Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

LIBERUL ARBITRU

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
581 replies to this topic

#505
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Eugen a plecat la turn sa improspateze proviziile de brosurici cu raspunsuri la intrebarile dificile bisericii lui.

#506
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Îi urăm cale bătută!!

#507
root_mit

root_mit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.04.2012
Nu este vreun alt martor pe aici pe forum că Eugen cam "șchiopătează". La câte întrebări i-am dat nici la una nu mi-a răspuns (sa eschivat, ce să-i faci), nu de alta, dar aș vrea și eu să mă aleg cu niste răspunsuri. Poate mai sunt și altfel de martori nu ca Eugen ca să purtăm și noi o discutie cap-coadă fără devieri si eschivari.

#508
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 root_mit, on 21st July 2012, 20:33, said:

Nu este vreun alt martor pe aici pe forum că Eugen cam "șchiopătează". La câte întrebări i-am dat nici la una nu mi-a răspuns (sa eschivat, ce să-i faci), nu de alta, dar aș vrea și eu să mă aleg cu niste răspunsuri. Poate mai sunt și altfel de martori nu ca Eugen ca să purtăm și noi o discutie cap-coadă fără devieri si eschivari.
Stimabile, am incercat si nu exista nici martor, nici adventist, nici ortodox, baptist sau orice bisericos, care sa recunoasca greselile bisericii sale.

De aceea mustul se pune in burdufuri NOI, ca cele vechi plesnesc.

#509
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 22nd July 2012, 17:27, said:

Stimabile, am incercat si nu exista nici martor, nici adventist, nici ortodox, baptist sau orice bisericos, care sa recunoasca greselile bisericii sale.

De aceea mustul se pune in burdufuri NOI, ca cele vechi plesnesc.


Ale cui? Faptele unora si altora?

Nu scrie scriptura ?

Fiecare a fost judecat dupa faptele lui. (Apoc.20:13)


Tu raspunzi de Harold ?

Nici eu de teologi baptisti,da ?


Bre burdufurile sunt inoite.

si sa va innoiti in duhul mintii voastre, (Efes.4:23)


Insa da, cine nu este corespunzator este aruncat.




 root_mit, on 21st July 2012, 20:33, said:

Nu este vreun alt martor pe aici pe forum că Eugen cam "șchiopătează". La câte întrebări i-am dat nici la una nu mi-a răspuns (sa eschivat, ce să-i faci), nu de alta, dar aș vrea și eu să mă aleg cu niste răspunsuri. Poate mai sunt și altfel de martori nu ca Eugen ca să purtăm și noi o discutie cap-coadă fără devieri si eschivari.

Poate ma lamuresti cu monologul.

Edited by husand, 27 July 2012 - 11:25.


#510
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 16th July 2012, 12:10, said:

husand, nimeni nu este predestinat să fie mântuit sau să fie distrus.
Depinde de alegerea personală


Scriptura se explica de la sine

Dar acum, dupa ce ati cunoscut pe Dumnezeu sau, mai bine zis, dupa ce ati fost cunoscuti de Dumnezeu, cum va mai intoarceti iarasi la acele invataturi incepatoare, slabe si saracacioase, carora vreti sa va supuneti din nou? (Gal.4:9)


Daca Scriptura da explicatie acolo unde vorbeste ca eu sunt cel care cunosc pe Dumnezeu si rectifica ; El m-a cunoscut inainte ca eu sa fi cunoscut  de ce nu aplici talcuirea ei peste tot?

Edited by husand, 02 August 2012 - 08:39.


#511
Lewin

Lewin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.08.2012

 Eugen3, on 16th July 2012, 10:03, said:

Ideea de bază este următoarea:  DUMNEZEU LE DĂ TUTUROR POSIBLITATEA SĂ ALEAGĂ!  Însă El nu le încalcă liberul arbitru cu care i-a creat.

(Faptele 10:34, 35) . . .Atunci Petru, deschizându-și gura, a zis: „Cu adevărat, înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor, 35 ci, în orice națiune, omul care se teme de el și practică dreptatea este primit de el.

Prietene, te tot folosesti de acel verset dar sa stii ca il folosesti gresit!
Cand Petru a spus ca Dumnezeu nu este partinitor nu s'a referit fata de toti oamenii de pe glob, ci la faptul ca NU DOAR EVREI pot sa fie mantuiti ci si neamurile...
"Și glasul i-a zis iarăși a doua oară: „Ce a curățat Dumnezeu, să nu numești spurcat.” - Fap. Ap. 10:15
Adica nu mai tine partea evreilor... ATAT!
Legat de salvare, aici e alta lucrare si doar cei alesi vor fii mantuiti, pentru ca au fost randuiti cu miliarde de ani inainte (ce stim noi)... Domnul Isus si'a dat viata pentru Biserica Sa! Punct! Ef.5:25 "Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S-a dat pe Sine pentru ea,"
In locurile din Scripturi unde scrie pentru toti, toata lumea etc. versete gen Io. 3.16, majoritatea se ratacesc pentru ca privesc doar slova, dar slova omoara si Duhul da viata! Eu pot sa zic intr.o anumita locatie ca toata lumea s.a ridicat in picioare, asta nu inseamna ca tot globul pamantesc!
"Oricine crede sa nu piara" - dar nu oricine poate sa creada, ci doar cei care sunt cercetati!
Ef. 2.8 : "Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu." - vedeti? credinta este un dar pe care l'am primit! noua nu ni se cuvine nimic.

#512
Lewin

Lewin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.08.2012
Inca ceva, nimeni nu stie care sunt cei alesi, ei sunt secreti!
Coloseni 3.3: "Căci voi ați murit, și viața voastră este ascunsă cu Hristos în Dumnezeu."
2Timotei 2.19: "Totuși temelia tare a lui Dumnezeu stă nezguduită, având pecetea aceasta: „Domnul cunoaște pe cei ce sunt ai Lui”; și: „Oricine rostește Numele Domnului să se depărteze de fărădelege!”"
Ai auzit cine ii cunoaste?
Domnul Isus sa te binecuvanteze!

 Eugen3, on 16th July 2012, 10:03, said:

Ideea de bază este următoarea:  DUMNEZEU LE DĂ TUTUROR POSIBLITATEA SĂ ALEAGĂ!  Însă El nu le încalcă liberul arbitru cu care i-a creat.

(Faptele 10:34, 35) . . .Atunci Petru, deschizându-și gura, a zis: „Cu adevărat, înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor, 35 ci, în orice națiune, omul care se teme de el și practică dreptatea este primit de el.

Fii bun te rog si incearca sa explici Romani 9.10-13 : "Ba mai mult, tot așa a fost cu Rebeca. Ea a zămislit doi gemeni numai de la părintele nostru Isaac. Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră încă și nu făcuseră nici bine, nici rău – ca să rămână în picioare hotărârea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă – s-a zis Rebecăi: „Cel mai mare va fi rob celui mai mic”, după cum este scris: „Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urât.”
apoi daca nu cer prea mult Romani 9.14-23
Multumesc!

#513
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Aha, corect pana aici. Poate ne spui si ce crede biserica ta referitor la altele care sunt scrise:

Divort
Ploaia tarzie
Pierderea salvarii
Femei preoti

#514
Lewin

Lewin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.08.2012

 zexelica, on 10th August 2012, 23:57, said:

Aha, corect pana aici. Poate ne spui si ce crede biserica ta referitor la altele care sunt scrise:

Divort
Ploaia tarzie
Pierderea salvarii
Femei preoti

exista o singura Biserica si aceasta este a Domnului Isus! Efeseni 5.25 in jos!
Legat de multe alte lucruri care sunt scrise nu avem nevoie sa ne invete cineva, pentru ca ungerea pe care am primit-o ne invata despre toate lucrurile!

#515
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Lewin, on 11th August 2012, 17:43, said:

exista o singura Biserica si aceasta este a Domnului Isus! Efeseni 5.25 in jos!
Legat de multe alte lucruri care sunt scrise nu avem nevoie sa ne invete cineva, pentru ca ungerea pe care am primit-o ne invata despre toate lucrurile!
Deci.........salvarea se pierde, sau nu?

#516
Lewin

Lewin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.08.2012

 zexelica, on 11th August 2012, 23:48, said:

Deci.........salvarea se pierde, sau nu?

Eu cred ca NU!

Dar ia explica-mi tu Evrei 6.4-6!

#517
Lewin

Lewin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.08.2012
ce parere ai despre 2Petru2.1

#518
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Lumina este Cuvantul-Evanghelia-Hristos.
Ioan 9:5
Cît sînt în lume, sînt Lumina lumii.``

Cei luminati sunt membrii bisericii, dupa cum si evreii nesalvati erau numiti "lumina celor ce sunt in intuneric"

Romani 2
    
    19tu, care te măgulești că ești călăuza orbilor, lumina celor ce sînt în întunerec,

    20povățuitorul celor fără minte, învățătorul celor neștiutori, pentrucă în Lege ai dreptarul cunoștinței depline și al adevărului; -

    21tu deci, care înveți pe alții, pe tine însuți nu te înveți? Tu, care propovăduiești: ,,Să nu furi,`` furi?

    22Tu care zici: ,,Să nu preacurvești,`` preacurvești? Tu, căruia ți -e scîrbă de idoli, le jăfuiești templele?

    23Tu, care te fălești cu Legea, necinstești pe Dumnezeu prin călcarea acestei Legi?

Acestia sunt cei cazuti, nu cei salvati. Lumina inseamna si salvare

Efeseni 5:8
Odinioară erați întunerec; dar acum sînteți lumină în Domnul. Umblați deci ca niște copii ai luminii.

Este la fel cu Evrei 10, unde "teologii" sustin ca salvarea se pierde, nestiind Scriptura.

Cei cazuti sunt cei din biserici cu doctrina falsa, care nu mai pot reveni, dupa cum scrie.

Edited by zexelica, 13 August 2012 - 10:05.


#519
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 13th August 2012, 11:03, said:

Efeseni 5:8
Odinioară erați întunerec; dar acum sînteți lumină în Domnul. Umblați deci ca niște copii ai luminii.

Este la fel cu Evrei 10, unde "teologii" sustin ca salvarea se pierde, nestiind Scriptura.

Cei cazuti sunt cei din biserici cu doctrina falsa, care nu mai pot reveni, dupa cum scrie.

Aha, tocmai ai sarit stient peste partea de final ca sa-ti acoperi doctrina falsa cu mantuirea nu se poate pierde a teologului Harold Camping .

Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant, (Evr.6:4)
5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -

6. si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit.

Ia seama, dar, ca lumina care este in tine sa nu fie intuneric. (Luc.11:35)

Intuneric = candela stinsa

Combati scriptura frate fara rezerve.

A fi partas Duhului = a avea Duhul.

A avea Duhul Sfant = a fi mantuit  
(Efes.4:30)

Numai ca ignorantii nu pun in calcul continuarea versurilor care sustin ca nu e deajuns sa ai Duhul Sfant ,mai si trebuie sa asculti de el altfel se stinge

(Gal.5:18)
(Rom.8:14)


Situatie compatibila cu alt exemplu al Scripturii

Matei 25

7. Atunci toate fecioarele acelea s-au sculat si si-au pregatit candelele.

8. Cele nechibzuite au zis celor intelepte: "Dati-ne din untdelemnul vostru, caci ni se sting candelele."


Deci aveau ulei insa era pe sfarsite si se stingeau

Exemplificare bine pusa in lumina de Cuvant

Nu stingeti Duhul. (1Tes.5:19)

Edited by husand, 16 August 2012 - 06:34.


#520
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 10th August 2012, 23:57, said:

Aha, corect pana aici. Poate ne spui si ce crede biserica ta referitor la altele care sunt scrise:


Ploaia tarzie

Femei preoti


Prietene pentru biserica am explicatia prin Cuvantul vremilor bisericii nu explicatia gen Family Radio ,da ?

da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti. (Mat.5:45)


SI anume

7. Cand un pamant este adapat de ploaia care cade adesea pe el si rodeste o iarba folositoare celor pentru care este lucrat, capata binecuvantare de la Dumnezeu.

8. Dar, daca aduce spini si maracini, este lepadat si aproape sa fie blestemat si sfarseste prin a i se pune foc.


Seceta este de domeniul celor 3,5 ani

Ba inca, adevarat va spun ca, pe vremea lui Ilie, cand a fost incuiat cerul sa nu dea ploaie trei ani si sase luni si cand a venit o foamete mare peste toata tara, erau multe vaduve in Israel; (Luc.4:25)

Si cele doua aripi ale vulturului celui mare au fost date femeii, ca sa zboare cu ele in pustiu, in locul ei unde este hranita o vreme, vremuri si jumatatea unei vremi, departe de fata sarpelui. (Apoc.12:14)

Iar femeia vaduva este salvata.

Da, sunt mai multe femei dar una singura este salvata ,cea credincioasa

26. si totusi Ilie n-a fost trimis la niciuna din ele, afara de o vaduva din Sarepta Sidonului.



Cat despre femeia preot de ce nu citesti tu scriptura ?


Spune ca femeile in varsta trebuie sa aiba o purtare cuviincioasa, sa nu fie nici clevetitoare, nici dedate la vin; sa invete pe altii ce este bine, (Tit.2:3)
ca sa invete pe femeile mai tinere sa-si iubeasca barbatii si copiii; (Tit.2:4)


Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos Isus. (Gal.3:28)

Fara sa excluda ierarhia stabilita . Femeie ,barbat, Hristos,Dumnezeu.

Ierarhia ignora o femeie cand se ridica sa vorbeasca peste barbat in biserica nu preotia, stimabile

Tare te mai ratacesti ?

Edited by husand, 16 August 2012 - 07:11.


#521
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 husand, on 16th August 2012, 07:12, said:

Aha, tocmai ai sarit stient peste partea de final ca sa-ti acoperi doctrina falsa cu mantuirea nu se poate pierde a teologului Harold Camping .

Caci cei ce au fost luminati odata - si au gustat darul ceresc, si s-au facut partasi Duhului Sfant, (Evr.6:4)
5. si au gustat Cuvantul cel bun al lui Dumnezeu si puterile veacului viitor -

6. si care totusi au cazut, este cu neputinta sa fie innoiti iarasi si adusi la pocainta, fiindca ei rastignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu si-L dau sa fie batjocorit.

Ia seama, dar, ca lumina care este in tine sa nu fie intuneric. (Luc.11:35)

Intuneric = candela stinsa

Combati scriptura frate fara rezerve.

A fi partas Duhului = a avea Duhul.

A avea Duhul Sfant = a fi mantuit  
(Efes.4:30)

Numai ca ignorantii nu pun in calcul continuarea versurilor care sustin ca nu e deajuns sa ai Duhul Sfant ,mai si trebuie sa asculti de el altfel se stinge




(Gal.5:18)
(Rom.8:14)


Situatie compatibila cu alt exemplu al Scripturii

Matei 25

7. Atunci toate fecioarele acelea s-au sculat si si-au pregatit candelele.

8. Cele nechibzuite au zis celor intelepte: "Dati-ne din untdelemnul vostru, caci ni se sting candelele."


Deci aveau ulei insa era pe sfarsite si se stingeau

Exemplificare bine pusa in lumina de Cuvant

Nu stingeti Duhul. (1Tes.5:19)


Parerea mea este ca Daca mantuirea se poate pierde  ,inseamna ca Dumnezeu nu este atotputernic

Ioan 10: 27 Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, și ele vin după Mine.

28 Eu le dau viața veșnică, în veac nu vor pieri, și nimeni nu le va smulge din mâna Mea.

29 Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toți; și nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu.

30 Eu și Tatăl una suntem.”

#522
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 JhonLocke, on 16th August 2012, 16:28, said:

Parerea mea este ca Daca mantuirea se poate pierde  ,inseamna ca Dumnezeu nu este atotputernic

Ioan 10: 27 Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, și ele vin după Mine.

28 Eu le dau viața veșnică, în veac nu vor pieri, și nimeni nu le va smulge din mâna Mea.

29 Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toți; și nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu.

30 Eu și Tatăl una suntem.?

Da fiindca ori cati ar cadea ramasita ramane pana la sfarsit, insa Dumnezeu a fost tot timpul atotputernic si in ziua cand a pierdut

1/3 din proprietatea sa, insa tu cu concluziile tale .....

Din pricina Numelui Meu sunt indelung rabdator, pentru slava Mea Ma opresc fata de tine, ca sa nu te nimicesc. (Isa.48:9)

Asta insa nu-ti permite sa generalizezi cu mantuirea nu se pierde.

Apropo stimabile fa bine si dute pe un singur user ca sa nu fiu nevoit de fiecare data sa concluzionez ba zexe ba x zexe ba y zexe

ba clonele de-si permit sa deschida subiesctte de toata mediocritatea.

Edited by husand, 16 August 2012 - 15:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate