Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

METRO si CARREFOUR vor baga multe tari in faliment.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
95 replies to this topic

#37
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postdon_dannielo, on 3rd December 2011, 21:20, said:

Sunt convins ca atunci cand Duster si Lildebul cumpara rosii de la carrefour, se gandesc vor produce o rata a somajului de 20%.
Pe dracu, se gandesc la burta lor si se bucura ca le-au ramas si bani.
Iar daca le cumperi de la piata, tot nu te gandesti ca scazi somajul, ci doar ca-s mai sanatoase.
Rosiile romanesti sunt mai toxice decat cele din Turcia, pt ca ambele sunt tratate. Diferenta e ca turcu care are mii de hectare da cu ingrasaminte la gram, atent dozate ca sunt scumpe! Taranu nostru cu un solar, ia un sac de ingrasaminte si face macel.

Toate rosiile din piata sunt stimulate pentru inflorire, apa cu care sunt udate e imbunatatita chimic, solul e afumat si dezinfectat, toate sunt culese de verzi si stropite in cutie cu un stimulant deosebit de toxic, si cancerigen de grupa 1.

Edited by Josef_Mengele, 03 December 2011 - 21:52.


#38
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postevox, on 3rd December 2011, 21:37, said:

in principiu miliardele de euro care sunt externalizate de companii straine trebuiau sa vina inapoi sub forma de "bani europeni" care sa creeze infrastructura si conditii pentru afaceri serioase si locuri de munca, da' ce sa faci daca nu vrem sa-i absorbim?...
hahaha..  sa-i absorbim sub forma de produse cumparate tot de la ei. Desteapa faza.  Daca e vorba de cumparat de produse de la noi atunci se cumpara doar la suprapret  de la firmele nasilor din PDL si rubedeniilor.  Si tot produs prost e. Asa ca lumea se scarbeste si prefera produs strain.

Cumparati de unde vreti ca oricum e o mafie si a pietelor. Nu toti din piete sunt producatori, majoritatea sunt mici bisnitari. Putini producatori se incumeta sa stea cu marfa zile intregi in piata si sub amenintarea bisnitarilor si asa zisilor gardieni care asteapta numai spagi.

Edited by popascu, 03 December 2011 - 21:57.


#39
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

View Postduster2010, on 3rd December 2011, 20:36, said:

VIN CU PRETURI MICI, CU RECLAMA PE TV NON-STOP.
Au acapart comertul. ASTA E REALITATEA.
Eu imi cumpar legumele din pietele din Timisoara.
E adevarat, ca si aici gasesc rosii din Turcia, pepenu de nu stiu unde, insa morcovi, patrunjel, varza, cartofii, guliile, etc sunt romanesti.
Obisnuiesc sa cumpar de la tarani (romani).
Branza, laptele, smantana, untul, carnea de oaie o cumpar tot de la tarani din piete.
Daca autoritatiile inchid si aceste piete, cred ca am sa ma duc random pe satele din apropierea orasului si am sa cau produse.

#40
duster2010

duster2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,912
  • Înscris: 29.01.2011
concurenta acestor magazine e sanatoasa.

E buna frate- dar distruge toata industria noastra.
Degeaba ai concurenta daca esti FALIT DE CONCURENTA.

Vrei sa concurezi cu BUTE?

lasati rosiile.

SA VORBIM DE INDUSTRIE!
Haine, unelte, aparate electrice...

Edited by duster2010, 03 December 2011 - 21:54.


#41
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostThePantheist, on 3rd December 2011, 21:46, said:

Are dreptate in anumita masura duster.

Zilele trecute m-am dus sa imi cumpar o punga de sare de la magazinul de la colt. Scria in romana pe ea, am crezut ca e romaneasca. Ajuns acasa am realizat cu stupoare ca e importata din BELARUS.

Chiar asa am ajuns nici un kkt de sare sa nu mai fim in stare sa producem? trebuie sa importam din Belarus?
In supermarket (Cora, Carrefour) gasesti sare romaneasca, de la Salrom.
Magazinele de la colt produc mai mult somaj, se pare.

Edited by don_dannielo, 03 December 2011 - 21:57.


#42
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postduster2010, on 3rd December 2011, 21:53, said:

concurenta acestor magazine e sanatoasa.

E buna frate- dar distruge toata industria noastra.
Degeaba ai concurenta daca esti FALIT DE CONCURENTA.

Vrei sa concurezi cu BUTE?

lasati rosiile.

SA VORBIM DE INDUSTRIE!
Haine, unelte, aparate electrice...
Ti-am vorbit in posturile anterioare de masinile romanesti si industria care a fost romaneasca. Acum nu mai este decat niste filiale ale marilor corporatii straine care fac cate ceva produse. Vezi ca vand eu prize si becuri romanesti pe net. Te intereseaza? :D

Edited by popascu, 03 December 2011 - 22:03.


#43
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
In general pe fiecare produs scrie cine e producatorul, fabrica etc

Daca nu scrie sau e doar marca generalista de tip  Metro sau Real, e rau de doua ori:
1. probabil sa fie importat cine stie de unde si sa fie un produs pe care nu si-l asuma nimeni, deci nu raspunde nimeni de calitatea lui proasta, cumparatorii il iau de test, sa vada cum e si dupa primul val de vanzari e inlocuit cu altul sau acelasi cu alt design de eticheta sau model de impachetare, cumparatorii il testeaza si pe acela si tot asa vanzarile merg si un produs prost aduce suficient profit.
2. mai mult ca sigur provenind dintr-o retea de distributie internationala , maxim de optimizata, acel pret scazut reflecta si calitatea a produsului respectiv, continutul de inlocuitori si chimicale (E-uri ) si toate beneficiile, descoperirile si inventiile in materie de pacalit cumparatorul.

Asta nu inseamna ca produsele romanesti sunt obligatoriu bune, dar, macar, putand identifica producatorul vei sti sa-l eviti pe viitor pe cel prost si sa-l cauti pe cel care ti-a placut.
Pentru asta ar trebui cerut ca toate produsele sa aiba pe eticheta date de identificare clare.
In felul asta si producatorul roman ar fi mai atent la calitatera produsului
Eu am sunat la fabrica romaneasca de textile ca sa le spun ce anume nu a fost in regula cu produsul lor.

O alta problema e cu snobimea si prostime romana care cumpara pantofi sau pulovere sau chiar si alimente ( salam, branza, etc ) romanesti numai daca pe eticheta era scris Marchetti sau Zara, alt nume de fitze sau vreun nume cu rezonanta italiana, spaniola, numai romaneasca nu.
Din pacate specia asta e desul de numeroasa si mama prostilor e mereu gravida.
Mancare puteti cumpara din piata , bineinteles ca nu merele alea superbe la vedere , dar, seci , cumparate tot din angrouri ci cautand produse romanesti cu gust.

E mult de spus si m-am plictisit, va descurcati voi cumva daca o sa va intereseze !

#44
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postdon_dannielo, on 3rd December 2011, 21:57, said:

In supermarket (Cora, Carrefour) gasesti sare romaneasca, de la Salrom.
Magazinele de la colt produc mai mult somaj, se pare.
aia a mai ramas. Nu privatizeaza si salrom? Nu o vinde la careva?

#45
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
apropo de rosii, doctor mengele :D stie el ceva acolo, zici ca vii cu mancare eco de la piata, da, da,lula, poate doar din surse sigure caci altfel dumnezo cu mila ca nu stii ce bagi in tine de la cei de la tarabe
si culmea, dupa ce ca te umplu de chimicale mai fac si evaziune, nu tu tva, taxe, nimic, dar la pret aucoaie bre,e mai mare decat la raft rosia lor e eco, ce sula lui...

#46
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
de parca si produce romania atat de muulte produuse, incat sa umple toate rafuutrile supermarketuurilor
o fi si romania o germanie mai mica si nu--i lasa ue sa--si promoveze produsele in propria lor tara

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos de produsele românești. Eu nu prea am chef de produse alimentare Made in România pentru că majoritatea conțin atât de multe chimicale încât parcă ar fi fabricate la "Policolor" sau Uz. chimice "9 Mai".

#48
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

View Postduster2010, on 3rd December 2011, 20:11, said:

Eram invidios pe unguri, pe italieni, pe spanioli ca ei au CARREFOUR si noi nu aveam. METRO, Auchan, KAUFLAND, LIDL.

Acum avem - din 2007- de cand am intrat in UE..

Ne ducem si cumparam cu banii nostri munciti produse din METRO: haine, electronice, hartie pentru imprimante, becuri, pixuri, fructe.
Ce bine face "comertul modern" ?
NE MIRAM DE CE SOMAJUL CRESTE MEREU AN DE AN, de ca nu mai avem bani, de ce sunt greve.
Ne miram de ce Ungaria, Romania, Spania, Irlanda, Portugalia, Grecia stau cu mana intinsa la FMI.
Nu mai produc chiloti, prize, haine, usturoi,..  nu mai au profit, nu mai au cash....IAU TOTUL DE-A GATA FACUT DE ALTII.
PANA CAND?


Duster ai mare dreptate...ne transformam in consumatorii unor smecheri trasnationali...
Mai mult...smecherii astia nici  nu vor sa auda de producatori autohtoni...doar daca dau bani grei pentru afisate in galantar.

Eu am un principiu...cumpar din piata de la tarani, si altii sau daca nu cumpar de la reduceri.

Nu cumpar produse de orice fel la care se face reclama la TV sau aiurea. Fiindca sunt scumpe iar banul de publicitate este in pretul produsului.

#49
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Nu este concurență CINSTITĂ. În fiecare zi mai bagă o lege care interzice ceva produs în românia pe motiv "NU corespunde standardelor" și minciuna "trebuie să absorbiți fonduri ca să faceți apoi IMM-uri care corespund".

SAU CREDEȚI CĂ EU nu știe unde se duc fondurile și care e treaba? Știe foarte bine!

Este ca și cum le-am băga noi africanilor niște legi că domne produsele lor nu corespund, le vindem de la noi și de ochii lumii le dăm fonduri șefilor de trib acolo. ESTE EVIDENT că fondurile vor fi extorcate și nu vor ajunge niciodată unde trebuie. Noi să ne facem că nu vedem și să tot dăm declarații la TV cu speranțe de eradicare a corupției în Africa.

Pînă una-alta, țara respectivă ar deveni colonie industrială și ar aștepta ei pînă la adînci bătrînețe să se eradicheze coupția domne. Îi mai băgăm și într-o zisă uniune să eliminăm taxele vamale și i-am colonizat, așteaptă ei pînă la Paștele Cailor să concureze cu noi și să eradicheze corupția în condițiile în care vor avea producție 0, vor fi pur și simplu exploatați.

#50
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
djl: pai da, mai poti avea incredere in nemancatii astia de la protectia consumatorului? ii cumpara cu un pachet de biscuiti comerciantii cei rai :D

Edited by >ficus, 03 December 2011 - 22:14.


#51
duster2010

duster2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,912
  • Înscris: 29.01.2011
Este ca și cum le-am băga noi africanilor niște legi că produsele lor nu corespund,
le vindem de la noi

și de ochii lumii le dăm fonduri șefilor de trib acolo.

ESTE EVIDENT că fondurile vor fi extorcate și nu vor ajunge niciodată unde trebuie.

Noi să ne facem că nu vedem și să tot dăm declarații la TV cu speranțe de eradicare a corupției în Africa.

Buna comparatia- COLONIE VA SCRIE PE NOI.

#52
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Am cumparat magiun de TOPOLOVENI! Un sfert era magiun adevarat, restul era gem dala de 3 lei. Am dat o caciula de bani pe teapa.
Am cumparat pepeni de dabuleni, proaspeti, cu coada ofilita, fara zaharuri acumulate, defapt din TURCIA.
Eu sunt satul de tarani, preturile lor mari, calitatea slaba, si rebuturile cu pretentii de ECO.

View Post>ficus, on 3rd December 2011, 22:01, said:

apropo de rosii, doctor mengele :D stie el ceva acolo, zici ca vii cu mancare eco de la piata, da, da,lula, poate doar din surse sigure caci altfel dumnezo cu mila ca nu stii ce bagi in tine de la cei de la tarabe
si culmea, dupa ce ca te umplu de chimicale mai fac si evaziune, nu tu tva, taxe, nimic, dar la pret aucoaie bre,e mai mare decat la raft rosia lor e eco, ce sula lui...
Singurele rosii cat de cat naturale sunt alea de toamna, coapte pe camp. Se coc natural si chiar daca se zdorcesc intra la bulion si suc de rosii. Astea sunt singurele rosii naturale, doar pt ca sunt prea ieftine sa merite sa fie tratate.

Sunt tarani care dau zeci de mii de euro pe roboti de climatizare pt solarii! I-am vazut pe unii spreiau din greu cutiile de rosii. M-am uitat pe tub, era cancerigen Gr 1 si producea neliniste cardiaca. Se recomanda masca de gaze in intrebuintare, da taranii sunt zgarciti sa-si cumpere...

Edited by Josef_Mengele, 03 December 2011 - 22:21.


#53
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
1. Pepenii de Dăbuleni sunt buni! La fel și magiunul, roșiile românești și multe altele. Faptul că ai cumpărat de la niște țepari nu înseamnă că la Dăbuleni nu se fac pepeni buni! Am mîncat și pepeni de Spania și de alte țări și sunt plastic în comparație cu un pepene copt natural la Dăbuleni.
Faptul că nu mai există pepeni copți natural, roșii coapte natural, este din cauza mafiei întreținută cu bună știință în piețe, și din alte cauze venite de afară.

2. Degeaba cumperi tu sau eu un produs, degeaba-mi spui să cumpăr X că e făcut în RO. Aici discutăm despre fenomenul la nivelul întregii ȚĂRI. Multe fabrici au fost închise pe motiv că nu corespund, degeaba au mai rămas cîteva de la care mai cumpăr eu, x sau y.

3.  Nu mai există roșii românești și alte legume din cauză că au distrus micile ferme și fabricile de procesare care făceau procesare. În piețe au rămas doar bișnițarii și țiganii care le grăbesc coacerea ca să poată ține piept cu supermarket-urile.

4. Au interzis și tîrgurile de animale, au făcut o grămadă de mișcări "europene" сu pastila "o să vă dezvoltați voi cu fonduri, pînă una-alta le închidem noi că nu corespund".

Edited by dobrotescunicol, 03 December 2011 - 22:42.


#54
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Treaba cu pesticidele, ingrasamintele, alte chimicale pt. pastrare si coacere fortata, pt. legume, rosii, etc., suna destul de logic si se potriveste bine peste apucaturile romanesti contemporane, deci este destul de credibila.

Pe de alta parte insa, daca tot vorbim de rosii, eu unul nu as putea deloc sa compar rosii de import cu cele romanesti, deoarece diferenbta de gust este practic infinita.
Cele de import au gust 0, iar cele romanesti in general au gust natural si sunt delicioase (sunt si exceptii rare).

Repet, este foarte posibil ca multe sa fie chimizate excesiv, este trist, regretabil, trebuie luate masuri - asta este cel mai important, insa oricum nu le pot compara cu cele de import.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate