Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

ce scop are viata?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
543 replies to this topic

#55
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View PostNotEasy, on 18th November 2011, 21:46, said:

tocmai, nu cred ca suntem evoluatii din nu stiu ce balarii, dar doresc sa cunosc si punctul tau de vedere.

E posibil sa fim evoluati din maimute, nu neg ideea, problema e ca dinozaurii s-au dus acum ceva ZECI DE MILIOANE de ani, iar despre om, in evolutia lui din maimuta chiar, se vorbeste de cateva sute de mii de ani, vreo 500 mii, hai sa zicem 1 milion, maxim maxim, pai pana la zeci de milioane de ani mai au loc nu stiu cate alte generatii de vietuitoare.

Evolutia noastra nu a fost de "capul nostru", ci a fost influentata partial de catre cineva, ca si cum ii dai maimutei tigarea si o urmaresti ce face cu ea, cum reactioneaza, asta am trait si noi in epocile preistoriei, de la epoca de piatra la aia de fier si ce mai era.

Edited by alex-softpedia, 18 November 2011 - 21:59.


#56
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postmagul132001, on 18th November 2011, 21:52, said:

Incetati cu perpetuarea speciei, nu face decat sa multiplice problema. Adica tu nu ai scop decat acela de a forma alte fiinte fara scop?
:coolspeak:

Cine sunt "eu" sa contrazic insusi evolutia si viata de pe aceasta planeta? sau cum crezi tu ca viata (de orice fel) a ajuns la stadiul in care este astazi?! prin diviziune celulara? :huh:

#57
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009
1.

View Postarchaeus5, on 18th November 2011, 21:37, said:

Scop, rost, motiv ... sunt concepte ce nu exista in afara mintii umane.

2.

View Postarchaeus5, on 18th November 2011, 21:42, said:

doar iti place sa filozofezi ca sa treaca viata mai usor, ca si restul planetei, fara a ajunge la nici un rezultat concret.

Ești palet!

#58
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postalex-softpedia, on 18th November 2011, 21:58, said:

Evolutia noastra nu a fost de "capul nostru", ci a fost influentata partial de catre cineva
De unde stii asta? si cine este acel cineva?. Te-am mai intrebat si te-ai facut ca ploua. Poti sa iti justici afirmatiile sau vorbesti doar ca sa nu taci?

#59
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007

View PostBobby_ro, on 18th November 2011, 22:01, said:

Cine sunt "eu" sa contrazic insusi evolutia si viata de pe aceasta planeta? sau cum crezi tu ca viata (de orice fel) a ajuns la stadiul in care este astazi?! prin diviziune celulara? :huh:

Ma refeream la cei care considera perpetuarea speciei scopul in viata. E un nonsens.

#60
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Evolutia din maimuta vine mana in mana cu teoria lui Darwin....pe care nu o cred. Deloc.
Poate nu sunt eu suficient de copt, nu neg asta, insa ceva totusi nu se leaga. Daca viata ar fi aparut de la zero absolut aici, pe Pamant, ne-ar scapa de multe griji. De exemplu, nu ar trebui sa ne intrebam daca suntem sau nu singuri in Univers, deci putem scoate din priza SETI. Apoi, nu ar mai exista Dumnezeu. Alta piatra luata de pe inima.
Dar totusi, ce scop are viata?
Ce inseamna scop? O finalitate, nu? Deci, vrem-nu vrem, iarasi implicam timpul, iarasi ne da eroare.

Edited by YOUR_GOD, 18 November 2011 - 22:04.


#61
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

View Postalex-softpedia, on 18th November 2011, 21:58, said:

E posibil sa fim evoluati din maimute, nu neg ideea, problema e ca dinozaurii s-au dus acum ceva ZECI DE MILIOANE de ani, iar despre om, in evolutia lui din maimuta chiar, se vorbeste de cateva sute de mii de ani, vreo 500 mii, hai sa zicem 1 milion, maxim maxim, pai pana la zeci de milioane de ani mai au loc nu stiu cate alte generatii de vietuitoare.

Evolutia noastra nu a fost de "capul nostru", ci a fost influentata partial de catre cineva, ca si cum ii dai maimutei tigarea si o urmaresti ce face cu ea, cum reactioneaza, asta am trait si noi in epocile preistoriei, de la epoca de piatra la aia de fier si ce mai era.



nu exista nici macar o dovada stiintifica plauzibila ca noi am fi evoluat din maimuta. de ce unele dintre primate au ramas  la acelasi nivel si celalalte au evoluat ca oameni?  :huh:

Edited by NotEasy, 18 November 2011 - 22:07.


#62
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Eu cred ca voi confundati motivele si scopurile voastre personale ca fiinte umane unice cu directia si mecanismele evolutiei biologice ...  :rolleyes:

Edited by archaeus5, 18 November 2011 - 22:10.


#63
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View PostNotEasy, on 18th November 2011, 22:07, said:

nu exista nici macar o dovada stiintifica plauzibila ca noi am fi evoluat din maimuta.
Exista ceva fosile din stadiul intermediar, sarci te goagle daca cultura generala nu te ajuta.


Quote

de ce unele dintre primate au ramas  la acelasi nivel si celalalte au evoluat ca oameni?  :huh:
Cele neevoluate i-au vazut pe cei evoluati mai urati asa si au spus pas.

#64
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010

View PostBobby_ro, on 18th November 2011, 22:10, said:

Exista ceva fosile din stadiul intermediar, sarci te goagle daca cultura generala nu te ajuta.


bine tati, am inteles.  :sadwalk:

#65
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Ori nu avem noi suficiente date, ori ceva nu se leaga si in legatura cu maimutele astea.

#66
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View Postarchaeus5, on 18th November 2011, 21:37, said:

asa cum nici asteroizii nu au motiv sau scop cand cad pe pamant pentru ca NU au constiinta si nici vointa. [u] Astfel incat viata si universul nu pot avea decat cauza si directie
asteroizilor nu le trebuie constiinta si motivatie, ei cad pe pamant datorita fortei de atractie a pamantului, deci...o CAUZA tot exista!
deci daca unui asteroid ii trebuie o cauza atat de "banala" cum este gravitatia, atunci SIGUR trebuie sa exista o CAUZA si mai importanta pt.toate celelalte: UNIVERSUL SI VIATA....

#67
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postpaulone, on 19th November 2011, 00:32, said:

asteroizilor nu le trebuie constiinta si motivatie, ei cad pe pamant datorita fortei de atractie a pamantului, deci...o CAUZA tot exista!
deci daca unui asteroid ii trebuie o cauza atat de "banala" cum este gravitatia, atunci SIGUR trebuie sa exista o CAUZA si mai importanta pt.toate celelalte: UNIVERSUL SI VIATA....

Toate evenimentele au o cauza banala, numai viata si universul ...nu. De ce ar face exceptie? :rolleyes:

#68
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostBobby_ro, on 18th November 2011, 22:02, said:

De unde stii asta? si cine este acel cineva?. Te-am mai intrebat si te-ai facut ca ploua. Poti sa iti justici afirmatiile sau vorbesti doar ca sa nu taci?
Cred ca este vorba de Basescu care daca mai reduce mult salariile o sa ne transformam cu totii in oamenii pesterilor. :D

#69
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View PostBobby_ro, on 18th November 2011, 22:02, said:

De unde stii asta? si cine este acel cineva?. Te-am mai intrebat si te-ai facut ca ploua. Poti sa iti justici afirmatiile sau vorbesti doar ca sa nu taci?

Acel ceva e o civilizatie superioara, una, doua, trei, o suta, eu nu am aroganta sa cred ca in galaxia noastra unde sunt zeci de milioane de planete, sute poate, precum si in universul care e compus din nu stiu cate galaxii, deci ceva incredibil de mare ca dimensiune, noi, ocupand o planeta din sutele/miile, milioanele de miliarde de planete, suntem singurii in univers, buricul universului. Imi e tare greu sa cred asa ceva.

Mai cred si faptul ca am avut contact cu alte civilizatii dar nu se spune oficial, si bine se face, pentru protejarea ideilor fundamentale de functionare a societatii pe care le-am dezvoltat de-a lungul timpului si care, la o veste de genul asta, ar pica si s-ar transforma totul in hazard.

Vezi intrebarea de jos la care o sa raspund, acolo apare ideea de interventie din exterior la care voiai un raspuns.

View PostNotEasy, on 18th November 2011, 22:07, said:

nu exista nici macar o dovada stiintifica plauzibila ca noi am fi evoluat din maimuta. de ce unele dintre primate au ramas  la acelasi nivel si celalalte au evoluat ca oameni?  :huh:

Exact, totul se leaga, ce spuneam si anterior, daca nimeni nu ar fi intervenit in dezvoltarea noastra am fi avut o dezvoltare treptata si generala, toti in acelasi stadiu, cand cineva intervine proportiile se schimba. Vezi o maimuta de circ, sau una pe care o invata diferite chestii niste cercetatori, sau un soarece de laborator, e el diferit de ceilalti ce stau in salbaticie ? DA, inseamna ca specia de soarece a evoluat ? DA , inseamna ca ea a evoluat natural ? O NU, clar NU.

E ciudat si faptul ca am stat zeci/sute de mii de ani in ignoranta, in salbaticie, daca mergem pe ideea ca omul de atunci a existat si a evoluat, iar brusc in cateva sute de ani, acum recent, am evoluat incredibil, ne-am modernizat subit. Si nu, nu-mi spuneti de babilonieni, de grecii antici, de egipteni si nu stiu ce, eu vorbesc de evolutie tehnologica.

Edited by alex-softpedia, 19 November 2011 - 12:18.


#70
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Haide bre, adica am avut contact cu elieni cand fugeam cu cercu prin paduri, iar acum (ultimele sute de ani) de cand suntem constienti de existenta noastra nu ne mai calca elienii pragu`? pai ce palaria mea, s-au morcovit intre timp cand au vazut cat de ciumegi am devenit sau care`i spilu?


Quote

Mai cred si faptul ca am avut contact cu alte civilizatii dar nu se spune oficial
De ce trebuie ca cineva sa imi spuna oficial ca reptilienii ne-au contactat cand eu o sa ii vad plimbandu-se agale printre noi? sau contactul ala despre care vorbesti a fost numai asa la misto, sa nu afle pulimea, intre obama si capo di tuti capi din galaxia andromeda, fix in biroul oval de la white house? asta asa sa nu strice oranduirea societatii.

#71
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Daca astronautii ar avea liber la vorbit s-ar afla mai multe, eu inca astept de la Prunariu cand o sa fie suficient de batran sa spuna ceva interesant. Gagarin nu cred ca a murit ca in varianta oficiala, in fine intram in altele. Nu neaparat pentru faptul ca au vazut ceva, ci pentru faptul ca au fost instruiti, pregatiti, intr-un mod aparte.

Crezi ca ei ne pot observa doar asa fizic fiind langa noi ? Alta modalitate nu ar exista oare ? Noi suntem opera lor. Iar aici ca sa ating o forma larga de intelegere, inclusiv Dumnezeu poate avea un rol important in asta, noi prin cuvantul asta ne limitam la intelesul lui conventional si atat, mistic, e pacat, "creatorul" poate avea si alte intelesuri mult mai rationale decat cele mistice.

Se mai pune problema si daca cele cinci simturi ale omului sunt suficiente pentru a-i observa in complexitatea lor, ca intamplator mai observi ceva e exceptia care confirma regula. Nu suntem dezvoltati suficient pentru asta.

Dar prin extraterestru hai sa vedem forma completa a cuvantului, orice e in afara spatiului terestru ! Multi prin extraterestru inteleg "elienii" verzi cu capul mare din filmele SF.

Edited by alex-softpedia, 19 November 2011 - 13:29.


#72
Neortodox

Neortodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 11.10.2011

View Postpaulone, on 18th November 2011, 20:46, said:

pe langa ca ma sperie un asemenea raspuns, nu mi se pare totusi un adevar, adica cum sa n-aibe rost nimic?
hai sa ne concentram un pic si sa vedem mai departe de "niciunul" sau de religie, ce-ar mai putea fi?

Nu va inteleg pe voi, astia care cautati un "scop suprem" al vietii... Care insistati ca existenta voastra sa fie mai mult decat un simplu accident genetic. Genul asta de gandire melodramatica duce la idei din sfera "intelligent design", "zeitati", si desigur, "destin" - iar din astea, toate sunt absurde si nimic din Natura si din Univers nu sugereaza ca ar avea vreo samanta de adevar. Singurul lucru care le face "credibile" pentru unii este sentimentul pe care anumiti indivizi il au: o frica in fata posibilitatii ca ei sa nu fie buricul lumii, sa fie la fel de "importanti" ca o piatra de rau si ca nimeni sa nu stea si sa-i priveasca de sus, sa vada cat sunt ei de "fantastici".

Adevarul este ca tu esti pe lume pentru ca mama si tatal tau au vrut sa se "cunoasca" mai bine, pentru ca oul mamei tale a fost fertilizat si pentru ca te-ai dezvoltat fara complicatii in cele 8 luni si ceva petrecute in pantecul femeii cu pricina. Apoi ai supravietuit pentru ca parintii tai te-au ingrijit si te-au hranit si ti-au acordat protectie de la frig si vant - asta pe de-o parte din instinctul pe care orice animal il are fata de copiii lui, pe de alta parte din cauza presiunii sociale ca fiecare dintre noi trebuie sa aibe urmasi ca sa fie "un om implinit"; si pe de alta parte pentru ca o fi existat si putin sentiment pozitiv din partea lor pentru tine. Iar pana in ziua de azi ai supravietuit pentru ca nu te-ai bagat in situatii periculoase, pentru ca ai ramas un membru al societatii umane - unde individului ii este mult mai usor sa traiasca daca este inconjurat de membrii aceleiasi specii - si pentru ca nu ai avut ghinionul ca o masina sa se arunce pe rosu in timp ce tu erai in mijlocul strazii, traversand.

Daca maine traversezi neregulamentar si un vitezoman te ia si te arunca la 10 metri distanta; sau daca hotarasti ca tu esti prea important pentru viata asta si ca vrei sa o inchei cat mai "dramatic" cu putinta (adica in cada mamei tale cu sange curgandu-ti din incheieturi); sau daca vei manca ceva otravitor pentru ca instinctele tale sunt atrofiate... "supravietuirea" ta se va fi incheiat. Fara vreun "scop", fara vreun "destin" si fara ca tu sa fii un personaj intr-o carte foarte foarte tragica si meaningful.

Nu mai incerca sa dai vietii tale scopuri supreme, ascunse, grozave, si traieste linistit atata timp cat reusesti :P Nu suntem personaje literare, suntem doar fiinte care s-au format in mediul asta numit Terra.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate