Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Google strange latul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#91
RedStormAG

RedStormAG

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 250
  • Înscris: 18.11.2011
Eu nu am incredere in Google ca e posibil sa-mi intre la istoria Firefoxului si afla ca am intrat pe siteul NASA sa gasesc ultimele stiri sau pe siteul CIA sa vorbesc cu vreo secretara.
Mai ales sa-mi stie numarul de telefon ca sa ma asculte atunci cand fac conferinta cu Obama si Basescu.

#92
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
vai, guagle face și drege. vrei mail la ei, dai telifonu, nu vrei, pa și pusi, fă-ți propriul servăr și basta.
mai mișto e când guagăl îți traduce paginile de la contul bancar online :D :D :D

#93
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgtk, on 6th December 2011, 21:09, said:

numerele de pe pre-paid-uri nu se prea pot afla... sau mai bine zis nu se poate face legatura intre cartela si identiatea reala a utilizatorului cartelei... legand numarul de un cont de email, se poate ajunge teoretic la identitatea celui care are numarul solicitand ip-ul de pe care se intra in cont, cerand isp-ul de la care are ip-ul detalii, samd... sigur, se pot folosi proxy, vpn-uri & altele care pot creste dificultatea aflarii identitatii, dar deja deviem...
Din ce am vazut la teve, daca trebuie tare de tot, te afla dupa un filmuletz de pe you tube, in care sa ti se auda vocea cad de cat clar. Au aia echipamente de ascultare si filtrare ca te localizeaza la primul buna ziua de ori unde ai vorbi, gsm sa fie. Asa l-au prins pe tipul ala , mana dreapta a lui bin laden.

Dar voi nu vedeti padurea de copaci. Ideea este nu ca ma poate localiza nu stiu cine. Problema este ca pot face din asta o unealta care sa poata fi folosita impotriva ta.

#94
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007

View Postcrull, on 6th December 2011, 13:35, said:

Care e faza, de unde dracu stie youtube de mailul gmail.com?
Cel mai probabil te-a intrebat youtube daca emailul tau de google e [email protected] (luat de prin cookie-uri).
Probabil s-a uitat, dar youtube e acum 'powered by google' (l-au cumparat cu ceva ani in urma). Si a existat un moment in care s-a facut trecerea la email-ul google pt. contul youtube (unde eu am avut contul de yahoo, deci google imi stie si adresa de yahoo).

#95
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View PosttheMisuser, on 7th December 2011, 01:41, said:

Cel mai probabil te-a intrebat youtube daca emailul tau de google e [email protected] (luat de prin cookie-uri).
Probabil s-a uitat, dar youtube e acum 'powered by google' (l-au cumparat cu ceva ani in urma). Si a existat un moment in care s-a facut trecerea la email-ul google pt. contul youtube (unde eu am avut contul de yahoo, deci google imi stie si adresa de yahoo).
mda e o chestie ciudata.
Aseara cand la una din adresele de gmail nu a vrut sa-mi permita logarea, am dat intentinat "forgot password" . Si m-au intrebat de alternate e-mail, care era o adresa de yahoo.  Dupa ce mi-au trimis e-mail pe adresa de yahoo de resetare a parolei de g-mail, l-am accesat , si ei hopa mitica, sa-mi faca cont nou, pentru adresa  [email protected] ceva de genul [email protected] la g-mail. Ca ce chestie? Dar nici vorba de acces in adresa de care era vorba, fara numar de telefon, pentru ca existau niste suspiciuni in legatura cu nu stiu ce virus attack& bullshit.

#96
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Posttfmercedez, on 7th December 2011, 12:42, said:

am dat intentinat "forgot password" .
eu cand fac asta imi apar reclame la lecitina

#97
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Posttfmercedez, on 6th December 2011, 22:01, said:

Din ce am vazut la teve, daca trebuie tare de tot, te afla dupa un filmuletz de pe you tube, in care sa ti se auda vocea cad de cat clar. Au aia echipamente de ascultare si filtrare ca te localizeaza la primul buna ziua de ori unde ai vorbi, gsm sa fie. Asa l-au prins pe tipul ala , mana dreapta a lui bin laden.
povesti.. tehnologiile de recunoastere vocala nu functioneaza nici pe departe cum trebuie, si probabil nici nu vor functiona vreodata... motiv pt. care timbrul vocal nu e folosit in nici un sistem de securitate..

View Posttfmercedez, on 6th December 2011, 22:01, said:

Dar voi nu vedeti padurea de copaci. Ideea este nu ca ma poate localiza nu stiu cine. Problema este ca pot face din asta o unealta care sa poata fi folosita impotriva ta.
nu stiu la ce te referi tu... pe mine nu ma ingrijoreaza prea tare companiile in sine(care in cel mai rau caz poate te spameaza cu niste reclame), ci mai degraba posibilitatea statului de a-si baga nasul tot mai mult in viata privata...

#98
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Posttfmercedez, on 6th December 2011, 12:00, said:

De curand am observat ca nu mai pot accesa contul de you tube sau de g-mail fara sa le "divulg" la baietii de la google numarul de telefon.  
Ei sustin ca este pentru siguranta mea. Pentru siguranta s-a inventat parola , nu? Safety questions, alternate e-mail.
Ei mai spun aici ca "Google will only use your phone number to send you a verification code and to make sure it is not being used to create or verify a large number of accounts. We will never share your number or use it to send you unwanted messages. We promise."

Si daca citesti mai departe,  privacy policy promisiunea e cam calcata in picioare. Adica daca vine "autoritatile" si cer datele tale, ei le dau oricum.
Azi dai nr de telefon, maine mai dai o alta informatie, nu conteaza ce, poimaine te dai cu GPS'u , iar ei stau linistiti si aduna catralioane de terabiti de informatie de orice fel despre sute de milioane de oameni.  

Pai la noi in tara, nu poti avea incredere in angajatii unei banci, (au fost cazurile acelea in care functionarii au facut magarii cu banii din conturi, de s-au trezit unii fara bani) au fost prinsi probabil nu se stie mare lucru.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla cand niste indivizi isi croiesc acces la banca de date google, si afla tot: poze, adresa, contact, conturi bancare, ce faci, unde umbli, cu cine umbli, cu ce te ocupi, tot tot tot, iar acei indivizi sa nu fie deloc bine intentionati.  
De asemenea, sa ai grija mare la criptare, si la virusii din calculator!
De facebook ne-am convins deja, acuma si google?

Trebuia sa scrii de Microsoft, si de minunatul lor program text2speech vandut catre SRI pt crearea de stenograme pe apeluri si setarea de alarme la anumite cuvinte.
Probabil asa o face si Goagal, daca cauti cum se fac bombe odata, de 2 ori, de 3 ori, s-ar putea sa iti gasesti intr-o zi calculatorul sigilat.
Oricum, autentificarea are legatura cu preventia si nu cu interceptarea. Interceptarea tati se face pe IP, si stiu baietii tot ce misca. Daca vrei client de mail sigur, care sa nu divulge date la solicitarea autoritatilor alege unu din Iran sau NKorea, sau maxim China!

Edited by Josef_Mengele, 07 December 2011 - 13:56.


#99
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007

View PostJosef_Mengele, on 7th December 2011, 14:55, said:

Daca vrei client de mail sigur, care sa nu divulge date la solicitarea autoritatilor alege unu din Iran sau NKorea, sau maxim China!
E aproape cum ai spune sa foloseasca americanii telefonia fixa de pe vremea lu' Ceasca ca sa nu-i asculte guvernul american.
Si aia le divulga, da' la alte autoritati :)

#100
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Now ghici ce? Imi vin sms uri de la iulius mall ca sunt chiloti la reducere, ca e avatar in premiera la cinema city, ca e targ de rapandule la etaju 2 , ca se serveste nu stiu ce cacat la kfc de la food court.
pai militeaza pentru o legislatie ce ocroteste consumatorul. americanisme din astea-s ilegale in alte tari si e foarte bine asa.
pe vremea cand imi mai faceam io veacul in RO, s-o apucat conex sa-mi tot trimita sms-uri din astea. cica sa trimit o "cerere" ca sa inceteze. prin fax.
le-am trimis o cerere, de vreo 5 pagini, pe fond negru cu scris alb. n-am mai primit nici un sms de la ei d-atunci.

nu-mi convine ce face google cu datele mele - nu-mi fac cont. n-am cont de gmail si nici nu stiu vreun motiv pentru care mi-as face. am avut unul de youtube care l-am sters in ziua cand au incercat sa ma oblige sa-l leg de un cont de gmail. boicotez produse ubisoft atata timp cat vor sa ma oblige sa  fiu online cand joc singleplayer. fac pipi pe battlefield 3, ca nu-s de accord cu conditiile de utilizare.
n-am cont de facebuci si nici nu intentionez sa-mi fac vreodata. ma pot stapani sa nu particip la toate cretinitatiile care le inventeaza cate un "expert" de marketing.
nu particip la extrageri, jocuri "de noroc" si alte inselaciuni care-s n-au alt scop de cat sa adune adrese si numere de telefon.
iar cand se nimere sa ma mai sune cate unu cu marketingul (lucru care s-a redus la vreo 1-2 ori pe an), ma bucur ca stau intr-o tara cu o legislatie care-mi protejeaza linistea si ma folosesc de ea din belsug, sa-l fac pe ala care m-a sunat, sa nu mai sune niciodata.
cu alte cuvinte si pe scurt: dace te poti abtine, ai liniste.

Edited by Pengoon, 07 December 2011 - 15:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate