuneri mari, scame etc si mai ales spuma. Exista sifoane de pardoseala anti spuma dar costa ceva... Un SP clasic nu face fata unei debit mare cum ar fi cada, de aceea cel mai indicat este trecerea lavoarului.
Orice consumator fi el cada sau bideu are sifonare proprie, este indicata trecerea unui consumator prin SP pt a nu ramane fara apa, implicit miros.
La canalizare se folosesc fitinguri cu unghi drept dar nu pe orizontala, cum este cazul tau  :deadtongue:
Ce vei monta in reductia de 110 la 50? Aeratorul canalizarii?  :death:
Sifoanele de pardoseala cu o singura "gaura" nu se monteaza in bai, doar pe terase sau spatii de utilitati, spalatorii, cantine, pt spalarea periodica a pardoselii.

Edited by lupingo, 12 August 2011 - 12:42.


#434
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Lupingo, multumesc pentru raspuns. O sa ii spun sa imi scoata masina de spalat si sa imi puna chiuveta, desi ... e cam complicat pt ca ar trebui sa treaca cu ea peste tevile de ppr care merg la distribuitorul pt caldura

In reductia de 110-50 a zis ca va monta un aerator cu membrana. Crezi ca nu e ok solutia ?

Sa inteleg ca unghiurile drepte pe orizontala trebuie evitate ? Daca da, ce-as putea sa fac in locul variantei existente ?

Attached Files


Edited by dragosmnl, 12 August 2011 - 14:09.


#435
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 dragosmnl, on 12th August 2011, 15:08, said:

Lupingo, multumesc pentru raspuns. O sa ii spun sa imi scoata masina de spalat si sa imi puna chiuveta, desi ... e cam complicat pt ca ar trebui sa treaca cu ea peste tevile de ppr care merg la distribuitorul pt caldura
In reductia de 110-50 a zis ca va monta un aerator cu membrana. Crezi ca nu e ok solutia ?
Sa inteleg ca unghiurile drepte pe orizontala trebuie evitate ? Daca da, ce-as putea sa fac in locul variantei existente ?
Sifonul din imagine face fata debitului masinii de spalat dar cu spuma mai greu...  Du-te si cumpara de la magazinul....(n-am voie sa zic ca ma ..te Schele) un sifon de pardoseala anti spuma.Incearca sa elimini ramificatiile (teurile) la 87'. Instalatorul s-a cam complicat cu canalizarea - ramificatia 110x50x110 era bine sa se uite spre distribuitorul de incalzire cu ramificatii la 45' spre consumatori. Mai bine era montarea unei ramificatii duble.
Aeratorul daca va fi montat in masca este o vrajeala, n are ce cauta in baie, doar in exteriorul casei. Daca citesti mai sus ai sa vezi rolul lui si unde se monteaza...sau citesti instructiunile de pe ambalaj  :deadtongue:
Oricum n-o sa-i convina deloc instalatorului ca-i spui aceste probleme  :coolspeak:
In canalizari se evita "nodurile" si intoarcerile...
Tubul ce merge in stanga este pt dus sau cada ?
http://www.romstalsh...ge/62512003.jpg - dar 110-50

Edited by lupingo, 12 August 2011 - 21:02.


#436
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 lupingo, on 12th August 2011, 12:37, said:

Un SP clasic nu face fata unei debit mare cum ar fi cada, de aceea cel mai indicat este trecerea lavoarului.
Debitul in cazul de fata nu este dat de diametrul tevii? In majoritatea cazurilor am observat ca lavoarul si cada au acelasi tip de teava, deci au acelasi debit.

#437
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 portocaliul, on 12th August 2011, 22:58, said:

Debitul in cazul de fata nu este dat de diametrul tevii? In majoritatea cazurilor am observat ca lavoarul si cada au acelasi tip de teava, deci au acelasi debit.
Cada are obligatoriu sectiunea de 50, lavoarul 32. O cada standard are un debit de 35l/min, un lavoar 12-15l/min.Degeaba ai tub de 50 daca sifonul de pardoseala are iesirea printr-o gaura de maxim 20. In cazul lui, face fata debitului masinii de spalat, problema este cu spuma. Odata ce apare, debitul scade mult.

Edited by lupingo, 13 August 2011 - 13:06.


#438
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 lupingo, on 13th August 2011, 13:03, said:

Degeaba ai tub de 50 daca sifonul de pardoseala are iesirea printr-o gaura de maxim 20.
Si mai mult, indiferent de DN-ul iesirii gurii de scurgere (''sifon de pardoseala'' popor dixit!), tipul de garda hidraulica dicteaza debitul iesirii gurii de scurgere (interiorul gurii de scurgere, practic zona care face sifonarea).

#439
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 portocaliul, on 13th August 2011, 15:22, said:

[...] tipul de garda hidraulica dicteaza debitul iesirii gurii de scurgere [...]
Adică?  :confuzzled:

Edited by raduk, 13 August 2011 - 14:44.


#440
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Lucrand in bransa, am intalnit diverse tipuri de guri de scurgere. Unele, profesionale (implicit si scumpe, nu doar datorita brandului - aka marketing!), au ''sifonul'' (garda hidraulica) detasabil, cu garnituri speciale care sa reziste la temperaturi inalte (pt. igienizare), il poti scoare si curata. Folosite in special in industria alimentara (carmangerii, abatoare, fabrici pe produse lactate etc.).
Altele, mai ieftine, au ''sifonul'' cap-in-cap, o teava cilindrica sudata de gratar care intra peste o alta teava, de diametru mai mic, ''sudata'' de corpul gurii de scurgere.
Desi au aceeasi evacuare, DN100 de exemplu, cele doua tipuri de guri de scurgere permit evacuarea cu debite diferite, in cele 2 cazuri enuntate mai sus primul are un debit mai mare decat cel de-al doilea.
Si in zona casnica, rezidentiala, exista guri de scurgere care desi au evacuarea cu acelasi DN ''duc'' debite diferite. Tine de realizarea constructiva a gurii de scurgere (a zonei denumite popupar ''sifonare'').
Sper ca m-am facut inteles, poate gasesc cateva poze care sa exemplifice mult mai clar ceea ce am povestit eu.

#441
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008

 lupingo, on 12th August 2011, 21:47, said:

Tubul ce merge in stanga este pt dus sau cada ?

Tubul este pentru cada si bideu. Si la bideu am un teu de 90grade si probabil trebuia folosit un Y.

Din ce am citit mai sus, trebuie sa scot aeratorul in sus prin acoperis ? Nu pot sa fac o teava cu 2 coturi de 90 si sa il scot in afara casei prin zid ca sa evit complicatiile cu etansarea gaurii ? Practic ar fi tot pe verticala montat.

Attached Files


Edited by dragosmnl, 13 August 2011 - 16:42.


#442
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 portocaliul, on 13th August 2011, 16:22, said:

[...] Si in zona casnica, rezidentiala, exista guri de scurgere care desi au evacuarea cu acelasi DN ''duc'' debite diferite. Tine de realizarea constructiva a gurii de scurgere (a zonei denumite popupar ''sifonare'').
Sper ca m-am facut inteles, poate gasesc cateva poze care sa exemplifice mult mai clar ceea ce am povestit eu.
:coolspeak:

#443
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 portocaliul, on 13th August 2011, 15:22, said:

Si mai mult, indiferent de DN-ul iesirii gurii de scurgere (''sifon de pardoseala'' popor dixit!), tipul de garda hidraulica dicteaza debitul iesirii gurii de scurgere (interiorul gurii de scurgere, practic zona care face sifonarea).
Sifoanele de care vorbesti tu elimina efectul de "elice" al curgerii apei, dar nu dicteaza debitul de iesire  :deadtongue: Debitul de curgere al apei, in cazul nostru gravitational, este dat de sectiunea conductei si panta. Daca panta este prea mare lichidul va curge brusc ceea ce duce la depresiune (presiune mai mica decat cea gravitationala) de unde si  "pierderea" apei din sifoanele consumatorilor. Crezi ca apa din sifoanele de pardoseala dispare pt ca se evapora? BS man!!!
Garda hidraulica de care vorbesti tu isi face treaba cand fluidul circula pe toata sectiunea conductei (conducta plina). Acele sifoane de pardosela, cum zici si tu, costa cat China si n-am vazut mai mici de 110, nu zic ca nu exista. Ma indoiesc ca cineva monteaza asa ceva in cladiri rezidentiale. Garda hidraulica nu permite gazelor nocive sa iasa - uz industrial (abatoare, cantine, restaurante)

 dragosmnl, on 13th August 2011, 17:26, said:

Tubul este pentru cada si bideu. Si la bideu am un teu de 90grade si probabil trebuia folosit un Y.

Din ce am citit mai sus, trebuie sa scot aeratorul in sus prin acoperis ? Nu pot sa fac o teava cu 2 coturi de 90 si sa il scot in afara casei prin zid ca sa evit complicatiile cu etansarea gaurii ? Practic ar fi tot pe verticala montat.
Sa-l scoti unde? Langa geam ? la 50cm  :death:
Pentru a evita depresiunea de pe coloanele de canalizare, implicit pierderea apei din sifoanele consumatorilor, coloana de ventilare trebuie montata in exterior.
Pentru a evita aceste situatii, coloanele trebuie puse in legatura permanenta cu atmosfera  pentru ca, in interiorul coloanelor, pe intreaga lor inaltime, presiunea amestecului gaze nocive-aer sa fie egala cu presiunea atmosferica, asigurandu-se in acest fel evacuarea rapida si sigura a gazelor nocive in atmosfera.
La cati consumatori ai tu, precum si natura lor ai nevoie de o tubulatura de 50mm si o inaltime de minim 4ml, obligatoriu sa ajunga la 1ml peste tigla. Asa ar fi ideal....

Edited by lupingo, 13 August 2011 - 21:47.


#444
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 lupingo, on 13th August 2011, 21:46, said:

Crezi ca apa din sifoanele de pardoseala dispare pt ca se evapora? BS man!!!
Sunt sigur de asta, cand gura de scurgere nu este alimentata cu apa (plecare din locuinta si neutilizarea pentru cateva zile, sau in cazul caselor de vacanta).

#445
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 portocaliul, on 13th August 2011, 23:00, said:

Sunt sigur de asta, cand gura de scurgere nu este alimentata cu apa (plecare din locuinta si neutilizarea pentru cateva zile, sau in cazul caselor de vacanta).
Pe bune? :deadtongue:
De ce nu se evapora si apa din scoica wc-ului?  Poate daca nu locuiesti 1 an :coolspeak:
Disparitia apei din sifonari nu are nimic cu evaporarea (99%), dar daca nu ma crezi e treaba ta... :peacefingers:

Edited by lupingo, 14 August 2011 - 00:14.


#446
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008

 lupingo, on 13th August 2011, 22:57, said:

Sa-l scoti unde? Langa geam ? la 50cm  :death:

Pai ce ar avea ? Din ce am inteles si am vazut, aeratoarele cu membrana sunt ca niste supape de sens. Doar absorb aerul, nu il dau afara, deci nu cred ca se pune problema de miros...

#447
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Corectă observația ta.  :coolspeak:  
Mai mult, eu spun că se poate monta chiar și în interiorul unui imobilului. Dar este cîte unii care nu știu decît una și aia veche bună: "BATMAN! BATMAN!"  :naughty:

#448
Keyla

Keyla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.04.2007
Ma intereseaza ce preuspune realizarea unei scurgeri separate pentru un apartament situat la parterul unui bloc. Toate mizeriile din coloana de scurgere au deversat deja de 2 ori in apartament. E de nesuportat,locatarii arunca tot felul de lucruri in Wc,iar blocul are conducte de la 1900 toamna....Ma intereseaza daca am nevoie de ceva aprobari,stiu eu,de la regia de apa si canal,sau de la ceilalti locatari.In plus,am chemat deja 3 instalatori,fiecare mi-a dat alta solutie.Primul a spus ca e suficient sa vina vidanja sa curete ca lumea,apoi sa se faca lucrari pentru inlocuirea coloanei,pe banii asociatiei de locatari.Al doilea spus ca trebuie sa inlocuiasca nu stiu ce tevi pe la subsol cu altele din material plastic,ceea ce imi va asigura scurgere separata,altul a spus ca am nevoie de o canalizare separata,care ma va costa cam 800 euro si ca asta inseamna si sa sape pe exterior pana la scurgerea orasului (ceea ce cred ca nu e chiar simplu,ma indoiesc ca poti sapa unde vrei si cand vrei fara aprobari...)si ca daca altcineva mi-a zis altfel inseamna ca nu se pricepe...Eu vreau neaparat sa imi fac coloana individuala,dar as dori sa imi explicati ce inseamna asta,nu am cunostinte tehnice si nu stiu cum sa fac sa nu ies si cu banii dati,si fraierita.Multumesc.

#449
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 dragosmnl, on 17th August 2011, 10:28, said:

Pai ce ar avea ? Din ce am inteles si am vazut, aeratoarele cu membrana sunt ca niste supape de sens. Doar absorb aerul, nu il dau afara, deci nu cred ca se pune problema de miros...
Citeste cateva posturi mai sus despre un forumist care spunea ca iasa din el un miros de "ingheata".

 Keyla, on 17th August 2011, 21:16, said:

Ma intereseaza ce preuspune realizarea unei scurgeri separate pentru un apartament situat la fac coloana individuala,dar as dori sa imi explicati ce inseamna asta,nu am cunostinte tehnice si nu stiu cum sa fac sa nu ies si cu banii dati,si fraierita.Multumesc.
Varianta 3 nu tine, pt ca nu primesti aprobare. Trebuie rezolvata problema curatirii conductelor din subsol, eventual inlocuirea acestora.
Sau montezi o supapa unisens de canalizare in subsol, pe traseul nou de cativa metrii.(al scurgerii tale separate) Dar sa fie neaparat cu vizitare pt intretinere.Nu baga conducta, traseul nou, pe tubulatura de ape pluviale ca risti sa-ti "ploua" in casa, de jos in sus.
Citeste aici ca sa vezi despre ce este vorba: http://www.romaniali...are-196771.html

 raduk, on 17th August 2011, 18:26, said:

Corectă observația ta.  :coolspeak:  
Mai mult, eu spun că se poate monta chiar și în interiorul unui imobilului. Dar este cîte unii care nu știu decît una și aia veche bună: "BATMAN! BATMAN!"  :naughty:
Aha, tu esti ala care le monteaza in apartament  :thumbup: Chiar nu sti de ce nu se face asa ceva???

Edited by lupingo, 17 August 2011 - 21:50.


#450
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008

 lupingo, on 17th August 2011, 22:35, said:

Citeste cateva posturi mai sus despre un forumist care spunea ca iasa din el un miros de "ingheata".
Pai din ce am vazut el a scos o teava simpla de 110 afara si se gandea sa fol. un aerator cu membrana.
Poate nu m-am uitat la postul corect :confuzzled:
Mi se pare complicata solutia cu teava la 1 metru peste tigla. Adica de ce 1 metru si nu 1/2 sau 3 ? Tot in acelasi spatiu este. In plus trebuie etansata tigla la iesire, protejata gura cu o caciula de zapada si alte probleme. Eu sunt profan dar chiar ma gandeam inainte sa aflu de aeratoarele cu membrana daca nu s-o fi gandit cineva la ceva asemanator cu o supapa de sens ca sa evite aerisirile standard. Cert e ca nu prea vad case cu aerisirile la vedere (peste nivelul tiglei) oare toti au miros in casa ?Eu unul o sa merg la cineva care are astfel de aeratoare in casa sa vad cum sta treaba cu mirosurile pe acolo...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate