Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

Sfat inlocuire kitt 18-55mm !

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
51 răspunsuri în acest subiect

#19
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.816
  • Înscris: 08.01.2010

 mihai971, on 16th January 2012, 07:39, said:

credeti ca el nu stie ca cele mai scumpe sunt si cele mai bune, ii dati voi banii pentru ele?

Sunt o gramada de pozari pe saiturile de specialitate care isi vand L-urile, oare de ce? sa le schimbe cu ce? va spun eu; si-au dat seama ca a investit in ceva foarte scump pentru o virgula minuscula la calitate si vor sa-si mai recupereze din banii aruncati la recomanadarile unor forumisti zelosi.

Initiatorul a cerut niste opinii, bune sau rele el ramane sa decida. In acest moment 17-55mm este cel mai bun dintre toate pe acea lungime focala.
Obiectivele se vand pentru ca la un moment dat e posibil sa nu mai ai nevoie de ele sau ajungi sa dispui de o suma mai mare si iti permiti ceva mai bun. Eu as schimba 70-200 f4 IS cu 70-200 f 2.8 IS II. Asta nu inseamna ca obiectivul are ceva ci ca e normal sa vrei la un moment dat ceva mai potrivit pentru genul de fotografie pe care il practici.
E la fel ca la masini, de pilda.

#20
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Va rog sa-mi spuneti cum este Tamron 17-50mm f2,8 (cine detine obiectivul) comparativ cu Canon 18-55mm f3,5-5,6 din punct de vedere al vitezei de focalizare si constructiei, asta ca sa-mi fac o idee ce inseamna viteza mica de focalizare cu ajutorul a ceea ce detin deja.
Achizitionarea unui alt body nu o vad ca o prioritate acum, planul este sa fac aceasta achizitie de obiectiv 17-xx la care ma voi hotari si cu ajutorul vostru luna aceasta, apoi peste 1 an un 70-200L f/4 IS si de-abia peste 2 ani un body xxxD (care poate ajunge la 700D sau 750D) sau xxD (care poate va fi 70D) si astfel va fii un salt calitativ unde voi simtii diferenta fata de 450D si poate va venii cu un ISO maxim 12.800 la care 6.400 perfect utilizabil.  :thumbup:

Editat de sica_man, 16 ianuarie 2012 - 23:05.


#21
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 09.10.2005
M-am decis in proportie de 90%  :w00t:
O sa fac maine comanda la un Tamron 17-50mm f2,8 si un blitz Canon 430 EX II plus alte accesorii, filtre si bounce.
Am analizat din toate punctele de vedere investitia si cred ca pentru momentul la care ma aflu acum (dpdv fotografic vorbind) este cea mai buna decizie, desi am o teama referitor la Tamron.

Revin cu feed-back dupa ce primesc pachetul.

Scuze pentru dublul post, dar trebuia sa fac un post separat cu decizia luata.

Editat de sica_man, 18 ianuarie 2012 - 22:12.


#22
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
daca nu faci bani din fotografie, cred ai facut cea mai buna alegere.
L-urile sunt peste tamron, desigur, dar m-as gindi de 2 ori daca fotografia de amator chiar cere cele mai performante set-up-uri, sau mai degraba pe cele cu cel mai bun raport pret-calitate.

cel putin eu asa am ales:
40d, 17-50/2.8, 70-210/3.5-4.5 USM, 100/2.8 macro USM si 430exII-ul.
si recunosc ca duc dorul unui ~400 mm pentru pasari.

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.922
  • Înscris: 28.12.2006

 sica_man, on 18th January 2012, 22:10, said:

.. desi am o teama referitor la Tamron.
N-ai nici o teama, il poti returna in 10 zile.

#24
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Astazi mi-a ajuns obiectivul Tamron 17-50mm f/2,8 si blitzul Canon 430 EX II.

La prima impresie pare o constructie net superioara obiectivului de kitt (eu doar cu acesta pot sa-l compar sau cu 50mm f1,8), dar m-a surprins ca daca il misti/ scuturi putin parca se misca ciudat lentilele in el, asa o fii normal ?
Am facut si cateva teste si la foto prin aparatament pare sharp, dar la testele cu rigla are front-focus.
Mie mi se pare enorm front-focus-ul pe rigla in special la 17mm.
Testul postat este la 50mm si 17mm - f2,8 iso200 pe trepied cu declansare la 2 sec.

Rog impresii de la cei mai experimentati, ce este de facut ? de trimis la calibrare impreuna cu body-ul? de returnat la furnizor?

Maine merg la munte si il voi testa sai la ceva peisaje.

Cat despre blitz la cateva teste fara sa apuc sa citesc deloc manualul, pot sa va spun ca se vede diferenta enorma fata de bltzul incorporat, asta chiar si fara difuzer, doar bounce in tavan.

Editat de sica_man, 21 ianuarie 2012 - 00:03.


#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.261
  • Înscris: 24.02.2007
Tine aparatu si subiectu nemiscati. Fa odata poza cu focus normal si odata cu liveview.
Compara rezultatele.

#26
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Uitasem sa atasez imaginile, acestea sunt.
Am focalizat in fiecare din cele 2 imagini pe 15.


@dani.user - voi face testul duminica sau luni si postez

Fișiere atașate


Editat de sica_man, 21 ianuarie 2012 - 01:26.


#27
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.816
  • Înscris: 08.01.2010
Daca testul este corect eroarea de focus este enorma.
As returna obiectivul fara urma de regret si m-as gandi de doua ori inainte de a mai lua un Tamron/Sigma tocmai datorita calitatii slabe.
Acum intelegi de ce Canon-ul este atat de scump.
Din pacate pentru calitate de top se platesc multi bani, o stiu pe propria piele.

#28
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Imi pun urmatoarele intrebari :
1. Sa il trimit la calibrat impreuna cu body-ul ? Aici vine intrebarea fiind front-focus-ul asa de mare, nu il deregleaza fortandul prea tare peste limite ? sau sa se decalibreze iar in cateva luni ?
2. Sa cer inlocuirea cu altul si sa astept sa vad poate este mai bun ? sau poate nu ?
3. Sa cer schimbarea cu un Canon 17-40mm F/4 ? si sa pun diferenta de bani ?

Multumesc anticipat pentru sugestii.

#29
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 10.05.2007
Este greu de dat o sugestie in aceasta situatie, in primul rand pentru ca nu cunosc posibilitatile Tamronului. Daca ar fi fost Canon, stiu ca se poate face microajustare a obiectivului pe body si rezulta un focus foarte exact (se rescriu niste tabele in obiectiv). Din cate stiu foarte multe obiective cu ff / bf au fost returnate la vanzatori si acestia probabil le tot plaseaza, doar, doar scapa de ele. Cel mai bine este sa contactezi telefonic vanzatorul si sa stabiliti ce este de facut. Ti-as recomanda in prealabil sa mai cauti (pe forum?) pe cineva cu Canon sa repeti testul pe alt body: daca face la fel, ai argumente foarte solide in discutia cu vanzatorul.

Editat de DSops, 23 ianuarie 2012 - 10:53.


#30
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca nu esti multumit de produs, returneaza-l acum, cat nu trebuie sa invoci vreun motiv.

#31
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 10.05.2007
Din ce oras esti? Vezi ca am impresia ca este si user error. Cum ai focalizat in a doua pe 15, pe care punct de focus? Cu ce puncte de focus lucrezi? Pe auto? Daca ai mai multe puncte de focus active, va focaliza pe cel mai apropiat, ceea ce cred ca este situatia ta.

Editat de DSops, 23 ianuarie 2012 - 12:36.


#32
dyndiki

dyndiki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 31.08.2008
Refa testul cu aparatul pe trepied, daca nu ai trepied pune-l fix pe ceva. Foloseste la declansare timerul, si daca este posibil o telecomanda. Expune pe manual (pt ca toate incercarile sa aiba aceleasi setari) si foloseste doar punctul central de focusare.  Foloseste blitzul (oricare) pt. a avea un timp mic daca faci testul in casa. Nu stiu cum e pe aparatul tau dar eu la d7000 am optiuneac sa-mi arate punctul de focus in poza, daca ai aceasta optiune sa o folosesti. Incearca sa ai un unghi de aproximativ 45g si incadreaza astfel incat sa cat mai putine in cadru in afara unei foi a4 pe care pui rigla. Testul va fi concludent cand vei avea cateva poze identice la aceleasi setari.
Imagimile postate nu au exif-ul intreg si nu putem sa vedem dac a e user eror sau obiectivul e de vina.

Daca constati cu siguranta ca ai o problema, incearca sa gasesti un user care a trecut prin recalibrare si vezi care e parerea lui, merita recalibrat sau schimbat.... Si evident ia hotararea in termenul celor 10 zile, altfel va intra pe servis...

#33
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 09.10.2005
@DSops, @dyndiki
Am facut testele pe trepied cu declansare cu timer la 2 sec, focalizare cu punct central, exact toate detaliile explicate de voi, useer error nu este sigur, am refaut testele si cu obiectivul canon 50mm f1,8 si ies perfect.
Voi mai face in seara aceasta si comparatii cu focalizare manuala.

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.261
  • Înscris: 24.02.2007
Fa comparatie cu liveview...

#35
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 09.10.2005

 dani.user, on 23rd January 2012, 14:16, said:

Fa comparatie cu liveview...
Zilele trecute cand mi-ai recomandata sa fac testele si cu liveview am constatat ca nu mai merge aceasta functie la aparatul meu, desi acum cativa ani mergea, nu am avut nevoie sa o mai folosesc, pana acum sa vad ca nu mai functioneaza. Daca o activez din meniu imi arata ca este activata, dar nu imi apara nici imaginea pe ecran si nici nu se aude oglinda.  :angry:

Editat de sica_man, 23 ianuarie 2012 - 14:46.


#36
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
@sica_man
din ce poze ai pus, punctul central nu e prea aproape de rigla. atasez din nou pozele, poate obervi.
iar daca astea sunt crop, te rog pune originalele. doar 1 e de ajuns.
am mai vazut, culmea, vineri seara la cineva ceva asemanator. incerca sa focalizeze undeva la 20m si defapt clarul era la 1-2 m. era vorba de un teleu.
sincer cred ca e user-eror. fii mai atent la setari.. si la mine a mai ratat focusul din cand in cand, dar nu asa grosolan.
daca incerci sa faci poza la 2,8 pe un obiect aflat la 2 m merge??? ma gandesc ca poate rigla a fost prea aproape si nu a mai apucat sa focalizeze.
ce program folosesti cand faci testele? (psam)

Fișiere atașate



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate