Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Problema chirie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View Postturcoctonul, on 20th October 2011, 17:53, said:

Depinde de clauzele contractuale. Daca scrie acolo ca poate inceta unilateral, pa si pusy.
Majoritatea au aceasta clauza, e si logic. Oricum nu e un contract care sa semene cu altul. De exemplu unii pot cere ca despagubire pt incheierea anticipata garantia(care poate fi pe o luna sau mai mult). Daca chiriasul e de acord semneaza, daca nu negociaza pana se ajunge la un numitor comun.
Pt initiator-citeste contractul cu atentie. Daca poate inceta unilateral atunci pa(cu 30 de zile notificare scrisa cu confirmare)

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
aia care zic sa se mute cit mai repede nu stiu ce vorbesc. daca omul s-a mutat acum 2 luni cu contract pe un an? :w00t:

ca sa nu mai zic ca o mutare nu se face ca si cum te-ai sterge de muci cu dosu palmei

#21
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Ba stiu ce vorbesc, am fost in situatia respectiva. Daca contractul se poate denunta unilateral atunci te poti muta. Cum am spus, depinde ce scrie in contract. Daca chiriasul e o persoana care e director pe la o multinationala sa vezi contract beton acolo ca aia stiu cu contractele. In schimb daca e un gigi oarecare si contractul e sugerat de vreo agentie de apartament atunci sa vezi ambiguitati. Daca intelegerea e strict intre proprietar-chirias sa vezi contracte acolo, te iei cu mainile de par.
Nu exista un contract tip pt ca sunt foarte multe variabile in relatia proprietar-chirias.

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
la mine scrie ca trebuie un preaviz de 30 de zile, deci nici o graba. si ma indoiesc ca exista vreun contract in care sa vina ala si sa zica am vindut, hai pa. deci totul se face relaxat, nu cit mai repede  :w00t:

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Daca se poate denunta unilateral contractul, se poate incheia prematur. Daca nu e inscrisa sarcina in CF, iar se poate vinde, dar nu se poate evacua chiriasul (cu contract) pentru ca asta s-ar chema tulburare de posesie. In acelasi timp, intre noul proprietar si chirias nu exista nici o relatie contractuala, deci nu ii datoreaza nici macar chirie. Noul proprietar trebuie sa mearga in regres contra fostului pentru a recupera chiria aferenta perioadei ramase din contract dupa vanzare. E oarecum logic totul.

#24
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Pai si eu ce am spus? Scrisoare de notificare cu confirmare de primire cu 30 de zile inainte. Si musai confirmare de primire sau semnatura ca pe vorbe nu faci nimic. :)

#25
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View PostMosotti, on 20th October 2011, 18:57, said:

totul se face relaxat, nu cit mai repede

Evident ca se face relaxat...Sub nicio forma nu poate sa vina proprietarul sa-i zica, stii tu, maine vand, asa ca muta-te pana maine seara!!!; exista preavize, etc. Mai este si f important ce scrie in fiecare contract fiindca conteaza la multe chestii (asta in caz de procese). Teoretic, daca in contractul care este inregistrat legal si cu data fixa nu sunt specificate clauze specifice (probabil ca sunt, asa cum sugera KelCooper, fel de fel de contracte facute aiurea) in cazul vanzarii imobilului noul proprietar are datoria de a incheia un nou contract care sa se muleze macar pe perioada in care era contractul vechi... teoretic... in practica (la tribunale), se pot intampla multe... Si astea se lasa cu mari dureri de cap. Deci, inca odata, nu este in interesul chiriasului ca din momentul unui preaviz rezonabil sa refuze mutarea. Cu un contract bine facut (dar doar si cu tribunal) poate sa mearga pana'n panzele albe; dar cine si-ar dori asa ceva?!

#26
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Sebulbus n-am inteles! Daca contractul se denunta unilateral si se incheie inainte de termen despre ce tulburare de posesie vorbim?

#27
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Deoarece eu, de la bun inceput nu mi-am pus problema ca ar putea exista si contracte facute dupa ureche, nici nu mi-am putut inchipui ca se poate dezbate aceasta tema dupa alte date...
Iata ce in mod normal un contract de acest gen trebuie sa spuna:

INCETAREA CONTRACTULUI
Contractul de locatiune încetează prin:
a- acordul de vointa al partilor;
b- denuntare unilaterala;
c- expirarea termenului;
d- pieirea bunului;
e- desfiintarea titlului locatorului;
f- prin efectul instrainarii, prin acte între vii, cu titlu particular, a bunului dat în locatiune.

In ceea ce priveste denuntarea unilaterala imi este enorm de greu sa cred ca cineva ar fi facut un astfel de contract fara macar aceasta clauza!

Edited by amotida, 20 October 2011 - 18:42.


#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005

View PostKelCooper, on 20th October 2011, 18:15, said:

Sebulbus n-am inteles! Daca contractul se denunta unilateral si se incheie inainte de termen despre ce tulburare de posesie vorbim?


Ala era cazul B, daca nu exista clauza de denuntare. Proprietarul poate sa vanda in continuare daca nu e inregistrat la CF, dar cumparatorul casei nu poate evacua chiriasul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate