Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Pariul lui Pascal

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postpaulone, on 23rd December 2011, 11:14, said:

asa am fost crescut...fara a fi habotnic dar...imperfectiunea lumii in care traim plus multe alte obs.care tie ti s-ar parea banale ori "subiective" m-u condus catre aceasta concluzie...
n-am cerut lucruri imposibile(avere,faima etc) ci lucruri/nevoi firesti pt.o fiinta umana..."raspunsul" a fost mereu "mars de-aici"
corect cred ca e "raspunsul nu a existat" fiindca avand un raspuns rezulta existenta deci nu ai ce nega.

#56
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postpaulone, on 23rd December 2011, 11:14, said:

asa am fost crescut...fara a fi habotnic dar...imperfectiunea lumii in care traim plus multe alte obs.care tie ti s-ar parea banale ori "subiective" m-u condus catre aceasta concluzie...
n-am cerut lucruri imposibile(avere,faima etc) ci lucruri/nevoi firesti pt.o fiinta umana..."raspunsul" a fost mereu "mars de-aici"

Intotdeauna am considerat ca un "om" care se respecta, ca fiind  singura fiinta dotata cu inteligenta din univers (cel putin din ceea ce cunoastem in acest moment) este obligat sa-si puna intrebari si sa-si formeze propria sa parere in legatura cu lumea si natura in general.
Si mai consider ca trebuie incercat acest lucru facand abstractie de rutina vietii de zi cu zi, altfel nu vei avea ca rezultat decat o parere impregnata de neimpliniri la nivel personal, departe fiind de acea obiectivitate necesara unei astfel de abordari.
De fapt poate ca putini sesizeaza lucrul acesta, dar de fapt acesta este testul pe care trebuie sa-l trecem. Se pare ca tu Paulone l-ai ratat tocmai cand altii, mai putini intr-adevar, il descopera.

#57
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View Postjohnnickelby, on 23rd December 2011, 11:36, said:

Si mai consider ca trebuie incercat acest lucru facand abstractie de rutina vietii de zi cu zi, altfel nu vei avea ca rezultat decat o parere impregnata de neimpliniri la nivel personal, departe fiind de acea obiectivitate necesara unei astfel de abordari.
De fapt poate ca putini sesizeaza lucrul acesta, dar de fapt acesta este testul pe care trebuie sa-l trecem. Se pare ca tu Paulone l-ai ratat tocmai cand altii, mai putini intr-adevar, il descopera.
nu ai cum Johnny sa te "detasezi" de lumea in care traiesti, "sa faci abstractie" de viata de zi cu zi....suntem prea conectati la ea....
suntem in stransa legatura cu lumea, nu traim in vis...
si ca sa intelegi mai bine...religia ne spune ca divinitatea este conectata direct la OM, de-aici si asteptarile noastre, daca ne spunea ce zic deistii poate credeam(suntem doar creati si atata tot, fiecare este pe contul lui) dar asa...sa-mi spui ca d-zeu face , d-zeu drege....cand de fapt stim cu totii ca nu este asa....

#58
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postpaulone, on 23rd December 2011, 11:57, said:

nu ai cum Johnny sa te "detasezi" de lumea in care traiesti, "sa faci abstractie" de viata de zi cu zi....suntem prea conectati la ea....
suntem in stransa legatura cu lumea, nu traim in vis...
si ca sa intelegi mai bine...religia ne spune ca divinitatea este conectata direct la OM, de-aici si asteptarile noastre, daca ne spunea ce zic deistii poate credeam(suntem doar creati si atata tot, fiecare este pe contul lui) dar asa...sa-mi spui ca d-zeu face , d-zeu drege....cand de fapt stim cu totii ca nu este asa....
Poate ca este mai greu pentru mine sa inteleg felul tau de a judeca lucrurile. Trebuie sa recunosc faptul ca eu nu m-am raportat niciodata la dumnezeu din biblie, pe care l-am considerat o personificare mai mult sau mai putin reusita a ceva ce nu poate fi descris. Asta nu m-a impiedicat sa-i respect pe credinciosi pentru simplul fapt ca asta este modul in care ei isi fac o imagine despre lume.
Eu am considerat religia ca fiind un pact intre persoana care fiinteaza in aceasta realitate si ceea ce ar vrea sa fie cu adevarat, fara de care diferentele evidente intre aceste doua stari ar cauza momente de criza care ar putea fi de nedepasit.
Ceea ce ar trebui sa recunoasca un ateu ar fi tocmai acest lucru, ca el nu are nici o problema, si ceea ce este el in realitate asta isi si dorea sa fie. Sau se multumeste cu putin din punct de vedere spiritual si vrea maxim din punct de vedere practic chiar daca pentru asta este necesara o schimbare dramatica a regulilor.
Ceea ce este cert este faptul ca aceasta schimbare este de neacceptat pentru ceilalti.
Dupa parerea mea punctele lor de vedere sunt ireconciliabile.

#59
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postjohnnickelby, on 23rd December 2011, 12:37, said:

Poate ca este mai greu pentru mine sa inteleg felul tau de a judeca lucrurile. Trebuie sa recunosc faptul ca eu nu m-am raportat niciodata la dumnezeu din biblie, pe care l-am considerat o personificare mai mult sau mai putin reusita a ceva ce nu poate fi descris. Asta nu m-a impiedicat sa-i respect pe credinciosi pentru simplul fapt ca asta este modul in care ei isi fac o imagine despre lume.
Eu am considerat religia ca fiind un pact intre persoana care fiinteaza in aceasta realitate si ceea ce ar vrea sa fie cu adevarat, fara de care diferentele evidente intre aceste doua stari ar cauza momente de criza care ar putea fi de nedepasit.
Ceea ce ar trebui sa recunoasca un ateu ar fi tocmai acest lucru, ca el nu are nici o problema, si ceea ce este el in realitate asta isi si dorea sa fie. Sau se multumeste cu putin din punct de vedere spiritual si vrea maxim din punct de vedere practic chiar daca pentru asta este necesara o schimbare dramatica a regulilor.
Ceea ce este cert este faptul ca aceasta schimbare este de neacceptat pentru ceilalti.
Dupa parerea mea punctele lor de vedere sunt ireconciliabile.
de unde si pana unde un ateu se multumeste cu putin spiritual?sau spiritual este = credinta religioasa?
e o eroare in enuntul tau.o eroare care aproape anuleaza.

#60
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postiozefini, on 23rd December 2011, 12:57, said:

de unde si pana unde un ateu se multumeste cu putin spiritual?sau spiritual este = credinta religioasa?
e o eroare in enuntul tau.o eroare care aproape anuleaza.
Adevarul este ca m-am gandit si eu ca nu este tocmai potrivit "spiritual" asta si era mai bine daca spuneam ca "se multumeste cu mai putin in aceasta privinta", dar Paulone cred ca a inteles. Intr-adevar de pe margine greselile se observa mai repede. Cert este ca ai dreptate. :rolleyes:

View Postjohnnickelby, on 23rd December 2011, 12:37, said:

Ceea  ce ar trebui sa recunoasca un ateu ar fi tocmai acest lucru, ca el nu  are nici o problema, si ceea ce este el in realitate asta isi si dorea  sa fie.
Iar chestia asta, cu parere de rau, imi aduce putin a ipocrizie.

Edited by johnnickelby, 23 December 2011 - 13:14.


#61
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Postjohnnickelby, on 23rd December 2011, 13:13, said:

Adevarul este ca m-am gandit si eu ca nu este tocmai potrivit "spiritual" asta si era mai bine daca spuneam ca "se multumeste cu mai putin in aceasta privinta", dar Paulone cred ca a inteles. Intr-adevar de pe margine greselile se observa mai repede. Cert este ca ai dreptate. :rolleyes:

Iar chestia asta, cu parere de rau, imi aduce putin a ipocrizie.
ultimul enunt nu il inteleg.pare ca te apostrofezi pe tine :huh:

#62
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postiozefini, on 23rd December 2011, 13:48, said:

ultimul enunt nu il inteleg.pare ca te apostrofezi pe tine :huh:
Nu avea legatura cu tine, era pentru Paulone. Se pare ca astazi sunt un pic confuz.
Cred ca o sa iau o pauza. :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate