Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Bacalaureat (BAC) 2012

- - - - -
  • Please log in to reply
11021 replies to this topic

#73
Jo3y1

Jo3y1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.04.2010
Daca si astia care dati bacul la istorie si geografie ati inceput sa va vaitati e grava treaba.

Sunt materii la care toceala e pe primul plan si nimic altceva.Sa nu mai zic ca la geografia aia banala trebuie sa ai un IQ egal cu numarul de la pantof ca sa nu iei peste 8 din cunostintele proprii.(totusi e geografia romaniei,daca nici pana in clasa a 12-a nu stiti unde e campia romana pe harta e grav).

Nu vreau sa atac pe nimeni, dar eu anul trecut cand l-am dat(am fost la mate-info),am facut meditatii doar la matematica iar in rest la biologie si romana m-am apucat de invatat la sfarsitul lui aprilie-inceputul lui mai si l-am luat cu brio.

Dupa ce am luat vacanta la sfarsitul lui mai,timp de o luna pana la bac m-am pregatit cate 7-8 ore zilnic.Ma trezeam,mancam ceva,invatam pana pe la 2,dupa faceam o scurta pauza de 30 de minute maxim si ma bagam iar la invatat pana seara.

Mi-a fost extrem de greu la inceput, dar ptr ca in timpul anului invatasem doar la matematica(facusem variantele alea din 2009 de 2 ori  :peacefingers:  )iar la cele 2 materii nu invatasem mai nimic in timpul anului(la romana intr-adevar citisem ceva proza prin a 10-a si m-a ajutat enorm) a trebuie sa fac sacrificiul asta.

Asa ca nu va mai plangeti pe forum ca e mult,ca nu e bun profesorul si nu stiu cate alte motive.
Daca ai ambitie nu ai cum sa-l pici si sa nu iei acest examen cu o nota onorabila.

Edited by Jo3y1, 02 February 2012 - 01:08.


#74
Anonymous2456

Anonymous2456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 01.02.2012
Pe sistemul "unu la mana": Geografia Romaniei este defapt Geografia Europei + Geografia Romaniei (mai detaliat) + cateva lucruri despre Uniunea Europeana. Brusc nu mai pare asa simplu (dar este, materia totala are circa 20 de pagini fata si verso scris mic spre mediu de calculator) + teste la greu. Este materie de toceala, tocmai de asta am spus ca un 7 imi pare a fi cvasi-accesibil pentru orice fel de persoana (mai bine sa gandim noi aici ca minimul va fi 7 la geografia si defapt o sa fie 8-9-n).

La romana, acelasi sistem. Ai niste scheme (daca ai romanele citite va fi mai usor) le inveti si cu asta basta pentru partea a 3a. Problema este ca romana este foarte subiectiva, iar o lucrare de nota 8 pentru profesorul x, poate insemna o nota mult prea mare pentru profesorul y. Tine si de corector

Cred ca toate persoanele care sunt interesate de bac fac anumite sacrificii. Eu nu ma plang ca e mult, sau ca e profesorul schizofrenic cu antecedente pe schizo-afectiv. Per total, eu nu ma plang. Eu caut solutii. Cum la Romana si Geografie exista in plan aceasta solutie de "n" timp (toceala si teste) la matematica nu imi iese (inca) !


PS: Imi este imposibil sa fiu atacat de o persoana care nici macar nu stie ca bacul la geografie se da ori din geografia clasei a 10a (exact, clasa a 10a, poti alege daca vrei !) sau din geografia Romaniei (mai in detaliu decat a Europei), geografia Europei si cateva lucruri din Uniunea Europeana.

Cat despre ambitie nu te contrazic. In teorie asa este. In practica se schimba variabila in functie de scop, mai ales ca totul este constrans de timp ! Daca ar fi fost nelimitat gen, imi propun ca in viata asta sa am un cont de xxxx $ se poate aplica. In schimb bacul este constrans de timp, cel putin pentru mine. Nu imi permit sa vad sala de examen a doua oara. Nu pentru ca m-ar incurca cu ceva, ci din pur orgoliu !

Edited by Anonymous2456, 02 February 2012 - 12:55.


#75
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Anonymous2456, nu cred ca Jo3y1 a facut referire la tine, ci la cei care dau romana, geografie si istorie si tot se plang ca e mult si greu. Tu dai mate, ai tot dreptul sa-ti faci griji.

Eu sunt de acord cu el in ceea ce proveste pregatirea la materiile astea unde e de citit si atat. Am avut colegi care au aruncat DEGEABA bani pe meditatii la romana si la istorie. Aberant! Proful nu are ce sa-ti faca, poate doar sa stea cu batul deasupra capului si sa te pazeasca, dar ce faci la meditatie poti face foarte bine si acasa, singur, fara sa platesti.

Sunt de acord si cu tine in ceea ce proveste subiectivitatea profilor la romana, dar cei mai multi sunt indulgenti. Uite, fosta mea diriga, profa de romana, este foarte exigenta si are niste pretentii colosale, note de 9 si 10 dadea foarte rar si doar lucrarilor care erau intr-adevar perfecte, cu doctrina, cu citate din critica literara. Imagineaza-ti! Dupa 4 ani am invatat sa ma autoevaluez dupa pretentiile ei, asa ca la bac eram sigura ca iau undeva pe la 7...si m-am trezit cu peste 9. Problema e cand se intampla invers, sa ai o profa care te tine in 10 si sa te trezesti la bac cu 6, 7 pt ca lucrarea ta a picat in mana uneia ca fosta mea diriga.

Iar la geografie, faptul ca aveti acolo ceva de prin Europa nu inseamna ca e mai greu. 20-30 teste cu o sapt inaintea bacului si iei lejer 9.

#76
Anonymous2456

Anonymous2456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 01.02.2012
Am presupus ca face referire la mine.

Quote

Asa ca nu va mai plangeti pe forum ca e mult,ca nu e bun profesorul si nu stiu cate alte motive.


#77
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

Totusi inca mai putem copia ...o modalitate destul de sigura fiind casca aceea minuscula ce se lipeste pe timpan...destul de multi au recurs si la metoda asta...

O sa va arat toate metodele  care mai ramane in picioare, (ilegale, ce-i drept), dar trebuie mare grija in aplicarea lor.

1.  Castile alea minuscule. Da, e o metoda buna si "nedetectabila", cu conditia sa nu te verifice la intrarea in institutie, deoarece anul trecut in unele licee au verificat si lucrul asta: ca elevul sa nu aiba asupra lui celebrele "fire" legate in jurul gatului. A fost primul an in care s-au pus camere, si nu a fost totul foarte corect, s-au mai facut aranjamente... ba merge camera, ba nu merge, ba e orientata prost, ba nu e reglata partea cu focalizarea.

Anul asta, in schimb, o sa fie totul organizat sistematic.

Bine, nu e o problema, cand apar sume frumusele in discutie, se poate rezolva, chiar daca pe foaia de examen ai scris aberatii.

2. Aflii ce comisie o sa supravegheze la tine in liceu, discuti cu presedintele de comisie, punctezi ceva semnificativ. El o sa aiba grija ca lucrarea ta sa fie corectata "eficient". Cam cu un punct jumate in plus pot sa-ti dea corectorii fara sa fie "penalizati".

3. Inregistrarile nu sunt verificate decat daca apar reclamatii ulterioare in sala respectiva. Deci, in principiu, daca ajungi pe "fir", poti incerca sa discuti cu supraveghetorii sa te lase sa copiezi, dar asta sa o faci inainte de examen, daca aflii ce comisie e la tine in liceu, vorbesti cu presedintele, si daca treaba merge, te redirectioneaza el de-acolo.

4. Aranjezi cu informaticiana scolii, sau... "administratorul de sistem", ca in dimineata cand primeste subiectele, sa ti le paseze si tie. Ca idee, anul trecut subiectele au ajuns in aplicatia edu pe la 7.15 dimineata. Deci pana la ora 9 oricum e timp suficient sa le rezolvi, eventual vorbesti inainte cu un profesor de pregatire care nu e la supraveghere, ii dai o suma maricica de bani si pana intrii in sala ai deja subiectele rezolvate.

Fara stirea informaticianului nu reusesti, chiar daca-i stii parola de la mail, deoarece sistemul e destul de bine securizat. Pe mail primesti toate numele de utilizator si parolele, pentru descarcarea aplicatiei edu (am un lapsus acum, nu-i stiu numele exact), inclusiv userul si parola aplicatiei, si in final adresa arhivei cu subiectele . PRoblema e ca arhiva respectiva e parolata, iar parola o primeste informaticiana pe telefonul mobil. In felul asta, fara stirea ei n-ai cum sa "actionezi".

Astea sunt metodele, altfel e imposibil.

#78
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostThe Kid, on 2nd February 2012, 20:21, said:

Astea sunt metodele, altfel e imposibil.

Metodele astea au fisuri, toate implica riscuri mai mari sau mai mici. Si nu stiu daca merita sa risti. Unii reusesc si e totul ok, da...dar si daca esti prins, cam tot viitorul iti e compromis. Oamenii te privesc cu alti ochi cand aud ca n-ai luat bacul, pierzi locurile de la facultatile bune, sa nu mai zic de rusinea si de orgoliul ranit cu care trebuie sa traiesti dupa. Si totul pt ce? Pt ca ti-a fost lene sa inveti 2 saptamani inainte de BAC.

Foarte multi de anul trecut s-au bazat pe copiat si au recunoscut apoi ca fusese probabil cea mai mare greseala a lor de pana atunci.

#79
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Da, toate implica riscuri. Depinde si de oras, e o diferenta enorma intre orasele mari si cele cu un numar ceva mai mic de locuitori.
Dar, exceptand metoda copiatului prin casti, esti descoperit doar daca sunt "descoperiti" supraveghetorii/corectorii care s-au tinut de alte ilegalitati. Sunt ascultate toate telefoanele oamenilor din comisii, inclusiv cele ale supraveghetorilor. Deci aranjamentele astea se fac prin metode foarte subtile, si cel din comisie are grija sa fie acoperit.
Cu alte cuvinte, ca sa ajunga la tine, trebuie sa o ia intai "de sus". Iar la nivel regional nu-si pune nimeni bete-n roate sanctionandu-si colegii.  
Poate ca se merge pe ideea ca toti profesorii au copii.
Anul trecut (cand am dat bacul, la fel ca si tine) aveam fara stirea lui toate parolele de la conturile administratorului, mai putin pe cea a arhivei. Si tot demersul a fost inutil...

Personal, pot sa spun ca mi-a iesit foarte bine bacul de anul trecut, pentru ca am ajuns acolo unde am dorit (si) datorita bacului.
Vorbim de metode de marit nota de la bac la modul asta, nu discutam de marit nota pentru a lua bacul.

Edited by The Kid, 02 February 2012 - 21:03.


#80
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostThe Kid, on 2nd February 2012, 20:58, said:

Vorbim de metode de marit nota de la bac la modul asta, nu discutam de marit nota pentru a lua bacul.
Si nu-ti vine sa-ti bagi unghia in gat daca esti in situatia in care poti bacul pe buna dreptate cu nota decenta, dar il pici ca ai vrut 10 in loc de 9 si ai fost descoperit?

View PostThe Kid, on 2nd February 2012, 20:58, said:

Personal, pot sa spun ca mi-a iesit foarte bine bacul de anul trecut, pentru ca am ajuns acolo unde am dorit (si) datorita bacului.
M-ai facut curioasa :D

View PostThe Kid, on 2nd February 2012, 20:58, said:

Da, toate implica riscuri.
Absolut toate riscurile pot fi eliminate daca elevul are rabdarea sa stea cu manualul in fata 2-3 saptamani inainte de bac. Si are si sanse la nota maxima.

Edited by malls, 02 February 2012 - 21:50.


#81
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

Si nu-ti vine sa-ti bagi unghia in gat daca esti in situatia in care poti bacul pe buna dreptate cu nota decenta, dar il pici ca ai vrut 9 in loc de 8 si ai fost descoperit?
Nu esti descoperit decat daca se uita pe inregistrarile video din sala ta. Si asta o fac in momentul in care cineva din sala reclama pe altcineva ca a copiat.

Quote

Absolut toate riscurile pot fi eliminate daca elevul are rabdarea sa stea cu manualul in fata 2-3 saptamani inainte de bac. Si are si sanse la nota maxima.

Nu sustin copiatul, e "nesanatos" daca nu stii ce faci, cand, si cu cine.
La matematica sau la informatica nu (mai) e asa, daca n-ai o baza solida nu rezisti.
+ ca, mie, cel putin, mi s-au parut destul de grele subiectele de anul trecut de la matematica. Si au fost destui de acord cu mine.

Quote

Absolut toate riscurile pot fi eliminate daca elevul are rabdarea sa stea cu manualul in fata 2-3 saptamani inainte de bac. Si are si sanse la nota maxima.
Aici mai e o subcategorie, nu vorbim de cei "lenesi", ci de cei care efectiv nu pot invata la o anumita materie.
Iar in momentul de fata, in care se vrea tocmai "reducerea" numarului de absolventi, subiectele sunt din ce in ce mai grele.
Nici urma de nota 10. :)

Edited by The Kid, 02 February 2012 - 21:56.


#82
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostThe Kid, on 2nd February 2012, 21:56, said:

Nu esti descoperit decat daca se uita pe inregistrarile video din sala ta. Si asta o fac in momentul in care cineva din sala reclama pe altcineva ca a copiat.
Si cine iti garanteaza ca n-o sa iasa scandal chiar in sala in care pici tu? Tot e un risc...si unul mare.

View PostThe Kid, on 2nd February 2012, 21:56, said:

Aici mai e o subcategorie, nu vorbim de cei "lenesi", ci de cei care efectiv nu pot invata la o anumita materie.
Bai Kid, ma ucizi, zau asa :D N-ai ce sa-mi faci, asta sunt, i-as pica pe capete pe toti astia care au ajuns in clasa a 12-a si zic ca nu pot invata la o anumita materie. Exista si cursuri de bucatari/ospatari, de chelneri, de salvamari...nu trebuie sa ia toti bacul si sa faca facultate.

#83
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

Si cine iti garanteaza ca n-o sa iasa scandal chiar in sala in care pici tu? Tot e un risc...si unul mare.
Nu-ti poate garanta nimeni lucrul asta, ai dreptate aici. Dar statistic vorbind, probabilitatea ca tocmai tu sa fii descoperit, e infima.

Quote

Bai Kid, ma ucizi, zau asa biggrin.gif N-ai ce sa-mi faci, asta sunt, i-as pica pe capete pe toti astia care au ajuns in clasa a 12-a si zic ca nu pot invata la o anumita materie. Exista si cursuri de bucatari/ospatari, de chelneri, de salvamari...nu trebuie sa ia toti bacul si sa faca facultate.

In liceu n-am putut intelege chimia. Deloc... 0, In afara de partea care putea fi memorata.
Daca, de exemplu, matematica din liceu nu-mi trebuie deloc in facultate, why bother?

Obiectiv vorbind, stiu ca rationamentul expus de mine e nesanatos. DAR avem si cazuri disperate pe topicul asta. :)

Edited by The Kid, 02 February 2012 - 22:16.


#84
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostThe Kid, on 2nd February 2012, 22:14, said:

Daca, de exemplu, matematica din liceu nu-mi trebuie deloc in facultate, why bother?
Pt ca ai nevoie de ea sa treci bacul. Intai e bacul, apoi facultatea. Daca mergem pe rationamentul tau, inseamna ca nici la facultate nu inveti, ca oricum n-o sa-ti foloseasca la job. Si tot asa...

View PostThe Kid, on 2nd February 2012, 22:14, said:

Obiectiv vorbind, stiu ca rationamentul expus de mine e nesanatos. DAR avem si cazuri disperate pe topicul asta. :)
Lasa-i sa invete, ca au timp pana in iunie, astfel incat n-o sa fie nevoie de metode de urgenta.

#85
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

inseamna ca nici la facultate nu inveti, ca oricum n-o sa-ti foloseasca la job.

Poate ca la facultate nu ai in programa materia in cauza. Dar esti obligat s-o dai la bac.
Facultatea te formeaza intr-un domeniu, pe cand liceul incearca sa acopere o plaja cat mai larga.

P.S. o lungim in offtopic, mie oricum or sa-mi fie sterse mesajele de mai sus :)

Edited by The Kid, 02 February 2012 - 22:31.


#86
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Ce noutati au mai aparut in programa de bac pentru anul asta? Ma refer prin comparatie cu cea din anii trecuti. S-a mai scos/bagat ceva materie?

#87
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postmalls, on 2nd February 2012, 13:14, said:

doar lucrarilor care erau intr-adevar perfecte, cu doctrina
Ce doctrina ma? Faceati TGD incorporat la romana? :lol: :P

View Postmalls, on 2nd February 2012, 22:22, said:

inseamna ca nici la facultate nu inveti
Tu sa taci  :dj: :P

#88
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostLoox, on 4th February 2012, 18:31, said:

Ce doctrina ma? Faceati TGD incorporat la romana? :lol: :P
Da, ma...aveam la fiecare opera citate de-ale criticilor.

View PostLoox, on 4th February 2012, 18:31, said:

Tu sa taci
De ce? Hai zi-mi :D

#89
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011

View PostThe Kid, on 4th February 2012, 18:13, said:

Ce noutati au mai aparut in programa de bac pentru anul asta? Ma refer prin comparatie cu cea din anii trecuti. S-a mai scos/bagat ceva materie?

Din cate stiu eu BAC 2012 este identic ca structura si metodologie cu BAC 2011.

Edited by Nevrax18, 04 February 2012 - 21:29.


#90
carla22

carla22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.08.2011

View PostNevrax18, on 4th February 2012, 21:29, said:

Din cate stiu eu BAC 2012 este identic ca structura si metodologie cu BAC 2011.



Nimic nou sub soare anul acesta la bac :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate