Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Reziliere Romtelecom - este asa de greu?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 23.09.2010
Am doar abonament linie telefonica fixa (o tin in virtutea inertiei, mai mult sa vorbesc cu batranele din neam). Ma falicit ca am rezistat tentatiilor sa ma abonez la TV si internet!
De curand, am inceput sa fiu sunat zilnic, de catre robot, in special purtatorul mesajului unui candidat la locale, demagog agresiv, tigan, fost gratargiu, imbogatit ilicit. Bine-nteles, telefoane primite la ore nepotrivite. Azi am primit un mesaj care incepea cu "maestrul ion cristoiu ...". Am ajuns ca pe banii mei sa ma bombardeze toti infectii cu mesaje de tip spam. Totul cu complicitatea RTC, deoarece la numarul apelantului, apare "Private Caller".
M-am gandit sa fac plangere la OPC, dar o eventuala amendare a RTC (putin probabila) ar duce la marire de tarife, ca angajatii RTC, se pipi in capul nostru. Cel mai bine: sa ramana astia fara clienti! Eu unul o sa contribui cat mai curand la asta, cu puterile mele modeste  :peacefingers:

#20
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Eu inca sunt abonatul lor la linia fixa,si voi mai fi mult si bine cat timp va exista voce zero :)

#21
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Presupun ca utilitatea acelui telefon fix se rezuma indeosebi la primirea apelurilor.
Ma indoiesc ca vorbesti mai mult de cateva minute pe luna la un tarif de 10 centi/minut in reteaua lor fixa.

Tocmai ce mi-a venit in minte o comparatie :D
RTC: 1 Euro = 10 minute in retea
RDS: 1 Euro = nelimitat in retea

Edited by danutz1, 07 June 2012 - 09:35.


#22
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postdanutz1, on 7th June 2012, 10:06, said:

RDS: 1 Euro = nelimitat in retea
Iar 2 EUR (plus TVA) - nelimitat in TOATE retelele fixe

#23
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Postdanutz1, on 7th June 2012, 10:06, said:

Presupun ca utilitatea acelui telefon fix se rezuma indeosebi la primirea apelurilor.
Ma indoiesc ca vorbesti mai mult de cateva minute pe luna la un tarif de 10 centi/minut in reteaua lor fixa.
Da,mai mult primesc apeluri (si alea extrem de rar),insa atata timp cat e gratis de ce sa nu-l tin? Pentru apeluri in RTC am 800 de minute de pe Cosmote,insa chiar nu am nevoie.

View Postdacis2, on 7th June 2012, 12:54, said:

Iar 2 EUR (plus TVA) - nelimitat in TOATE retelele fixe
Poa' sa coste si un cent,nu merita dat. Nu mai foloseste nimeni fix in ziua de azi. Voi nu preferati mai degraba sa vorbiti de pe mobil? Asadar cine ar dori fix?

Edited by boy4ever, 07 June 2012 - 19:16.


#24
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Eu am fixomobil pentru bunici care nu se descurca cu mobilul. II apelez si ma pot apela oricand, deci pentru mine este foarte util.
In cazul meu platesc 3 euro cu TVA inclus pentru fix+mobil+30 min nationale+nelimitat in retea. Cred ca se fac mai bine de 4 ani de cand am renuntat la RTC.

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
În principiu, nu știu ce vă roade faptul că vă vin facturi, atâta timp cât aveți la mână un contract și o confirmare a înregistrării cererii de reziliere, nu mai trebuie plătită nici o factură, pe contract scrie clar că rezilierea se face în termen de xx zile.
Și da, protecția consumatorului rezolvă problema instant (o spun din experiență), pentru că e vorba de o amendă de zeci de ori mai mare decât valoarea abonamentelor.

Romtelecom duce o politică de păcălire a abonatilor care le aduce câteva procente în plus pentru scurt timp, dar pe termen lung erodează baza de clienți.
Astfel de practici îmi sunt cunoscute atât direct cât și indirect.

View Postdanutz1, on 7th June 2012, 23:11, said:

Eu am fixomobil pentru bunici care nu se descurca cu mobilul. II apelez si ma pot apela oricand, deci pentru mine este foarte util.
In cazul meu platesc 3 euro cu TVA inclus pentru fix+mobil+30 min nationale+nelimitat in retea. Cred ca se fac mai bine de 4 ani de cand am renuntat la RTC.
Problema e că nemernicii au cumpărat Zapp care era o alternativă bună pentru telefonie pentru rural. Digi este iar bun de exemplu, dar nu merge peste tot.

View Postboy4ever, on 7th June 2012, 19:15, said:

Voi nu preferati mai degraba sa vorbiti de pe mobil? Asadar cine ar dori fix?
Io de exemplu prefer să vorbesc pe Voip (Skype sau SIP) nu doar din motive financiare, cât și din motive de calitate.

#26
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postboy4ever, on 7th June 2012, 20:15, said:

. Voi nu preferati mai degraba sa vorbiti de pe mobil? Asadar cine ar dori fix?
  Eu.
Primesc apeluri  internationale pe fix.
Cel care ma suna are multe minute catre UE fix,iar telefonul fix se deviaza daca nu raspund catre Digimobil,asa ca mobilul Digi are numar de fix si mobil.

#27
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 03.04.2007
Greu sa te lupti cu idiotii...
Moartea la telefon, numai la Romtelecom!
http://forum.softped...hp/t766276.html

Edited by csachiri, 15 June 2012 - 05:03.


#28
Reziliere22

Reziliere22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2013
Toti care vad acest mesaj va rog frumos spunetile tuturor prietenilor, apropiatilor etc sa nu isi faca viata lor contract cu romtelecom!

#29
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Astia care dau cu semnatura asa sa fie dat se oftica primii. Da cititi si voi inainte contractul sau intrebati ce scrie acolo.

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,039
  • Înscris: 14.10.2008
Reziliere22, super tare. Posted Image Nu neaparat contractul nou este problema ci felul in care se prelungeste telefonic, din cauza caruia eu nu puteam rezilia in 2011-2012 un contract care practic exista din 2003. Telefonic fara nici o semnatura s-au adaugat 3 ani si inca un serviciu inutil. In 2013 se poate cu o suma cat de cat modica.

#31
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Da neaceasca nu ai reziliat inca?  La tine e mai ceva ca in Tanar si nelinistit. Nu se mai termina veci povestea cu rezilierea :))

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,039
  • Înscris: 14.10.2008
Urmeaza, o sa mai zic doar cand s-a realizat deja, nici nu-mi vine sa cred ca sunt atat de aproape.

#33
claudease

claudease

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.01.2009
nu e greu frate. ma faceti sa rad.
astea sunt regulile jocului. le respecti, fie ca le intelegi sau nu si ajungi acolo unde vrei tu :-)
daca nu intelegi... Sa ai noroc! :-D

#34
pluticoman

pluticoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 31.03.2007
sal stie cineva cat este taxa de rezilere  a unui contract de cele 3 servicii (dolce+net+ fix) facute  in  2012 februarie pe 2 ani  telefonic  deoarece eu nu am primit  contract de la ei sa ma  pot  documenta eventual acolo

#35
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Suna la ei si intreaba.

#36
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Cu cat mai ai mai bine pastreazale decat sa platesti taxa sau abonamentele lunare pana in februarie 2014. De ce sa platesti niste servicii pe care nu le folosesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate