Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...
 Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua
 Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala
 Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor
 

Mutarea zborurilor low-cost de pe Baneasa pe Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005
Vad ca se tot bate moneda pe chestia cu aeroport business, cand pentru mine este clar ca este doar un pas in demersul de a desfiinta acest aeroport. Terenul lui face o gramada de bani.

Eu nu aveam alergie de acest aeroport chit ca arata ca o maghernita si era plin de oameni dubiosi. Dar era aproape de Bucuresti si preturile erau pe masura. Acum din OTP fac 1h in plus pana in oras daca am noroc.

Quote

... iar restul care pana acum zburau cu low-cost din cauza conditiei sociale sa plateasca o taxa mai mare pe OTP? .....
Oau! Si cand ma gandesc ca are calculator si conexiune la Internet...

Edited by fabian23, 07 February 2012 - 16:44.


#56
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postfabian23, on 7th February 2012, 16:39, said:

...era aproape de Bucuresti. Acum din OTP fac 1h in plus pana in oras daca am noroc.
Sincer si pentru mine faptul ca Baneasa este IN (si nu aproape) Bucuresti e un mare avantaj. Cred ca argumentul distantei mici fata de centrul Bucurestiului nu il poate combate nimeni. ;)

#57
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Blue Air se muta pe Otopeni din 25 martie.

#58
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaljarreau, on 7th February 2012, 16:31, said:

Conform acestei surse, nicio companie low-cost nu va fi obligata sa se mute pe Otopeni. Numai ca pe Baneasa costurile de operare vor creste. Pentru fiecare avion care pleaca sau vine costul de operare pe Baneasa va creste cu 270 de euro fata de suma actuala. Asa ca autoritatile mizeaza pe faptul ca pentru a face economie companiile vor pleca de buna-voie la Otopeni. Oare? :cursing:
Pai in functie de numarul de pasageri s-ar putea sa faca economie in continuare daca STAU pe Baneasa. In plus sint citeva low-costuri mai spalate care sint "regi" in Baneasa si in Otopeni ar fi ultimele gaini, cu toate sloturile ocupate, toate aranjamentele preferentiale inexistente, etc.
In fine, din punctul meu de vedere habar n-am ce-i arde, in afara de teoriile cu terenurile.

#59
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postgeocosma, on 8th February 2012, 12:14, said:

Curios e ca in articol reprezentantii Blue Air nu spun daca orarul se modifica in vreun fel odata cu mutarea zborurilor pe Otopeni...  :cursing: Eu cred ca asta i-ar interesa in primul rind pe pasagerii care si-au achizitionat bilete pentru zboruri dupa 25 martie, nu faptul ca ei pastreaza sau nu agentia din Baneasa -_- .

#60
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
Ceva diferente de pret sesizate la Blue Air?

#61
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,867
  • Înscris: 04.07.2010

View Postaljarreau, on 7th February 2012, 23:05, said:

... Cred ca argumentul distantei mici fata de centrul Bucurestiului nu il poate combate nimeni ...
Exact asta am vrut și eu să zic, doar că mă exprim eu mai alambicat.
Bravo, ai sintetizat perfect !


View Poststedan, on 9th February 2012, 13:41, said:

Ceva diferente de pret sesizate la Blue Air?
Noi plecăm pe 20 martie și ne întoarcem pe 27. Deocamdată fata de la agenția de turism a zis că nu e nici o problemă de preț sau orar (pt. cursa de întoarcere, evident).
De fapt, așa cum s-a mai spus, diferențele sesizabile vor fi legate de ce vom plăti la întoarcere (după ce ne recuperăm bagajul de cală), adică drumul până acasă (cursa cu taxiul probabil va costa dublu, iar durata ...).


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 February 2012 - 14:16.


#62
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostOvidiuNS, on 9th February 2012, 14:16, said:

De fapt, așa cum s-a mai spus, diferențele sesizabile vor fi legate de ce vom plăti la întoarcere (după ce ne recuperăm bagajul de cală), adică drumul până acasă (cursa cu taxiul probabil va costa dublu, iar durata ...).

:) De acord, aici avem cu certitudine o diferenta, dar nu as spune ca e una asa de mare. Pentru mine cel putin este de la 20 de lei (de la Baneasa spre casa, daca iau taxi de pe Aerogarii, pentru ca altfel m-ar ocoli pana la primul pod si as ajunge sa platesc cat ar fi de la OTP) la 31 de lei (de la OTP, cu comanda "la ceas"), cu aceeasi companie. I can live with that :)

Mie mi-e teama sa nu abuzeze de mutarea asta pentru a justifica niste cresteri de preturi pe care deja au inceput sa le practice in ultimii ani, cu nesimtire as zice (Wizz Air). Se pare ca Bucurestiul a devenit o piata matura si de incredere, in comparatie cu Cluj si Timisoara, unde preturile sunt mentinute relativ jos. De Targu Mures nu stiu, dar banuiesc ca tarifele sunt si mai mici.

#63
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,867
  • Înscris: 04.07.2010

View Poststedan, on 9th February 2012, 14:44, said:

... nu as spune ca e una asa de mare ...
Am uitat să spun că aterizăm la 12 noaptea, nu știu cum va fi (ca preț) taxiul noaptea de la Otopeni, bănuiesc că nu prea ai de unde lua de la plecări, așa încât rămâne doar comanda telefonică. În fine, ce-o fi, o fi, nu mai contează.

Sănătate și tcb !

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Cei 15-20-30 LEI în plus să fie ultima problemă a mea decât să stau în cocina aia e Băneasa cu toate jigodiile de taximetriști la poarta aeroportului și folosind toaletele acelea infecte. Ii dau cu cea mai mare plăcere ca diferență la taxi

#65
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Prima problema e ca o sa se mute si cocina la Otopeni.
A doua e ca pe linga cresterile de preturi la bilete (care n-o sa fie citiva euro, mai discutam dupa ce citeva low-costuri maricele se muta) si care o sa se transmita in sus si la biletele ieftine de la companiile "normale".

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Orice pentru un aeroport civilizat. Sper să nu se mai vândă cafea la pahar de plastic pentru taximetriști și paznicii de la BGS sau unde or fi ei să-și facă anturaj la poarta aeroportului, sper ca toaletele să devină cu plată, fie și 1 RON.

#67
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007

View Postaljarreau, on 9th February 2012, 13:13, said:

Curios e ca in articol reprezentantii Blue Air nu spun daca orarul se modifica in vreun fel odata cu mutarea zborurilor pe Otopeni...  :cursing: Eu cred ca asta i-ar interesa in primul rind pe pasagerii care si-au achizitionat bilete pentru zboruri dupa 25 martie, nu faptul ca ei pastreaza sau nu agentia din Baneasa -_- .


De pe site-ul Blue Air : ''Aceasta mutare nu va genera modificari in orarul de zbor al companiei noastre."   Ei vad ca pe site spun ca nu se modifica nimic,ceea ce,ar fi foarte bine .

Edited by Florin1108, 10 February 2012 - 12:19.


#68
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMembruAnonim, on 10th February 2012, 13:14, said:

Orice pentru un aeroport civilizat. Sper să nu se mai vândă cafea la pahar de plastic pentru taximetriști și paznicii de la BGS sau unde or fi ei să-și facă anturaj la poarta aeroportului, sper ca toaletele să devină cu plată, fie și 1 RON.
Nu pot sa prezic viitorul dar de ce mi-e teama mie e ca din doua aeropoarte, unul vag okish si unul mai "de cartier", unul un pic mai scump si unul mai ieftin o sa avem doar unul mai nespalat si in plus toate zborurile o sa fie un pic mai scumpe.

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
O să devină un aeroport italian atunci :-) Alea mi se par cum le descrii tu.

#70
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View PostMembruAnonim, on 10th February 2012, 12:14, said:

Orice pentru un aeroport civilizat. Sper să nu se mai vândă cafea la pahar de plastic pentru taximetriști și paznicii de la BGS sau unde or fi ei să-și facă anturaj la poarta aeroportului, sper ca toaletele să devină cu plată, fie și 1 RON.
Nu prea am vazut in strainatate toalete cu plata in aeroport.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate