Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#7885
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 romvic, on 20 septembrie 2019 - 16:17, said:

De ce crezi ca este greu sa ingropi bateriile in pamant ptr a le asigura o temperatura constanta ?
Adysoftware stie mai multe decat noi despre bateriile de litiu.
Plumbul poluează, recicleaza-l, nu il ingropa!
Addysoftware stie mult mai multe decât voi! Atat timp cat continua sa ma asculte si sa faca cum i-am spus inca de acum 2-3 ani. Sau de ce crezi ca are HVD la 3.4v?

#7886
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Vorbim deapre baterii plumb nu litiu.
Cand o sa invatati sa nu mai poluati topicurile aiurea.

Am altele noi.
Dar vroiam sa recuperez 2 dintre astea vechi pentru alt proiect.
Multumesc de informatii.

#7887
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Am incercat sa o pun la incarcat.
Se aude cum fierbe si ca incalzit chargerul.
Reciclare. Cumpar o punga de pufuleti cu bani.
Mai am trei sa vedem care sunt mai bune dintre astea.

#7888
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@stefan
Dupa incarcare (full, pana coboara chargerul la float) o bagi la descarcat. Tragi din ea cu ..sa zicem 15% din capacitate (C/7).
Daca "pica in nas" in cateva minute, o poti duce linistit la remat. Ar trebui sa "tina" macar vreo 2-3 ore la C/7 tensiunea peste 11V ca sa mai "aiba ceva viata" in ea.

#7889
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 st3fan19, on 19 septembrie 2019 - 21:04, said:

Bun si ce as putea face cand aflu elementul intrerupt?
O pot resuscita?
Si cum imi dau seama de gaze.? Doar no sa bag nasu sa le miros.
salut stefane, daca respectiva baterie are dopuri poti scoate dopurile  o lasi la incarcat , daca incarcatorul se incalzeste e posibil sa ai un element in scurt , daca incarcarea se desfasoara normal si dupa deconectare tensiunea ramane peste 12,4-12,6 volti pui un consumator mai mare cum spune si ady , daca observi ca dintrun element ies gaze sau se ridica violent electrolitul inseamna ca acel element este intrerupt ,  am si eu doua baterii auto care sunt intrerupte  leam pus in scurt pe o bobina si imi dau imediat seama care element e mort.


bateriile care cad le folosesc la lampile de gradina , daca am norocul sa fie un element marginal  tai bateria si o las in 5 elementi.

Edited by marius_vfp, 25 September 2019 - 12:45.


#7890
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,338
  • Înscris: 29.05.2004
:))) asta cu taiatul bateriei e culmea refolosirii/recalorificarii/recuperarii :)

#7891
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
La ce pericol te expui cu taierea si manevrarea....nu se justifica recuperarea..., si aceea este de scurta durata, pentru ca si ceilalti elementi au tot cam acelasi grad de uzura si in scurt timp...gata.

#7892
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
daca ati sti ce minuni face o panza de bomfaier , nu e nici un risc daca stii ce si cum sa faci , in principiu eu golesc bateria de acid apoi o spal bine si apoi o tai , daca elementul nui marginal decupez doar putin in capac in zona puntilor si ii fac doua gauri cu un burghiu subtire apoi o punte de fir de cupru sa pun in scurt celula , si autoforante sa fixez firul in gaura , o instalatie de brad a mers toata iarna pe o astfel de baterie , ce frumos era bradutul din gradina .

#7893
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
aveti idee de ce imi oxideaza contactul negativ (-) la una din baterii?
am doua legate in serie, agm vrla, de 2 luni mi se tot aduna mizerie la borna respectiva, ca o crusta verzui inchis
papucii sunt de cupru si piulita si surubul din... altceva, luati de prin leroy vrac
umiditate in camera tehnica normala, sub 50%, temp normala 23-24
sunt puse pe gresie daca are relevanta

L.E. Nu sunt legate la vreun sistem PV, sunt legate la un UPS, nu au vazut vreun ciclu din mai, doar cat intra zilnic sa le tina in float

Edited by Ferlito, 27 September 2019 - 10:32.


#7894
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Curata bornele si ungele cu vaselina.

#7895
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 Ferlito, on 27 septembrie 2019 - 10:31, said:

aveti idee de ce imi oxideaza contactul negativ (-) la una din baterii?
am doua legate in serie, agm vrla, de 2 luni mi se tot aduna mizerie la borna respectiva, ca o crusta verzui inchis
papucii sunt de cupru si piulita si surubul din... altceva, luati de prin leroy vrac
umiditate in camera tehnica normala, sub 50%, temp normala 23-24
sunt puse pe gresie daca are relevanta

L.E. Nu sunt legate la vreun sistem PV, sunt legate la un UPS, nu au vazut vreun ciclu din mai, doar cat intra zilnic sa le tina in float
borna fisurata , ai scapari de acid prin capilaritate , pune degetul pe borna si dal la limba daca simti gust de acid e clar , nu inghiti , clatesti cu apa . cureti bine borna apoi dai cu vaselina cum a zis si colegul .

#7896
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

 marius_vfp, on 27 septembrie 2019 - 12:25, said:

borna fisurata , ai scapari de acid prin capilaritate , pune degetul pe borna si dal la limba daca simti gust de acid e clar , nu inghiti , clatesti cu apa . cureti bine borna apoi dai cu vaselina cum a zis si colegul .
Posted Image auzi...daca simti gust de acid....Posted Image ....continuu eu cu explicatia...., in curind mergi la spital si spui doctorului ce prostie ai invatat de pe net, sa gusti acidul, poate dai si concentratiaPosted Image

#7897
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Bun si acidul in loc de vinPosted Image

#7898
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
spala cu nitel carbonat de sodiu (soda de rufe) solutie, apoi cu apa, apoi baga vaselina.

#7899
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 addysoftware, on 27 septembrie 2019 - 18:54, said:

spala cu nitel carbonat de sodiu (soda de rufe) solutie, apoi cu apa, apoi baga vaselina.

Sau hidroxid de sodiu... mai bine, ca sa evitam confuziile / soda caustica / folosim bicarbonat de sodiu alimentar, 2 lei pliculetul la orice magazin...

#7900
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 XTH, on 27 septembrie 2019 - 17:59, said:

Posted Image auzi...daca simti gust de acid....Posted Image ....continuu eu cu explicatia...., in curind mergi la spital si spui doctorului ce prostie ai invatat de pe net, sa gusti acidul, poate dai si concentratiaPosted Image
daca inca citesti mesajul scris acum de mine inseamna ca nu sunt MORT ,Posted Image OPosted Image OPosted Image Posted Image
nu am zis sal traga pe gat , ci doar sa puna pe limba , daca ai sti tu cum se fabrica iaurtul in fabrica nu ai mai manca iaurt in viata ta , nici ulei de floarea soarelui .

#7901
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Palinca nu va mai place.
Dati-o ncolo de baterie ca nu face pureci multi.
Doar na mancat fasole. Sa scoata gaze.

#7902
alinasd

alinasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 24.11.2011
Am citit 2 zile postarile dvs din 2014 unde sa discutat despre toate soiurile de inventii si tehnologii privind acumulatorii ,unde se ajunsese cumva la opinia ca cele cu Litiu/Polimeri ar fi printre cele mai reusite,intrunind conditiile,doar ca erau de 2-3 ori mai scumpe decat cele pe PB..Astazi ,dupa 5 ani se discuta la acelasi nivel ,tot despre PB ca fiind cele mai raspandite si avantajoase...Pfff Mama lui de grafen ,ca numai apare odata industrializarea lui.!

Edited by alinasd, 28 September 2019 - 13:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate