Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

LIBERUL ARBITRU

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
581 replies to this topic

#577
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 19 noiembrie 2012 - 10:59, said:

Observă ce spunea apostolui Ioan, unul dintre cei care era "părtaş la regat":

(Revelaţia 1:9–11) . . .Eu, Ioan, fratele vostru şi părtaş cu voi la necazuri, la regat şi la perseverenţă în calitate de continuator al lui Isus, am ajuns pe insula numită Patmos pentru că am vorbit despre Dumnezeu şi am depus mărturie despre Isus. 10 Prin inspiraţie am ajuns în ziua Domnului şi am auzit în spatele meu un glas puternic, ca de trompetă, 11 zicând: „Scrie într-un sul ce vezi şi trimite-l celor şapte congregaţii: din Efes, din Smirna, din Pergam, din Tiatira, din Sardes, din Filadelfia şi din Laodiceea“.


Observ.


"părtaş cu voi la necazuri, la regat"  are timpul prezent ,da ?

Deci imparatia este acum asezata de Isus.

Dar, daca Eu scot afara dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Imparatia lui Dumnezeu a venit peste voi. (Mat.12:28)

CU INVIEREA ANUNTATA.


Voi pune Duhul Meu in voi, si veti trai; va voi aseza iarasi in tara voastra, si veti sti ca Eu, Domnul, am vorbit si am si facut, zice Domnul." (Ezec.37:14)


Adevarat, adevarat va spun ca vine ceasul, si acum a si venit, cand cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, si cei ce-l vor asculta vor invia. (Ioan.5:25)


Este un ceas care deja a si venit. prima inviere.


Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit miile  de ani. Aceasta este intaia inviere. (Apoc.20:5)


Care este acelasi ceas respectabile  care este venit si care va veni cu invierea celor adormiti in Domnul cand se aseaza Hristos pe scaunul de  judecata al lui Israel

Termenul fiind cunoscut.


Caci inaintea Ta, o mie de ani sunt ca ziua de ieri, care a trecut, si ca o straja din noapte. (Ps.90:4)


Fie ca vine la a doua straja din noapte, fie ca vine la a treia straja, ferice de robii aceia, daca-i va gasi veghind! (Luc.12:38)

Iar porunca pentru veghere a fost data de  de Isus in ceasul propovaduirii evangheliei daca ti cont ca in scriptura ceas inseamna 3,5 ani.

Ce va zic voua, zic tuturor: Vegheati!" (Marc.13:37)

Edited by husand, 19 November 2012 - 11:31.


#578
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 19 noiembrie 2012 - 10:59, said:


zexe, au fost aleşi să guverneze împreună cu Isus din cer, peste oamenii care aveau să primească darul vieţii veşnice pe pământ. vezi Daniel 7:27; Matei 19:28; Luca 22:29; Revelaţia 5:10.

Deşi au fost aleşi să facă parte din acest guvern ceresc, ei nu au mers la cer înainte să moară şi să fie înviaţi de Dumnezeu la timpul stabilit de el!

Vad ca tot din brosurica bagi, de la subiectul INVIERE. Copiat si iar copiat.

In Scriptura scrie despre SUFLETELE OAMENILOR, nu despre SUFLETE, ca sa se poata intelege oameni, ca in alte versuri.

Apocalipsa 6
9 Cînd a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut supt altar sufletele celor ce fuseseră junghiaţi din pricina Cuvîntului lui Dumnezeu, şi din pricina mărturisirii, pe care o ţinuseră.

Deci nu merge explicatia cu "sufletele reprezinta oameni", deoarece spune ca sunt sufletele oamenilor in discutie.

Iar, sunt doi care nu au vazut moartea si sunt cu Hristos: Enoh si Ilie. Poate nu ai citit in brosurica despre ei si nu ai cum sa stii, pt ca tu nu studiezi niciun subiect, tu doar copiezi studiile nemernicilor teologi iehovisti.

#579
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 19 noiembrie 2012 - 17:12, said:

Vad ca tot din brosurica bagi, de la subiectul INVIERE. Copiat si iar copiat.

In Scriptura scrie despre SUFLETELE OAMENILOR, nu despre SUFLETE, ca sa se poata intelege oameni, ca in alte versuri.

Apocalipsa 6
9 Cînd a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut supt altar sufletele celor ce fuseseră junghiaţi din pricina Cuvîntului lui Dumnezeu, şi din pricina mărturisirii, pe care o ţinuseră.

Deci nu merge explicatia cu "sufletele reprezinta oameni", deoarece spune ca sunt sufletele oamenilor in discutie.

Iar, sunt doi care nu au vazut moartea si sunt cu Hristos: Enoh si Ilie. Poate nu ai citit in brosurica despre ei si nu ai cum sa stii, pt ca tu nu studiezi niciun subiect, tu doar copiezi studiile nemernicilor teologi iehovisti.


zexe, observă atent că în versetele menţionate de tine se îndreaptă atenţia spre un altar pentru jertfe.
La baza lui sunt „sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din cauza cuvântului lui Dumnezeu şi din cauza lucrării de mărturie pe care o făcuseră“ (Revelaţia 6:9).

Tu pierzi din vedere faptul că „sufletul [sau viaţa] cărnii este în sânge“.
De aceea, la baza altarului se află, de fapt, sângele slujitorilor fideli ai lui Isus care au fost „înjunghiaţi“ din cauza predicării lor pline de curaj şi de zel. — vezi Leviticul 17:11.

Ce se întâmplă după aceea? „Fiecăruia dintre ei i s-a dat o robă albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţin timp, până se va completa şi numărul tovarăşilor lor de sclavie şi al fraţilor lor, care aveau să fie omorâţi aşa cum fuseseră omorâţi ei.“ — Revelaţia 6:10, 11.

Cui au fost date robele albe? Ele au fost date oamenilor al căror sânge a fost vărsat, în sens simbolic, pe altar. Ei şi-au jertfit viaţa în numele lui Isus şi acum sunt înviaţi ca persoane spirituale. De unde ştim acest lucru? Iată ce citim tot în cartea Revelaţia: „Cel care învinge va fi îmbrăcat în mantii albe şi eu nu-i voi şterge nicidecum numele din cartea vieţii“. Să ne amintim şi că cei 24 de bătrâni erau „îmbrăcaţi cu mantii albe şi [aveau] coroane de aur pe cap“ (Revelaţia 3:5; 4:4). Aşadar, după ce războiul, foametea şi epidemiile au început să facă ravagii pe pământ, acei membri ai clasei celor 144 000 care au murit, reprezentaţi prin sângele de la baza altarului, au fost sculaţi la viaţă cerească şi îmbrăcaţi în robe albe simbolice. vezi Revelaţia 14:1

Doctrina despre sufletul nemuritor anulează învăţătura clară a Bibliei despre înviere!
Unii dintre au parte de învierea la viaţă cerească pentru a guverna alături de Isus, aşa cum fusese profeţit în cartea Daniel şi cum promisese Isus, iar alţii vor avea parte în viitor de învierea la viaţă pământească în condiţii paradiziace.

Dovezile Scripturale ţi le-am prezentat aici http://forum.softped...8#entry12256665

 zexelica, on 19 noiembrie 2012 - 17:12, said:

Iar, sunt doi care nu au vazut moartea si sunt cu Hristos: Enoh si Ilie. Poate nu ai citit in brosurica despre ei si nu ai cum sa stii, pt ca tu nu studiezi niciun subiect, tu doar copiezi studiile nemernicilor teologi iehovisti.

Serios?  Arată-ne şi nouă unde scrie în Biblie acest lucru, te rugăm ....

Edited by Eugen3, 21 November 2012 - 15:49.


#580
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Scriptura nu anuleaza doctrina sufletului nemuritor, ci voi, iehovistii.

1 Tesaloniceni 5
23 Dumnezeul păcii să vă sfinţească El însuş pe deplin; şi: duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Asta formeaza PE DEPLIN omul. Unde se regaseste invatatura asta in doctrina voastra?

#581
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 21 noiembrie 2012 - 15:53, said:

Scriptura nu anuleaza doctrina sufletului nemuritor, ci voi, iehovistii.

1 Tesaloniceni 5
23 Dumnezeul păcii să vă sfinţească El însuş pe deplin; şi: duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Asta formeaza PE DEPLIN omul. Unde se regaseste invatatura asta in doctrina voastra?

Dacă ai citi atent, ai observa cu uşurinţă că Pavel vorbea despre spiritul, sufletul şi corpul întregii congregaţii creştine, din care făceau parte şi creştinii unşi cu spirit din Tesalonic.
În loc să se roage pur şi simplu pentru păstrarea congregaţiei, el s-a rugat pentru ca „spiritul“ ei, sau dispoziţia ei mintală, să fie păstrată. S-a mai rugat şi pentru „sufletul“ ei, sau viaţa ori existenţa ei, dar şi pentru „corpul“ ei, sau întreaga clasă de creştini unşi (1 Cor. 12:12, 13).

Contextul arată că era din discuţie congregaţia creştină, nu ce vrei tu să susţii aplicând eronat cuvintele lui ...

Lucrurile sunt clare pentru cei care iubesc Scriptura, nu doctrina filozofului Platon ...
Adam "A DEVENIT" un suflet, NU A PRIMIT UN SUFLET NEMURITOR!

(Geneza 2:7) . . .Şi Iehova Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu.

Ţi-am mai arătat că Scriptura spune că sufletul are sânge, mănâncă şi poate muri.
(Ieremia 2:34) . . .Pe poalele hainelor tale s-au găsit chiar urmele de sânge ale sufletelor sărmanilor nevinovaţi. Nu le-am găsit la locul spargerii, ci le-am găsit pe poalele tuturor hainelor.

(Leviticul 7:18) . . .Dacă cineva mănâncă însă din carnea jertfei lui de comuniune a treia zi, cel ce a prezentat-o nu va fi aprobat. Jertfa nu-i va fi luată în considerare. Va fi un lucru întinat, iar sufletul care mănâncă din ea să răspundă pentru nelegiuirea lui.

(Ezechiel 18:4) . . .Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.

Tot Scriptura arată că omul, având viaţă, are suflet
(Marcu 8:36) . . .Într-adevăr, la ce îi foloseşte unui om să câştige întreaga lume şi să-şi piardă sufletul?

(Ioan 10:15) . . .aşa cum Tatăl mă cunoaşte pe mine şi eu îl cunosc pe Tatăl. Eu îmi dau sufletul pentru oi.

Sufletul este viaţa unui om sau a unui animal
(Matei 20:28) Nici Fiul omului n-a venit ca să i se slujească, ci să slujească şi să-şi dea sufletul ca răscumpărare pentru mulţi“.

(Leviticul 17:11) . . .Căci sufletul cărnii este în sânge, şi eu l-am pus pe altar pentru voi ca să facă ispăşire pentru sufletele voastre, deoarece sângele este cel ce face ispăşire prin sufletul din el.

Dacă ai ţine cont de ce învaţă "Toată Scriptura" cu privire la acest subiect, nu ai mai face afirmaţii gratuite care au la bază învăţătura lui Platon ... vezi 2 Timotei 3:16, 17; Ioan 17:17

Edited by Eugen3, 21 November 2012 - 16:14.


#582
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 21 noiembrie 2012 - 16:13, said:

Dacă ai citi atent, ai observa cu uşurinţă că Pavel vorbea despre spiritul, sufletul şi corpul întregii congregaţii creştine, din care făceau parte şi creştinii unşi cu spirit din Tesalonic.
În loc să se roage pur şi simplu pentru păstrarea congregaţiei, el s-a rugat pentru ca „spiritul“ ei, sau dispoziţia ei mintală, să fie păstrată. S-a mai rugat şi pentru „sufletul“ ei, sau viaţa ori existenţa ei, dar şi pentru „corpul“ ei, sau întreaga clasă de creştini unşi (1 Cor. 12:12, 13).

Contextul arată că era din discuţie congregaţia creştină, nu ce vrei tu să susţii aplicând eronat cuvintele lui ...
Nu reiese de noicaieri asta. Este doar o alta inventie iehovista in urma lipsei probei biblice directe.
Nicaieri nu se regaeste in Scriptura congregatia prezentata ca trei elemente, ci doar trup.
Inventezi din brosurica aia nenorocita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate