Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#19873
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postaddysoftware, on 20 ianuarie 2019 - 16:20, said:

Oricum, am facut deja beciul (mai am sa torn placa). Desigur, e mai mult si ca bani si ca amprenta de carbon decat "doar o jumatate de metru); e aproape dublu la costuri si la fel din pct de vedere ecologic; In schimb, am acolo un beci, un depozit foarte mare si foarte bun si o camera tehnica.
Dar multumesc oricum. pt ca ai dreptate ref la respectiva crestere de pret, care nu e deloc proportionala.

Merita investitia, eu am decat un beci ptr muratturi vin si tuica..:) in schimb toate catrafusele care nu am nevoie le duc in pod si asta inseamna niste scari de urcat in plus, etaj si pot..asa la subsol era mai simplu, si-un atelier Brico merge la fix acolo.

View Postlicap, on 20 ianuarie 2019 - 16:22, said:


Ion si Gheo se intalnesc in padure. Gheo ducea in brate un dihor viu.
Ion:
-Ma, Gheo, ce faci,ma, cu dihorul?
Gheo:
-Apai, ma, la iarna, cand o fi frig, il pun la picioare sa-mi fie cald.
Ion:
-Ma, da pute, ma!
Gheo:
-No, las, ca se obisnuieste el!


Tare rau! Posted Image

#19874
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postaddysoftware, on 20 ianuarie 2019 - 16:20, said:

Oricum, am facut deja beciul (mai am sa torn placa). Desigur, e mai mult si ca bani si ca amprenta de carbon decat "doar o jumatate de metru); e aproape dublu la costuri si la fel din pct de vedere ecologic; In schimb, am acolo un beci, un depozit foarte mare si foarte bun si o camera tehnica.
Dar multumesc oricum. pt ca ai dreptate ref la respectiva crestere de pret, care nu e deloc proportionala.

Un subsol e mare lucru la o casa. Cand am construit casa, din prostie, cu toate ca am facut fundatie inalta, mi-o fost frica sa fac un beci sub casa. Am vazut la cineva un subsol inundat, mucegaiuri si am ezitat. Rau am facut.
Dupa cativa ani, ducand dorul unui beci, am sapat langa zidul casei si mi-am facut un beci. Il folosim ca depozit de legume, camara pt alimente, crama,  acolo am si fantana.  Acum , zic ca daca esti un pic de gospodar, nu se poate sa nu ai un pic de beci.

#19875
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postlicap, on 20 ianuarie 2019 - 16:50, said:


Un subsol e mare lucru la o casa. Cand am construit casa, din prostie, cu toate ca am facut fundatie inalta, mi-o fost frica sa fac un beci sub casa. Am vazut la cineva un subsol inundat, mucegaiuri si am ezitat. Rau am facut.
Dupa cativa ani, ducand dorul unui beci, am sapat langa zidul casei si mi-am facut un beci. Il folosim ca depozit de legume, camara pt alimente, crama,  acolo am si fantana.  Acum , zic ca daca esti un pic de gospodar, nu se poate sa nu ai un pic de beci.

Hai ca devenim off topic :)...si eu am avut in gand subsol pe toata casa dar nu aveam nici apa nici canal pe strada, dupa 5 ani m-am bransat ca retea, intr-adevar poate fi o problema inundarea subsolului daca ....canalul colector nu este la o adancime rezonabila, merita un beci macar, am prieteni cu casa...si facute dupa mine si le-am sugerat sa-si faca un beci sub casa, unul a facut in exterior si regreta ca nu la facut la interior, celelalt ce sa mai zic, tine muraturile intr-o camara. Una dintre parerile mele de rau este legat de fantana care este in exterior, merita facuta in beci.

#19876
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postaddysoftware, on 20 ianuarie 2019 - 16:20, said:

Oricum, am facut deja beciul (mai am sa torn placa).
...

Ruperea termica intre placa si pereti cum sau cu ce va fi, ca material ?

Edited by csomi, 20 January 2019 - 18:35.


#19877
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postaddysoftware, on 20 ianuarie 2019 - 16:20, said:

Oricum, am facut deja beciul (mai am sa torn placa). Desigur, e mai mult si ca bani si ca amprenta de carbon decat "doar o jumatate de metru); e aproape dublu la costuri si la fel din pct de vedere ecologic; In schimb, am acolo un beci, un depozit foarte mare si foarte bun si o camera tehnica.
Dar multumesc oricum. pt ca ai dreptate ref la respectiva crestere de pret, care nu e deloc proportionala.
Felicitari, si spor in continuare, sunt curios cum va iesi soba, daca iti permite spatiul si/sau arhitectura poate poti atasa si o lejanca langa ea, o recomand din proprie experienta, este ceva minunat sa stai tolanit pe ea.

#19878
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Salutare!
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi de la dimensionarea unei sobe si pana la constructia ei?
Am mai rasfoit net-ul,am mai inteles cat decat dar mai sunt cateva elemente,pe care nu stiu sa le introduc. Soba e prevazuta a fi construita la vara dar aceasta perioada e numai buna de documentat. Va multumesc si in acelasi timp imi cer scuze daca deranjez.

#19879
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 19:25, said:

Salutare!
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi de la dimensionarea unei sobe si pana la constructia ei?
Am mai rasfoit net-ul,am mai inteles cat decat dar mai sunt cateva elemente,pe care nu stiu sa le introduc. Soba e prevazuta a fi construita la vara dar aceasta perioada e numai buna de documentat. Va multumesc si in acelasi timp imi cer scuze daca deranjez.
Nu-i nici un deranj d-le ..poti incepe cu intrebarile fara jena ...

#19880
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 19:25, said:

Salutare!
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi de la dimensionarea unei sobe si pana la constructia ei?

Pt asta suntem pe aici, omule. Spune ce te doare.   O sa te indrumam pas cu pas.  Daca o mai luam pe aratura, nu dispera. Polemicile au fost intotdeauna importante in evolutie.  Bine ai venit.Posted Image Posted Image Posted Image
Cred ca dupa nume esti moldovean. Tre sa ne spui un banc cu moldoveni. Ar fi singura conditie ca sa te ajutam oleaca.

Edited by licap, 20 January 2019 - 19:47.


#19881
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012
De sezon : E atat de frig , incat am vazut un ti gan cu mainile in buzunarele lui !

Edited by tonyst, 20 January 2019 - 20:02.


#19882
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Ok,va multumesc! Am 2 camere cu usa intre ele. Suprafata lor totala e de 25 mp si inaltimea de 2,15,tavane izolate cu rigips si vata minerala. Casa e de chirpici cu grosime de 50 cm si plus tencuiala pe exterior si interior.Avem o avansoba momentam,facuta de mine,de vreo 4 ani...calduroasa ,facuta din caramida de samota si invelita cu gresie,anul acesta am adaugat si un cazan cu apa de 50*70*35 care imi incalzeste caloriferul dintr-o incapere de cca 8 mp.
Hornul casei are dimensiune de 30*30 int,pleaca de pe soclu sobei care are60 cm/h cu portita de curatare la baza si cred ca are inaltime totala in casa,pod si peste acoperis de cca 7m. Peste acoperis are 1 m si trece peste coama cu 30 de cm.
soba actuala nu are un tiraj bun,cand deschid portita sa pun.lemne iese fum,cand se inclazeste putin afara nu mai trage,are un labirint de fumuri...
As dori sa construiesc o soba,cred ca in clopote ar fi ceva mai pretabila si mai buna. In ea as dori sa introduc cazanul care cred ca va fi pozitionat deasupra focarului,aici nu stiu unde sa il pun sigur.
As dori sa pun caramida de zidarie sau samota pe latime si sa o imbrac cu ceva gresie ,faianta sau teracota si sa fie un buget mic,2-3000 lei.
Inca o data va multumesc de timpul acordat citirii.

View Postlicap, on 20 ianuarie 2019 - 19:38, said:


Pt asta suntem pe aici, omule. Spune ce te doare.   O sa te indrumam pas cu pas.  Daca o mai luam pe aratura, nu dispera. Polemicile au fost intotdeauna importante in evolutie.  Bine ai venit.Posted Image Posted Image Posted Image
Cred ca dupa nume esti moldovean. Tre sa ne spui un banc cu moldoveni. Ar fi singura conditie ca sa te ajutam oleaca.
Polemici sunt oriunde pe forumuri
Da sunt moldovean.
Nu am o.placere a le spune doar sa le ascult de la cineva.

#19883
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 20:08, said:

Ok,va multumesc! Am 2 camere cu usa intre ele. Suprafata lor totala e de 25 mp si inaltimea de 2,15,tavane izolate cu rigips si vata minerala. Casa e de chirpici cu grosime de 50 cm si plus tencuiala pe exterior si interior.Avem o avansoba momentam,facuta de mine,de vreo 4 ani...calduroasa ,facuta din caramida de samota si invelita cu gresie,anul acesta am adaugat si un cazan cu apa de 50*70*35 care imi incalzeste caloriferul dintr-o incapere de cca 8 mp.

sa intelegem ... ai nevoie sa incalzesti   cu soba  cu plita( poate asa se zice la voi..  avansoba )  si  bazin de apa (cred ca  la asta ii zici tu cazan) un spatiu de 25 mp cu soba si 8  mp cu calorifere din  bazinul de apa (cazanul)..


View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 20:08, said:

Hornul casei are dimensiune de 30*30 int,pleaca de pe soclu sobei care are60 cm/h cu portita de curatare la baza si cred ca are inaltime totala in casa,pod si peste acoperis de cca 7m. Peste acoperis are 1 m si trece peste coama cu 30 de cm.
soba actuala nu are un tiraj bun,cand deschid portita sa pun.lemne iese fum,cand se inclazeste putin afara nu mai trage,are un labirint de fumuri...

Hornul are 30/30 cm pe exterior...sau pe interior ...oricum ar fi e enorm ...e foarte larg ..si
-incetineste viteza fumului .
- permite curentilor reci sa coboare in  jos pe horn ,gatuind tirajul ...
apoi constructia  sobei...gresita ... daca usa este mai sus, adica partea de sus a usii,este mai sus  decat intrarea in sistemul cu fumuri  , normal ca fumului ii este mai usor sa iasa intai afara in camera  pana inchizi usa ...

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 20:08, said:

As dori sa construiesc o soba,cred ca in clopote ar fi ceva mai pretabila si mai buna. In ea as dori sa introduc cazanul care cred ca va fi pozitionat deasupra focarului,aici nu stiu unde sa il pun sigur.


Acest cazan (bazin de apa )  daca e doar  pentru (calorifer)  instalatia  de incalzire , ar putea iesi din discutie si montarea unui registru ...

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 20:08, said:

Am 2 camere cu usa intre ele. .Avem o avansoba momentam,facuta de mine,de vreo 4 ani... si un cazan cu apa de 50*70*35 care imi incalzeste caloriferul dintr-o incapere de cca 8 mp.
Hornul casei are dimensiune de 30*30 int,pleaca de pe soclu sobei care are60 cm/h cu portita de curatare la baza si cred ca are inaltime totala in casa,pod si peste acoperis de cca 7m. Peste acoperis are 1 m si trece peste coama cu 30 de cm.

Ar fi bune niste poze (si o schita )a camerelor ..a sobei ..a cazanului ,cosului ..

Edited by ciobi_mar, 20 January 2019 - 20:55.


#19884
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postciobi_mar, on 20 ianuarie 2019 - 20:46, said:


sa intelegem ... ai nevoie sa incalzesti   cu soba  cu plita( poate asa se zice la voi..  avansoba )  si  bazin de apa (cred ca  la asta ii zici tu cazan) un spatiu de 25 mp cu soba si 8  mp cu calorifere din  bazinul de apa (cazanul)..

Da. E soba cu plita,dar la constructia iar acum la construirea sobei as dori sa ii fac focar separat pentru a fi folosita doar cand e nevoie.

Hornul are 30/30 cm pe exterior...sau pe interior ...oricum ar fi e enorm ...e foarte larg ..si
-incetineste viteza fumului .
- permite curentilor reci sa coboare in  jos pe horn ,gatuind tirajul ...
apoi constructia  sobei...gresita ... daca usa este mai sus, adica partea de sus a usii,este mai sus  decat intrarea in sistemul cu fumuri  , normal ca fumului ii este mai usor sa iasa intai afara in camera  pana inchizi usa ...
Aici aveti dreptate,portita focarului e mai sus decat intrarea in sistemul cu fumuri.

Acest cazan (bazin de apa )  daca e doar  pentru (calorifer)  instalatia  de incalzire , ar putea iesi din discutie si montarea unui registru ...
am nevoie de instalatia de incalzire... cazanul acesta a fost folosit cu succes cativa la un apartament. Nu e practic un bazin... are focar in interiorul lui. Eu l-am montat in capatul plitei si deasupra orificiului de evacuare a fumului in sistemul cu fumuri,dar nu trece prin focarul sau,fumul,doar se incalzeste de la flacara din focarul de sub plita...are randament bun doar ca raceste soba. Plita se incazeste de la primul foc,se incazeste aerul din casa dar soba inca mai are nevoie sa fie incalzita,de aceea as dori sa am focar aparte.

#19885
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 21:11, said:

am nevoie de instalatia de incalzire... cazanul acesta a fost folosit cu succes cativa la un apartament. Nu e practic un bazin... are focar in interiorul lui. Eu l-am montat in capatul plitei si deasupra orificiului de evacuare a fumului in sistemul cu fumuri,dar nu trece prin focarul sau,fumul,doar se incalzeste de la flacara din focarul de sub plita...are randament bun doar ca raceste soba. Plita se incazeste de la primul foc,se incazeste aerul din casa dar soba inca mai are nevoie sa fie incalzita,de aceea as dori sa am focar aparte.
OK , acest cazan e un schimbator de caldura..

-o poza cu el facuta cu telefonul , acolo local cat de cat  (nu ne intereseaza alte lucruri  de la tine din camera )...sau macar o schita desenata  cum este ,cum circula apa prin el ,cum  este pozitionat   fata de  foc ..

o posibila schita  de avansoba cu cazan  si un perete de incalzire  in fumuri (poate fi si   in 2 clopote)

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 20 January 2019 - 21:23.


#19886
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 21:11, said:

am nevoie de instalatia de incalzire... cazanul acesta a fost folosit cu succes cativa la un apartament. Nu e practic un bazin... are focar in interiorul lui. Eu l-am montat in capatul plitei si deasupra orificiului de evacuare a fumului in sistemul cu fumuri,dar nu trece prin focarul sau,fumul,doar se incalzeste de la flacara din focarul de sub plita...are randament bun doar ca raceste soba. Plita se incazeste de la primul foc,se incazeste aerul din casa dar soba inca mai are nevoie sa fie incalzita,de aceea as dori sa am focar aparte.
OK , acest cazan e un schimbator de caldura..cu focar in el , pai daca are focar  de ce nu faci  2 focuri deodata ...unul la plita si celalalt in cazan .... sa il ia focul si din interior  si din exterior, sau sa il montezi in asa fel  in  soba incat fumul sa treaca   prin el si prin exteriorul sau..e greu sa-mi imaginez ce ai  acolo asa pe ghicite ...

Edited by ciobi_mar, 20 January 2019 - 21:34.


#19887
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postciobi_mar, on 20 ianuarie 2019 - 21:33, said:


OK , acest cazan e un schimbator de caldura..cu focar in el , pai daca are focar  de ce nu faci  2 focuri deodata ...unul la plita si celalalt in cazan .... sa il ia focul si din interior  si din exterior, sau sa il montezi in asa fel  in  soba incat fumul sa treaca   prin el si prin exteriorul sau..e greu sa-mi imaginez ce ai  acolo asa pe ghicite ...
Focarul cazanului e.mic . Are 20l /30L si 40h.
M-am gandit sa il pun cumva ca o prelungire a focarului sobei ca mai apoi sa urce in sistemul de fumuri.

Edited by alin-asavoaie, 20 January 2019 - 21:47.


#19888
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 21:43, said:

Focarul cazanului e.mic . Are 20l /30L si 40h.
Ba nu e mic deloc ...  acum cum e montat  , pozitionat  fata de foc   unde bate flacara in interior sau pe exterior.......la bloc , sau in alta parte, cum a fost folosit ...chiar nu poti  pune o poza  sau sa faci un desen  cu creionul sa ne dam si noi seama ...

Edited by ciobi_mar, 20 January 2019 - 21:49.


#19889
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postciobi_mar, on 20 ianuarie 2019 - 21:15, said:


OK , acest cazan e un schimbator de caldura..

-o poza cu el facuta cu telefonul , acolo local cat de cat  (nu ne intereseaza alte lucruri  de la tine din camera )...sau macar o schita desenata  cum este ,cum circula apa prin el ,cum  este pozitionat   fata de  foc ..

o posibila schita  de avansoba cu cazan  si un perete de incalzire  in fumuri (poate fi si   in 2 clopote)
Revin maine cu poze.
schema de mai sus ar fi o idee buna. Ceva de genu asta e pozitionata soba.
In casa intrarea se face direct de afara fara hol,in camera unde este focarul,iar in cealalta camera e avansul.
Deci in stanga e focarul si in dreapta e avansul iar cosul de fum in coltul camerei pe peretele despartitor,unde este focarul.

#19890
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 21:59, said:

Revin maine cu poze.
schema de mai sus ar fi o idee buna. Ceva de genu asta e pozitionata soba.
In casa intrarea se face direct de afara fara hol,in camera unde este focarul,iar in cealalta camera e avansul.
Deci in stanga e focarul si in dreapta e avansul iar cosul de fum in coltul camerei pe peretele despartitor,unde este focarul.
Musai poze cu cazanul(cum ii zici tu) din toate unghiurile, sa-l gasim o pozitie favorabila ...

.

View Postalin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 20:08, said:

Hornul casei are dimensiune de 30*30 int,pleaca de pe soclu sobei care are60 cm/h cu portita de curatare la baza si cred ca are inaltime totala in casa,pod si peste acoperis de cca 7m. Peste acoperis are 1 m si trece peste coama cu 30 de cm.
soba actuala nu are un tiraj bun,cand deschid portita sa pun.lemne iese fum,cand se inclazeste putin afara nu mai trage,are un labirint de fumuri...


Mai spune-ne despre acest cos gigant cu  interior de 30/30cm (mi-a ramas gandul la el) ...de ce asa de mare /larg ...cat tin aceste dimensiuni sau mai sus este redus ..din ce este construit ...daca este izolat ..

Edited by ciobi_mar, 20 January 2019 - 22:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate