Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#3565
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,337
  • Înscris: 29.05.2004
zi sa-ti trimita 2-3 bucati de proba/mostre - nu te arunca la banii aia sa le iei inainte de a fi sigur ca au 250Ah , se stiie ca ce scriu chinezii in specificatii trebuie impartit la 5 ca sa obtii valoarea reala..

#3566
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Pai si ce te face sa crezi ca nu-mi trimite pentru proba 2-3 de 250AH si 17-18 de 50AH? Glumind, e mai bine 20 de 50AH.
Eu am discutat doar cu producatori iar ce comand eu sunt cantitati minime (MOQ). Plata se face prin alibaba si incerc cu Trade Assurance.

#3567
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,337
  • Înscris: 29.05.2004
news  :  http://www.ev-power.eu/LTO-technology/

#3568
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Pexic-multumim de informare și LTO e supertare!Se pare că la numărul de cicluri versus DOD bate multe baterii și are pentru început niște preturi pământene
Doega -de asta spuneam să nu te grăbești piața acumulatorilor e în toiul unor schimbări majore, apar tehnologii noi care în ceva timp o să fie și la preturi mai OK.In principiu suntem mulți care avem niște bani strânși și pândim bursa verde sau site -urile cu acumulatori cu jind. Sunt și eu vrăjit de NiFe dar are și el dezavantajele lui acum parcă înclin spre Pb - Plantě (măcar nu trebuie să schimbi electrolitul vreo 40 ani)dar și Pb second în varianta de 2V e ținut parcă artificial la niște scoruri mari și o dau întruna cu regenerarea -mă dispera! Mai bine un pack mic și inimos cu tehnologie nouă care l-as putea pune și pe Prius-randament>92 %,cicluri multe, încărcare și descărcare pe măsură --încep să le dau dreptate celor ce sustin LiFePo4 sau mai bine LTO.
Apropo la 16 elemenți de LiFePo4 eu am curaj să merg pe varianta fără bms cu egalizarea la descarcare 2,75V (prezentată cu ceva pagini în urma )și apoi stabilești întreruperea absorb-ului la~ 57,6-58Vla atingerea pragului de amperi 4-10A (pe cine îl ajută controller-ul! !!)si eventual le faci și câte o măsurătoare odată pe lună.
Și game over -cu consumul meu de 35 -40V pe zi huzuresc -mai aștept la două bătrâne măcar să am elemenți de 160A.

Ps - poate se milostiveste cineva de noi și aduce și în țară la vânzare tehnologie mai noua-sa cumpărăm și noi mai cu încredere că ajung acasă și putem profita de garanție. (la preturi asemănătoare cu cele de ev.power!!!)

#3569
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Rectific - consumul meu zilnic uzual este de 35-40A nu V, la48V și caut un pack de 2VPb flooded mai omorât așa să o mai lungesc vreo 2 ani și apoi să experimentez niște gânduri de-ale mele dar la un preț corect deEOL (end of life )nu "regenerat"(adică varză și super încărcat !!!-și eventual niște șocuri din condensatori pentru ruperea punților de oxid)și după ce îi folosești tu o lună laPsoc (partial state of charge )vezi că mai au 30%capacitate  (nu 90)și ai plătit pe ei de5-8 ori prețul Pb - ului la reciclare! Chiar nu a "murit"pana acuma nici un pack de opzs -uri de când se fac ele??Întreb și eu?Aștept și eu-"time is on my side "!

#3570
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Ca si performante (pe hartie), suna foarte interesant aceste baterii LTO. In schimb, pretul lor este unul inca destul de mare. Ca sa dai aproape 83 euro + TVA pentru un acumulator de 2,4V@40Ah, mie mi se pare destul de scump. Un banc de 48V inseamna 20 de baterii, cu o energie stocata de 1,92 kWh la un pret de ~1.660 euro + TVA. Ca sa faci un banc de 100Ah ar costa ~4.150 euro + TVA.
Un banc de LFP 48V@100Ah ar costa ~2.070 euro + TVA.

#3571
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,337
  • Înscris: 29.05.2004
o corectie pentru : Un banc de LFP 48V@100Ah ar costa ~2.080 euro + TVA.  cu tot cu TVA si transport.   (acest model : http://www.ev-power....ROMO.html?cur=1)

#3572
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Corectia ta este valabila doar luna asta si doar pentru Sinopoly. Posted Image
Avand in vedere ca LTO nu au reducere, atunci comparatia corecta se face la preturile de lista nereduse.

#3573
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postroxtm, on 25 februarie 2016 - 09:22, said:

Doega -de asta spuneam să nu te grăbești piața acumulatorilor e în toiul unor schimbări majore, apar tehnologii noi care în ceva timp o să fie și la preturi mai OK.
Problema e ca trebuie sa ma grabesc. Ma cunosc, daca nu cumpar bateriile intr-o luna-doua, se duc naibii banii.

Daca am calculat corect, mie imi iese la 48V 40AH pe la 2000 EUR + 400EUR TVA iar la 1C, conform calcului de mai jos am o descarcare maxima excelenta de 2.3 KWh insa doar 1.8 KW la 80% DOD.
Are multe avantaje DACA alea jdemii de descarcari la 1C sunt reale.
Dar ce fac eu care am nevoie de un minim 5KW pe zi??
La NI-FE, cu 3000 EUR am 3KW la 50% DOD.

Am calculat corect?

V   Buc  Ah  Pret  P_W    Pret
2,4   24   40  83   2304   1992

#3574
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Dacă aia 3000 sunt pentru 20 bucăți deci la 24V comparația de prețuri nu e valida iar dacă te-ai gândit sa iei 40b Ni fe de capacitate mai mică n - o să lucreze prea bine la consumatori mari (am mai spus că le place laC 5 pe descarcare)și dacă o să le chinui așa nu știu câte cicluri o să te țină. Un pack corect e40×250A dar care te duce în 6 mii-aici m - am blocat și eu.Daca mai scad preturile la LFP sau o ofertă ceva eu zic.....dar ce știu eu :fiecare după necesități!

#3575
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Cum spuneau colegii mai sus ai nevoie de 20 de buc la LTO.
Eu nu înțeleg de ce vrei neapărat să începi cu bateriile? Ia panourile, eventual un invertor on grid căruia  mai târziu sa-i simulezi rețeaua cu un invertor offgrid mai deștept și abia apoi să -ți faci probleme cu bateriile -și în felul acesta te poti bucura de ce ai și poti folosi eventual. ..

#3576
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008

View Postdoega, on 25 februarie 2016 - 13:41, said:

...
Am calculat corect?

V   Buc  Ah  Pret  P_W    Pret
2,4   24   40  83   2304   1992
Dupa cum am scris mai sus, pentru un banc pe 48V ai nevoie de 20 baterii (nu 24). In acest caz, energia stocata este de 1.920 Wh. Pretul de 82,67 euro/buc este fara TVA-ul din Cehia, adica 21%. Deci pretul final este de 1.653,40 euro + TVA (21%) = 2.000,62 euro, la care mai pui transportul.
Problema este: ce reusesti sa faci cu doar 2 kWh si pentru cat timp? Renteaza la momentul actual sa dai cca. 1 euro/Wh (cam asa reiese raportul intre energia stocata in LTO si pretul lor)?

#3577
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postroxtm, on 25 februarie 2016 - 14:18, said:

Un pack corect e 40×250A dar care te duce în 6 mii - aici m-am blocat și eu.
Acum iau 20buc x1.2V x 250Ah = 3000EUR care la C5 descarc 1.2KWh (suficient pentru mine). Apoi mai iau inca pe atat ca sa am backup pentru 3-4 zile fara aport de energie foarte mare (dar si fara: boiler, TV, spalat, calcat, hidrofor).
Daca as fi luat 40 buc pretul/buc ar fi fost mai mic dar nu am bani. Cămătarul la care lucrez intarzie de 2 luni un imprumut. Si cum nu mai este interesat nimeni de NI-FE...
PS De doua zile e Katrina (uraganul) pe la mine si azi noapte era o bubuiala afara de numa numa. Azi dimineata erau portile mele larg deschise. Daca era gata eoliana, aveam lejer 6KW/zi chiar si cu randamentul mic al NI-FE.

LE Pt vast: La NI-FE e 0.5 EUR/Wh
LLE Pt roxtm: Nu voi face niciodata ongrid. Nici daca bag curentul in pamant. Cei care sunt ongrid or sa vada in cativa ani de ce. Incep direct cu bateriile NI-FE pentru ca asa sunt eu facut, stiu ca la mine provizoriu este definitiv.

Edited by doega, 25 February 2016 - 16:40.


#3578
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

View Postdoega, on 25 februarie 2016 - 16:18, said:


Daca era gata eoliana, aveam lejer 6KW/zi chiar si cu randament...
.
Zici tu?Posted Image pe furtuna?Posted Image .....poate......nu

#3579
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
@ doega colegul roxtm se referea la un on grid virtual nu sa bagi curentul in retea ci sa te folosesti de ia astfel cu investitie minima te bucurai de beneficiile soarelui ,iar instalatia se adapta ulterior pentru self consumption ,daca tot esti la inceput sfatul meu este sa mergi pe Lifepo4 in primul rand te gandesti ca poti ajunge cu garantia pana la 10 ani lucru care da oarecare incredere

#3580
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
@cristiBMW320 Am inteles, multumesc!

Ce ma nedumereste este de ce imi recomandati alte baterii pentru inceput care sunt mai pretentioase si mai scumpe. Nu e ironie, dar nu inteleg de ce as da pentru inceput 1100 de euro pe 90Ah/12v cu 5000 de cicluri ipotetice la 50%.

Tot pe Ni-Fe vreau sa merg. Cineva din State care si-a comandat tot din China, demonteaza dupa 4 ani multe mituri cu privire la Ni-Fe. Randamentul este mult mai mare de 60%, autodescarcarea e mult mai mica si oricum nu conteaza, dupa 20 de ani ai cel putin 80% din capacitate daca schimbi electrolitul ai 100%. A, si el tine bateriile intre -35 si +30 de grade.

Imi cer scuze pentru ieri, eram la munca si am scris comment-ul la 10 apoi sedinte, probleme si l-am postat la 14.

Ultima oferta: 40 buc x 250AH x 96.15USD = 3846USD + 200USD transport la Constanta + 1010USD transport Constanta-Bucuresti. Deci 4400 euro in Constanta cu tot cu TVA. Dar cu ce le aduce fratilor din Constanta, cu Maybach-ul lu Gigi?
Astept oferta pentru 20buc dar e greu cu Chinengleza:
===========
40pcs TN250 FOB Shanghai price is $96.15usd/pcs
the sea freight from Shanghai port to CONSTANTA need $200.00usd
the freight from Shanghai port to Bucharest is about $1210.00usd
so i suggestion you choose to pick up goods on Constanta port.
each shipping the sea freight need add once, 40pcs shipping togerther is more better than separate 2 groups(20pcs& 20pcs).
if you want to the other 20pcs working in December, it's no effective the goods quality for storage.
===========
LE Am primit si pentru 20buc: 97 usd + 200USD transport la Constanta + 1010USD transport Constanta-Bucuresti. Cele din atasament. Insa poza este GN250(NI-CD) si altul TN250.

Attached Files


Edited by doega, 26 February 2016 - 11:45.


#3581
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,337
  • Înscris: 29.05.2004
de unde ai inteles tu ca sunt "mai pretentioase" ?  citeste mai cu atentie

#3582
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postpexic, on 26 februarie 2016 - 15:11, said:

de unde ai inteles tu ca sunt "mai pretentioase" ?  citeste mai cu atentie
De aici:
Battery check and match any individual cell or battery is done by charging the cells in series, connecting the charger to each individual battery. Checking the battery status and any match is recommended to perform these intervals (ie, discharge / charge cycle):
first charge
after the first cycle
after the 5 cycles
after the 20 cycles
after the 50 cycles
possibly followed by further the anomalies detected about once every 50 to 200 cycles

Cum fac sa aflu si sa tin minte cate cicluri au avut? La fiecare 50 de cicluri desfa-le, masoara-le. Si de ce sa fac asta, nu cumva se asteapta ca unele sa cedeze??
Mai bine ma mai insor o data, are ciclurile mai rare!

Edited by doega, 26 February 2016 - 17:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate