Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Focus. 3. break. titanium.....by FORD

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Ptr. ca nu am gasit  jurnal de bord cu noul focus, m-am decis sa deschid eu unul.

Masina a fost comandata in Septembrie dar a ajuns doar pe 27 noiembrie. Modelul este break (mi se pare cel mai frumos), versiunea titanium cu cateva pachete optionale (keyless entry, xenoane, incalzire in scaune, parbriz incalzit, navigatie de 5, sistem sony). Motorul 2.0, 140 HP la un cuplu de 320 NM parca.

Deocamdata am 3.500 km cu ea, iar consumul s-a stabilizat undeva la 5.9 -6.0 L condus 65% extraurban iar restul foiala prin oras. Motorina bag doar de la MOL.

N-am sa enumar plusurile masinii, ci doar minusurile (ca-s mai putine).

Imi pare putin inghesuita in interior, lipsa tetierelor reglabile, navigatia e doar ptr. europa de vest, si cam atata. In rest masina e exceptionala la drum intins.

Daca aveti curiozitati sau intrebari ..... shoot :).

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   2.81MB   352 downloads
  • Attached File  2.jpg   2.91MB   251 downloads
  • Attached File  3.jpg   1.01MB   438 downloads
  • Attached File  4.jpg   3.09MB   379 downloads

Edited by hyp3rion, 30 December 2011 - 16:04.


#2
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006
Sa-ti traiasca si sa te bucure!

Pune si ceva poze cu bordul, te rog.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Sa te bucuri de ea fara probleme si sa ai parte numai de clipe placute alaturi de ea. :D

Imi place mult cum arata si cum este in sine, Focusul. Dar mai pune niste poze din laterala ei, cu bordul, cu spatele - ziua.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Navigatia aia arata o "gaura neagra" in locul Romaniei sau ma uit eu prost?
Sint prea indiscret daca intreb de pret?
De asemenea stii de cine e facut motorul, cumva e tot Peugeot (stiu ca e sigur pe undeva disponibila informatia dar daca ai scris pe undeva prin hirtii ar fi interesant de stiut)?

#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Sa-ti traiasca bijuteria :OK: ....si fara incidente.

Edited by feribalint, 30 December 2011 - 17:20.


#6
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View Postf300, on 30th December 2011, 16:23, said:

Navigatia aia arata o "gaura neagra" in locul Romaniei sau ma uit eu prost?
Sint prea indiscret daca intreb de pret?
De asemenea stii de cine e facut motorul, cumva e tot Peugeot (stiu ca e sigur pe undeva disponibila informatia dar daca ai scris pe undeva prin hirtii ar fi interesant de stiut)?

  Referitor la navigatie am specificat in prim,ul post ca e ptr. Europa de Vest ..de aceea nu vede romania. In 2012 cei de la Navteq vor finaliza probabil si ptr. Europa de EST la nivel de detaliu.
  Motorul (a 2 generatie de TDCI) din cate stiu eu, e dezvoltat de grupul PSA, si e folosit pe Pejo,Citro, Ford si Volvo.
  Pretul  cu toate optionalele si negociere la sange cu 2 delaeri a fost de 19.800 TVA inclus. Masina e pe pe leasing pe 5 ani.

#7
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Extrem de nemultumit ....... nu de masina, ci de serviciile post vanzare.

Din data de 27 Dec. masina sta trasa pe dreapta ptr. ca numerele rosii sunt expirate iar cei de la Impulse Leasing inca nu au catadicsit sa trimita nr. negre. Dar evident ........ rata curge-n continuare.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Au poarta? Blocheaz-o cu masina. Daca n-au ei poarta, sigur are sefu' lor...

P.S. Fainuta trotineta, s-o calaresti sanatos. Pentru navigatie ai platit ceva sau a venit cacadou, mai ales ca n-are harta .ro?

#9
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009

View Posthyp3rion, on 4th January 2012, 20:12, said:

Extrem de nemultumit ....... nu de masina, ci de serviciile post vanzare.

Din data de 27 Dec. masina sta trasa pe dreapta ptr. ca numerele rosii sunt expirate iar cei de la Impulse Leasing inca nu au catadicsit sa trimita nr. negre. Dar evident ........ rata curge-n continuare.


Si eu am  tinut  2 saptamani masina pe dreapta tocmai din cauza asta,si tot la impulse. Degeaba ii presezi cu telefoane si alte prostii tot cand vreau ei iti trimit numerele.

#10
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
Faina masina! Unul din putinele break-uri care imi plac. Sa o folosesti sanatos.

Dar pacat de firma de leasing aleasa.

View Posthyp3rion, on 4th January 2012, 20:12, said:

Extrem de nemultumit ....... nu de masina, ci de serviciile post vanzare.
Din data de 27 Dec. masina sta trasa pe dreapta ptr. ca numerele rosii sunt expirate iar cei de la Impulse Leasing inca nu au catadicsit sa trimita nr. negre. Dar evident ........ rata curge-n continuare.

Si asta e doar inceputul. Stai sa vezi ce iti pregatesc camatarii (adica impulsul).

P.S.: Verifica daca intre factura proforma platita de tine si originalul trimis de ei nu ai cumva vreo diferenta de cativa bani.
Va fi pentru ei un motiv bun sa iti trimita niste somatii de plata.

Edited by VladCatalin, 05 January 2012 - 02:56.


#11
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Ce pret are masina la dealer?

#12
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Daca nu ma-nsel pretul cu toate optiunile fusese cam 24.000 Eur, dupa care a-nceput sa scada pina la 19.800.(TVA inclus)

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si la terminarea leasingului o sa coste...?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Aratã bine. Sa o conduci cu placere.

#15
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View PostArkouda, on 9th January 2012, 19:16, said:

Si la terminarea leasingului o sa coste...?

Mult :)
Total : 24,095.31 , din care cca. 3k sunt dobanzi si 1k comision de administrare.
La asta se mai adauga si Casco 80 EUR parca/luna timp de 5 ani + RCA.

Detailare rata : 192 eur + TVA(24%)+89eur(dobanda)+9.90(comision)

Edited by hyp3rion, 09 January 2012 - 19:38.


#16
mitza07

mitza07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.12.2011
frumoasa masina.. se aude tare in habitaclu sunetul motorului TDCI?
    *fara incidente

#17
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Intre timp masina a facut 6.000 km, timp in care mi-am facut o oarecare parere despre ea.
  Bine-nteles ca masina a stat pe dreapta 1 sapt. pentru ca numerele negre nu erau de gasit nicaeri. Si tipic ptr. romani ... firma de leasing arunca vina pe dealer, delarul arunca vina pe firma de leasing iar clientul statea si spumega.Dar in final s-au rezolvat toate.
Motorul a-nceput sa se mai lase, ultimul consum de cca 350 km, din care 200 facuti pe ruta Oradea-Cluj iar restul foiala prin oras a fost de 6.7. In conditiile in care afara sunt -10 grade si zapada cat curpinde.Destul de rezonabil as zice. Masina sta ca un tanc pe drum, desi cauciucurile sunt low clas (BARUM - Polaris 3). Revizia la 2.500 km (gratuita) a fost o simpla verificare de lichide. Cu ocazia asta i-am cumparat si aparatori de noroi fata-spate si o plasa de portbagaj. Evident ca montajul, tipic service-urilor noastre, l-au facut intr-o ureche si era sa pierd pe drum o aparatoare sparte
Zgomotul interior la viteze de 90-110 e destul de scazut, muzica merge pe volum 5 si e indeajuns. Un lucru care-l gasesc destul de suparator e faptul ca interiorul cotierei f. spatios, nu e defel luminat. Daca tii 20 chestii inauntru, si e intuneric afara, n-ai nici o sansa sa gasesti ce vrei decat daca aprinzi lumina.Enervant.
In rest ... fuge bine, motorina bag dintr-un singur loc EVO DIESEL la 6.08, desi cred ca voi incepe sa-i bag motorina mai ieftina ..cea la 5.80 parca. M-am uitat azi la pompa si singura diferenta intre ele e ca cea ieftina era la -27 gradea, iar astalalata la -30 datorita unui aditiv .. in rest specificatiile sunt identice. Si-atunci de ce sa dau 0.3 bani/l mai mult ?
Seara faina . .

#18
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Esti multumit de masina? A fost si pe lista mea scurta (alaturi de Golf si Astra), am luat una din Franta vreo zece zile pentru ca in Romania nu-ti poti face o impresie dupa un drive-test de 15 min. si masina este relativ ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate