Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#19891
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

 ciobi_mar, on 20 ianuarie 2019 - 22:09, said:


Musai poze cu cazanul(cum ii zici tu) din toate unghiurile, sa-l gasim o pozitie favorabila ...

.Ok


Mai spune-ne despre acest cos gigant cu  interior de 30/30cm (mia ramas gandul la el) ...de ce asa de mare /larg ...cat tin aceste dimensiuni sau mai sus este redus ..din ce este construit ...daca este izolat ..
Asa l-am mostenit... E din caramida,neizolat,tencuit si are aceeasi dimensiune pana sus. Nu prea se depune pe el si e vechi construit odata cu casa in anii 70.

#19892
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Attached File  2019-01-20 22.45.45.jpg   355.06K   33 downloads
În prima poza editata cu negru e cazanul aflat deasupra focarului de la plita,iar pe latura din dreapta e schiță cazanului cu focarul din el care momentan e acoperit de pereții sobei.
În poza de mai jos se vede turul și returul cazanului iar lângă soba e coșul de evacuare.

Attached Files


Edited by alin-asavoaie, 20 January 2019 - 23:18.


#19893
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 alin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 22:19, said:

Asa l-am mostenit... E din caramida,neizolat,tencuit si are aceeasi dimensiune pana sus. Nu prea se depune pe el si e vechi construit odata cu casa in anii 70.
Trebuie  micsorat  neaparat  acest furnal .,.. o intubare ,,,,ceva ,,,,mai in urmaa am povestit cum se faceau  inainte cosurile  de fum ..
- se construia cosul patrat  de zidari ....si apoi  veneau sobarii/teracotistii ...se   lua o bila metalica cu diametrul necesar ...sa zicem de 150mm....  legata cu o funie ....se urcau pe bloc ..si coborau  bila pe cos si jos trebuia  sa fie pe centru ...apoi se tot turna pasta de  var stins .. cel care tinea funia   avea grija sa ridice , dar nu mult incat sa iasa din material  ...asa ca din urma ramanea un .canal circular de dimensiunea bilei metalice ...



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1536BGZd-10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciobi_mar, 20 January 2019 - 22:59.


#19894
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

 ciobi_mar, on 20 ianuarie 2019 - 22:55, said:


Trebuie  micsorat  neaparat  acest furnal .,.. o intubare ,,,,ceva ,,,,mai in urmaa am povestit cum se faceau  inainte cosurile  de fum ..
- se construia cosul patrat  de zidari ....si apoi  veneau sobarii/teracotistii ...se   lua o bila metalica cu diametrul necesar ...sa zicem de 150mm....  legata cu o funie ....se urcau pe bloc ..si coborau  bila pe cos si jos trebuia  sa fie pe centru ...apoi se tot turna pasta de  var stins .. cel care tinea funia   avea grija sa ridice , dar nu mult incat sa iasa din material  ...asa ca din urma ramanea un .canal circular de dimensiunea bilei metalice ...



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1536BGZd-10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am măsurat la portița de curățare de la baza. O sa ma urc mâine sa vad dacă își menține dimensiunea pana sus.

#19895
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
De 1 an jumate nu e zi sa nu intru aici sa mai citesc schimburile de replici. Este un doi de mini telenovela online😂

#19896
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 csomi, on 20 ianuarie 2019 - 18:34, said:

Ruperea termica intre placa si pereti cum sau cu ce va fi, ca material ?
Este "intrinseca", deoarece suprafata podelei parter este la cca 0.8 metri de suprafata placii. Structura de rezistenta a casei este din lemn (stalpi). Intre stalpi se introduc balotii de paie, deci peretele este cam 97% paie si 3% lemn de rasinoase, care se comporta aproximativ ca un izolator la lungimea respectiva. Calculele indica o pierdere absolut neglijabila prin sectiunea tuturor stalpilor catre beton, doar vreo 20-30W parca (nu mai tin minte cifra exacta).

De jos in sus
  • Primul strat peste placa de beton este de cca 0,4 metri baloti de paie (protejati bine in toate partile cu folie de plastic anti umezeala);
  • peste baloti se aseaza placi de OSB;
  • intre baloti sunt grinzi de tip I-Joist care sustin placile de OSB si ce se afla deasupra;
  • peste OSB voi incerca sa fac rost si sa asez un mare numar de bidoane de plastic pline cu apa, turnand si pamant printre ele, apa (si pamantul) vor servi ca acumulator termic, in special pentru toamna si primavara, dar intr-o mica masura si iarna, captand energia soarelui care intra prin ferestre; in perioada rece (sept-iunie) va servi si ca tampon termic (puffer, dar fara circulatie de fluide, ci doar termic, intrinsec) pt sistemul de incalzire in pardoseala. Daca reusesc sa fac acest strat din doua randuri de bidoane, ar fi ideal, cu toate ca are o masa considerabila. Daca nu, macar un rand.
  • Tevile de incalzire in pardoseala
  • Shapa de nivelare
  • podea de parchet/scandura/gresie, depinde de camera.
Peretii (dupa cum am zis, sunt din paie cu un continut de lemn de 3-4%) au o inaltime de cca 0,8 metri de la beton pana la muchea de jos a camerei. Plenty of "rupere termica".

cam asa:

Attached File  4.jpg   98.62K   21 downloadsAttached File  5.jpg   100.26K   20 downloadsAttached File  6.jpg   100.52K   17 downloadsAttached File  7.jpg   100.54K   19 downloadsAttached File  8.jpg   102.49K   19 downloadsAttached File  9.jpg   100.87K   18 downloadsAttached File  10.jpg   101.96K   17 downloads

 valipopescu, on 20 ianuarie 2019 - 19:06, said:

Felicitari, si spor in continuare, sunt curios cum va iesi soba, daca iti permite spatiul si/sau arhitectura poate poti atasa si o lejanca langa ea, o recomand din proprie experienta, este ceva minunat sa stai tolanit pe ea.
Multumesc; din pacate nu pot; am prevazut soba (focarul) "sub" scara care urca la mansarda, iar "fumurile" sunt in peretele baii, in pozitie central-nordica a casei. Dar lejanca e placuta daca e racoare in casa; or la mine vor fi mereu cam 22,5-23 grd peste tot (cu exceptia baii care va fi un pic mai calda iarna, cu cca 1-2 grd).

#19897
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 alin-asavoaie, on 20 ianuarie 2019 - 22:51, said:

2019-01-20 22.45.45.jpg
În prima poza editata cu negru e cazanul aflat deasupra focarului de la plita,iar pe latura din dreapta e schiță cazanului cu focarul din el care momentan e acoperit de pereții sobei.
În poza de mai jos se vede turul și returul cazanului iar lângă soba e coșul de evacuare.
Nu am vazut aseara aceasta postare , probabil am postat in acelasi timp  sau tu,cu putin inaintea mea ...
In prima poza  editata cazanul  nu este aflat deasupra focarului  ...hai sa clarificam un pic ..
Ar trebui sa te  obisnuesti cu termenii corecti  ca sa inteleaga toata lumea ,ce vorbim aici ,
Focarul este doar acolo unde ard lemnele , adica , sub plita ...atat tine focarul, cat tine plita ...incontinuare e o parte din soba...in care ai montat tu acel schimbator de caldura care il denumesti cazan ,,, Deci sub nici o forma nu se afla in focar sau deasupra focarului ..cum e acum e in continuarea focarului .deci in soba ...
De regula  schimbatoarele de caldura cu multa apa cum e al tau ca sa aiba efect sunt amplasate in focar  , face parte din focar ...nu dupa focar cu il ai tu acum ...

A,,,si spui ca in prima poza in partea dreapta este o schita ...eu nu o vad ...si a doua poza a intrat rasturnata

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 21 January 2019 - 08:10.


#19898
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Ma scuzati,ma descurc mai greu cu exprimarea in acesti termeni ,dar ma bucur ca ma intelegeti.
In aceasta poza am schitat amplasamentul schimbatorului de caldura care se afla in continuarea focarului de la plita.
Pe latura din stanga a sobei se vede schitat focarul schimbatorului ,care e acoperit de peretele sobei,nu am lasat loc intre schimbator si peretii sobei,doar putin pe o laterala si deasupra.
Schimbatorul de caldura e practic un cazan in care se face foc in el,focarul fiind inconjurat de bazin,nu e ca un registru care l-ati exemplificat dvs. in poza atasata.
Attached File  2019-01-20 22.45.45.jpg   355.06K   5 downloads

#19899
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@alin-asavoaie a spus:
Schimbatorul de caldura e practic un cazan in care se face foc in el,focarul fiind inconjurat de bazin,nu e ca un registru care l-ati exemplificat dvs. in poza atasata.
Salut!

Partea citata nu o inteleg, focul la acest registru il faci numai din plita sau si din alt focar?
Sau cand vei modifica soba vrei sa faci focul la el si din alt focar nu numai de la plita?
Pt ca asa cum ai acum se incalzeste f tare incamera cu plita iar unde e caloriferul mai putin.
Daca ai posibilitate sa faci o soba in trei pereti, adica sa-ti incalzeasca trei camere si dupa aia daca mai ai ceva de incalzit sa incalzesti cu calorifere.Si neaparat schimbatorul pus intr o soba fara plita.

#19900
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

 virg72, on 21 ianuarie 2019 - 09:02, said:

@alin-asavoaie a spus:
Schimbatorul de caldura e practic un cazan in care se face foc in el,focarul fiind inconjurat de bazin,nu e ca un registru care l-ati exemplificat dvs. in poza atasata.
Salut!

Partea citata nu o inteleg, focul la acest registru il faci numai din plita sau si din alt focar?
Sau cand vei modifica soba vrei sa faci focul la el si din alt focar nu numai de la plita?
Pt ca asa cum ai acum se incalzeste f tare incamera cu plita iar unde e caloriferul mai putin.
Daca ai posibilitate sa faci o soba in trei pereti, adica sa-ti incalzeasca trei camere si dupa aia daca mai ai ceva de incalzit sa incalzesti cu calorifere.Si neaparat schimbatorul pus intr o soba fara plita.
Da ,focul la acest registru il fac doar din plita.
La viitoarea avansoba vreau sa fac un focar in care sa fie bagat registrul si focar separat pentru pentru plita.
Plita sa o folosesc la nevoie,pentru ca acum se incalzeste camera unde se afla focarul din plita iar soba din camera alaturata e calduta si apa din registru la fel.

#19901
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Acum am inteles.
Hornuri de care spui ca ai am mai vazut si in zona mea(Galati), la fel, la case facute mai de mult.De obicei in astfel de hornuri se legau mai multe sobe. Cat despre tirajul care spui ca-i deficitar atunci cand e mai cald afara sau nu numai, e din cel putin doua motive: registrul care ingreuneaza arderea si fumurile daca sunt destul de intortochiate. Ce ti-ar fi trebuit la ceasta soba era o asa zisa cale directa, dar daca spui ca vrei sa o darami lasi si o faci la cealalta. Ce vrei sa faci nu-i asa mare inginerie, daca te pricepi la mesterit cat de cat si cu ajutorul nostru reusesti sa faci si o soba, si ce soba.Asteptam intrebari.

#19902
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Pozitionarea sobei intre camere.Attached File  20190121_094919.jpg   119.01K   14 downloads

Si cum as vrea sa iasa.Attached File  20190121_094847.jpg   151.6K   16 downloads
Acum am nevoie de sfaturile voastre in privinta legarii fumurilor sau clopotelor avand in vedere pozitionarea hornului care se qfla langa si pozitionarea registrului.
Hornul e pentru 2 sobe. Mai avem o soba de teracota in camera alaturata.

Edited by alin-asavoaie, 21 January 2019 - 10:06.


#19903
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 alin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 08:47, said:

Ma scuzati,ma descurc mai greu cu exprimarea in acesti termeni ,dar ma bucur ca ma intelegeti.
In aceasta poza am schitat amplasamentul schimbatorului de caldura care se afla in continuarea focarului de la plita.
Pe latura din stanga a sobei se vede schitat focarul schimbatorului ,care e acoperit de peretele sobei,nu am lasat loc intre schimbator si peretii sobei,doar putin pe o laterala si deasupra.
Schimbatorul de caldura e practic un cazan in care se face foc in el,focarul fiind inconjurat de bazin,nu e ca un registru care l-ati exemplificat dvs. in poza atasata.
2019-01-20 22.45.45.jpg
mama lui de ""cazan"" si cu cine  la botezat ...si vad ca tii mult la el ...

Ce am pus eu in atasamentul din postarea de mai sus ,e un schimbator de caldura tip Diplomat care de regula se amplaseaza direct  in focar   si  se construieste  focarul in jurul lui ...partile laterale sunt in contact direct cu focul ....focul arde intre peretii plini cu apa ai schimbatorului..

Asta trebuie facut si la tine ... scos ""cazanul "" de acolo si adus in focar  si facut foc in el ... sau focul sa treaca prin el .. se poate pozitiona si altfel .?..adica rasturnat ,   sa-l transformam in tunel ... o parte din flacari ,fum sa o ia pe dinauntrul si o parte prin exterior ...ca sa mearga si plita

Mai zii... cum e acest ""cazan""( ca poze nu ai pus cu el , desen nu... ) e  patrat ...e rotund... are gaura in el... e un cilindru cu pereti dubli ... fa macar un desen in paint  sa intelegem ...

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 21 January 2019 - 10:09.


#19904
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Schimbatorul de caldura partea frontala. Gaura din el e focarul care iese pe partea superioara.
Si tur,returul in partea stanga. Attached File  received_375984696522146.jpeg   4.59K   7 downloads

Schimbatorul de caldura, partea superioara ,cosul de fum sau evacuare focar.  Attached File  received_2676348485710398.png   3.97K   7 downloads

#19905
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Acest schimbator e sub form unui cub cu ambele capete libere?
Ca sa recuperezi ceva caldura si de la plita ar trebui sa directionezi fumul si prin acest schimbator, dupa ce plita a inceput sa traba bine, iar pt asta iti trebuie o asa zisa cale directa.Ca sa directionezi fumul de la plita sa-ti incalzeasca si partea cealalta de soba, adica din camera de alaturi nu prea ar merge, se complica cam mult lucrurile(soba).
Asa ca partea cealalta de soba unde o sa aplasezi registru o faci sa-ti incalzeasca si soba din camera alaturata.Aceste camere le consider ca fiind permanenet incalzite. Din ce ti-am scris eu pana aici poate iti faci o idee de cum ar trebui facut. Desenele tale cu soba sunt bune, la primu ma refer, doar ca partea de soba din dreapta si din dreptul plitei nu ar trebui facuta.

#19906
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
De jos in sus
  • Primul strat peste placa de beton este de cca 0,4 metri baloti de paie (protejati bine in toate partile cu folie de plastic anti umezeala);
  • peste baloti se aseaza placi de OSB;
  • intre baloti sunt grinzi de tip I-Joist care sustin placile de OSB si ce se afla deasupra;
  • peste OSB voi incerca sa fac rost si sa asez un mare numar de bidoane de plastic pline cu apa, turnand si pamant printre ele, apa (si pamantul) vor servi ca acumulator termic, in special pentru toamna si primavara, dar intr-o mica masura si iarna, captand energia soarelui care intra prin ferestre; in perioada rece (sept-iunie) va servi si ca tampon termic (puffer, dar fara circulatie de fluide, ci doar termic, intrinsec) pt sistemul de incalzire in pardoseala. Daca reusesc sa fac acest strat din doua randuri de bidoane, ar fi ideal, cu toate ca are o masa considerabila. Daca nu, macar un rand.
  • Tevile de incalzire in pardoseala
  • Shapa de nivelare
  • podea de parchet/scandura/gresie, depinde de camera.
Nu este cam riscant sa instalati acele bidoane cu apa, peste nivelul solului? Ce solutie aveti pentru perioadele de iarna in care, ipotetic, nu veti incalzi casa?
In plus, nu vad o functionare coerenta a mixului pamant-apa, in varianta intercalata. Se va forma o suprafata cu temperaturi diferite, avand in vedere caracteristicile diferite ale materialelor (apa si pamant). Ideea de a utiliza baloti de paie ca izolator dar si ca material de rupere termica, o vad ca ideala, mai ales pentru o casa care tinde spre "verde". In plus, extindeti cautarile spre materiale (solutii) care utilizeaza aerul ca izolator. Se cunoaste faptul ca aerul este cel mai bun izolator.
Spor la treaba!

uppps! ... postarea este pentru addysoftware (nu stiu ce prostii am facut, am sters ceva ...)

Edited by gheorghe1mihai, 21 January 2019 - 12:05.


#19907
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 alin-asavoaie, on 21 ianuarie 2019 - 11:17, said:

Schimbatorul de caldura partea frontala. Gaura din el e focarul care iese pe partea superioara.
Si tur,returul in partea stanga. received_375984696522146.jpeg

Schimbatorul de caldura, partea superioara ,cosul de fum sau evacuare focar.   received_2676348485710398.png
Din partea mea  pentru un singur calorifer ...acest ""cazan"" este un schimbator imens ...este invers proprtional  cu orice  instalatie  de incalzire ...
Marimea/capacitatea /volumul  schimbatorului , ca si cantitate de apa... trebuie sa fie mult mai mica fata de cantitatea de apa din intreaga instalatie ...atunci va fi si usor de incalzit  , consum de lemne  mai mic si nici nu ar incurca arderea  sau tirajul ...

Sunt sobe cu un asemenea bazin in care se incalzeste o cantitate de apa, si este folosita ca apa   calda menajera ,

Din nestiinta  s-au incurcat ideile , crezand ca merge si pentru incalzirea cu calorifere ...o merge ...ceva ...dar  cum merge ...cu ce eforturi .su ce costuri si rezultate ...?

Edited by ciobi_mar, 21 January 2019 - 12:08.


#19908
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

 virg72, on 21 ianuarie 2019 - 11:24, said:

Acest schimbator e sub form unui cub cu ambele capete libere?
Ca sa recuperezi ceva caldura si de la plita ar trebui sa directionezi fumul si prin acest schimbator, dupa ce plita a inceput sa traba bine, iar pt asta iti trebuie o asa zisa cale directa.Ca sa directionezi fumul de la plita sa-ti incalzeasca si partea cealalta de soba, adica din camera de alaturi nu prea ar merge, se complica cam mult lucrurile(soba).
Asa ca partea cealalta de soba unde o sa aplasezi registru o faci sa-ti incalzeasca si soba din camera alaturata.Aceste camere le consider ca fiind permanenet incalzite. Din ce ti-am scris eu pana aici poate iti faci o idee de cum ar trebui facut. Desenele tale cu soba sunt bune, la primu ma refer, doar ca partea de soba din dreapta si din dreptul plitei nu ar trebui facuta.
schimbatorul e sub forma unui cub,dar nu cu 2 capete libere ci doar cu un capat liber,evacuarea fumului se face prin partea superioara,un burlan rotund de 15 cm.
Soba din dreapta plitei ,din camera plitei are acum 115 cm latime si 160 inaltime dar are soclu de 50 cm si se incalzeste de la soclu pana la capacul sobei,adica 110 cm/115cm suprafata radianta.
Vreau sa pun schimbatorul si focarul sobei in capatul plitei,in forma de T. Aici partea lunga sa fie plita a carui focar sa nu treaca prin schimbator, iar partea scurta sa fie focarul sobei si schimbatorul. Plita fiind folosita ocazional,va avea in capatul focarului un suber sau ceva sa fie acoperit spatiul de iesire din focarul plitei,cat timp este folosit focarul din soba si registru. Iar cand voi face foc sub plita sa ridic suberul,sa se duca in focarul sobei si al registrului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate