Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Of... Apple...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Eu nu-nteleg de ce va simtiti "furati" din moment ce nu va obliga nimeni sa cumparati. Da, apple investeste mult in marketing si produsele lor sunt de doua ori mai scumpe decat altele care ofera performante similare. E ceva secret in asta? Din moment ce produsele lor se vand, nu vad de ce n-ar maximiza profitul.

#56
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
S-a întors din service, în schimbul a 200Ron :)

Poate nu mai face fițe.

#57
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 03.08.2010
bai nene,dar o componenta care functioneaza ok la laptopul asta exista????

#58
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011

View Postad-bloc, on 12th April 2012, 13:53, said:

Oricand gasesti un ultrabook, netbook de la acer, [...] care o sa fie la fel de bine finisat iar cu dieferenta de bani, mai cumperi un hdd extern de 4 TB, mai cumperi un bilet de avion.


dar de ce te zgarcesti, pui de la tine?
eu zic ca cu diferenta poti cumpara si o masina.

cand ajungem si la partea cu copii exploatati in fabricile foxconn din china?

eu totusi remarc ca omul cu problema nu e prea suparat si consider ca e o atitudine buna. asta, ghinion pisica 13, electronicele se mai si strica.

#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,636
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalbinaverde, on 16th April 2012, 09:33, said:

eu totusi remarc ca omul cu problema nu e prea suparat
Omul in cauza nu-si plateste el sistemul ci parintii lui. Nu e rau asta. Dar sa-l vad eu peste 10 ani si mai bine daca atunci cand va avea de ales va face la fel.

#60
wizard_wand

wizard_wand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2012

View Postalbinaverde, on 12th April 2012, 09:49, said:

aaa, deci sa te fure mai putin e ok.

problema se pune in termenii "nu mi-e ca m-a batut dar de ce m-a injurat?"

cica ultimul sony z nu stiu cat e 3000 de euro. niste nenorociti.

nu are rost sa mai intretinem aceasta disputa. fiecare cu parerea lui si cu asta basta.

totusi , gasesti produse IDENTICE ca performanta mult mai ieftine. MULT mai ieftine. pretul apple nu este justificat absolut deloc. daca as sta si ti as povestii prin cate a trecut thinkpadul meu cred ca te ai crucii. nu cred ca un apple rezista nici la 1 sfert din trantiturile si lichidele luate de thinkpadul meu. asta ca sa nu mai zic despre faptul ca am fost la bunici si l am uitat in ploaie deschis. ploaie puternica si a stat vreo jumate de ora... nici macar nu se oprise cand am fost sa il iau dupa ploaie din iarba. este un laptop scump , peste 1200 de euro , insa are CEVA care da pretul ala.

apple ce are? absolut nimic. au aceleasi performate ca orice alt computer si nu exceleaza nici pe partea de rezistenta sau mobilitate. deci e mai scump pentru ca prostii cumpara. unde stau eu , la PROPRIU , cu banii de apple poti sa cumperi un computer IDENTIC ca si performante si o masina second hand de diferenta de bani.

View Postandreigherghe, on 15th April 2012, 00:32, said:

S-a întors din service, în schimbul a 200Ron :)

Poate nu mai face fițe.

sa speram :) totusi , cam multe probleme...

numai bine si sa te bucuri de el.

#61
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011

View Postwizard_wand, on 16th April 2012, 16:06, said:

totusi , gasesti produse IDENTICE ca performanta mult mai ieftine. MULT mai ieftine.

plin de experti in marketing pe aici. recunosc ca ma intriga siguranta cu care afirmati ca pretul e prea mare. ca si cum ati avea vreo informatie despre procesul tehnologic, ca si cum in viata voastra ati fi stabilit vreun pret pentru ceva. incerc sa ma abtin sa nu atac personal dar sunt oarecum plictisit de abordarea "toti trebuie sa aiba o parere". in momentul in care nu ai nicio treaba cu subiectul (respectiv nu ai pus mana si pe un thinkpad si pe un mackbook)  poate ar trebui mai multa moderatie.

cand o sa inceapa un acer sa prelucreze video fara sa scoata procesorul limba de un cot mai vorbim.

daca ambele se descurca cu un browser si un winamp  nu inseamna ca au performante identice.

si loganul are 4 roti si un volan si parca nu e bmw.

#62
wizard_wand

wizard_wand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2012

View Postalbinaverde, on 17th April 2012, 09:31, said:

plin de experti in marketing pe aici. recunosc ca ma intriga siguranta cu care afirmati ca pretul e prea mare. ca si cum ati avea vreo informatie despre procesul tehnologic, ca si cum in viata voastra ati fi stabilit vreun pret pentru ceva. incerc sa ma abtin sa nu atac personal dar sunt oarecum plictisit de abordarea "toti trebuie sa aiba o parere". in momentul in care nu ai nicio treaba cu subiectul (respectiv nu ai pus mana si pe un thinkpad si pe un mackbook)  poate ar trebui mai multa moderatie.

cand o sa inceapa un acer sa prelucreze video fara sa scoata procesorul limba de un cot mai vorbim.

daca ambele se descurca cu un browser si un winamp  nu inseamna ca au performante identice.

si loganul are 4 roti si un volan si parca nu e bmw.

hai sa nu dam in partea cealalta. apple nu au nimic peste un acer similar sau peste un dell similar.

ca idee pentru ca ai dat exemplu masinile:
ori ca ai un logan cu 100 de cai , ori ca ai un bmw cu 100 de cai , puterea e ACEIASI. e doar o unitate de masura. nu exista cai de bmw si cai de dacie.

sa inteleg ca laptopul meu e peste unul similar ca performanta doar pentru ca e rezistent la socuri si la lichide?



PS: cine e prost si plateste pentru design e liber sa o faca. cine e prost si plateste pentru un marketing sa o faca. prefer sa gandesc si sa cumpar un produs care isi merita banii mai mult decat alt produs.

#63
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011

View Postwizard_wand, on 17th April 2012, 10:48, said:

hai sa nu dam in partea cealalta. apple nu au nimic peste un acer similar sau peste un dell similar.

bravo, cuvantul cheie e similar.
un macbook de 1200 de euro e la fel ca un toshiba de 1200 de euro si amandoua sunt incomparabil mai bune decat ubn acer de 300 de euro


View Postwizard_wand, on 17th April 2012, 10:48, said:

ori ca ai un logan cu 100 de cai , ori ca ai un bmw cu 100 de cai , puterea e ACEIASI. e doar o unitate de masura. nu exista cai de bmw si cai de dacie.


deci in acceptiunea ta un bmw de 100 de cai e la fel ca un logan de 100 de cai? :)))) sau un cap tractor de tir e la fel cu un bugatti veyron ? ca doar au acelais numar de cai

View Postwizard_wand, on 17th April 2012, 10:48, said:

PS: cine e prost si plateste pentru design e liber sa o faca. cine e prost si plateste pentru un marketing sa o faca.


minte-te in continuare ca nu platesti pentru design.

View Postwizard_wand, on 17th April 2012, 10:48, said:

prefer sa gandesc si sa cumpar un produs care isi merita banii mai mult decat alt produs.


iar suntem de acord. tu simti asa grosier cum vine treaba doar ca te pierzi la nivel de detalii. si eu cred ca e mai bine sa cumperi un produs care isi merita banii decat alt produs (care nu si-i merita)
in cazul nostru (mac vs acer) macul merita si acerul nu.

#64
wizard_wand

wizard_wand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2012

View Postalbinaverde, on 17th April 2012, 12:40, said:

bravo, cuvantul cheie e similar.
un macbook de 1200 de euro e la fel ca un toshiba de 1200 de euro si amandoua sunt incomparabil mai bune decat ubn acer de 300 de euro





deci in acceptiunea ta un bmw de 100 de cai e la fel ca un logan de 100 de cai? :)))) sau un cap tractor de tir e la fel cu un bugatti veyron ? ca doar au acelais numar de cai




minte-te in continuare ca nu platesti pentru design.




iar suntem de acord. tu simti asa grosier cum vine treaba doar ca te pierzi la nivel de detalii. si eu cred ca e mai bine sa cumperi un produs care isi merita banii decat alt produs (care nu si-i merita)
in cazul nostru (mac vs acer) macul merita si acerul nu.


1. un toshiba de 1200 de euro e mult mai performat decat un apple la acelasi pret. piesele DIFERA. pe cand un apple ar avea un i5 spre exemplu , toshiba ar avea un i7  mai multi rami si o placa video mai buna. (e un exemplu generic , nu am stat sa caut) . la aceiasi bani  , poti sa cumperi si un acer mult mai performat decat un mackbook sau alta mizerie de la apple.

2. in acceptiunea mea loganul va fi mai rapid deoarece e mai usor decat un bmw. TOTUSI , e un apropo la computer. performanta e performanta. componentele apple sunt componente normale. nu au nimic special. ori ca ai 2 ghz pe un apple , ori ca ai 2 ghz pe un acer e EXACT acelasi lucru. defapt sunt ACELEASI componente. intel sau hynix nu fac procesoare special pentru apple sau memorii special pentru acer. same shit;

3. stiu... platesti pentru ultraperformanta si fiabilitatea apple. citeste topicul de la capat. platesti pentru marketing... insa nu platesti pentru produs. prefer sa iau un laptop similar ca performante si mult mai bun la fiabilitate si sa mi mai ramana si bani in plus.

4. mac ul nu are ABSOLUT nici un avantaj asupra unui acer banal si comun. daca are te rog enumera.



ORICUM e rusinos sa compari apple cu acer. acer e unul din cei mai mari din lume. apple as compara undeva cu msi sau cu allview ceva... ceva low end. totusi , pretul de prost il propulseaza in categoria : frumos , prost si comun la performanta.

PS: daca te ai indragostit de sistemul de operare ios poti sa l instalezi fara grija pe orice computer. la fel cum poti sa faci si cu windows pe un mac

concluzie: esti un fitzos care cel mai probabil iti scoti iphon ul pe masa sa te vada lumea si habar nu ai de valoarea reala a produselor.

#65
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,687
  • Înscris: 15.06.2004
Lasati-o un pic mai moale , ca vad ca discutia a inceput sa devieze iarasi spre preturi.
Mai sunt si alte topice pe care se mai discuta asa ceva, asa ca daca veti continua, voi inchide topicul, ptr off-topic.

#66
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011

View Postwizard_wand, on 17th April 2012, 11:56, said:

1. un toshiba de 1200 de euro e mult mai performat decat un apple la acelasi pret. piesele DIFERA. pe cand un apple ar avea un i5 spre exemplu , toshiba ar avea un i7  mai multi rami si o placa video mai buna. (e un exemplu generic , nu am stat sa caut) . la aceiasi bani  , poti sa cumperi si un acer mult mai performat decat un mackbook sau alta mizerie de la apple.

2. in acceptiunea mea loganul va fi mai rapid deoarece e mai usor decat un bmw. TOTUSI , e un apropo la computer. performanta e performanta. componentele apple sunt componente normale. nu au nimic special. ori ca ai 2 ghz pe un apple , ori ca ai 2 ghz pe un acer e EXACT acelasi lucru. defapt sunt ACELEASI componente. intel sau hynix nu fac procesoare special pentru apple sau memorii special pentru acer. same shit;

3. stiu... platesti pentru ultraperformanta si fiabilitatea apple. citeste topicul de la capat. platesti pentru marketing... insa nu platesti pentru produs. prefer sa iau un laptop similar ca performante si mult mai bun la fiabilitate si sa mi mai ramana si bani in plus.

4. mac ul nu are ABSOLUT nici un avantaj asupra unui acer banal si comun. daca are te rog enumera.



ORICUM e rusinos sa compari apple cu acer. acer e unul din cei mai mari din lume. apple as compara undeva cu msi sau cu allview ceva... ceva low end. totusi , pretul de prost il propulseaza in categoria : frumos , prost si comun la performanta.

PS: daca te ai indragostit de sistemul de operare ios poti sa l instalezi fara grija pe orice computer. la fel cum poti sa faci si cu windows pe un mac

concluzie: esti un fitzos care cel mai probabil iti scoti iphon ul pe masa sa te vada lumea si habar nu ai de valoarea reala a produselor.

ai cate o eroare logica pe fiecare rand.

singura chestie in care ai dreptate e ca imi scot iphone-ul pe masa. daca ai fi vazut de aproape unul ai fi constatat ca e imposibil sa stai asezat cu el in buzunar.

ps. mi-a placut aia cu i7 de la toshiba.

Edited by albinaverde, 17 April 2012 - 12:40.


#67
wizard_wand

wizard_wand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2012

View Postalbinaverde, on 17th April 2012, 13:39, said:

ai cate o eroare logica pe fiecare rand.

singura chestie in care ai dreptate e ca imi scot iphone-ul pe masa. daca ai fi vazut de aproape unul ai fi constatat ca e imposibil sa stai asezat cu el in buzunar.

ps. mi-a placut aia cu i7 de la toshiba.

din fericire nu am stat la coada la o2 , orange sau vodafone cu ceilalti tarani sa mi cumpar iphone. am fost mai rational putin si nu am schimbat mizeria de bb care o am acum. nu din considerente materiale ci din considerente de logica. ambele au internet , ambele primesc mail instant si ambele au difuzor si microfon. din nefericire intalnesc dastia ca tine tot mai des , mai ales in romania , unde apple e vazut ca un zeul al tehnologiei.

#68
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,687
  • Înscris: 15.06.2004
Ok. Topic Closed !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate