Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

ce scop are viata?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
543 replies to this topic

#37
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Suntem o colonie experimentala, cum au fost si dinozaurii, la momentul x cand experimentul isi atinge scopul o sa se termine cu rasa umana si o sa apara altceva, o alta versiune.

Metafizica e interesanta de dezbatut dar foarte subiectiva si profunda incat rar se ajunge la consensuri.

#38
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postpaulone, on 18th November 2011, 20:32, said:

Si totusi nu imi da pace intrebarea :ce rost are Universul, Viata si Noi?
Excludem "explicatiile" religioase puerile si hilare, dar trebuie sa mai fie "ceva", adica cum- in cateva mii de ani nu am gasit decat religia?
Ce sa mai fie? Ca trebuie sa vedem dincolo de creatorii imaginari....

Scop, rost, motiv ... sunt concepte ce nu exista in afara mintii umane. Universul si viata nu au scop, ci doar o directie ce e rezultatul unor procese sinergetice fara inceput si probabil fara sfarsit.

Cu alte cuvinte intrebari de genul: "Ce rost are viata sau universul?", "De ce a aparut viata si universul?", etc, sunt intrebari gresit formulate. E o incercare a proiecta ceea ce se intampla in mintea umana asupra lumii. Intreburile corcte sunt "Cum ...?" si "Din ce cauza ...?"

Universul si viata nu era scop si nici motiv pentru aparitia sau evolutia sa, asa cum nici asteroizii nu au motiv sau scop cand cad pe pamant pentru ca NU au constiinta si nici vointa. Astfel incat viata si universul nu pot avea decat cauza si directie ... Doar oamenii au asa ceva astfel incat pot avea motive si scopuri.

Edited by archaeus5, 18 November 2011 - 21:38.


#39
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
lasa tati, ca nu despre tehnologie era vorba.

#40
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostNotEasy, on 18th November 2011, 21:24, said:

aham... deci tu iti folosesti creerul doar ca sa duci mana la gura? de gandit cine naiba mai gandeste?
Am dat un exemplu din care sa vezi ca nu iti folosesti creierul doar pentru gandit si de asta unora li s-a parut ca folosesc doar 10% si ca in restul or fi cine stie ce forte supranaturala latente. Nu e asa, restul e ocupat cu ce am zis eu.

#41
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

View Postalex-softpedia, on 18th November 2011, 21:37, said:

Suntem o colonie experimentala, cum au fost si dinozaurii, la momentul x cand experimentul isi atinge scopul o sa se termine cu rasa umana si o sa apara altceva, o alta versiune.

Metafizica e interesanta de dezbatut dar foarte subiectiva si profunda incat rar se ajunge la consensuri.


colonie experimentala?!  :lol:  noi existam dinaintea dinozaurilor!

#42
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostNotEasy, on 18th November 2011, 21:38, said:

lasa tati, ca nu despre tehnologie era vorba.

Tu cred ca nu habar nu ai despre ce exact vorbesti, ci doar iti place sa filozofezi ca sa treaca viata mai usor, ca si restul planetei, fara a ajunge la nici un rezultat concret.

#43
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View PostNotEasy, on 18th November 2011, 21:41, said:

colonie experimentala?!  :lol:  noi existam dinaintea dinozaurilor!

Daca tu consideri ca ai evoluat din cine stie ce, din pietre, te pot eu contrazice ?

#44
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postfreekidro, on 18th November 2011, 21:34, said:

Și tu acum, duci discuția la absurd. Atunci o duc și eu, tu mergi cu tancul și toate furnicile vin și te atacă, cine câștigă? Vorbeam de situații normale.
Nu ai inteles nimic, prin exemplul ala vroiam doar sa iti exemplific mai plastic de ce noi (oamenii) suntem in capul lantului trofic. De ce sa ma duc in savana in curul gol cand mintea umana a fost in stare sa creeze ceva mai mult de atat, leul si furnicile tale au fost libere sa evoleze in aceasi masura sau sa ne depaseasca, nu sa intamplat, deci intr-o situatie normala imi permit sa scot in fata cea mai ciumeaga arma / vehicul, etc dezvoltat de mintea umana, de ce? pentru ca pe noi evolutia ne-a adus in acest stadiu de dezvoltare in raport cu celelalte animale.


Quote

Ce alte capacități să aibă leul? Dezvoltă.
Leul era liber sa isi dezvolte ce capacitati dorea, asa cum omul si-a dezvoltat capacitatile sale. Bine, leul e un exemplu arbitrar, putem plasa acolo tot regnul animal. Acum sper ca nu ma pui sa iti si dezenez  :mellow:

#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
In legatura cu restul de pana la 100% neutilizat din CPU am si eu anumite indoieli. Natura nu tine nimic la voia intamplarii. Organele inutile se atrofiaza si dispar (apendic, ochii cartitei etc). Creierul, fiind un mare consumator de energie ar fi fost micsorat imediat fiind inutil. Dar culmea, nu se intampla asa, ci din contra, se pare ca se mareste. Eu mai cred ca oricat de fascinati am fi noi de mintea noastra, informatia nu se gaseste in 'cap'.

#46
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postalex-softpedia, on 18th November 2011, 21:37, said:

Suntem o colonie experimentala, cum au fost si dinozaurii, la momentul x cand experimentul isi atinge scopul o sa se termine cu rasa umana
Haoleo maica, si cine experimenteaza cu noi? doamne-doamne sau reptilienii?  :confuzzled:

#47
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostNotEasy, on 18th November 2011, 21:41, said:

colonie experimentala?!  :lol:  noi existam dinaintea dinozaurilor!
Asta s-o crezi tu ! Documentarul ala de pe Discovrey sau de pe ce canal o fi fost e o mare porcarie inventata de americanii care si fac emisiunea pentru a crea ceva nou si atata tot ! Nu a existat niciodata omul inaintea dinozaurilor, asa ceva e imposibil si nici macar NU e sustinut de vreo dovada stiintifica ! Nu mai crede tot ce vezi pe la TV fiindca au inceput baietii sa inventeze, asa cum se inventeaza batai false in direct tot asa se scornesc si emisiuni/documentare de astea fara nici o baza stiintifica. Scopul ? Rating->Banii !

#48
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

View Postalex-softpedia, on 18th November 2011, 21:42, said:

Daca tu consideri ca ai evoluat din cine stie ce, din pietre, te pot eu contrazice ?

tocmai, nu cred ca suntem evoluatii din nu stiu ce balarii, dar doresc sa cunosc si punctul tau de vedere.

#49
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View PostBobby_ro, on 18th November 2011, 21:44, said:

Haoleo maica, si cine experimenteaza cu noi? doamne-doamne sau reptilienii?  :confuzzled:

Balaurienii, Reptilienii, Serpilienii, sub-specia Cocalaurus-Balaurus.

Crezi ca daca stiam mai eram pe softpedia intr-o seara de 18 noiembrie la discutii despre metafizica ? Ne experimenteaza alta civilizatie, cum si noi facem experimente cu soareci de ce nu ar face si altii cu noi ? Inseamna progres in diferite etape de dezvoltare.

Edited by alex-softpedia, 18 November 2011 - 21:51.


#50
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Din pacate, parerea ce urmeaza sa o exprim este 100% personala si vine dintr-un bagaj infim de cunostinte in domaneiu, dar filozofez putin.
Daca omul ar fi existat de pe vremea dinozaurilor, adica sa avem 160 milioane de ani minim, pana acum, la rata actuala de dezvoltare, am fi fost, impotriva oricarei calamitati, molimi, cataclism etc, trilioane de fiinte. Incearcati ca calculati pe baza ratei de inmultire de la 7 miliarde in jos si vedeti unde ajungeti.

#51
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postalex-softpedia, on 18th November 2011, 21:50, said:

Crezi ca daca stiam mai eram pe softpedia intr-o seara de 18 noiembie la discutii despre metafizica ? Ne experimenteaza alta civilizatie, cum si noi facem experimente cu soareci de ce nu ar face si altii cu noi ? Inseamna progres in diferite etape de dezvoltare.
Daca nu stii cine de unde stii ca o face?  :confuzzled: sau ce, globul tau de cristal e mai stralucitor ca al altoara sau consideri ca ai doi neuroni in plus fata de majoritatea ....

Edited by Bobby_ro, 18 November 2011 - 21:52.


#52
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007

View Postpaulone, on 18th November 2011, 20:32, said:

dar trebuie sa mai fie "ceva"

Nu, nu trebuie.
Faptul ca tu iti doresti asta nu o face realitate.

View Postmngx, on 18th November 2011, 20:42, said:

Noi suntem trecatori prin viata...e ca si cum te-ai duce in club, te distrezi apoi pleci acasa...cam asta e viata.
:lol:  Tare.

Incetati cu perpetuarea speciei, nu face decat sa multiplice problema. Adica tu nu ai scop decat acela de a forma alte fiinte fara scop?

#53
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

View PostYOUR_GOD, on 18th November 2011, 21:50, said:

Din pacate, parerea ce urmeaza sa o exprim este 100% personala si vine dintr-un bagaj infim de cunostinte in domaneiu, dar filozofez putin.
Daca omul ar fi existat de pe vremea dinozaurilor, adica sa avem 160 milioane de ani minim, pana acum, la rata actuala de dezvoltare, am fi fost, impotriva oricarei calamitati, molimi, cataclism etc, trilioane de fiinte. Incearcati ca calculati pe baza ratei de inmultire de la 7 miliarde in jos si vedeti unde ajungeti.


poate am aterizat si noi pe aici cand se putea locui  :D nu crezi?

Edited by NotEasy, 18 November 2011 - 21:56.


#54
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostNotEasy, on 18th November 2011, 21:55, said:

poate am aterizat si noi pe aici cand se putea locui  :D nu crezi?
Asta da. Exact cum vom face peste vreo 50-100 ani. Ne luam elan si bye-bye Earth v 1.0!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate