Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

COLABOREAZĂ ÎN PREZENT DUMNEZEU CU O RELIGIE ORGANIZATĂ, SAU CU PERSOANE INDIVIDUALE?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
889 replies to this topic

#829
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Isus stia toate aceste aspecte, numai ca ritualul exorcizarii asta presupune: pui demonul sa-ti spuna numele, ca sa poti sa-l mustri pe numele respectiv.

Isus stia, insa pentru ca este Domn, orice spirit trebuie sa i se supuna, raspunzand oricaror intrebari.

#830
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 kruger, on 16 aprilie 2013 - 14:45, said:

cred ca Isus nu stia faptul ca in omul ala erau mai multi demoni.

Creatorul universului NU STIA!!?

#831
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 tanoit, on 17 aprilie 2013 - 14:57, said:

Creatorul universului NU STIA!!?

retine ca in momentul respectiv, Isus era dezbracat de firea divina.

El putea sa stie, prin Duhul, daca dorea, insa a ales sa intrebe pe acei draci, pentru ca acesta este tipicul exorcizarilor.

Edited by blueday, 17 April 2013 - 15:04.


#832
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 blueday, on 17 aprilie 2013 - 15:04, said:

retine ca in momentul respectiv, Isus era dezbracat de firea divina.

El putea sa stie, prin Duhul, daca dorea, insa a ales sa intrebe pe acei draci, pentru ca acesta este tipicul exorcizarilor.

Desi a fost om El nu a incetat niciodata sa fie Dumnezeu.Daca era dezbracat atunci cum a mai vindecat bolnavi sau a inviat din morti?
Mergand pe firul ideii tale putem spune ca El era om ,tocmai de aceia a fost rastignit,caci altfel le arata El nemernicilor?

#833
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 tanoit, on 17 aprilie 2013 - 15:14, said:

Desi a fost om El nu a incetat niciodata sa fie Dumnezeu.Daca era dezbracat atunci cum a mai vindecat bolnavi sau a inviat din morti?
Mergand pe firul ideii tale putem spune ca El era om ,tocmai de aceia a fost rastignit,caci altfel le arata El nemernicilor?

El nu a incetat sa fie Dumnezeu, de drept. Deci locul lui in Ceruri nu i l-a luat nimeni. Dar pe timpul cat a fost pe Pamant, a renuntat la prerogativele (atributele) de Dumnezeu, de aceea a avut nevoie de Duhul Sfant si chiar de acel inger care sa-L intareasca, in gradina Ghetsemani.

Cum a vindecat bolnavi daca nu era in calitatea de Dumnezeu? esti copil de 5 ani? apostolii trebuiau sa fie Dumnezeu ca sa vindece?

PRIN DUHUL SFANT, PRIMIT DE LA TATAL !

Caci Acela pe care L-a trimis Dumnezeu vorbeste cuvintele lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu nu-I da Duhul cu masura. (Ioan.3:34)

ce nevoie avea Isus de Duhul, daca avea toate atributele Dumnezeirii????????

Apuca-te si citeste la modul cel mai serios Scripturile !

Dar pe Acela care a fost facut "pentru putina vreme mai prejos decat ingerii", adica pe Isus, Il vedem "incununat cu slava si cu cinste" din pricina mortii pe care a suferit-o; pentru ca, prin harul lui Dumnezeu, El sa guste moartea pentru toti. (Evr.2:9)

ci S-a dezbracat pe Sine insusi si a luat un chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor. (Filip.2:7)

tu Il faci mincinos pe Isus, spunand ca, de fapt, nu a facut nimic din toate acestea, ramanand tot ca inainte !

sau striga, pe cruce:

Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, pentru ce m-ai parasit?

daca era in chip de Dumnezeu?

#834
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 blueday, on 17 aprilie 2013 - 16:42, said:


El nu a incetat sa fie Dumnezeu, de drept. Deci locul lui in Ceruri nu i l-a luat nimeni. Dar pe timpul cat a fost pe Pamant, a renuntat la prerogativele (atributele) de Dumnezeu, de aceea a avut nevoie de Duhul Sfant si chiar de acel inger care sa-L intareasca, in gradina Ghetsemani.

Cum a vindecat bolnavi daca nu era in calitatea de Dumnezeu? esti copil de 5 ani? apostolii trebuiau sa fie Dumnezeu ca sa vindece?

PRIN DUHUL SFANT, PRIMIT DE LA TATAL !

Caci Acela pe care L-a trimis Dumnezeu vorbeste cuvintele lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu nu-I da Duhul cu masura. (Ioan.3:34)

ce nevoie avea Isus de Duhul, daca avea toate atributele Dumnezeirii????????

Apuca-te si citeste la modul cel mai serios Scripturile !

Dar pe Acela care a fost facut "pentru putina vreme mai prejos decat ingerii", adica pe Isus, Il vedem "incununat cu slava si cu cinste" din pricina mortii pe care a suferit-o; pentru ca, prin harul lui Dumnezeu, El sa guste moartea pentru toti. (Evr.2:9)

ci S-a dezbracat pe Sine insusi si a luat un chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor. (Filip.2:7)

tu Il faci mincinos pe Isus, spunand ca, de fapt, nu a facut nimic din toate acestea, ramanand tot ca inainte !

Cred ca glumesti!!Lasa aberatiile ca nu-ti sta bine!
Ce legatura are "chipul de rob" sau "prerogativele" cu ce vorbim noi.La nivel fizic e clar ca El a fost si om.Crezi ca El s-a resetat si mental?A uitat de fapt cine este sau ce a facut in trecut??

#835
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Versetele sunt clare.

Ca tu il faci mincinos pe Isus, zicand ca El nu s-a dezbracat, de fapt, de nimic ci doar a luat si fatza umana pe parcursul celor 33 de ani, e treaba ta, stiu ca asa va invata la voi in cult.
Si va invata ca acum, Isus, in ceruri, are maini, ochi, gura, picioare deci e un fel de hibrid om-Dumnezeu sau Dumnezeu-om.

Daca Isus era si om si Dumnezeu in acelasi timp, e clar ca nu putea fi mai prejos ca ingerii, timp de 33 de ani, pentru ca partea de Dumnezeu era superioara oricarui inger. Logic. Pentru cine gandeste si nu este indoctrinat, respectand doar Biblia.

#836
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 17 aprilie 2013 - 16:49, said:

ce nevoie avea Isus de Duhul, daca avea toate atributele Dumnezeirii????????

Apuca-te si citeste la modul cel mai serios Scripturile !


(Luca 4:16–21) 16 El a venit la Nazaret, unde crescuse, şi, după obiceiul său din ziua sabatului, a intrat în sinagogă şi s-a ridicat să citească. 17 Astfel, i s-a înmânat sulul profetului Isaia. El a deschis sulul şi a găsit locul unde era scris: 18 „Spiritul lui Iehova este peste mine, pentru că el m-a uns să le anunţ săracilor vestea bună, m-a trimis să le predic captivilor eliberarea şi celor orbi recăpătarea vederii, să-i pun în libertate pe cei zdrobiţi 19 şi să predic anul de bunăvoinţă al lui Iehova“. 20 Apoi a înfăşurat sulul, i l-a înapoiat slujitorului şi s-a aşezat. Ochii tuturor celor din sinagogă erau aţintiţi asupra lui. 21 Atunci el le-a zis: „Astăzi s-a împlinit acest cuvânt din Scripturi pe care tocmai l-aţi auzit“.

#837
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
eugene puiule, tu nu intelegi ce citesti.

am pus o intrebare retorica: "ce nevoie ar fi avut Isus de Duhul, daca, pe Pamant, avea toate atributele dumnezeirii".
nu am spus ca Isus nu a primit Duhul (doar stim cum s-a coborat in chip de porumbel), ci, daca avea toate atributele dumnezeirii, nu mai avea nevoie, pe Pamant, de Duhul,

cred ca e clar acum. sper.

Edited by blueday, 18 April 2013 - 12:01.


#838
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 18 aprilie 2013 - 12:00, said:

eugene puiule, tu nu intelegi ce citesti.

am pus o intrebare retorica: "ce nevoie ar fi avut Isus de Duhul, daca, pe Pamant, avea toate atributele dumnezeirii".
nu am spus ca Isus nu a primit Duhul (doar stim cum s-a coborat in chip de porumbel), ci, daca avea toate atributele dumnezeirii, nu mai avea nevoie, pe Pamant, de Duhul,

cred ca e clar acum. sper.
Este.

#839
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 SOCRATE_MMXII, on 17 aprilie 2013 - 12:23, said:

Gresit.
[/size]
Exact. Iisus Hristos stia lucrul acesta, dar vroia sa-l faca si oamenilor cunoscut.

 tanoit, on 17 aprilie 2013 - 14:57, said:

Creatorul universului NU STIA!!?
Scuze, am vrut sa spun "nu cred ca Isus nu stia ca in omul ala erau multi demoni"  ... de asta vezi si pauza aia acolo, probabil m-am grabit cand am scris. Ideea era: Isus nu a intrebat pe demon care-i e numele ca sa il afle...ci ca noi sa aflam ca in om erau mai multi demoni. Asa cum am continuat in fraza urmatoare.

Edited by kruger, 18 April 2013 - 15:13.


#840
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 kruger, on 18 aprilie 2013 - 15:13, said:

Ideea era: Isus nu a intrebat pe demon care-i e numele ca sa il afle...ci ca noi sa aflam ca in om erau mai multi demoni.
De acord cu tine!

 blueday, on 18 aprilie 2013 - 08:22, said:

Versetele sunt clare.

Ca tu il faci mincinos pe Isus, zicand ca El nu s-a dezbracat, de fapt, de nimic ci doar a luat si fatza umana pe parcursul celor 33 de ani, e treaba ta, stiu ca asa va invata la voi in cult.
Si va invata ca acum, Isus, in ceruri, are maini, ochi, gura, picioare deci e un fel de hibrid om-Dumnezeu sau Dumnezeu-om.

Daca Isus era si om si Dumnezeu in acelasi timp, e clar ca nu putea fi mai prejos ca ingerii, timp de 33 de ani, pentru ca partea de Dumnezeu era superioara oricarui inger. Logic. Pentru cine gandeste si nu este indoctrinat, respectand doar Biblia.

Care cult???Tu vorbesti de doctrina cand apartii unei religii?Pff,ireal!

Era mai prejos ca ingerii ptr ca era in trup omenesc,carne si oase!El a luat CHIP de rob,pricepi CHIP!Tu invetii erezii spunand ca Dumnezeu nu era in toate facultatile Sale mentale!?

#841
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 tanoit, on 18 aprilie 2013 - 17:59, said:

Era mai prejos ca ingerii ptr ca era in trup omenesc,carne si oase!El a luat CHIP de rob,pricepi CHIP!Tu invetii erezii spunand ca Dumnezeu nu era in toate facultatile Sale mentale!?

atunci cum satana l-a ispitit pe Isus? putea satana sa ispiteasca pe Dumnezeu?

Luca 4
1. Isus, plin de Duhul Sfant, S-a intors de la Iordan si a fost dus de Duhul in pustiu,
2. unde a fost ispitit de diavolul timp de patruzeci de zile

e clar, satana a profitat de faptul ca Isus renuntase la atributele dumnezeirii, pt a-L ispiti.

#842
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 blueday, on 19 aprilie 2013 - 11:49, said:


atunci cum satana l-a ispitit pe Isus? putea satana sa ispiteasca pe Dumnezeu?

Luca 4
1. Isus, plin de Duhul Sfant, S-a intors de la Iordan si a fost dus de Duhul in pustiu,
2. unde a fost ispitit de diavolul timp de patruzeci de zile

e clar, satana a profitat de faptul ca Isus renuntase la atributele dumnezeirii, pt a-L ispiti.

Care sunt atributele la care a renuntat Isus?

#843
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 tanoit, on 19 aprilie 2013 - 18:33, said:

Care sunt atributele la care a renuntat Isus?

ATRIBUTELE DUMNEZEIRII.

#844
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 blueday, on 19 aprilie 2013 - 18:39, said:


ATRIBUTELE DUMNEZEIRII.

Isus stia ca El e Fiul Lui Dumnezeu?

#845
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 tanoit, on 19 aprilie 2013 - 18:41, said:

Isus stia ca El e Fiul Lui Dumnezeu?

normal ca da.

#846
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 blueday, on 19 aprilie 2013 - 19:23, said:


normal ca da.

Corect.
Isi cunostea trecutul,cunostea viitorul (vezi Matei 24),eu sunt sigur (nu ca ar avea o vreo mare importanta) ca El stia si cati draci era in omul acela!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate