Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

COLABOREAZĂ ÎN PREZENT DUMNEZEU CU O RELIGIE ORGANIZATĂ, SAU CU PERSOANE INDIVIDUALE?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
889 replies to this topic

#865
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@Eugen3:
“Şi a început să-i înveţe că Fiul Omului trebuie să pătimească multe şi să fie defăimat de bătrâni, de arhierei şi de cărturari şi să fie omorât, iar după trei zile să învieze. Şi spunea acest cuvânt pe faţă. Şi luându-L Petru de o parte, a început să-L dojeneasca. Dar El, întorcându-Se şi uitându-Se la ucenicii Săi, a certat pe Petru şi i-a zis: Mergi înapoia mea, satano! Căci tu nu cugeţi cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor” (8, 31-33).

#866
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 13 mai 2013 - 09:30, said:



Dacă Isus spune că există "un singur Dumnezeu", tu de ce îl contrazici?


e un  singur Dumnezeu, peste toti, adica Tatal.

dar Isus este Dumnezeu peste toti, cu exceptia Tatalui.

Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar cand zice ca totul I-a fost supus, se intelege ca afara de Cel ce I-a supus totul. (1Cor.15:27)

#867
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 13 mai 2013 - 12:08, said:

e un  singur Dumnezeu, peste toti, adica Tatal.

dar Isus este Dumnezeu peste toti, cu exceptia Tatalui.

Dumnezeu, in adevar, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar cand zice ca totul I-a fost supus, se intelege ca afara de Cel ce I-a supus totul. (1Cor.15:27)

Te contrazici singur.  Din start afirmaţia ta arată că în mintea ta sunt cel puţin doi dumnezei, nu unul singur .....

Isus nu s-a numit niciodată Dumnezeu.  Dumnezeu i-a dat Fiului său autoritate peste creaţia Lui, dar asta nu înseamnă că Isus trebuie confundat cu Dumnezeul Atotputernic, nici nu-i autorizează pe oameni să-i aducă lui închinare.

(Ioan 4:23) ...închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui cu spirit şi cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl...

(Matei 4:10) ...este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru...

(Revelaţia 4:11) ....„Tu eşti demn, Iehova, da, Dumnezeul nostru, să primeşti gloria, onoarea şi puterea, pentru că tu ai creat toate lucrurile şi datorită voinţei tale ele au venit în existenţă şi au fost create!“

Tocmai ţi-am arătat chiar cuvintele lui care a predat adevărul că există "un singur Dumnezeu adevărat", Tatăl, Iehova.

(1 Timotei 2:5) este un singur Dumnezeu şi un singur mediator între Dumnezeu şi oameni: omul Cristos Isus...

(Iuda 25) a singurului Dumnezeu, Salvatorul nostru prin Isus Cristos, Domnul nostru, să fie gloria, măreţia, puterea şi autoritatea în toată eternitatea care a trecut, acum şi pentru toată eternitatea! Amin!

(Ioan 3:16) Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.

Edited by Eugen3, 15 May 2013 - 15:23.


#868
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@Eugen3: ratacitule, se vede ca esti posedat de niscaiva duhuri. Iti bati joc de Dumnezeu, si mai pretinzi ca faci lucrarea Lui.
Cu cartulia aia-n mana, de-i zici tu biblie, mergi in pasi repezi catre iad.

Quote

1 La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
Prov 8.22; Col 1.17; 1Ioan 1.1; Apoc 1.2; Apoc 19.13; Prov 8.30; Ioan 17.5; 1Ioan 1.2; Filip 2.6; 1Ioan 5.7; Gen 1.1;
2 El era la început cu Dumnezeu.
Ps 33.6; Ioan 1.10; Efes 3.9; Col 1.16; Evr 1.2; Apoc 4.11;
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
4 În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
Ioan 5.26; 1Ioan 5.11; Ioan 8.12; Ioan 9.5; Ioan 12.35-46;
5 Lumina luminează în întuneric, şi întunericul n-a biruit-o.
Ioan 3.19;
6 A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
Mal 3.1; Mat 3.1; Luc 3.2; Ioan 1.33;
7 El a venit ca martor, ca să mărturisească despre Lumină, pentru ca toţi să creadă prin el.
Fapt 19.4;
8 Nu era el Lumina, ci el a venit ca să mărturisească despre Lumină.
9 Lumina aceasta era adevărata Lumină, care luminează pe orice om, venind în lume.
Ioan 1.4; Isa 49.6; 1Ioan 2.8; Ioan 1.3; Evr 1.2; Evr 11.3;
10 El era în lume, şi lumea a fost făcută prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
11 A venit la ai Săi, şi ai Săi nu L-au primit.
Luc 19.14; Fapt 3.26; Fapt 13.46;
12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
Isa 56.5; Rom 8.15; Gal 3.26; 2Pet 1.4; 1Ioan 3.1;
13 născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
Ioan 3.5; Iac 1.18; 1Pet 1.23;
14 Şi Cuvântul S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava Singurului născut din Tatăl. –

Acum, vezi?
"Inapoia mea, Satano!"

#869
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 15 mai 2013 - 15:19, said:

Te contrazici singur.  Din start afirmaţia ta arată că în mintea ta sunt cel puţin doi dumnezei, nu unul singur .....


da, sunt mai multi dumnezei.

Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor. (Ps.82:1)


dar Dumnezeu peste toti este doar TATAL.

Edited by blueday, 15 May 2013 - 16:17.


#870
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostSOCRATE_MMXII, on 15 mai 2013 - 16:13, said:

@Eugen3: ratacitule, se vede ca esti posedat de niscaiva duhuri. Iti bati joc de Dumnezeu, si mai pretinzi ca faci lucrarea Lui.
Cu cartulia aia-n mana, de-i zici tu biblie, mergi in pasi repezi catre iad.



Acum, vezi?
"Inapoia mea, Satano!"

Tot ce e posibil ... însă, tu pierzi din vedere că şi Moise a fost numit tot Dumnezeu ... că doar asta spune Biblia ....

(Exodul 7:1) ...Iehova i-a zis lui Moise: „Iată că te-am făcut Dumnezeu pentru faraon, iar Aaron, fratele tău, va fi profetul tău....

Ţi-a spus Isus cum stau lucrurile ....

(Ioan 5:44) ...Cum puteţi voi să credeţi, când vreţi să primiţi glorie unii de la alţii şi nu căutaţi gloria care vine de la singurul Dumnezeu?

View Postblueday, on 15 mai 2013 - 16:17, said:

[/size]

da, sunt mai multi dumnezei.

Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu; El judeca in mijlocul dumnezeilor. (Ps.82:1)


dar Dumnezeu peste toti este doar TATAL.

Atunci lui să-i aduci închinare, aşa cum te-a învăţat Isus ...

(Matei 4:10) ...este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“...

(Ioan 4:23) ...închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui ...


Edited by Eugen3, 15 May 2013 - 16:21.


#871
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 15 mai 2013 - 16:22, said:

Atunci lui să-i aduci închinare, aşa cum te-a învăţat Isus ...

(Matei 4:10) ...este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“...

(Ioan 4:23) ...închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui ...


si Fiului, dupa cum scrie in Biblie.

acolo unde apare sa te inchini numai lui Dumnezeu, este pus Tatal in antiteza cu idolii pagani.

#872
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 15 mai 2013 - 16:24, said:

si Fiului, dupa cum scrie in Biblie.

acolo unde apare sa te inchini numai lui Dumnezeu, este pus Tatal in antiteza cu idolii pagani.

Mai citeşte odată cuvintele lui Isus ... nu vezi că ai ajuns că contrazici învăţătura lui?

(Matei 4:10) ...este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“...

(Ioan 4:23) ...închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui ...

(Revelaţia 7:11, 12) ...Şi toţi îngerii stăteau în picioare în jurul tronului, al bătrânilor şi al celor patru creaturi vii şi s-au prosternat înaintea tronului şi s-au închinat lui Dumnezeu, 12 zicând: „Amin! A Dumnezeului nostru să fie binecuvântarea, gloria, înţelepciunea, mulţumirile, onoarea, puterea şi tăria pentru totdeauna şi veşnic! Amin!“

(Revelaţia 19:9, 10) ...„Acestea sunt cuvintele adevărate ale lui Dumnezeu“. 10 Atunci i-am căzut la picioare ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Ai grijă! Să nu faci lucrul acesta! Eu nu sunt decât un tovarăş de sclavie al tău şi al fraţilor tăi, care au lucrarea de mărturie despre Isus. Închină-te lui Dumnezeu, fiindcă depunerea mărturiei despre Isus este spiritul profeţiei!“

(Revelaţia 4:11) ...„Tu eşti demn, Iehova, da, Dumnezeul nostru, să primeşti gloria, onoarea şi puterea, pentru că tu ai creat toate lucrurile şi datorită voinţei tale ele au venit în existenţă şi au fost create!“

(Isaia 43:10) ...Înainte de mine n-a fost făcut niciun Dumnezeu şi nici după mine n-a mai fost vreunul.

Edited by Eugen3, 15 May 2013 - 16:33.


#873
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
toate acestea Il prezinta pe TATAL in antiteza cu idolii pagani.

insa Isus este DOMN si merita toata inchinarea noastra, dupa cum avem exemple in Biblie, nu mai insist, ca ti le-am spus.

#874
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Farisei...

#875
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
nu ignora pe FIUL, deoarece este MIJLOCITOR la TATAL si MARE PREOT.

cum sa nu vorbesti cu mijlocitorul si marele preot? cum sa mijloceasca, daca tu nu i te adresezi Lui, in rugaciune?

#876
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 15 mai 2013 - 16:36, said:

toate acestea Il prezinta pe TATAL in antiteza cu idolii pagani.

insa Isus este DOMN si merita toata inchinarea noastra, dupa cum avem exemple in Biblie, nu mai insist, ca ti le-am spus.
Tocmai că până acum nu ai spus nimic ...  doar ai filozofat ...

Eu ţi-am arătat ce a spus însuşi Isus.

(Ioan 4:23) ...închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui ...

(Ioan 15:16) ...orice îi cereţi Tatălui în numele meu, el să vă dea.

Edited by Eugen3, 17 May 2013 - 09:08.


#877
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 17 mai 2013 - 09:08, said:

Tocmai că până acum nu ai spus nimic ...  doar ai filozofat ...

Eu ţi-am arătat ce a spus însuşi Isus.

(Ioan 4:23) ...închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui ...

(Ioan 15:16) ...orice îi cereţi Tatălui în numele meu, el să vă dea.


aceste versete nu anuleaza inchinarea adusa direct lui Cristos, El fiind Domnul nostru, Mantuitorul nostru, Preotul nostru.

#878
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 17 mai 2013 - 09:34, said:

aceste versete nu anuleaza inchinarea adusa direct lui Cristos, El fiind Domnul nostru, Mantuitorul nostru, Preotul nostru.
Ca de obicei, baza Scripturală inexistentă ... doar filozofie şi idei omeneşti ....

(Exodul 20:5) ...eu, Iehova, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu care pretinde devoţiune exclusivă...

(Matei 4:10) Atunci Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»

Edited by Eugen3, 17 May 2013 - 09:39.


#879
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 17 mai 2013 - 09:35, said:

Ca de obicei, baza Scripturală inexistentă ... doar filozofie şi idei omeneşti ....

(Exodul 20:5) ...eu, Iehova, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu care pretinde devoţiune exclusivă...

(Matei 4:10) Atunci Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»


stii ce este o antiteza? de unde sa stii, daca religia ta ti-a interzis sa mai continui scoala...

aici Dumnezeu, se pune in antiteza cu idolii pagani, cand spune ca doar Lui trebuie sa-i aduci inchinare,

insa Isus este Cel desemnat de Tatal, pentru a ne fi Mantuitor, Domn si Preot, si ti-am adus ca exemplu ca Stefan L-a chemat in rugaciune pe ISUS, la fel si apostolul Ioan cand a spus : vino Doamne Isuse !

Edited by blueday, 17 May 2013 - 09:43.


#880
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 15 mai 2013 - 15:19, said:

Tocmai ţi-am arătat chiar cuvintele lui care a predat adevărul că există "un singur Dumnezeu adevărat", Tatăl, Iehova.





Yehova = Elohim.


Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. (Deut.6:4)


Fiul = Elohim

.
Altceva decat maculatura martorilor, mai ai ?

Edited by husand, 17 May 2013 - 09:52.


#881
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 17 mai 2013 - 09:50, said:

Yehova = Elohim.


Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. (Deut.6:4)


Fiul = Elohim

.
Moise = Elohim

(Exodul 7:1) ...Iehova i-a zis lui Moise: „Iată că te-am făcut Dumnezeu pentru faraon...

Oamenii care erau judecători în Israel = Elohim.

(Psalmul 82:6) ...„Eu am spus: «Sunteţi dumnezei şi cu toţii sunteţi fii ai Celui Preaînalt.

Este potrivit să fie numiţi astfel întrucât ei acţionau ca purtători de cuvânt şi reprezentanţi ai lui Dumnezeu. — Ioan 10:33–36.

Cu toate acestea, Iehova a spus clar:

(Deuteronomul 5:7) ...Să nu ai niciodată alţi dumnezei în afară de mine.

Edited by Eugen3, 17 May 2013 - 09:57.


#882
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,560
  • Înscris: 16.03.2004
Daca D-zeu colaboreaza astazi cu o religie organizata, care e aia? :huh:
Daca colaboreaza cu oameni, care-s aia? :huh:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate