Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

emigrare Quebec

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.09.2010
Va rog sa-mi spuneti ( cu aproximatie ) cam cat dureaza procedura de emigrare, incepand cu trimiterea primului dosar la Viena.
Daca totul ar decurge fara probleme, in cat timp as fi in Quebec ?
Un an ? 14 luni ? 18 luni ? etc...
Multumesc anticipat.

#2
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
In momentul actual nu te astepta la mai putin de 2 ani de cand depui primul dosar, plus ca nu se mai trimite la Viena ci direct in Canada.

#3
_blue

_blue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.09.2010

View Postmarcone, on 7th February 2012, 23:06, said:

In momentul actual nu te astepta la mai putin de 2 ani de cand depui primul dosar, plus ca nu se mai trimite la Viena ci direct in Canada.
De unde ai aceasta informatie ? Eu stiam ca se trimite la Viena.

#4
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
cauta siteul guvernamental de emigrare, cred ca e www.immigration.quebec.gc.ca, tastezi / google si ti-l gaseste tout de suite si acolo ai toate explicatiile. Pana sa emigrezi vezi daca pt. emigrarea ca skilled worker intri in primele 2 categorii prioritare. Daca nu, nu are rost sa te mai ambalezi.
Ca sa ajungi in Canada poti aplica ca si turist dar e foarte greu de optinut viza, iti trebuie chemare si  nu poti munci. Viata nu e asa de roz p-acolo. Trebuie sa o iei de la capat, scoala, permis auto. Poti sa ajungi si prin alte metode mai putin ortodoxe insa nu le enumar si e periculos pt viitorul tau, ca vei avea dosar criminal.
Bafta

Edited by perseu77, 21 February 2013 - 12:10.


#5
moshu'

moshu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.02.2005

View Post_blue, on 07 februarie 2012 - 23:02, said:

Va rog sa-mi spuneti ( cu aproximatie ) cam cat dureaza procedura de emigrare, incepand cu trimiterea primului dosar la Viena.
Daca totul ar decurge fara probleme, in cat timp as fi in Quebec ?
Un an ? 14 luni ? 18 luni ? etc...
Multumesc anticipat.

nu este o perioada fixa, depinde de la caz la caz si de la persoana la persoana, sunt foarte multi factori care intra in joc.

in cazul meu am trimis primul dosar in 25 mai 2011 si am plecat spre Canada in 25 septembrie 2012.

poti sati faci o idee despre durata procesului si cam ce implica pe www.montreal.ro

#6
GANGSTARR13

GANGSTARR13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.08.2012
vreau sa emigrez si eu in canada.am 23 de ani am liceul cu bac meserie de tehnician in comert.si am 2 ani de fac dreptul..mai am doi sa o termin.il am pe unchiul meu acolo de 20 de ani si sunt cetateni canadieni.si asta la ajutat pe tatal meu sa mearga de 2 ori acolo cu viza turistica.mie mi`a facut chemare dar nu stiu daca-mi da si mie viza pt ca eu nu am nimic pe numele meu si nu sunt nici angajat.sunt decat la facultate.vreau mai intai sa incerc cu viza apoi safac actele de emigrare.stiti cumva care sunt costurile si timpul de asteptare pentru viza de emigrare?

#7
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,667
  • Înscris: 02.10.2009

View PostGANGSTARR13, on 12 septembrie 2013 - 14:39, said:

vreau sa emigrez si eu in canada.am 23 de ani am liceul cu bac meserie de tehnician in comert.si am 2 ani de fac dreptul..mai am doi sa o termin.il am pe unchiul meu acolo de 20 de ani si sunt cetateni canadieni.si asta la ajutat pe tatal meu sa mearga de 2 ori acolo cu viza turistica.mie mi`a facut chemare dar nu stiu daca-mi da si mie viza pt ca eu nu am nimic pe numele meu si nu sunt nici angajat.sunt decat la facultate.vreau mai intai sa incerc cu viza apoi safac actele de emigrare.stiti cumva care sunt costurile si timpul de asteptare pentru viza de emigrare?

Nici nu se pune problema deocamdata. Trebuie sa ai o meserie ca lumea si sa poti dovedi ca ai practicat-o. Ce e aia "tehnician in comert"?? Faptul ca ai terminat liceul e banal, "bineinteles" ca ai terminat liceul cu bac, ca suntem deja in sec XXI. Cat de perfect stii limba franceza?
Facultatea de drept nu are valoare dincolo, ca este alt sistem de legi, dar absolvirea ei in Ro poate ajuta destul de mult in cazul in care s-ar urma niste cursuri specifice (sau chiar universitate/colegiu) de la inceput dupa venirea in Ca/Qc. Mai intai trebuie sa poti veni, adica trebuie meseria aia, practicata cel putin un an de zile si care sa fie pusa in aplicatie ca sa treci de conditiile lor.
Costurile si timpul de procesare sunt inca mici comparativ cu varianta de a merge in partea engleza (se va schimba sistemul din 2014) dar tot asa de adevarat este si zicala "putin dai, putin iei". Nu e cazul acum, vezi cum stai cu practica.

#8
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View Postmoshu, on 22 martie 2013 - 20:11, said:

nu este o perioada fixa, depinde de la caz la caz si de la persoana la persoana, sunt foarte multi factori care intra in joc.

in cazul meu am trimis primul dosar in 25 mai 2011 si am plecat spre Canada in 25 septembrie 2012.

poti sati faci o idee despre durata procesului si cam ce implica pe www.montreal.ro


Anul 2010 a cam fost ultimul an in care se respecta acei termeni de la depunerea primului dosar pana la plecarea efectiva in Montreal. Ai avut noroc ca ai reusit sa pleci asa repede. In mom de față abia s-au dat invitatie la interviuri pt cei care au depus DCS-ul in perioada feb-iun 2011 (daca nu ma insel). Mai multe informatii pt noii veniti, intr-adevar le gasesc pe site-ul mai sus amintit. Eu, am depus dosarul in octombrie 2011 si abia luna trecuta am primit mail in care imi cereau completare de acte. Si sunt multi in situatia mea.

Edited by SouL, 15 September 2013 - 22:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate