Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#19855
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 20 ianuarie 2019 - 11:08, said:

Nici izolatia casei nu are treaba cu tema....uneori ne ia valul!
Indirect poate avea, doar influenteaza si pierderile de caldura, de la caz la caz... poate ai nevoie de un generator termic de 14 kW sau poate ajunge unul de 3 kW, . Valurile mari de dif. de temperatura in scurt timp pot produce si discomfort termic Posted Image

View Postcristobob, on 20 ianuarie 2019 - 11:13, said:

Nu e soba, deși as fi vrut, e un șemineu,  de care mă bucur "nu indeajuns" . Pun poze, din când în când , pe topicul de șeminee(/semineuri).

Acum mam uitat...focarul este un Austroflam ?

Edited by csomi, 20 January 2019 - 11:42.


#19856
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Da, așa este. M-Am "lovit" de aceasta firma, și am rămas impresionat, acum mulți ani, vreo10-12, la niște prieteni "de dincolo", și,  după ce mi-a fost recomandat Posted Image  (soarta ?), am "mers"  pe acest focar.

#19857
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

View Postcristobob, on 20 ianuarie 2019 - 11:13, said:

Nu e soba, deși as fi vrut, e un șemineu,  de care mã bucur "nu indeajuns" . Pun poze, din când în când , pe topicul de șeminee(/semineuri).
Ms. Am vãzut.
Pentru utilizare permanentã sau minim 3-4 zile/sãtãmânã  aș alege o sobã cu ușã generoasã în locul unui șemineu....(așa cum este înțeles de cele mai multe ori).

#19858
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postcsomi, on 19 ianuarie 2019 - 20:41, said:

Doar sa vrei nu todeauna ajunge, cu totul ca incerci...dar de cand cu " boieritul " asta incep si eu sa privesc altfel lumea...asa mai japoneste (keigo) Posted Image , oricum  rabdarea este un lucru intelept . Sanatosi sa fim .Posted Image
Rar o sa vezi boieri cu dare de mana , mai ales sa fie si de aia parveniti  , japonezii au progresat tocmai ca au fost intelepti , si cu respect unii fata de altii .

Edited by tonyst, 20 January 2019 - 12:08.


#19859
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcristobob, on 20 ianuarie 2019 - 11:53, said:

Da, așa este. M-Am "lovit" de aceasta firma, și am rămas impresionat, acum mulți ani, vreo10-12, la niște prieteni "de dincolo", și,  după ce mi-a fost recomandat Posted Image  (soarta ?), am "mers"  pe acest focar.
Sa o stapaniti sanatos !Posted Image

#19860
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Chiar dacă veți spune ca e off topic, eu va zic ca nu :

De fiecare data când intru pe acest topic, mă gândesc la Bill Gates.  Bey,  ce fraier.  Bey , cât de tâmpit a fost sa dea tuturor planurile "fizice" ale computerelor. Ehe,  dacă nu le dădea,  era departe,  amaratu' ,

View Postcsomi, on 20 ianuarie 2019 - 12:31, said:

Sa o stapaniti sanatos !Posted Image
Mulțumesc.  Mai e de făcut,  pe ici , pe colo, mai învăț/ vad ce nu s-a făcut bine, mai repar...

#19861
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Posttonyst, on 20 ianuarie 2019 - 12:07, said:

Rar o sa vezi boieri cu dare de mana , mai ales sa fie si de aia parveniti  , japonezii au progresat tocmai ca au fost intelepti , si cu respect unii fata de altii .

Mare adevar, suntem la 1000 de ani lumina.

#19862
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postgiorgio2one, on 20 ianuarie 2019 - 13:36, said:


Mare adevar, suntem la 1000 de ani lumina.
Este strigator la cer  sa fie meseria ta ( legat de aceste sobe ) sa lucrezi cu tot felul de materiale , ani la rand , si sa nu i raspunzi unuia care vrea sa si
faca si el o soba , sa bagi in fata secretele meseriei si mai ales partea materiala , eu nu gasesc nici cea mai mica forma de respect pentru genul asta de oameni .
Se simt chiar frustati cand ii intrebi , parca le bagi mana in buzunar , sa mai vorbim atunci de japonezi ?

#19863
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Iar incepem ... ? 🤕

#19864
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Posttonyst, on 20 ianuarie 2019 - 14:57, said:

Este strigator la cer  sa fie meseria ta ( legat de aceste sobe ) sa lucrezi cu tot felul de materiale , ani la rand , si sa nu i raspunzi unuia care vrea sa si
faca si el o soba , sa bagi in fata secretele meseriei si mai ales partea materiala , eu nu gasesc nici cea mai mica forma de respect pentru genul asta de oameni .
Se simt chiar frustati cand ii intrebi , parca le bagi mana in buzunar , sa mai vorbim atunci de japonezi ?
Da care este problema d-l Ion  ca nu se intelege ce tot vrei ...il tot aplauzi pe  mascariciul   Gigi , care nu stie decat sa se laude si sa  se creada mare ciumafaie de Buciale  , se tot ia de mine si de oamenii dintr o anumita zona  ...  ..un jeg de om ..imputit ..

Ai vazut ca nu te-am mai dranjat  demult timp la  telefon ... si nici nu o so mai fac ..chiar daca aici m-am pus rau cu multa lume  luandu-ti apararea...  acum ultima oara cand m-am certat cu moderatorul Gelu pentru dta , a fost ultima oara cand ma mai bag pentru dta ..ajunge .

Edited by ciobi_mar, 20 January 2019 - 15:48.


#19865
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Marine, tu iar ai luat-o pe ulei ?
Tu peste tot vezi numai conspiratii si oameni care se iau de tine :D
Sau de oameni dintr-o anumita zona . Apucate si tu de spus bancuri cu ardeleni, daca nu-ti convine ca alti spun bancuri cu moldoveni. :D

#19866
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postflorin71_skoda, on 20 ianuarie 2019 - 15:54, said:

Marine, tu iar ai luat-o pe ulei ?
Tu peste tot vezi numai conspiratii si oameni care se iau de tine Posted Image
Sau de oameni dintr-o anumita zona . Apucate si tu de spus bancuri cu ardeleni, daca nu-ti convine ca alti spun bancuri cu moldoveni. Posted Image
Aici nu e vorba de bancuri,  e vorba de mentalitate de gherțoi de la marginea bucurestilui  care se crede superior ,,, nu am conspirat eu dintr-o data, este veche neintelegerea  dintre  mine si acest arogant de doi bani ....sa-si vada de treaba lui si  nu o sa-i zic nici  da-te mai in colo ...

Stindu-i mentalitatea... despre   ce oameni si din care zona, m-a deranjat  urmatoarea posatare ..dta crezi ca are dreptul sa faca asta ...

https://forum.softpe...6#entry24119050

Cu doua pagini in urma se cearta cu Vali si   se ia de mine ...

https://forum.softpe...8#entry24112417

Normal ca imi vine sa-l dau dracu ...

Edited by ciobi_mar, 20 January 2019 - 16:13.


#19867
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postciobi_mar, on 20 ianuarie 2019 - 15:43, said:

Da care este problema d-l Ion  ca nu se intelege ce tot vrei ...il tot aplauzi pe  mascariciul   Gigi , care nu stie decat sa se laude si sa  se creada mare ciumafaie de Buciale  , se tot ia de mine si de oamenii dintr o anumita zona  ...  ..un jeg de om ..imputit ..

Ai vazut ca nu te-am mai dranjat  demult timp la  telefon ... si nici nu o so mai fac ..chiar daca aici m-am pus rau cu multa lume  luandu-ti apararea...  acum ultima oara cand m-am certat cu moderatorul Gelu pentru dta , a fost ultima oara cand ma mai bag pentru dta ..ajunge .
Gigi este un om aparte  , ce pot sa ti spun Marine , eu il cunosc personal si tot ce a spus nu a denaturat cu nimic  , chiar merita toata lauda si chiar stie meserie .

#19868
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Posttonyst, on 20 ianuarie 2019 - 16:14, said:

Gigi este un om aparte  , ce pot sa ti spun Marine , eu il cunosc personal si tot ce a spus nu a denaturat cu nimic  , chiar merita toata lauda si chiar stie meserie .
asa il vezi d-ta  .....  Si se poate sa nu va mai laudati unul pe altul pe aici , este foarte jenant ...

Edited by ciobi_mar, 20 January 2019 - 16:16.


#19869
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postvalipopescu, on 19 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Nu prea este logica asta cu juma de metru de beton, ai sa vezi cat sare pretul in sus...
Oricum, am facut deja beciul (mai am sa torn placa). Desigur, e mai mult si ca bani si ca amprenta de carbon decat "doar o jumatate de metru); e aproape dublu la costuri si la fel din pct de vedere ecologic; In schimb, am acolo un beci, un depozit foarte mare si foarte bun si o camera tehnica.
Dar multumesc oricum. pt ca ai dreptate ref la respectiva crestere de pret, care nu e deloc proportionala.

Edited by addysoftware, 20 January 2019 - 16:22.


#19870
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postciobi_mar, on 20 ianuarie 2019 - 16:06, said:


Normal ca imi vine sa-l dau dracu ...


Esti dus mai baiatule, nu am sa-ti raspund la fel ptr ca intre ca noi este o ditstanta de cateva sute carti citite, pacat de istetimea ta, faptul ca Vali  a stat la ,,panda,, pe ideea ca sigur eu am sa-i raspund primul ma face sa-mi schimb impresia despre om, esti cel mai tolerat dintre userii de aici de moderatori....nu stiu de ce te supara atat de tare regiunea de unde provii, pe bune...nu te inteleg, inseamna ca-ti renegii oamenii de cultura pe care i-ai citit la scoala.

#19871
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postflorin71_skoda, on 20 ianuarie 2019 - 15:54, said:

Marine, tu iar ai luat-o pe ulei ?
Tu peste tot vezi numai conspiratii si oameni care se iau de tine Posted Image
Sau de oameni dintr-o anumita zona . Apucate si tu de spus bancuri cu ardeleni, daca nu-ti convine ca alti spun bancuri cu moldoveni. Posted Image

Ion si Gheo se intalnesc in padure. Gheo ducea in brate un dihor viu.
Ion:
-Ma, Gheo, ce faci,ma, cu dihorul?
Gheo:
-Apai, ma, la iarna, cand o fi frig, il pun la picioare sa-mi fie cald.
Ion:
-Ma, da pute, ma!
Gheo:
-No, las, ca se obisnuieste el!

#19872
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postciobi_mar, on 20 ianuarie 2019 - 16:16, said:

asa il vezi d-ta  .....  Si se poate sa nu va mai laudati unul pe altul pe aici , este foarte jenant ...
Eu am vazut ce a putut sa iasa si din mainile tale si nu vad nimic rau sa le explici si altora , nu cred ca cineva considera ca este lauda .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

Gabigx

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate