Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#19909
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postalin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 12:07, said:

schimbatorul e sub forma unui cub,dar nu cu 2 capete libere ci doar cu un capat liber,evacuarea fumului se face prin partea superioara,un burlan rotund de 15 cm.
Soba din dreapta plitei ,din camera plitei are acum 115 cm latime si 160 inaltime dar are soclu de 50 cm si se incalzeste de la soclu pana la capacul sobei,adica 110 cm/115cm suprafata radianta.
Vreau sa pun schimbatorul si focarul sobei in capatul plitei,in forma de T. Aici partea lunga sa fie plita a carui focar sa nu treaca prin schimbator, iar partea scurta sa fie focarul sobei si schimbatorul. Plita fiind folosita ocazional,va avea in capatul focarului un suber sau ceva sa fie acoperit spatiul de iesire din focarul plitei,cat timp este folosit focarul din soba si registru. Iar cand voi face foc sub plita sa ridic suberul,sa se duca in focarul sobei si al registrului.
Am adormit si m-am trezit...discutia asta cu o soba cu plita si doua focare nu s-a mai purtat zilele trecute?Posted Image

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 11:58, said:

Din partea mea  pentru un singur calorifer ...acest ""cazan"" este un schimbator imens ...este invers proprtional  cu orice  instalatie  de incalzire ...
Marimea/capacitatea /volumul  schimbatorului , ca si cantitate de apa... trebuie sa fie mult mai mica fata de cantitatea de apa din intreaga instalatie ...atunci va fi si usor de incalzit  , consum de lemne  mai mic si nici nu ar incurca arderea  sau tirajul ...

Sunt sobe cu un asemenea bazin in care se incalzeste o cantitate de apa, si este folosita ca apa   calda menajera ,

Din nestiinta  s-au incurcat ideile , crezand ca merge si pentru incalzirea cu calorifere ...o merge ...ceva ...dar  cum merge ...cu ce eforturi .su ce costuri si rezultate ...?
Mi-ati citit gandurile!?Posted Image

#19910
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 11:58, said:


Din partea mea  pentru un singur calorifer ...acest ""cazan"" este un schimbator imens ...este invers proprtional  cu orice  instalatie  de incalzire ...


Din nestiinta  s-au incurcat ideile , crezand ca merge si pentru incalzirea cu calorifere ...o merge ...ceva ...dar  cum merge ...cu ce eforturi .su ce costuri si rezultate ...?
Acum am montat un singur calorifer de fonta cu 10 elementi dar mai am de montat unul de 12,altul de 6 si boilerul cu serpentina.
Am o pompa de recirculare si un vas de expansiune deschis. Si se incalzeste bine caloriferul,pompa o tin la prima treapta iar camera unde este caloriferul,lipita de casa si 3 pereti grosi de 20 cm din osb polistiren vata si rigips.Cand au fost -16 afara,in interiorul ei erau 17,fara foc in soba peste noapte.

#19911
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postalin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 12:20, said:

Acum am montat un singur calorifer de fonta cu 10 elementi dar mai am de montat unul de 12,altul de 6 si boilerul cu serpentina.
Am o pompa de recirculare si un vas de expansiune deschis. Si se incalzeste bine caloriferul,pompa o tin la prima treapta iar camera unde este caloriferul,lipita de casa si 3 pereti grosi de 20 cm din osb polistiren vata si rigips.Cand au fost -16 afara,in interiorul ei erau 17,fara foc in soba peste noapte.
Aha! Camera incalzita cu calorifer nu facea parte din "chitul de casa" descris mai devreme.Posted Image Reintra in discutie registrul, mai ititel, totusi, zic eu.

Edited by gheorghe1mihai, 21 January 2019 - 12:25.


#19912
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgheorghe1mihai, on 21 ianuarie 2019 - 11:45, said:

Se cunoaste faptul ca aerul este cel mai bun izolator.

Pai asa la prima vedere, la modul general, asi spune ca nu prea ca doar se foloseste  si la transferul de caldura cum ar fi si in cazul  semineelor clasice care incalzesc si prin convectie dar nu numai.  In anumite conditii da,  poate fi cand aerul este inchis in spatii (faguri sau fibre) foarte mici unde unde convectia este minima (lina , vata, polistiren , etc, etc).

Edited by csomi, 21 January 2019 - 12:42.


#19913
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Pentru Alin..



Bun ...asta e ..mergem mai departe ...ma gandesc la o ideie, sa vedem daca esti deacord ..dar pana atunci  o sa pun o imagine cu un cub ..ne imaginam "" cazanul"" tau e un cub,  arata pe care latura e  intrarea in cazan si pe care latura e iesirea gazelor  si apoi  pe care latura sunt tevile de tur si retur apa ...

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 21 January 2019 - 12:47.


#19914
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postcsomi, on 21 ianuarie 2019 - 12:33, said:

Pai asa la prima vedere, la modul general, asi spune ca nu prea ca doar se foloseste  si la transferul de caldura cum ar fi si in cazul  semineelor clasice care incalzesc si prin convectie. In anumite conditii da,  poate fi cand aerul este inchis in spatii (faguri sau fibre) foarte mici unde unde convectia este minima (lina , vata, polistiren , etc, etc).
Posted Image Evident ca, ma refeream la aerul "captiv" ca material izolator. Porothermul si BCA-ul (sa dau alte exemple), functioneaza cu succes pe acelasi principiu.
Tavanul "fals" este utilizat eficient de catre unii constructori, astfel incat sa constituie o bariera termica. Majoritatea, de pe la noi, folosesc tehnica tavanului "fals" doar pentru estetica.

Edited by gheorghe1mihai, 21 January 2019 - 12:45.


#19915
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
S-au intercalat postarile , sobei in discutie cu cele despre izolatie ...

Edited by ciobi_mar, 21 January 2019 - 12:45.


#19916
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Au fost peaici si mai mari intercalari cu postari off topic la greu...avem beciurile pline de tocana de legume, zacusca  si alte bunatati traditionale Posted Image

#19917
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 12:44, said:

S-au intercalat postarile , sobei in discutie cu cele despre izolatie ...
Fiti, va rog, ingaduitor. Sper ca nu se va repeta. Indraznesc sa spun ca ajuta la cresterea eficientei functionarii sobei.Posted Image
Fiti sigur ca, urmaresc postarile legate de soba in discutie.

#19918
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postgheorghe1mihai, on 21 ianuarie 2019 - 12:55, said:

Fiti, va rog, ingaduitor. Sper ca nu se va repeta. Indraznesc sa spun ca ajuta la cresterea eficientei functionarii sobei.Posted Image
Fiti sigur ca, urmaresc postarile legate de soba in discutie.
ok ...nu-i problema ..cand am vazut ca s-au intercalat am vrut sa editez si sa citez postarea precedenta, dar,  nu mi-a reusit ...si a iesit inca un post care se repeta ...care nu avea rost ..asa ca am scris si eu ceva acolo ...ca sau intercalat ...

Edited by ciobi_mar, 21 January 2019 - 13:04.


#19919
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 12:40, said:

Pentru Alin..



Bun ...asta e ..mergem mai departe ...ma gandesc la o ideie, sa vedem daca esti deacord ..dar pana atunci  o sa pun o imagine cu un cub ..ne imaginam "" cazanul"" tau e un cub,  arata pe care latura e  intrarea in cazan    si pe care latura e iesirea gazelor  si apoi  pe care latura sunt tevile de tur si retur apa ...
Pe latura DCDC  se afla intrarea
Pe latura DADA se afla tur-retur
Pe latura ABCD se afla iesirea gazelor.

#19920
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgheorghe1mihai, on 21 ianuarie 2019 - 11:45, said:

......Nu este cam riscant sa instalati acele bidoane cu apa, peste nivelul solului? Ce solutie aveti pentru perioadele de iarna in care, ipotetic, nu veti incalzi casa?....
Este riscant insa nu pt temperaturi, ci doar in ideea ca peste foarte multi ani materialul plastic ar putea imbatrani si s-ar fisura. Risc destul de redus deoarece plasticul imbatraneste doar expus la soare...Totusi pentru aceasta vreau sa prevad de la inceput o folie de plastic dedesubt, lipita asemanator foliei de solar si prevazuta cu scurgeri in cateva locuri, cu varsare in sistemul de aerisire al balotilor (care a fost prevazut deja pentru eliminarea eventuala a umiditatii din baloti cu ajutorul aerului si consista in cateva tevi goale si gaurite din loc in loc in partea de sus, din polietilena neagra ptr tevi de apa, asezate strategic la fiecare rand de baloti deci la 1 metru si care comunica in doua distribuitoare de aer, unul input si unul output; scurgerea apei in caz ca apare, dar si a condensului cand este cazul, se face gravitational intr-o teava colectoare unica, transversala, toate celelalte fiind legate la aceasta) peste tot sub stratul de bidoane, deasupra OSB-ului. Costurile sunt mici deoarece teava este ieftina si nu trebuiesc decat vreo 80m de teava ptr toata trebusoara.

In ceea ce priveste insa temperaturile, riscurile sunt zero deoarece casa va fi locuita permanent si atunci temperatura in acest strat va fi intre 24 si 26 grade, poate cu exceptii de cateva zile daca as fi plecat vreodata de craciun/revelion intr-o minivacanta, cand ar scadea asimptotic, incepand de la 1 grad pe zi, daca n-ar mai functiona compostorul; dar in pricipiu acesta va functiona non-stop.

View Postgheorghe1mihai, on 21 ianuarie 2019 - 11:45, said:

.....In plus, nu vad o functionare coerenta a mixului pamant-apa, in varianta intercalata. Se va forma o suprafata cu temperaturi diferite, avand in vedere caracteristicile diferite ale materialelor (apa si pamant).....
Eu o vad insa foarte coerenta, ptr ca "acumulatorul" pamant/apa are o capacitate foarte mare si in schimb puterea (fluxul termic) ceruta din el este foarte mica. Nu uitati ca, in principiu, casa mea consuma doar 36kWh pe zi in miezul iernii si doar 10-20kWh/zi in perioadele de tranzitie (toamna si primavara)

Imi pare rau ca e oarecum off-topic toata aceasta chestiune; am continuat insa cu explicatiile, pt ca mi-am zis ca e util de stiut (ca un intermezzo) pentru toti participantii ca exista solutii pentru a diminua mult necesitatea de caldura, chiar daca topicul este despre sobe, caci vor veni vremuri (aproape ca au venit deja....) cand agregatul de incalzire al casei va trebui sa lucreze corelat cu alte chestiuni, pentru a face fata preturilor tot mai mari la combustibili.

Edited by addysoftware, 21 January 2019 - 13:20.


#19921
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postaddysoftware, on 21 ianuarie 2019 - 01:08, said:

  • peste OSB voi incerca sa fac rost si sa asez un mare numar de bidoane de plastic pline cu apa, turnand si pamant printre ele, apa (si pamantul) vor servi ca acumulator termic, in special pentru toamna si primavara, dar intr-o mica masura si iarna, captand energia soarelui care intra prin ferestre; in perioada rece (sept-iunie) va servi si ca tampon termic (puffer, dar fara circulatie de fluide, ci doar termic, intrinsec) pt sistemul de incalzire in pardoseala. Daca reusesc sa fac acest strat din doua randuri de bidoane, ar fi ideal, cu toate ca are o masa considerabila. Daca nu, macar un rand.

Am intalnit pe undeva ceva asemnator ca principiu doar ca acolo era fara beci, pe sol sa pus un strat de spuma de sticla (sticla celulara) peste care sa venit cu un strat de zeolit care avea un sistem de "irigare" care in functie de ce se dorea se umezea  zeolitul pt a creste conductibilitatea sau masa de acumulare peste care era sapa ...dar cum functioneaza in realitate acest sistem nu am informatii.

Edited by csomi, 21 January 2019 - 13:18.


#19922
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postalin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 13:03, said:

Pe latura DCDC  se afla intrarea
Pe latura DADA se afla tur-retur
Pe latura ABCD se afla iesirea gazelor.
e bine asa ..

Attached Files



#19923
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 12:44, said:

S-au intercalat postarile , sobei in discutie cu cele despre izolatie ...
Pai sunt doua interese. Interesul tau pt a-l invata ceva bine pe Alin, si interesul lui Csomi de-a invata ceva de la @addy.  Nu-i nimic grav, fiecare are dreptul la invatatura.  Sper sa nu abandonezi si sa invete Alin ceva, chiar are nevoie. Apoi tre sa recunoastem ca @addy e interesant...

#19924
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 13:20, said:

e bine asa ..
Cubul va fi in focar sau in afara lui, pe traseul fumului?

#19925
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postgheorghe1mihai, on 21 ianuarie 2019 - 13:31, said:

Cubul va fi in focar sau in afara lui, pe traseul fumului?
  ..sa vedem ce zice Alin ..
Eu ma gandesc  sa nu  faca doua focuri  in doua focare ... sa faca doar un focar in care este intercalat ""cazanul""  cum ii zice el ..

#19926
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postciobi_mar, on 21 ianuarie 2019 - 13:36, said:

  ..sa vedem ce zice Alin ..
Eu ma gandesc  sa nu  faca doua focuri  in doua focare ... sa faca doar un focar in care este intercalat ""cazanul""  cum ii zice el ..
Din punct de vedere functional, este frumos sa stii ca ai alternative de utilizare a sobei, dupa necesitati. Cand vine vorba de pus in practica, intervin niste costuri suplimentare (samota, subere s.a.). Alin ar trebui sa puna toate astea pe o hartie (efort/efect). Apoi, cred ca se vor gasi, aici, solutii tehnice pentru acoperirea cerintelor sale.

Edited by gheorghe1mihai, 21 January 2019 - 13:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate