Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

bilet Public bet,combinatii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
raiculetz

raiculetz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.06.2010
Poate cineva sa ma lamureasca va rog care e treaba cu combinatiile de pe bilet la public bet? de exemplu acest bilet....

Attached Files


Edited by raiculetz, 19 February 2012 - 16:18.


#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
La publicbet este cel putin ciudat sistemul de pariere, de la coduri pana la pariurile de tip sistem.

Din cate vad eu, tu ai pus 6 meciuri cu pariu pe sistem multiplu. Adica castigi daca iti ies 1, 2, 4, 5 sau 6 meciuri. Daca iti iei 3 meciuri din 6 pierzi.

Tu ai 43 de combinatii posibil la acest tip de sistem dupa cum urmeaza: 1 din 6 ( 6 combinatii), 2 din 6 ( 15 combinatii), 4 din 6 ( 15 combinatii), 5 din 6 ( 6 combinatii), si 6 din 6 o singura combinatie. Deci 6 + 15 + 15 + 6 + 1 = 43 combinatii.

Castigul la un pariu de tip sistem ( ma refer in general, teoretic e la fel si la public) se calculeaza astfel:

* Imparti suma totala la nr. de combinatii. In cazul tau, 215 : 43 = 5 lei pe combinatie.

** Acum calculezi castigul la fiecare sistem dupa cum urmeaza:

- daca iti iese un singur meci, Barcelona - Valencia de cota 1.3 . Castigul tau va fi de 5 lei x 1.3 cota =  6.5 lei.

- daca iti ies 2 meciuri, sa zicem 1 si 3, adica cotele 1,6 si 1,3. Castigul tau va fi de 5 lei x 1,6 x 1,3 = 8.45 lei.

Dupa cum vezi te-ai bagat la mult prea multe combinatii si chiar daca castigi, in majoritatea cazurilor, castigi mult mai putin decat suma pe care ai bagat-o.

Asta este sistemul standard si este folosit de majoritatea caselor de pariuri, singurul lucru pe care nu il inteleg este cum de ai tu castig 802,63 lei, pt. ca chiar daca ti-ar iesi toate meciurile, ai inmulti toate cotele cu 5 lei, si in nici un caz nu ar da 802,63 lei.

#3
raiculetz

raiculetz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.06.2010
pai de de exemplu daca bifam doar 5 din 6....trebuiau sa`mi iasa 5 meciuri de pe bilet ca sa fie castigator?

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Da, sa-ti iasa 5 meciuri sau tot biletul.

#5
raiculetz

raiculetz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.06.2010
pai si castigul se calcula tot la fel?cota meciului castigator x 5 lei ?

de exemplu la biletul asta am bifat doar 4/5 asta inseamna ca trebuie sa`mi iasa 4 meciuri din 5.Dar castigul cum se calculeaza?inmultesc cota fiecarui meci castigator x 10 lei?

Attached Files



#6
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Daca iti ies 4 din 5 atunci da, cota celor 4 meciuri castigatoare x suma pe fiecare combinatie, adica in cazul ultimului bilet, 10 lei. Daca iti ies 3 sau mai putine meciuri, biletul e pierzator.

Din ce calcule am facut, daca iti ies toate meciurile, cota tuturor meciurilor se inmulteste cu suma pe care ai pus-o pe bilet, nu pe combinatie. In cazul ultimului bilet, 50 x cota1 x cota 2 x .... x cota 5.

#7
raiculetz

raiculetz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.06.2010
in concluzie daca joci cu combinatii iesi sigur in pierdere din cate am inteles...

#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ai inteles gresit. Depinde ce tip de sistem joci, cate combinatii ai, si mai ales ce cote joci. Nimeni nu joaca la un sistem cota de 1.30 - 1.40, eventual doar in sistem banking.

Ti-am dat algoritmul de calcul, restul depinde de tine si de biletele pe care le joci, daca tu consideri ca e profitabil sau nu. Bafta !

#9
raiculetz

raiculetz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.06.2010
ms de explicatii si sfaturi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate